Licensed to Mililani High School       Hy-Tek's Meet Manager 5/15/2009 02:59 AM
      HHSAA State Track and Field Championships - 5/15/2009 to 5/16/2009       
                          Sponsored by Island Movers                           
                              Ke'eau High School                               
                                 Meet Program                                  
 
Event 13  Girls 100 Meter Hurdles
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record:  14.85  2000        Vera Sims, Mililani                          
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Tatiana Alailima                 Leilehua              17.38 
  2  Amber Watson                     Radford               16.90 
  3  Kini Shuping                     Hawaii Prep           16.45 
  4  Zhane Santiago                   Kahuku                15.44 
  5  Misha Jones                      Waianae               16.44 
  6  Jenna Louie                      Punahou               16.78 
  7  Rose Bacolini                    Lahainaluna           17.38 
  8  Lilinoe Heaukulani               KS - Big Island       17.63 
Heat 2  Prelims
  1  Boone Saunders                   Punahou               17.38 
  2  Asia Okamura                     Baldwin               16.91 
  3  Jordan Kilgore                   Lahainaluna           16.49 
  4  Cecilla Durocher                 Castle                15.46 
  5  Aubrey Lea Shaw                  KS - Big Island       16.44 
  6  Samantha Smithson                HBA                   16.75 
  7  Azmera Hammouri                  Keaau                 17.33 
  8  Angeline Argel                   Farrington            17.54 
Heat 3  Prelims
  1  Maaya Hayashi                    Iolani Girls          17.45 
  2  Kimberly Liberato                Kauai High            17.10 
  3  Luana Scheer                     Kapolei               16.64 
  4  Jennifer Alakai                  Baldwin               16.06 
  5  Jayme Jacinto                    Waimea                16.37 
  6  Jessica Aponte                   Radford               16.74 
  7  Cyan Agena                       KS - Oahu             17.27 
  8  Adriama Lui                      Campbell              17.54 
Heat 4  Prelims
  1  Cassie Morigaki                  Waiakea               17.46 
  2  Cayla Crivello                   KS - Oahu             17.20 
  3  Cheray N Brzezowski              KS - Big Island       16.66 
  4  Kamalani Keomaka                 KS - Maui             16.14 
  5  Tajana Santiago                  Kahuku                16.34 
  6  Leah Lau                         Roosevelt             16.67 
  7  Lana Queen                       Hawaii Prep           17.32 
  8  Jin-Ru Schiller                  Kaiser                17.53 
 
Event 14  Boys 110 Meter Hurdles
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record:  14.34  1986        David Maeva, Kamehameha High School          
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Edward Dalton                    Keaau                 16.14 
  2  Matthew Feeley                   Roosevelt             15.80 
  3  Jacob Plan                       Pearl City            15.53 
  4  Jacob Edwards                    Ka'u                  14.85 
  5  Jonathan Dinong                  Waianae               15.52 
  6  Jacob Texeira                    Kamehameha            15.76 
  7  Joseph Velasco                   Kapaa                 16.20 
  8  Everett Makaike McKee            KS - Big Island       16.37 
Heat 2  Prelims
  1  Matthew Mitravich                Kamehameha            16.13 
  2  John Woo                         Punahou               15.85 
  3  Ponopilialoha  A Grace           KS - Big Island       15.72 
  4  Hansen Ho                        Kapolei               14.93 
  5  Kiakona Monteilh                 Roosevelt             15.45 
  6  Sheldon Leong                    Baldwin               15.73 
  7  Kamalani Alo                     Kahuku                16.04 
Heat 3  Prelims
  1  Nelson Acosta                    Waimea                16.31 
  2  Alvin Ponce                      McKinley              15.89 
  3  Mtume Msizkizi-Jackson           Keaau                 15.72 
  4  Thomas Delacruz                  Hilo                  14.97 
  5  Billy Pacheco                    St. Anthony           15.28 
  6  Erik Horn                        Punahou               15.74 
  7  Darren Acoba                     Kauai High            15.98 
  8  Justin Kim                       Iolani Boys           16.36 
Heat 4  Prelims
  1  Matt Yim                         Punahou               16.24 
  2  Aaron Saragena                   Waianae               15.93 
  3  Mikel Morita                     Kamehameha            15.73 
  4  Daniel Wagner                    Mid-Pac               15.04 
  5  Andy Felix                       Baldwin               15.27 
  6  Kyle Normand                     Damien                15.74 
  7  Joshua Diaz                      Maui High             15.96 
  8  Broc Bangloy                     Keaau                 16.22 
 
Event 15  Girls 100 Meter Dash
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record:  12.25  2005        June-Ann Lusk, Baldwin                       
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Ihilani Ching                    St. Francis           13.24 
  2  Daphne Cobbs                     Radford               13.04 
  3  Rachel Yadao                     Maui High             12.92 
  4  Ashley Satterwhite               Punahou               12.53 
  5  Kathleen Cadiente                Kauai High            12.91 
  6  Venessa Jackson                  Leilehua              13.04 
  7  Sharee Acosta                    Moanalua              13.14 
Heat 2  Prelims
  1  Kelli Aken-Pagdilao              KS - Oahu             13.19 
  2  Bronte H Kaneakua                KS - Big Island       13.06 
  3  Alisa Fernandez                  Baldwin               12.93 
  4  Corie Schattuaer                 Hilo                  12.70 
  5  Tyler Whitener                   Radford               12.91 
  6  Alyssa Pang                      Iolani Girls          13.05 
  7  Bianca Rajan                     King Kekaulike        13.10 
Heat 3  Prelims
  1  Jessica Iwata                    Kauai High            13.15 
  2  Kirstie Sugimoto                 Mid-Pac               13.07 
  3  Sade Myers                       Aiea                  12.94 
  4  Ku'uipo Nakoa                    Hawaii Prep           12.74 
  5  Lahaina Zoller                   Punahou               12.90 
  6  Kristina Felix                   Baldwin               13.02 
  7  Whitney Thomas                   KS - Oahu             13.09 
Heat 4  Prelims
  1  Sari Kwan                        Punahou               13.22 
  2  Siena Simmons                    Iolani Girls          13.12 
  3  Tara Bishop                      Kapolei               12.94 
  4  Kaeli Patton                     Radford               12.78 
  5  Hailey Kauhane                   KS - Oahu             12.89 
  6  Maya Palaroan                    King Kekaulike        13.00 
  7  Kelsey Cadiente                  Kauai High            13.12 
 
