Licensed to Mililani High School       HY-TEK's Meet Manager 5/11/2014 11:32 AM
       HHSAA State Track and Field Championships - 5/9/2014 to 5/10/2014       
                          Sponsored by Island Movers                           
                         Kamehameha Schools - Kapalama                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys Discus Throw
================================================================================
 Meet Record: * 186-00  2003        Jerrod Avegalio, Kahuku                    
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Isi Holani                SR Hilo                  145-10     153-03   10   
      145-10  153-03  136-06  139-11       
  2 kauanoe vanderpoel        SR KS Maui               152-07     152-07    8   
      152-07  FOUL  FOUL  FOUL       
  3 Kamuela Borden            JR Iolani Boys           144-02     152-05    6   
      144-02  146-06  139-09  152-05       
  4 Feke Kioa                 SR Kealakehe             143-04     151-00    4   
      143-04  133-07  145-09  151-00       
  5 Jeremiah Leovao           JR Aiea                  142-00     148-06    2   
      142-00  148-04  146-08  148-06       
  6 Onosai Emelio             JR Maui High             143-04     145-04    1   
      143-04  138-10  FOUL  145-04       
  7 Dakota Torres             SR Punahou               143-10     143-10  
      143-10  137-07  FOUL  FOUL       
  8 Arvenjae Lacaden          JR Maui High             141-01     141-01  
      141-01  135-04  FOUL  135-10       
 
Event 2  Girls Discus Throw
================================================================================
 Meet Record: * 160-03  1982        Joan Gago, Campbell                        
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
  1 Kahoa Mikaele             SR Kailua                140-02     140-02   10   
      140-02  FOUL  FOUL  FOUL       
  2 Patria Vaimaona           JR Kailua                125-06     127-10    8   
      125-06  124-01  116-03  127-10       
  3 Renise La'a               12 Nanakuli              121-08     121-08    6   
      121-08  FOUL  110-10  113-02       
  4 Kaitlin Kim               SR St Anthony            120-04     120-04    4   
      120-04  101-01  115-10  105-10       
  5 Elizabeth Vaea            SR Iolani Girls          113-08     115-10    2   
      113-08  FOUL  112-11  115-10       
  6 Ashley Kamau              JR Farrington            115-03     115-03    1   
      115-03  109-07  111-03  113-08       
  7 Supiesi Tongi             SR Maui High             112-07     112-07  
      112-07  106-11  FOUL  FOUL       
  8 Tayler Anne Fitzsimmons   SR KS Kapalama           104-07     104-07  
      104-07  FOUL  95-02  103-03       
 
Event 3  Girls Shot Put
================================================================================
 Meet Record: * 45-09.75  2012        Charlinda Ioane, Kapolei                 
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
  1 Kekahiliokalani Novikoff  SR KS Kapalama         37-00.75   40-04.00   10   
      37-00.75  39-05.25  39-04  40-04       
  2 Patria Vaimaona           JR Kailua              37-03.00   38-08.75    8   
      37-03  38-08.75     37-09.75       
  3 Melenaite Vaea            SO Damien              37-03.50   37-05.00    6   
      37-03.50  37-05  FOUL  FOUL       
  4 Kahoa Mikaele             SR Kailua              36-10.00   36-11.00    4   
      36-10  36-11  34-07  35-04       
  5 Ula Brostek               11 Hawaii Prep         35-11.50   35-11.50    2   
      35-11.50  33-07  33-11.25  34-06.50       
  6 Chenoa Rogers             FR Hilo                34-09.25   34-09.25    1   
      34-09.25  FOUL  FOUL  32-10.50       
  7 Sabrina Hollins           JR Waipahu             34-08.25   34-08.25  
      34-08.25    x             
  8 Ashley Kamau              JR Farrington          33-10.00   33-10.00  
      33-10  33-00.50  31-03.50  33-03.25       
 
Event 4  Boys Shot Put
================================================================================
 Meet Record: * 59-08.75  1997        Kaione Crabb, Punahou                    
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
  1 Kamuela Borden            JR Iolani Boys         49-07.00   52-07.00   10   
      49-07  51-03.25  49-04.75  52-07       
  2 Sione Holika              SR Hilo                50-10.50   52-06.00    8   
      50-10.50  51-04.75  51-05  52-06       
  3 kauanoe vanderpoel        SR KS Maui             52-04.50   52-04.50    6   
      52-04.50  49-10.25  FOUL  FOUL       
  4 Michael Mahuka            JR KS Kapalama         48-03.00   49-11.75    4   
      48-03  48-03  48-07  49-11.75       
  5 Louis Matagi              JR Farrington          49-10.00   49-10.00    2   
      49-10  48-08.50  FOUL  48-08.50       
  6 Alema Kapoi               SO KS Kapalama         49-06.50   49-06.50    1   
      49-06.50  FOUL  FOUL  47-01       
  7 quinn Kihune              SR KS Maui             48-06.50   48-10.00  
      48-06.50  48-10  46-01.25  47-00       
  8 Kalauga Laloulu           SO Baldwin Boys        48-01.50   48-01.50  
      48-01.50  44-01.75  FOUL  47-07       
  9 Kolby Castillo            JR Aiea                47-09.50   47-09.50  
      47-09.50  47-00.75  FOUL  47-09       
 
