TRACK AND FIELD

Sakamoto Invitational

Saturday
At Kaiser
Girls
100 meter hurdles: 1. Luana Scheer, Kapolei, 16.4h; 2. Jin Ru Schiller, Kaiser, 19.3h; 3. Alicia Cullen, Anuenue, 19.8h; Elena Aki, Castle, 20.1h; 5. Kristy Lam, Kaimuki, 20.7h.
100 meter dash: 1. Chermayne Yago, Kapolei, 12.7h; 2. Jin Ru Schiller, Kaiser, 13.0h; 3. Rhiana Beauregard, Kailua, 13.3h; Cindy Le, McKinley, 13.5h; 5. Caitlyn Lay, Kaimuki, 14.0h.
1500 meter run: 1. Brittany Long, Kapolei, 5:28.5h; 2. Dalynn Chun-Fat Arden, Castle, 5:32.3h; 3. Arita McKenzie, Kaiser, 5:43.0h; Tiffany Tung, McKinley, 5:53.0h; 5. Asia-Lynn Butin, Kailua, 6:15.4h
4x100 meter relay: 1. Kaiser 'A', 52.8h; 2. Kapolei 'A', 53.8h; 3. Kailua 'A', 56.1h; 4. Kaimuki 'A', 56.6h.
400 meter dash: 1. Rhiana Beauregard, Kailua, 1:02.1h; 2. Melody Papalii, Kaiser, 1:02.5h; 3. Kyle Harada, Castle, 1:10.3h; 4. Desiree Vega, Kapolei, 1:11.2h; 5. Catherine Chau, Kaimuki, 1:11.9h.
300 meter hurdles: 1. Luanna Scheer, Kapolei, 51.9h; 2. Jin Ru Schiller, Kaiser, 53.4h; 3. Macie Akai, Castle, 55.9h; 4. Kristy Lam, Kaimuki, 56.6h; 5. Abigayle Baldwin, Kailua, 57.8h.
800 meter run: 1. Melody Papalii, Kaiser, 2:40.7h; 2. Dalynn Chun-Fat Arden, Castle, 2:41.2h; 3. Cherie Patton, Kaimuki, 2:51.9h; 4. Tiffany Tong, McKinley, 2:53.3h; 5. Natalie Madden, Kailua, 2:58.3h.
200 meter dash: 1. Rhiana Beauregard, Kailua, 26.1h; 2. Chermayne Yago, Kapolei, 27.9h; 3. Julia Borges, Kaiser, 27.9h; 4. LaShondria Trader, Kalaheo, 27.9h; 5. Cherie Patton, Kaimuki, 29.1h.
3000 meter run: 1. Brittany Long, Kapolei, 12:06.7h; 2. Dalynn Chun-Fat Arden, Castle, 12:13.9h; 3. Arita McKenzie, Kaiser, 13:27.2h; 4. Tiffany Tang, McKinley, 13:27.5h; 5. Rachelle Nemoto, Kalaheo, 14:28.2h.
4x400 meter relay: 1. Kailua 'A', 4:30.1h; 2. Kaiser 'A', 4:46.8h; 3. Kaimuki 'A', 4:49.9h; 4. Castle 'A', 5:05.9h.
High jump: 1. Michaela Bitanga, Kaiser, 4-10.; 2. Anjellica Amian, Kapolei, 4-06; t4. Alexandra Dickerson, Kalaheo, 4-02; t3. Hanna Yoo, McKinley, 4-02.
Pole vault: 1. Arianna Ondo, Kaiser, 6-06.
Long jump: 1. Sierra Kadooka, Kailua, 14-08.50; 2. Amjellica Amian, Kapolei, 14-06.25; 3. Michaela Bitanga, Kaiser, 13-06.25; 4. Alicia Cullen, Anuenue, 13-03.25; 5. Caitlyn Lau, Kaimuki, 13-03.
Triple jump: 1. Diamond Carter, Kapolei, 30-05.75; 2. Caitlyn Lau, Kaimuki, 30-01; 3. Michaela Bitanga, Kaiser, 28-10.25.
Discus: 1. Vaioleti Mikaele, Kaimuki, 124-03; 2. Charlinda Ioane, Kapolei, 118-10; 3. Nele Gaisoa, Kailua, 88-09.
