Licensed To:  Punahou High School         MEET MANAGER  10:34 PM  5/7/2011  Page 1

           HHSAA State Track and Field Championships - 5/6/2011 to 5/7/2011

                              Sponsored by Island Movers

                         War Memorial Stadium - Wailuku Maui

                           Team Rankings - Through Event 32

                                  Female Team Scores

  Place      School                                                          Points

 

      1      Punahou School Girls                     PSCG                     6633

      2      Seabury Hall                             SEA                      64

      3      Kahuku High School                       KAHU                     51

      4      Iolani School Girls                      IOLG                     34

      5      Konawaena                                KONA                     30

      6      Hawaii Preparatory Academy               HPA                      29

      7      Radford High School                      RAD                      25

      8      Mililani High School                     MILI                     22

      9      Baldwin                                  BHS                      18

     10      Christian Academy                        CA                       16

     11      Kamehameha Girls - Kapalama              KSGK                     1433

                                                                     Total   369.67

                                   Male Team Scores

  Place      School                                                          Points

 

      1      Punahou Boys                             PUNB                     76

      2      KS Kapalama Boys JV / Varsity            KSKB                     41

      3      St. Louis                                STL                      37

      4      Kapolei High School                      KAPO                     30

      5      Saint Anthony                            SAS                      28

      6      Radford High School                      RAD                      23

      7      Mililani High School                     MILI                     20

      7      Island High School                       ISLD                     20

      7      Hawaii Preparatory Academy               HPA                      20

     10      Iolani School Boys                       IOLB                     18

     11      Anuenue High School                      ANUE                     16

                                                                     Total   329.00

 

 

==============================================================================================

 

Licensed to Punahou High School         HY-TEK's Meet Manager 5/7/2011 10:37 PM

       HHSAA State Track and Field Championships - 5/6/2011 to 5/7/2011       

                          Sponsored by Island Movers                          

                      War Memorial Stadium - Wailuku Maui                     

                                    Results                                   

 

Event 1  Boys Discus Throw

================================================================

 Meet Record: * 186-00  2003        Jerrod Avegalio, Kahuku                   

    Name                    Year School                  Finals

================================================================

Finals

  1 Shane Brostek             JR Hawaii Prep             173-04 

  2 Lopeti Fonokalafi            Kaiser                  172-04 

  3 Kevin Marshall Adkisson      Kapaa                   171-04 

  4 Paulay Asiata             SR St. Louis               157-06 

  5 Lake Kaai                 12 Kamehameha              156-04 

  6 Mauna Palama-Danielson       Waiakea                 148-09 

  7 Isaac Savaiinaea          SO Punahou                 147-07 

  8 Boyd Crowell              SR Kailua                  144-06 

 

Event 2  Girls Discus Throw

================================================================

 Meet Record: * 160-03  1982        Joan Gago, Campbell                       

    Name                    Year School                  Finals

================================================================

  1 Charlinda Ioane           11 Kapolei                 138-05 

  2 Joshlyn Noga              12 Kahuku                  135-05 

  3 Hannah Sherrill           JR Le Jardin               134-04 

  4 heaven-lee tanuvasa       SR Kalani                  129-02 

  5 Hailey Maeda              SR Punahou Girls           128-01 

  6 Nicole Puaa               SO Waipahu                 113-06 

  7 Kekahiliokalani Novikoff  FR KSGK                    112-01 

  8 Lisa Chur                    Baldwin                 111-10 

 

Event 3  Girls Shot Put

================================================================

 Meet Record: * 44-03  1985        Sarah Bryant, Kaiser                       

    Name                    Year School                  Finals

================================================================

  1 Joshlyn Noga              12 Kahuku                41-08.75 

  2 Kaimilani Zablan          SR KSGK                  40-11.25 

  3 Hailey Maeda              SR Punahou Girls         38-11.50 

  4 Nicole Puaa               SO Waipahu               38-05.50 

  5 Hannah Sherrill           JR Le Jardin             38-02.00 

  6 Charlinda Ioane           11 Kapolei               36-10.25 

  7 Brandy Barnes             11 Nanakuli              35-02.25 

  8 emaiata maka              JR Kalani                35-00.50 

 