Event 5  Boys Long Jump
=====================================================================================
 Meet Record: * 23-08  2009        Trevor Mau, St. Louis                       
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Reece Alvarado            SR University High     20-09.75   21-08.75   NWI  10   
     20-09.75(NWI) 20-09(NWI) 21-04.50(NWI) 21-08.75(NWI)       
  2 Ricky Casco               SR Baldwin Boys        21-04.00   21-04.75   NWI   8   
     21-04(NWI) FOUL      21-04.75(NWI) 19-01(NWI)       
  3 Anthony Kahoohanohano-Da  SO Baldwin Boys        20-09.25   21-04.25   NWI   6   
     20-09.25(NWI) 19-09(NWI) 20-00(NWI) 21-04.25(NWI)       
  4 Kayson Smith Bejgrowicz   JR KS Kapalama         21-00.50   21-00.50   NWI   4   
     21-00.50(NWI) 20-10(NWI) FOUL      FOUL            
  5 Shayne Wolfe              SR KS Kapalama         20-11.00   20-11.00   NWI   2   
     20-11(NWI) FOUL      FOUL      20-08(NWI)       
  6 Khalil Stevens            12 Mililani            20-09.50   20-09.50   NWI   1   
     20-09.50(NWI) 20-05(NWI) 19-07(NWI) 20-06(NWI)       
  7 Eamon Brady               FR Punahou             20-09.25   20-09.25   NWI 
     20-09.25(NWI) 19-09.75(NWI) 19-03.50(NWI) 19-05(NWI)       
  8 Keoni Yates               SR Kealakehe           20-06.75   20-06.75   NWI 
     20-06.75(NWI) 20-03(NWI) 20-03.25(NWI) 19-11.50(NWI)       
 
Event 6  Girls Long Jump
=====================================================================================
 Meet Record: * 19-02.50  1979        Shari Fox, Leilehua                      
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Kaitlin Smith             FR Baldwin Girls       17-05.25   17-05.25   NWI  10   
     17-05.25(NWI) 15-01.50(NWI) 15-11.75(NWI) PASS            
  2 Sammy Marumoto            SR Punahou             17-04.25   17-04.25   NWI   8   
     17-04.25(NWI) 15-11.75(NWI) 16-03(NWI) 16-08.25(NWI)       
  3 Alyssa Bettendorf         SR Seabury             17-03.00   17-03.00   NWI   6   
     17-03(NWI) 16-05.25(NWI) FOUL      16-06.25(NWI)       
  4 Meagan Kualii             JR KS Hawaii           17-01.00   17-01.00   NWI   4   
     17-01(NWI) 16-03(NWI) 16-02.75(NWI) 16-07.75(NWI)       
  5 Kunda Nicholson-Walker    SR Hilo                16-06.00   16-11.75   NWI   2   
     16-06(NWI) 16-11.75(NWI) 16-03.50(NWI) FOUL            
  6 Nicole Cristobal          FR Kealakehe           16-11.00   16-11.00   NWI   1   
     16-11(NWI) 14-09.75(NWI) 16-05(NWI) 14-11(NWI)       
  7 Mehana Sabado-Halpern     JR Hilo                16-08.75   16-08.75   NWI 
     16-08.75(NWI) 16-06.75(NWI) 15-11.50(NWI) FOUL            
  8 Kayela Santiago           SR King Kekaulike      16-06.75   16-06.75   NWI 
     16-06.75(NWI) FOUL      15-00(NWI) 15-01.50(NWI)       
 
Event 7  Boys Triple Jump
=====================================================================================
 Meet Record: * 48-01  1986        Larry Khan-Smith, Campbell                  
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Kayson Smith Bejgrowicz   JR KS Kapalama         45-02.00   44-06.75   NWI  10   
     43-11.75(NWI) 44-00(NWI) 44-06.75(NWI)           
  2 Chase Iwata-Bartelme      SR King Kekaulike      43-08.50   44-06.00   NWI   8   
     44-06(NWI) 43-00(NWI) 43-04.75(NWI)         
  3 Anthony Pataray           SR St Louis            43-08.00   44-05.00   NWI   6   
     44-04.75(NWI) 44-05(NWI) 43-04.75(NWI)         
  4 Drew Kobayashi            SO St Louis            44-03.00   44-00.75   NWI   4   
     42-09.75(NWI) 41-04(NWI) 44-00.75(NWI)         
  5 Randon Tuitama            SR KAIM                43-03.00   43-10.75   NWI   2   
     43-10.75(NWI) 41-11.75(NWI) 42-01.75(NWI)         
  6 JaJuan Ferdinand          SR Moanalua            43-03.00   43-03.00   NWI   1   
     FOUL      43-03(NWI) 43-02.50(NWI)         
  7 Nick Redlew               SR Punahou             42-08.50   42-09.75   NWI 
     42-09.75(NWI) 4-07(NWI) 42-00.25(NWI)         
  8 Reece Alvarado            SR University High     42-10.00   42-09.00   NWI 
     FOUL      42-09(NWI) FOUL              
 