Shotput: 1. Vaioleti Mikaele, Kaimuki, 39-03; 2. Charlinda Ioane, Kapolei, 38-04; 3. Nele Gaisoa, Kailua, 33-01.
boys
110 meter hurdles: 1. Joshua Gante, Anuenue, 17.2h; 2. Layne Suyat, Castle, 17.4h; 3. William Rollman, 18.0h; Jarron Crowell, Kailua, 18.0h; 5. Phil Tauai, Kalaheo, 19.6h.
100 meter dash: 1. Devin Jenkins, Kapolei, 10.7h; 2. Saint Thompson, Kaiser, 10.9h; 3. Hendricks Hicks, Castle, 11.3h; 4. Justice Sarcedo, Kaimuki, 11.4h; 5. Jace Bolosan, McKinley, 11.5h.
1500 meter run: 1. Daniel Lum, Castle, 4:30.2h; 2. Kai, Selin, Kalaheo, 4:30.7h; 3. Kevin Do, McKinley, 4:45.0h; 5. Naoya Taylor, Kailua, 4:46.3h; 5. Gianni Cuadrado, Kapolei, 4:46.5h.
4x100 meter relay: 1. Kaiser 'A', 44.0h; 2. Kapolei 'A', 45.5h; 3. McKinley 'A', 45.9h; 4. Kaimuki 'A', 46.5h; 5. Kailua 'A', 47.9h.
400 meter dash: 1. Hendricks Hicks, Castle, 51.8h; 2. Solomon Dixon, McKinley, 52.2h; 3. Zachary Lovelace, Kalaheo, 52.5h; 4. Dan Hilton, Kaiser, 55.4h; 5. Eric Lum, Kailua, 57.0h.
300 meter hurdles: 1. Joshua Gante, Anuenue, 44.3h; 2. Layne Suyat, Castle, 44.4h; t3. Jason Guan, McKinley, 48.2h; t3. Chester Sua, Kaimuki, 48.2h; 5. Marcus Richmond, Kalaheo, 50.2h.
800 meter run: 1. Fuavasa Quirit, Castle, 2:10.2h; 2. Errol Vidad, Kalaheo, 2:16.8h; 3. Naoya Taylor, Kailua, 2:18.6h; 4. Matthew Clegg, Kapolei, 2:21.5h; 5. Scott Nguyen, Kaimuki, 2:22.4h.
200 meter dash: 1. Devin Jenkins, Kapolei, 22.1h; 2. Saint Thompson, Kaiser, 22.2h; 3. Daniel Kobayshi, McKinley, 22.6h; 4. Hendricks Hicks, Castle, 23.7h; 5. Jesse Carney, Kalaheo, 24.2h.
3000 meter run: 1. Faasea Lakatani, Castle, 10:13.1h; 2. Gianni Cuadrado, Kapolei, 10:14.8h; 3. Kevin Do, McKinley, 10:33.0h; 4. Naoya Taylor, Kailua, 11:05.2h; 5. Bryan Wierson, Kalaheo, 11:55.0h.
4x400 meter relay: 1. Castle 'A', 3:42.2h; 2. Kaiser 'A', 3:44.6h; 3. Kapolei 'A', 3:52.9h; 4. Kailua 'A', 3:58.2h.
High jump: 1. Zachary Lovelace, Kalaheo, 6-00; 2. Eric Lum, Kailua, 5-08; 3. Layne Suyat, Castle, 5-06; 4. Josh Lopez, Kaiser, 5-04; 5. John Tuitele, Kaimuki, 5-02.
Pole vault: 1. Patrick Pintor, Castle, 8-00; 2. Samuel Taylor, Kaiser, 7-06.
Long jump: 1. Justice Sarcedo, Kaimuki, 19-08.50; 2. Elijah Tagura, Kapolei, 19-05.75; 3. Joshua Gante, Anuenue, 18-07; 4. Sage Richardson, Kalaheo, 17-11.75; 5. Keau-Mauloa Reis-Moniz, Kailua, 16-03.75.
Triple jump: 1. Joshua Gante, Anuenue, 42-10.25; 2. Elijah Tagura, Kapolei, 40-09.75; 3. Wiseman Demei, Kaimuki, 37-11; 4. Eric Lum, Kailua, 35-06.50; 5. Layne Suyat, Castle, 34-08.
Discus: 1. Laau Kent, Kaimuki, 139-03; 2. Kamea Kahiapo, Anuenue, 136-02; 3. Pouesi Togiailua, Kapolei, 135-05.
Shotput: 1. Laau Kent, Kaimuki, 46-11; 2. Kamea Kahiapo, Anuenue, 42-07; 3. John Vave, Kailua, 39-09; 4. Brandon Soares, McKinley, 38-01.