Event 4  Boys Shot Put

================================================================

 Meet Record: * 59-08.75  1997        Kaione Crabb, Punahou                   

    Name                    Year School                  Finals

================================================================

  1 Shane Brostek             JR Hawaii Prep           55-11.50 

  2 Lake Kaai                 12 Kamehameha            54-09.50 

  3 Asten Koki                SR Roosevelt             54-08.25 

  4 Pasoni Tasini                Baldwin               53-01.25 

  5 Kelii Vidal               SR Damien                49-08.25 

  6 Keanu Foki                JR Farrington            49-06.75 

  7 Mauna Palama-Danielson       Waiakea               48-10.00 

  8 Nainoa Bright             SR KSM                   48-01.00 

 

Event 5  Boys Long Jump

=====================================================================

 Meet Record: * 23-08  2009        Trevor Mau, St. Louis                      

    Name                    Year School                  Finals  Wind

=====================================================================

  1 Kaenen Aukai Akau         JR Kamehameha HI         22-01.50   NWI

  2 Solomon Dixon             12 McKinley              22-00.75   NWI

  3 Joshua Gante              12 Anuenue               21-02.75   NWI

  4 Matt Parrish              SR Punahou               21-02.00   NWI

  5 Everett McKee             SR Kamehameha HI         20-11.00   NWI

  6 Michael Morikawa             Waiakea               20-10.00   NWI

  7 Travis Winters               Waiakea               20-08.50   NWI

  7 Punga Vea                 12 Kahuku                20-08.50   NWI

 

Event 6  Girls Long Jump

=====================================================================

 Meet Record: * 19-02.50  1979        Shari Fox, Leilehua                     

    Name                    Year School                  Finals  Wind

=====================================================================

  1 Zhane Santiago            SR Kahuku                18-04.00   NWI

  2 Emalia Galdeira           JR Konawaena             17-08.00   NWI

  3 Ashley Wendt              JR KSM                   17-03.00   NWI

  4 Christine Tsai            JR Punahou Girls         16-11.50   NWI

  5 Erika Liburd              SR Lahainaluna           16-08.50   NWI

  6 Amber Camody              JR Mililani              16-07.25   NWI

  7 McKenna Davidson          JR Kealakehe             16-05.75   NWI

  8 Roxane Gaedeke            SO SEA                   16-05.25   NWI

 

Event 7  Boys Triple Jump

=====================================================================

 Meet Record: * 48-01  1986        Larry Khan-Smith, Campbell                 

    Name                    Year School                  Finals  Wind

=====================================================================

  1 Joshua Gante              12 Anuenue               44-05.25   NWI

  2 Keanu Haina               12 Kamehameha            43-06.00   NWI

  3 Thomas Cheong             SO Moanalua              43-03.00   NWI

  4 Chase Tamashiro           SR Punahou               43-02.75   NWI

  5 Christian Aragosa            Pearl City            42-09.25   NWI

  6 Punga Vea                 12 Kahuku                42-07.50   NWI

  7 Brant Cadelina            SO Campbell              42-06.75   NWI

  8 Kama Maielua              JR Baldwin               42-00.25   NWI

 

Event 8  Girls Triple Jump

=====================================================================

 Meet Record: * 38-06.50  2006        Samantha Cabreros, Punahou              

    Name                    Year School                  Finals  Wind

=====================================================================

  1 Christine Tsai            JR Punahou Girls         36-10.75   NWI

  2 Zhane Santiago            SR Kahuku                36-10.50   NWI

  3 Heather Schulz            SR Aiea                  36-00.25   NWI

  4 Ashlee Asada              JR Iolani Girls          35-09.00   NWI

  5 Emalia Galdeira           JR Konawaena             35-08.75   NWI

  6 Kim Roy                   SR Iolani Girls          34-11.25   NWI

  7 Sharee Acosta             SR Moanalua              34-10.00   NWI

  8 Marley Strand-Nicolaisen  SO Ka'u                  34-07.75   NWI

 