Event 8  Girls Triple Jump
=====================================================================================
 Meet Record: * 38-06.50  2006        Samantha Cabreros, Punahou               
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Casey Poe                 SR KS Hawaii           36-01.00   37-00.75   NWI  10   
     36-01(NWI) 35-02(NWI) 36-02.50(NWI) 37-00.75(NWI)       
  2 Mehana Sabado-Halpern     JR Hilo                36-10.50   36-10.50   NWI   8   
     36-10.50(NWI) 34-07.25(NWI) 32-09.25(NWI) FOUL            
  3 Meagan Kualii             JR KS Hawaii           35-07.50   35-07.50   NWI   6   
     35-07.50(NWI) 34-07(NWI) 35-00.25(NWI) 34-01.75(NWI)       
  4 Reyn Akiu                 JR KS Kapalama         35-03.25   35-03.25   NWI   4   
     35-03.25(NWI) 32-06.75(NWI) 33-11.25(NWI) 32-10.75(NWI)       
  5 Nicole Cristobal          FR Kealakehe           34-11.50   34-11.50   NWI   2   
     34-11.50(NWI) FOUL      34-09.25(NWI) 34-09.25(NWI)       
  6 Tiyana Hallums            JR KS Kapalama         34-10.00   34-10.00   NWI   1   
     34-10(NWI) 34-04.25(NWI) 34-09.50(NWI) 34-05(NWI)       
  7 Kunda Nicholson-Walker    SR Hilo                34-09.25   34-09.25   NWI 
     34-09.25(NWI) FOUL      32-08.25(NWI) FOUL            
  8 Christy Fell              JR Seabury             34-07.00   34-07.00   NWI 
     34-07(NWI) FOUL      33-02(NWI) FOUL            
 
Event 9  Girls High Jump
================================================================================
 Meet Record: * 5-05.50  1999        Natasha Kai, Kahuku                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Amy Ozee                  SO Seabury              5-02.00    5-02.00   10   
  2 Cassidy Apo               JR KS Kapalama          5-02.00   J5-02.00    8   
  3 Veronica Hutchins         12 Castle               5-00.00   J5-02.00    6   
  4 Gabrielle Fukumoto        11 Mililani             5-02.00   J5-02.00    4   
  5 Shatres Ah Nee            12 Campbell             5-02.00    5-00.00    1.50
  5 Talia Young               SR Waimea               4-10.00    5-00.00    1.50
  7 Kristen O'Handley         FR kaiser               4-10.00    4-10.00  
  8 Kau'i Taylor              10 Hawaii Prep          5-02.00   J4-10.00  
  9 Ginon Jones               FR kaiser               4-08.00    4-08.00  
  9 Maya Kikuchi              SO Punahou              5-00.00    4-08.00  
  9 Daysha Alameda            JR Keaau                5-01.00    4-08.00  
  9 Ivy Conley                11 Hawaii Prep          4-10.00    4-08.00  
 13 Tiyana Hallums            JR KS Kapalama          4-10.00   J4-08.00  
 13 Chrislyn DeMattos         JR Iolani Girls         4-10.00   J4-08.00  
 13 Jade Savaiigaea           11 Campbell             4-10.00   J4-08.00  
 13 Kawena Warren                Waimea               5-00.00   J4-08.00  
 17 Jonalei aguirre           SR King Kekaulike       4-08.00   J4-08.00  
 -- Brittnie Lee              SR Roosevelt            4-08.00         NH  
 -- Mikiala Maio              FR KS Kapalama          4-08.00         NH  
 -- Victoria Rooks            SR Punahou              4-08.00         NH  
 -- Taylor Gaspar                Waimea               4-08.00         NH  
 -- Daniella Kim              SR Iolani Girls         4-08.00         NH  
 -- Allison Culliney             Island School        4-08.00         NH  
 
Event 10  Boys High Jump
================================================================================
 Meet Record: *  6-09  1998        Kris Cuaresma-Primm, Mid-Pacific Institute  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Khalil Stevens            12 Mililani             6-10.00    6-06.00   10   
  2 Iain Armitage                KS Maui              5-08.00    6-02.00    8   
  3 Anthony Kahoohanohano-Da  SO Baldwin Boys         6-04.00   J6-02.00    6   
  4 Corry Brown               JR King Kekaulike       6-04.00   J6-02.00    4   
  5 Kenny Christie            12 Hawaii Prep          6-00.00   J6-02.00    2   
  6 Travis Anderson           FR Kapolei              6-04.00    6-00.00    1   
  7 Xzavier Robinson          SR Leilehua             6-04.00   J6-00.00  
  8 Christian Sarmiento       SR Kauai Boys           6-00.50   J6-00.00  
  9 Kayson Smith Bejgrowicz   JR KS Kapalama          6-02.00   J6-00.00  
 10 Jacob Higa                SR Seabury              6-00.00   J6-00.00  
 11 Saili Petaia              JR Punahou              5-10.00    5-10.00  
 12 erin lindsey                 KS Maui              5-10.00   J5-10.00  
 13 Noa Kinimaka              SR KS Kapalama          5-08.00   J5-10.00  
 14 Brock Baimoja             SR kaiser               5-10.00   J5-10.00  
 15 Haku Durant               SR KS Kapalama          6-00.00    5-08.00  
 15 Hunter Lee                SO Punahou              5-10.00    5-08.00  
 15 Joshua Forte              12 Campbell             5-10.00    5-08.00  
 18 Maurice Smith             JR Keaau                6-00.00   J5-08.00  
 19 Zibrex Cabel              11 Campbell             6-00.00   J5-08.00  
 -- Keoni Yates               SR Kealakehe            5-10.00         NH  
 -- Matt Alfelor              SO Punahou              5-08.00         NH  
 -- Henry Delos Reyes            Waimea               5-10.00         NH  
 -- Trevon Hinkle             SR Radford              5-10.00         NH  
 -- Sonny Oana                12 Castle               5-08.00         NH  
 -- Hirkley Latu              SO Kahuku               5-10.00         NH  
 -- Quignon Lechamp           12 Campbell             5-10.00         NH  
 
Event 11  Girls Pole Vault
================================================================================
 Meet Record: * 13-00  2013        Amber Kozaki, Baldwin Girls                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sammy Marumoto            SR Punahou             12-09.00   12-00.00   10   
  2 Celine Lum                JR kaiser              11-00.00   11-00.00    8   
  3 Nina Bean                 JR KAIM                10-00.00   10-06.00    6   
  4 Jessica Lee               SO Iolani Girls        10-00.00   10-00.00    4   
  5 Phoebe Miller             JR KS Kapalama          9-06.00    9-06.00    1.50
  5 Romance Romero            SO KS Kapalama          9-00.00    9-06.00    1.50
  7 Darien Calicdan           SO Waiakea              9-06.00   J9-06.00  
  8 Megan Amanda Risso        JR KS Kapalama          9-00.00    9-00.00  
  9 Aolanakekaimalie Banes    SR Iolani Girls         9-00.00   J9-00.00  
  9 Monique Apuakehau         JR Waiakea              8-06.00   J9-00.00  
 11 Rowan Kotner               9 Hawaii Prep          8-00.00    8-06.00  
 11 Maygan Patch              FR LLHS                 8-00.00    8-06.00  
 11 Tori Greco Hiranaka       11 Hawaii Prep          9-00.00    8-06.00  
 14 Tommi Hintnaus            FR kaiser               8-00.00    8-00.00  
 14 Destiny Mattos            SO St Anthony           7-06.00    8-00.00  
 14 Kassandra Green           11 Mililani             8-06.00    8-00.00  
 14 Itsuka Nomi               SO Roosevelt            8-06.00    8-00.00  
 14 Kelci Robitaille          FR kaiser               8-06.00    8-00.00  
 19 Taylor Higa               JR Punahou              8-00.00    7-06.00  
 -- Kimi Cantyne              12 Hawaii Prep          7-06.00         NH  
 -- Vera Mahoney              11 Hawaii Prep          7-06.00         NH  
 -- Mari Domingo              10 Mililani             7-06.00         NH  
 -- Jocelyn Umeda             SR Roosevelt            8-00.00         NH  
 -- Alysha Medieros           JR Hilo                 9-06.00         NH  
 -- Amber Miya                SO Leilehua             7-06.00         NH  
 -- Munaalofa Cook            JR Roosevelt            7-06.00         NH  
 