Event 9  Girls High Jump

================================================================

 Meet Record: * 5-05.50  1999        Natasha Kai, Kahuku                      

    Name                    Year School                  Finals

================================================================

  1 Kalei Adolopho               Molokai                5-02.00 

  2 Krisha Zane               SR Mililani               5-00.00 

  3 Kaylee Silva                 Kapaa                 J5-00.00 

  4 Savannah Marrotte         JR KSGK                  J5-00.00 

  4 Christine Tsai            JR Punahou Girls         J5-00.00 

  4 Lauren Levenson           JR HBA                   J5-00.00 

  7 Pamela Lynn               SR Hawaii Prep            4-10.00 

  7 Lauren Arakawa            JR Iolani Girls           4-10.00 

  8 Sharee Acosta             SR Moanalua              J4-10.00 

  8 Alyssa Endo               JR Punahou Girls         J4-10.00 

  8 Brianna Perry             FR King Kekaulike        J4-10.00 

  9 Raven Poepoe              SO KSM                   J4-10.00 

 -- Cassandra Owen               Menehune                    NH 

 -- Jessica Yukawa            SR Roosevelt                   NH 

 -- Boone Saunders            SR Punahou Girls               NH 

 -- Laura Essenberg           SR Moanalua                    NH 

 -- Micaela Bitanga              Kaiser                      NH 

 -- Amber Camody              JR Mililani                    NH 

 -- Kerrigan Ah Mook Sang     JR KSGK                        NH 

 -- Leimaile Barrett          SR KSGK                        NH 

 

Event 10  Boys High Jump

================================================================

 Meet Record: *  6-09  1998        Kris Cuaresma-Primm, Mid-Pacific Institute 

    Name                    Year School                  Finals

================================================================

  1 Mark Thayer               SR SAS                    6-04.00 

  2 Ervan Jean Pierre         SR Mililani              J6-04.00 

  3 Travis Winters               Waiakea                6-02.00 

  4 Brandon Ramos             SR SAS                    6-00.00 

  5 Kaipo Pale                SR Roosevelt             J6-00.00 

  5 Billy Joe Bonete          JR King Kekaulike        J6-00.00 

  7 Noa Yap                   10 Kamehameha            J6-00.00 

  7 Logan Domingo                Island School         J6-00.00 

  9 Nicholas Lenover          SR Radford                5-10.00 

  9 George Twigg-Smith        SR Hawaii Prep            5-10.00 

  9 Richard Ugalde            JR Waipahu                5-10.00 

  9 Charlton Tang             12 Kamehameha             5-10.00 

 13 Joseph Aquino Jr          JR Keaau                  5-08.00 

 13 Jed Pagtulingan           SO Waipahu                5-08.00 

 13 Thomas Cheong             SO Moanalua               5-08.00 

 13 Cozia Chapman             SR Roosevelt              5-08.00 

 13 Elijah Lagafuina          SR Mililani               5-08.00 

 13 Joshua Cram                  Kapaa                  5-08.00 

 -- Jaylen Mitchell           SO Waianae                     NH 

 -- Kevondre Hunt             SO Radford                     NH 

 -- Brad-George Gaison        10 Kamehameha                  NH 

 -- Vincent Keomoungkhoune    SO Maui High                   NH 

 -- Micah Kaaihue             FR Kamehameha HI               NH 

 -- Eric Lum                  SR Kailua                      NH 

 -- Chase Tamashiro           SR Punahou                     NH 

 -- Theron Britt              JR Campbell                    NH 

 -- OJ Haugen                 SR Punahou                     NH 

 

Event 11  Girls Pole Vault

================================================================

 Meet Record: * 12-06  5/6/2011    Kristine Felix, Baldwin                    

    Name                    Year School                  Finals

================================================================

  1 Kristine Felix            JR Baldwin               12-06.00*

  2 Amber Kozaki              SO Baldwin               12-00.00 

  3 Shina Chung               JR Hilo                  10-06.00 

  3 Courtney Terashima        JR Mililani              10-06.00 

  5 Taylor-Ashley Moss        JR KSGK                  10-00.00 

  6 Danielle Cournoyer        SR Iolani Girls           9-06.00 

  7 Sydney Forsyth            SO Punahou Girls          9-00.00 

  7 Kaysea Hashizaki             Baldwin                9-00.00 

  9 Itara Sved-Wood           SO King Kekaulike         8-06.00 

 10 Hannah Wong               SR Punahou Girls          8-00.00 

 10 Kiana Yamat               JR Lahainaluna            8-00.00 

 10 Taylor Esaki              JR Hawaii Prep            8-00.00 

 10 Sydney Budde              JR Hawaii Prep            8-00.00 

 10 Aiyana Ooki               SR King Kekaulike         8-00.00 

 10 Kassandra Green           FR Mililani               8-00.00 

 10 Kimi Nishihara            SR Mililani               8-00.00 

 17 Alyssa McGuire            SO Kamehameha HI          7-06.00 

 17 April Arakaki             SR Roosevelt              7-06.00 

 17 Tressie Kapono            JR Hilo                   7-06.00 

 -- Haley Robb                SO Lahainaluna                 NH 

 -- Chantal Charkas           SR Lahainaluna                 NH 

 -- Sammy Marumoto            FR Punahou Girls               NH 

 -- Kayla Grimmett            SR Radford                     NH 

 