Event 12  Boys Pole Vault
================================================================================
 Meet Record: * 15-03  1997        Bubba Maclean, St. Anthony                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kainoa Tom                JR Baldwin Boys        14-00.00   14-00.00   10   
  2 Dusty Flores              SR Baldwin Boys        14-03.00  J14-00.00    8   
  3 Tristan Emmons            SR Iolani Boys         13-06.00  J14-00.00    5   
  3 Quinn Cassidy             SR Punahou             14-00.00  J14-00.00    5   
  5 Christopher Rickard       SR St Anthony          14-00.00   13-06.00    2   
  6 Aukahi Nolan              11 Mililani            14-01.00  J13-06.00    1   
  7 Brandon Hull              SR Punahou             13-06.00  J13-06.00  
  8 Jonathan You              SO Baldwin Boys        13-09.00   13-00.00  
  9 Lucas DeRego              SO KS Hawaii           12-00.00   12-06.00  
  9 Joseph Burger             JR Maui High           13-03.00   12-06.00  
  9 Jacob Romero              SR Keaau               12-06.00   12-06.00  
  9 Johnny Pham               JR Roosevelt           11-06.00   12-06.00  
 13 Akoni Kashima             SR KS Kapalama         13-00.00   12-00.00  
 13 Andrew Davis              SR Radford             13-00.00   12-00.00  
 13 James Mocarski            SR Kalaheo             11-06.00   12-00.00  
 13 Marc Ferreira             JR Waiakea             11-06.00   12-00.00  
 13 Robi Lin                  SO Punahou             12-06.00   12-00.00  
 13 Dillon Nguyen             12 Mililani            11-06.00   12-00.00  
 19 Justin Pham               12 Hawaii Prep         11-06.00   11-06.00  
 19 Corey Lyons               SO Kalaheo             11-06.00   11-06.00  
 -- Alex Magoon               12 Hawaii Prep         11-06.00         NH  
 -- Zachary Kaneshiro         JR Kealakehe           11-06.00         NH  
 -- Nicholas Liu              SR Iolani Boys         12-00.00         NH  
 -- William Ewaliko           10 Castle              11-06.00         NH  
 
Event 13  Girls 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
 Meet Record: * 14.55  2011        Zhane Santiago, Kahuku                      
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Emma Taylor               10 Hawaii Prep            15.14      15.22   NWI  10   
  2 Lindsey Combs             JR Iolani Girls           15.49      15.31   NWI   8   
  3 Kawena Warren                Waimea                 15.55      15.44   NWI   6   
  4 Raeana Anguay             SR Baldwin Girls          15.61      15.46   NWI   4   
  5 Casey Poe                 SR KS Hawaii              15.51      15.65   NWI   2   
  6 Ky'Yonna Chapman          JR Leilehua               15.50      16.02   NWI   1   
  7 Kacy Lyn Navarro          FR Baldwin Girls          15.90      16.08   NWI 
  8 Kaitlin Smith             FR Baldwin Girls          15.81      17.06   NWI 
 
Event 14  Boys 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
 Meet Record: * 14.44  1999        Dana Navarro-Aries, Maui High School        
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Emerson Liburd            JR LLHS                   14.86      14.71   NWI  10   
  2 Raymond Alves             SR Kalani                 15.01      14.82   NWI   8   
  3 Travis Anderson           FR Kapolei                15.15      15.05   NWI   6   
  4 Anthony Kahoohanohano-Da  SO Baldwin Boys           15.24      15.17   NWI   4   
  5 Mario Kaluhiokalani       JR KS Kapalama            15.34      15.18   NWI   2   
  6 Tre Evans-Dumaran         SO KS Hawaii              15.39      15.26   NWI   1   
  7 Griffin Saunders          SR Punahou                15.38      15.69   NWI 
 
Event 15  Girls 100 Meter Dash
=====================================================================================
 Meet Record: * 12.25  2005        June-Ann Lusk, Baldwin                      
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Alyssa Bettendorf         SR Seabury                12.53      12.50   NWI  10   
  2 Alysa Gamache             JR Kealakehe              12.78      12.62   NWI   8   
  3 Anessa Turner             SO Leilehua               12.86      12.71   NWI   6   
  4 Kameron Smith              9 Campbell               12.80      12.77   NWI   4   
  5 Thayna Guedes             SR Baldwin Girls          12.90      12.93   NWI   2   
  6 Naiya Wilson              SR Radford                13.15      13.04   NWI   1   
  7 Tiffany Atud              SR Sacred Hearts          13.03      13.13   NWI 
  8 Kayela Santiago           SR King Kekaulike         12.99      13.16   NWI 
 
Event 16  Boys 100 Meter Dash
=====================================================================================
 Meet Record: * 10.80  1999        Shane Victorino, St. Anthony                
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Dylan Kane                JR KS Kapalama            11.05      11.14   NWI  10   
  2 Luca Vartic               10 Konawaena              11.09      11.19   NWI   8   
  3 Thomas Leong              SR kaiser                 11.14      11.19   NWI   6   
  4 Randolph Braun            SR King Kekaulike         11.16      11.24   NWI   4   
  5 Albert Bee                12 Castle                 11.25      11.30   NWI   2   
  6 Keoni Makekau             SO Iolani Boys            11.39      11.42   NWI   1   
  7 Mario Fernandez           SR Maui High              11.29      11.44   NWI 
  8 Drew Kobayashi            SO St Louis               11.18      11.72   NWI 
 