Event 12  Boys Pole Vault

================================================================

 Meet Record: * 15-03  1997        Bubba Maclean, St. Anthony                 

    Name                    Year School                  Finals

================================================================

  1 Tony Genco                SR Iolani Boys           15-00.00 

  2 Ethan Kim                 SR SAS                   14-06.00 

  3 Mark Thayer               SR SAS                   14-00.00 

  4 Colin Hong                SR Punahou              J14-00.00 

  5 Luke Zarro                   Kihei Charter         13-06.00 

  6 Michael Teves             JR King Kekaulike       J13-06.00 

  7 Bryson Kam                SR Punahou              J13-06.00 

  8 Dieon Kaalekea            JR Baldwin               13-00.00 

  8 Cody Forsyth              JR Punahou               13-00.00 

  8 Tyler Feiteira            SO Baldwin               13-00.00 

  8 Nelson Enos               JR Keaau                 13-00.00 

 12 Collin Nguyen             JR Mililani              12-06.00 

 12 Garett Rundle             SR Maui High             12-06.00 

 14 Seth Kokulani             SR Mililani              12-00.00 

 14 Billy Ray                 SR Hilo                  12-00.00 

 14 Terrance Sayers           SR Maui High             12-00.00 

 14 Trent Park                11 Kamehameha            12-00.00 

 18 Katon Pestano             SO Hilo                  11-06.00 

 -- Kayden Haleakala          JR Hawaii Prep                 NH  

 -- Pono Heen                 SR Roosevelt                   NH 

 -- Greg Matias               JR Keaau                       NH 

 

Event 13  Girls 100 Meter Hurdles

=====================================================================

 Meet Record: * 14.71  2010        Zhane Santiago, Kahuku                     

    Name                    Year School                  Finals  Wind

=====================================================================

  1 Zhane Santiago            SR Kahuku                   14.69*  NWI

  2 Abrianna Johnson-Edwards  SO Iolani Girls             14.85   NWI

  3 Kawehi Louis Diamond      SO Kauai Girls              15.09   NWI

  4 Amirah Majied             JR Island Pacific           15.35   NWI

  5 Lana Queen                SR Hawaii Prep              16.07   NWI

  6 Alexia Blalock            SO Pearl City               16.43   NWI

  7 Julia Brand               SR Punahou Girls            24.51   NWI

 -- Emalia Galdeira           JR Konawaena                   DQ   NWI  Knocked hurdle into

 

Event 14  Boys 110 Meter Hurdles

=====================================================================

 Meet Record: * 14.34  1986        David Maeva, Kamehameha High School        

    Name                    Year School                  Finals  Wind

=====================================================================

  1 Darren Acoba              SR Kauai Boys               14.85   NWI

  2 Matt Feeley               SR Punahou                  15.00   NWI

  3 Daniel Wagner             SR MPI                      15.06   NWI

  4 Kevin Acasio              JR Radford                  15.26   NWI

  5 Jon Woo                   SR Punahou                  15.33   NWI

  6 Aaron Cox                 JR Waipahu                  15.43   NWI

  7 Everett McKee             SR Kamehameha HI            15.74   NWI

  8 Collin Pidot              11 Kamehameha               16.36   NWI

 

Event 15  Girls 100 Meter Dash

=====================================================================

 Meet Record: * 12.25  2005        June-Ann Lusk, Baldwin                     

    Name                    Year School                  Finals  Wind

=====================================================================

  1 Raion Black               SO Christian Acad           12.28   NWI

  2 Andrea Hinkle             SR Radford                  12.35   NWI

  3 Emalia Galdeira           JR Konawaena                12.40   NWI

  4 Kayla Bryan               SO Punahou Girls            12.53   NWI

  5 Kelsey Cadiente           SR Kauai Girls              12.59   NWI

  6 Tyler Whitener            JR Radford                  12.70   NWI

  7 Kanoelani Yadao           SO HBA                      12.72   NWI

 