Event 17  Girls 1500 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: * 4:36.22  2013        Zoe Sims, Hawaii Prep                     
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
  1 Dakota Grossman           SR Seabury              5:01.40    4:42.27   10   
  2 Carmen Garson-Shumway     SR Hilo                 5:03.69    4:49.70    8   
  3 Kristiana Van Pernis      12 Hawaii Prep          5:04.09    4:50.87    6   
  4 Maile Shigemasa           SR Pearl City           5:03.86    4:52.73    4   
  5 Sol Kisig                 JR St Joseph            5:02.03    4:53.44    2   
  6 Kai Hoshijo               JR KS Kapalama          5:02.62    4:56.01    1   
  7 Ally Smith                SO Seabury              5:01.10    4:56.50  
  8 Chan Hsu                  SR Island School        5:06.95    5:01.35  
  9 Tessa Baker               JR Radford              5:05.59    5:07.73  
 10 Ava Shipman               FR Seabury              5:05.10    5:08.57  
 11 Lina Schell               JR kaiser               5:07.45    5:08.93  
 12 Hallie Lam                SR Punahou              5:09.34    5:15.78  
 
Event 18  Boys 1500 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: * 4:01.92  2011        Pierce Murphy, Island School              
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
  1 Jac Hebert                SR Punahou              4:21.77    4:01.23*  10   
  2 Davis Kaahanui            SR KS Kapalama          4:22.00    4:03.46    8   
  3 Ian McQuate               SR Waiakea              4:21.76    4:07.49    6   
  4 Justin Park               SR Iolani Boys          4:13.34    4:08.35    4   
  5 Toshi Kosins              SO Kalani               4:14.21    4:08.99    2   
  6 Kainalu Asam              JR KS Kapalama          4:14.33    4:09.62    1   
  7 Louie Ondo                SO Waiakea              4:12.66    4:11.52  
  8 Will Thorbecke            JR LLHS                 4:22.21    4:12.40  
  9 Sebastian Barahal         JR Punahou              4:14.99    4:17.16  
 10 Ryan Tsang                JR Maui High            4:20.79    4:17.35  
 11 Jeremy Ephriam            11 Campbell             4:23.02    4:21.63  
 12 Nick Colon                SR Seabury              4:14.00    4:26.63  
 
Event 19  Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: * 48.35  2010        K Patton A.Hinkle, S.Meyers T. Whitner, Radf
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
  1 Campbell High School                                49.64      48.54   10   
  2 Leilehua High School                                50.05      48.99    8   
  3 Kealakehe                                           50.33      50.23    6   
  4 KS Hawaii                                           50.43      50.46    4   
  5 Baldwin High School Girls                           50.58      50.54    2   
  6 Hilo                                                51.08      50.65    1   
  7 Kamehameha Schools Kapalama                         50.67      50.87  
  8 King Kekaulike                                      51.10      51.06  
 
Event 20  Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: * 42.20  2010        Kamana, Suite, Pedrina, Zane, Punahou       
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
  1 Castle High School                                  43.50      43.15   10   
  2 kaiser high school                                  43.71      43.16    8   
  3 Konawaena                                           43.63      43.26    6   
  4 Kamehameha Schools Kapalama                         43.22      43.29    4   
  5 King Kekaulike                                      43.53      43.80    2   
  6 Mililani High School                                43.98      44.04    1   
  7 Baldwin High School Boys                            43.97      44.30  
 -- Punahou School                                      43.73         DQ   Out of zone 3 to 4
 
Event 21  Girls 400 Meter Dash
================================================================================
 Meet Record: * 54.41  1998        Endia Abrante, Kaiser                       
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
  1 Alyssa Bettendorf         SR Seabury                57.63      55.98   10   
  2 Diamond Briscoe           SR Pearl City             56.49      55.99    8   
  3 Maya Reynolds             FR Kihei Charter          57.53      56.14    6   
  4 Teuila Gardner            JR kaiser                 59.67      59.21    4   
  5 Carlyann Butz             JR Radford                59.69      59.80    2   
  6 Alisha Kahele-Manners     SO KS Kapalama          1:00.09    1:00.83    1   
  7 Mackenzie Feldman         SR Punahou              1:00.31    1:01.29  
 
Event 22  Boys 400 Meter Dash
================================================================================
 Meet Record: * 48.66  1997        Bennett Valencia, Punahou                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
  1 Daniel Pietsch            SR Seabury                49.78      48.85   10   
  2 Tyrone Harp               SR Leilehua               50.36      49.47    8   
  3 Justin Main               JR Saint Francis          50.30      49.63    6   
  4 John-Paul Putegnat        12 Campbell               50.41      50.01    4   
  5 Izaiah Lavatai            JR Radford                50.44      50.44    1.50
  5 Avi Singh                 SR KS Maui                50.78      50.44    1.50
  7 James Frick               SR Kalaheo                51.09      50.50  
  8 Kekoa Mundo               SR Christian Libert       51.04      52.96  
 
Event 23  Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
 Meet Record: * 42.80  2000        Vera Simms, Mililani                        
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
  1 Emma Taylor               10 Hawaii Prep            46.52      44.55   10   
  2 Lindsey Combs             JR Iolani Girls           45.23      44.63    8   
  3 Talia Webster             JR Radford                46.14      45.20    6   
  4 Maya Kikuchi              SO Punahou                46.65      45.88    4   
  5 Kacy Lyn Navarro          FR Baldwin Girls          46.91      46.42    2   
  6 Mikela Cabel              SR KS Hawaii              46.86      46.70    1   
  7 Emily Viola               JR Punahou                47.59      46.96  
  8 Mehana Sabado-Halpern     JR Hilo                   46.82      46.99  
 
Event 24  Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
 Meet Record: * 38.10  1999        Dana Navarro-Arias, Maui High School        
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
  1 Raymond Alves             SR Kalani                 39.32      39.06   10   
  2 Griffin Saunders          SR Punahou                39.03      39.33    8   
  3 Kiernan Leighton Mateo    SO Baldwin Boys           40.64      39.64    6   
  4 Kalen Lyman-Risso         SR KS Kapalama            39.91      40.27    4   
  5 Emerson Liburd            JR LLHS                   39.69      40.33    2   
  6 Mario Kaluhiokalani       JR KS Kapalama            39.71      40.64    1   
  7 Travis Anderson           FR Kapolei                40.59      40.64  
  8 Rihei Grothmann           SR KS Hawaii              40.36      41.43  
 
Event 25  Girls 800 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: * 2:13.03  2012        Breanne Ball, Iolani                      
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
  1 Carmen Garson-Shumway     SR Hilo                 2:24.52    2:14.46   10   
  2 Phoebe Kirk               SO Sacred Hearts        2:24.33    2:16.11    8   
  3 Dakota Grossman           SR Seabury              2:25.01    2:17.52    6   
  4 Kailey Totherow           SO Punahou              2:24.80    2:21.12    4   
  5 Maile Shigemasa           SR Pearl City           2:24.77    2:23.93    2   
  6 Alice Liggett             SR MPI                  2:25.12    2:23.94    1   
  7 Teuila Gardner            JR kaiser               2:25.66    2:28.97  
  8 Kiana Smith               JR Seabury              2:25.18    2:31.26  
 
Event 26  Boys 800 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: * 1:51.1h  1983        Joey Bunch, Radford                       
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
  1 Jake Jacobs               JR King Kekaulike       2:01.17    1:58.81   10   
  2 Connor Lehl               FR Punahou              2:00.99    1:59.69    8   
  3 Gordon Kowalkowski        JR Punahou              2:01.08    2:00.55    6   
  4 Ethan Miller              SR Kahuku               2:01.12    2:01.78    4   
  5 Louie Ondo                SO Waiakea              2:01.74    2:02.83    2   
  6 Cedric Petty              12 Castle               2:01.56    2:02.85    1   
  7 Jeffery Ferrell           JR Keaau                2:02.27    2:03.36  
  8 Joseph Screen             JR MPI                  2:02.51    2:03.42  
 
Event 27  Girls 200 Meter Dash
=====================================================================================
 Meet Record: * 25.04  2002        Lauran Dignam, Iolani                       
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Alyssa Bettendorf         SR Seabury                25.59      24.68*  NWI  10   
  2 Diamond Briscoe           SR Pearl City             25.22      24.79*  NWI   8   
  3 Kameron Smith              9 Campbell               25.95      25.41   NWI   6   
  4 Maya Reynolds             FR Kihei Charter          25.84      25.59   NWI   4   
  5 Anessa Turner             SO Leilehua               26.87      25.69   NWI   2   
  6 Alysa Gamache             JR Kealakehe              26.20      26.03   NWI   1   
  7 Thayna Guedes             SR Baldwin Girls          26.40      26.05   NWI 
  8 Naiya Wilson              SR Radford                26.95      26.54   NWI 
 
Event 28  Boys 200 Meter Dash
=====================================================================================
 Meet Record: * 21.89  2008        Christopher Rainey, Radford                 
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Dylan Kane                JR KS Kapalama            22.20      21.92   NWI  10   
  2 Randolph Braun            SR King Kekaulike         22.40      22.21   NWI   8   
  3 Luca Vartic               10 Konawaena              22.87      22.50   NWI   6   
  4 Albert Bee                12 Castle                 22.93      22.61   NWI   4   
  5 Izaiah Lavatai            JR Radford                23.15      22.77   NWI   2   
  6 Corey Cooper              10 Campbell               23.02      22.84   NWI   1   
  7 Mike Williams             SR Hilo                   23.17      22.94   NWI 
 
Event 29  Girls 3000 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: * 9:38.03  1999        Victoria Chang, Punahou                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
  1 Dakota Grossman           SR Seabury             11:01.30   10:34.77   10   
  2 Teri Brady                SO Punahou             11:00.82   10:37.18    8   
  3 Amanda Beaman             SO Iolani Girls        10:54.66   10:39.28    6   
  4 Lisa Tashiro              SO kaiser              11:01.75   10:41.87    4   
  5 Kristiana Van Pernis      12 Hawaii Prep         10:53.99   10:43.02    2   
  6 Hennessey Ellis           SO KS Kapalama         11:07.70   10:45.26    1   
  7 Ally Smith                SO Seabury             10:59.95   10:53.60  
  8 Sol Kisig                 JR St Joseph           10:59.12   10:55.06  
  9 Noe Obermeyer             SO Punahou             11:01.67   10:56.56  
 10 Vanessa Roybal            10 Mililani            11:09.04   10:59.60  
 11 Mary Eccles               SR Leilehua            11:06.62   11:07.99  
 12 Ava Shipman               FR Seabury             11:12.41   11:12.42  
 