Event 16  Boys 100 Meter Dash

=====================================================================

 Meet Record: * 10.80  1999        Shane Victorino, St. Anthony               

    Name                    Year School                  Finals  Wind

=====================================================================

  1 Devin Jenkins             11 Kapolei                  10.46*  NWI

  2 Jeremy Tabuyo             SO St. Louis                10.84   NWI

  3 Mike Zane                 SR Punahou                  10.92   NWI

  4 Kaimalu Stanich           SR KSM                      11.10   NWI

  5 Jesse Huihui              JR Keaau                    11.11   NWI

  6 Dwayne Iwamoto            SR Roosevelt                11.13   NWI

  7 Scotland Smith            SR Farrington               11.14   NWI

  8 Joshua Gante              12 Anuenue                  11.40   NWI

 

Event 17  Girls 1500 Meter Run

================================================================

 Meet Record: * 4:38.83  1999        Victoria Chang, Punahou                   

    Name                    Year School                  Finals

================================================================

  1 Zoe Sims                  SO Hawaii Prep            4:45.61 

  2 Dakota Grossman           FR SEA                    4:46.40 

  3 Sophie Curatilo           SR Moanalua               4:48.04 

  4 Elli Brady                SO Punahou Girls          4:49.24 

  5 Carmen Garson-Shumway     FR Hilo                   5:00.79 

  6 Kristiana Van Pernis      FR Hawaii Prep            5:01.07 

  7 Kimberly Pugliese         SR Mililani               5:10.33 

  8 Heidi Nicholls            SR HBA                    5:11.40 

  9 Kela Vargas               SR Hawaii Prep            5:13.77 

 10 Monica Woolley            JR Punahou Girls          5:18.88 

 11 Hallie Lam                FR Punahou Girls          5:20.10 

 12 Keri Fujiwara             JR Waipahu                5:23.66 

 

Event 18  Boys 1500 Meter Run

================================================================

 Meet Record: * 4:02.06  2010        Pierce Murphy, Island School             

    Name                    Year School                  Finals

================================================================

  1 Pierce Murphy                Island School          4:01.92*

  2 Jordan Thibodeau          12 Kamehameha             4:11.66 

  3 Jackson Halford              Waiakea                4:16.05 

  4 Nikolai Scharer           SO Punahou                4:16.64 

  5 Nicola Perez-Garreaud     JR Maui High              4:17.04 

  6 Borys Pleskacz            SR Iolani Boys            4:18.16 

  7 James Pearson             SO Baldwin                4:21.37 

  8 Rocky Balala              JR Maui High              4:22.25 

  9 Cameron Dapkins           FR Radford                4:24.98 

 10 Casey Ryan                   Pearl City             4:27.50 

 11 Matthew Baker             JR Radford                4:27.76 

 12 David Clarke              SO Iolani Boys            4:31.20 

 

Event 19  Girls 4x100 Meter Relay

================================================================

 Meet Record: * 48.35  2010        Radford High School, Radford               

                       K Patton, A Hinkle, S Myers, T Whitener          

    School                                               Finals

================================================================

  1 Punahou School Girls                                  49.17 

  2 Radford High School                                   49.29 

  3 Kauai Girls                                           49.98 

  4 Iolani School Girls                                   50.48 

  5 King Kekaulike                                        51.34 

  6 Kahuku High School                                    51.39 

  7 Kealakehe                                             51.90 

  8 Kapolei High School                                   51.94 

 

Event 20  Boys 4x100 Meter Relay

================================================================

 Meet Record: * 42.20  2010        Punahou School, Punahou                    

                       T Kamana, B Suite, J Pedrina, M Zane             

    School                                               Finals

================================================================

  1 St. Louis                                             42.76 

  2 Kapolei High School                                   43.55 

  3 Mililani High School                                  43.80 

  4 Radford High School                                   43.86 

  5 Leilehua High School                                  43.95 

  6 Roosevelt High School                                 44.28 

  7 Baldwin                                               44.62 

 -- Punahou Boys                                            DNF 

 

Event 21  Girls 400 Meter Dash

================================================================

 Meet Record: * 54.41  1998        Endia Abrante, Kaiser                      

    Name                    Year School                  Finals

================================================================

  1 Kailea Tracey-Visintaine  SR SEA                      57.05 

  2 Zoe Sims                  SO Hawaii Prep              58.62 

  3 Diamond Briscoe              Pearl City               58.98 

  4 Kayla Taulapapa           10 Kahuku                   59.54 

  5 Alexis Damo               JR SHA                    1:00.12 

  6 Lahaina Zoller            SR Punahou Girls          1:00.53 

  7 Kayla Kirk                JR SHA                    1:00.88 

  8 Randi Estrada             JR Keaau                  1:01.23 

 