Event 30  Boys 3000 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: * 8:52.44  2012        Pierce Murphy, Island School              
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
  1 Kaeo Kruse                SO KS Kapalama          9:40.55    8:43.12*  10   
  2 Davis Kaahanui            SR KS Kapalama          9:26.82    8:56.58    8   
  3 Jac Hebert                SR Punahou              9:40.93    9:00.70    6   
  4 Makai Clemons             JR Kalaheo              9:26.72    9:03.61    4   
  5 Corban Kaikkonen          SR LLHS                 9:40.98    9:08.98    2   
  6 Jakob Dewald              11 Mililani             9:40.56    9:21.08    1   
  7 Thunder Frost             JR Kealakehe            9:26.39    9:25.42  
  8 Dyson Sato                SR Waiakea              9:41.00    9:32.67  
  9 Stephen Hunter            SR Hilo                 9:28.52    9:34.35  
 10 Hidemasa Mitsui           JR McKinley             9:44.57    9:36.82  
 11 Ian McQuate               SR Waiakea              9:27.24    9:48.38  
 12 Kellen Tasaka             SO Roosevelt            9:47.86    9:51.28  
 
Event 31  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: * 3:57.47  2012        B. Ball, A. Kim, D. Pascua, A. Johnson-, P
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
  1 Campbell High School                              4:05.87    3:58.69   10   
  2 Hilo                                              4:05.92    3:59.59    8   
  3 Radford High School                               4:04.83    4:01.70    6   
  4 Mililani High School                              4:07.84    4:02.57    4   
  5 Kamehameha Schools Kapalama                       4:06.14    4:03.02    2   
  6 Seabury Hall                                      4:02.78    4:03.11    1   
  7 Punahou School Girls                              4:04.79    4:03.67  
  8 Pearl City High School                            4:07.35    4:10.00  
 
Event 32  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
 Meet Record: * 3:20.2h  1985        Williams, Curry, Brackemhoff, Lee, Radford
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
  1 Punahou School                                    3:27.82    3:22.35   10   
  2 Radford High School                               3:28.74    3:23.50    8   
  3 Seabury Hall                                      3:31.80    3:27.38    6   
  4 Kamehameha Schools Kapalama                       3:30.96    3:27.43    4   
  5 Campbell High School                              3:29.62    3:28.86    2   
  6 Kamehameha                                        3:30.59    3:29.01    1   
  7 Kalani High School                                3:34.27    3:30.79  
  8 Castle High School                                3:33.80    3:31.07  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Seabury Hall                73        2) Hilo                       38   
    3) Punahou School Girls        34        4) Campbell High School       31.50
    5) Kamehameha Schools Kapalam  31        6) Hawaii Prep                30   
    6) Kailua High School          30        8) Iolani School Girls        28   
    9) KS Hawaii                   27       10) Pearl City High School     22   
   11) Baldwin High School Girls   20       12) Kealakehe                  18   
   13) Leilehua High School        17       14) kaiser high school         16   
   15) Radford High School         15       16) Kihei Charter School       10   
   17) Sacred Hearts Academy JV/V   8       17) Mililani High School        8   
   19) Waimea High School           7.50    20) Nanakuli High School        6   
   20) Damien Memorial School       6       20) Castle High School          6   
   20) Kaimuki High School          6       24) Saint Anthony               4   
   25) St Joseph                    2       26) Mid Pacific Institute       1   
   26) Farrington High School       1                                           
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Kamehameha Schools Kapalam  83        2) Punahou School             53   
    3) Baldwin High School Boys    48        4) KING KEKAULIKE             36   
    5) Iolani School Boys          26        6) KAMEHAMEHA                 24.50
    7) Konawaena                   20        7) Kalani High School         20   
    9) Hilo                        18       10) Castle High School         17   
   11) Seabury Hall                16       12) Lahainaluna High School    14   
   12) Mililani High School        14       12) kaiser high school         14   
   15) Radford High School         11.50    16) University Laboratory Sch  10   
   16) St Louis School             10       18) Waiakea                     8   
   18) Leilehua High School         8       20) Kapolei High School         7   
   20) Campbell High School         7       22) Saint Francis               6   
   23) Kealakehe                    4       23) Kalaheo High School         4   
   23) Kahuku High School           4       26) Kaimuki High School         2   
   26) Hawaii Prep                  2       26) Farrington High School      2   
   26) Saint Anthony                2       26) Aiea High School            2   
   31) Maui High                    1       31) KS Hawaii                   1   
   31) Moanalua High School         1