Event 22  Boys 400 Meter Dash

================================================================

 Meet Record: * 48.66  1997        Bennett Valencia, Punahou                   

    Name                    Year School                  Finals

================================================================

  1 Luca Walter               JR Kealakehe                50.22 

  2 Alec Geilfus              SR Punahou                  50.63 

  3 Krixtofer Hughley         JR Radford                  50.66 

  4 KT Tuumalo                SR Punahou                  50.74 

  5 Jeremy Tabuyo             SO St. Louis                51.50 

  6 Trevyn Tulonghari         SR Iolani Boys              52.39 

  7 Alexander Ortega          12 Kamehameha               53.01 

  8 Romar Bacosa              JR Radford                  53.60 

 

Event 23  Girls 300 Meter Hurdles

================================================================

 Meet Record: * 42.80  2000        Vera Simms, Mililani                       

    Name                    Year School                  Finals

================================================================

  1 Ua Ruedy                  SO Konawaena                45.38 

  2 Julia Brand               SR Punahou Girls            46.03 

  3 Kanoelani Yadao           SO HBA                      46.89 

  4 Lana Queen                SR Hawaii Prep              46.90 

  5 Rachael Hinkel            JR Kapaa                    47.91 

  6 Megan Herndon             JR Punahou Girls            48.25 

  7 Amirah Majied             JR Island Pacific           49.28 

  8 Adrienne Jean Sylva       JR Pearl City               53.00 

 

Event 24  Boys 300 Meter Hurdles

================================================================

 Meet Record: * 38.10  1999        Dana Navarro-Arias, Maui High School       

    Name                    Year School                  Finals

================================================================

  1 Aaron Cox                 JR Waipahu                  38.77 

  2 Matt Feeley               SR Punahou                  39.85 

  3 Duke Bukoski              SR St. Louis                39.90 

  4 Tayler Tanaka             SR Moanalua                 41.01 

  5 Jon Woo                   SR Punahou                  41.47 

  6 Khalil Maynard            SO Radford                  41.90 

  7 Kevin Acasio              JR Radford                  42.25 

  8 Collin Pidot              11 Kamehameha               42.41 

 

Event 25  Girls 800 Meter Run

================================================================

 Meet Record: * 2:13.23  1998        Eri Macdonald, Punahou                   

    Name                    Year School                  Finals

================================================================

  1 Breanne Ball              JR Iolani Girls           2:17.19 

  2 Dylan Ross                JR SEA                    2:25.04 

  3 Lea Lundblad              SR SEA                    2:25.13 

  4 Kristiana Van Pernis      FR Hawaii Prep            2:27.02 

  5 Jessica Johnson           SR KSGK                   2:27.84 

  6 Haley Rasse               SO Waiakea                2:29.93 

  7 Elli Brady                SO Punahou Girls          2:33.54 

  8 Briyanna Wilson           JR Radford                2:33.78 

 

Event 26  Boys 800 Meter Run

================================================================

 Meet Record: * 1:51.1h  1983        Joey Bunch, Radford                      

    Name                    Year School                  Finals

================================================================

  1 Nathan Underwood          JR Kailua                 1:57.55 

  2 Jordan Thibodeau          12 Kamehameha             1:57.95 

  3 Michael Chin              SO Christian Acad         1:59.61 

  4 Joshua Freitas            11 Kamehameha             2:00.14 

  5 Nathan Shirey             11 Kapolei                2:02.61 

  6 Robert Terry              SR St. Louis              2:03.30 

  7 Jackson Halford              Waiakea                2:07.76 

  8 Nicola Perez-Garreaud     JR Maui High              2:08.70 

 

Event 27  Girls 200 Meter Dash

=====================================================================

 Meet Record: * 25.04  2002        Lauran Dignam, Iolani                      

    Name                    Year School                  Finals  Wind

=====================================================================

  1 Kailea Tracey-Visintaine  SR SEA                      24.96*  NWI

  2 Andrea Hinkle             SR Radford                  25.29   NWI

  3 Raion Black               SO Christian Acad           25.33   NWI

  4 Emalia Galdeira           JR Konawaena                25.48   NWI

  5 Maya Palaroan             JR King Kekaulike           25.85   NWI

  6 Kanoelani Yadao           SO HBA                      25.89   NWI

  7 Erika Liburd              SR Lahainaluna              26.00   NWI

  8 Shatres Ahnee             FR Campbell                 26.00   NWI

 

Event 28  Boys 200 Meter Dash

=====================================================================

 Meet Record: * 21.45  5/6/2011    Devin Jenkins, Kapolei                     

    Name                    Year School                  Finals  Wind

=====================================================================

  1 Devin Jenkins             11 Kapolei                  21.09*  NWI  Not record - wind

  2 Mike Zane                 SR Punahou                  22.13   NWI

  3 Jeremy Tabuyo             SO St. Louis                22.52   NWI

  4 Tim Kamana                JR Punahou                  22.73   NWI

  5 Jesse Huihui              JR Keaau                    22.92   NWI

  6 Dwayne Iwamoto            SR Roosevelt                23.06   NWI

  7 Scotland Smith            SR Farrington               23.12   NWI

  8 Jyrelle Umali             JR Campbell                 23.39   NWI

 

Event 29  Girls 3000 Meter Run

================================================================

 Meet Record: * 9:38.03  1999        Victoria Chang, Punahou                  

    Name                    Year School                  Finals

================================================================

  1 Dakota Grossman           FR SEA                   10:42.53 

  2 Sophie Curatilo           SR Moanalua              10:43.12 

  3 Melissa Wong              SO Punahou Girls         10:57.40 

  4 Kimberly Pugliese         SR Mililani              11:04.58 

  5 Emily Peck                JR SEA                   11:15.40 

  6 Heidi Nicholls            SR HBA                   11:20.61 

  7 Noe Lum                   FR Punahou Girls         11:21.71 

  8 Joy Claypoole                Island School         11:21.86 

  9 Jaime Durso               SO Punahou Girls         11:31.73 

 10 Courtney Garner           SR Mililani              11:36.74 

 11 Maile Shigemasa              Pearl City            11:50.06 

 12 Keri Fujiwara             JR Waipahu               11:59.00 

 

Event 30  Boys 3000 Meter Run

================================================================

 Meet Record: * 8:52.90  2009        Bryce Jenkins, Leilehua                  

    Name                    Year School                  Finals

================================================================

  1 Pierce Murphy                Island School          8:52.44*

  2 Chris Mosch                  Honokaa                9:21.11 

  3 Ellitot Estrada           JR Leilehua               9:21.58 

  4 Dylan Martinez            SO Leilehua               9:24.33 

  5 Justin Higa               SR Iolani Boys            9:25.86 

  6 Charles Akiona            10 Kamehameha             9:28.89 

  7 Borys Pleskacz            SR Iolani Boys            9:39.46 

  8 Joshua Herr               SO Kauai Boys             9:43.50 

  9 Caleb Achuela             12 Kamehameha             9:46.83 

 10 Tyde Kaneshiro            SR Hilo                   9:56.14 

 11 Rocky Balala              JR Maui High             10:14.84 

 12 Andrew Langtry            JR St. Joseph            10:21.40 

 

Event 31  Girls 4x400 Meter Relay

================================================================

 Meet Record: * 4:00.08  2010        Punahou School Girls, Punahou Girls      

                         J Brand, K Mann, L Zoller, A Satterwhite         

    School                                               Finals

================================================================

  1 Seabury Hall                                        4:00.32 

  2 Punahou School Girls                                4:01.74 

  3 Iolani School Girls                                 4:08.99 

  4 Mililani High School                                4:10.96 

  5 Pearl City High School                              4:13.70 

  6 Kealakehe                                           4:26.47 

 -- Radford High School                                      DQ   Ran inside lane

 -- Hawaii Preparatory Academy                               DQ   Uniiform violation

 

Event 32  Boys 4x400 Meter Relay

================================================================

 Meet Record: * 3:20.2h  1985        Williams, Curry, Brackemhoff, Lee, Radford

    School                                               Finals

================================================================

  1 Punahou Boys                                        3:25.93 

  2 Radford High School                                 3:27.24 

  3 Mililani High School                                3:32.28 

  4 Iolani School Boys                                  3:34.48 

  5 KS Kapalama Boys JV / Varsity                       3:36.52 

  6 Kailua High School                                  3:37.27 

  7 St. Louis                                           3:40.26 

  8 Mid-Pacific Institute                               3:42.49