Event 16  Boys 100 Meter Dash
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record:  10.80  1999        Shane Victorino, St. Anthony                 
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Joshua Gante                     Anuenue               11.44 
  2  Nicholas Rosolovich              Kailua                11.34 
  3  Canaan Bernard                   Kauai High            11.23 
  4  Jonathan Padron                  Damien                10.94 
  5  Chan Spikes                      Hilo                  11.22 
  6  Jelani Alcott                    Keaau                 11.29 
  7  Caleb Sarsona                    Kapaa                 11.44 
Heat 2  Prelims
  2  Trevor Mau                       St. Louis             11.34 
  3  Justin Lopez                     Waialua               11.23 
  4  Michael Zane                     Punahou               11.04 
  5  Samson Anguay                    Campbell              11.17 
  6  Bronson Kahaleua                 Hilo                  11.28 
  7  Stockton Crowley                 Leilehua              11.44 
Heat 3  Prelims
  2  Jesse Huihui                     Keaau                 11.35 
  3  Ikaika Kamaka                    Radford               11.24 
  4  Charles Clay                     Hilo                  11.09 
  5  Essaye Villarer                  Moanalua              11.16 
  6  Solomon Dixon                    McKinley              11.27 
  7  Justin Ramos                     Kauai High            11.44 
Heat 4  Prelims
  2  Moses Fierro                     Waimea                11.36 
  3  Michael Martin                   St. Louis             11.24 
  4  Scotland Smith                   Farrington            11.10 
  5  Dalaunte Taz Stevenson           Mililani              11.13 
  6  Kaimi Scott                      Waiakea               11.26 
  7  Jacob Edwards                    Ka'u                  11.40 
 
Event 17  Girls 1500 Meter Run
===============================================================================
12 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
 Meet Record:  4:38.83  1999        Victoria Chang, Punahou                    
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Bailey Massenburg                King Kekaulike      4:49.18 
  2  Noelani Vargas                   Hawaii Prep         5:03.66 
  3  Kristin Ali Keith                Mililani            5:03.87 
  4  Athena Oldfather                 Honokaa             5:08.55 
  5  Kayleigh Waters                  Leilehua            5:08.63 
  6  Monica Woolley                   Punahou             5:09.12 
  7  Chaylene Guinto                  St. Francis         5:12.77 
  8  Kelli Morrissey                  Iolani Girls        5:18.20 
  9  Jana Larson                      Ka'u                5:20.23 
 10  Heidi Nicholls                   HBA                 5:25.70 
 11  Deann Thornton                   Keaau               5:27.99 
Heat 2  Prelims
  1  Hailey Grossman                  Seabury             4:53.25 
  2  Jenna Wong                       Iolani Girls        5:02.82 
  3  Farrah Madanay                   Punahou             5:04.71 
  4  Jessica Kafer                    Radford             5:07.53 
  5  Haley Abing                      La Pietra           5:12.20 
  6  Gabriella Jenkins                Mililani            5:10.53 
  7  Rocio Sanchez                    Kapolei             5:13.44 
  8  Cheyane Kamai                    KS - Oahu           5:18.20 
  9  Kelsie Kobayashi                 Waiakea             5:22.34 
 10  Keri Ogoshi                      HBA                 5:24.00 
 11  Dayna Domingo                    Pearl City          5:28.42 
Heat 3  Prelims
  1  Kyleigh Mann                     Punahou             5:02.27 
  2  Claire Hann                      Maryknoll           5:02.58 
  3  Tialana Greenwell                Honokaa             5:05.93 
  4  Sophie Curatilo                  Moanalua            5:07.39 
  5  Amanda Tamanaha                  St. Andrews         5:09.76 
  6  Kela Vargas                      Hawaii Prep         5:10.06 
  7  Jessica Johnson                  KS - Oahu           5:14.46 
  8  Gracie Peck                      Seabury             5:17.42 
  9  Kaitlyn KK Yamamoto              KS - Big Island     5:23.08 
 10  Kimiko Matsuda-Lawrence          University Lab      5:23.36 
 11  Shalila De Bourmont              Hilo                5:28.85 
 
Event 18  Boys 1500 Meter Run
===============================================================================
12 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
 Meet Record:  4:05.79  2002        Todd Iacovelli, Punahou                    
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Bryce Jenkins                    Leilehua            4:03.73 
  2  Pierce Murphy                    Island School       4:11.51 
  3  Matt Nakamoto                    HBA                 4:12.55 
  4  Jake Shiraki                     Honokaa             4:17.75 
  5  Daniel Brooks                    Keaau               4:18.37 
  6  Landon Nagata                    Punahou             4:22.38 
  7  James Yoshimoto                  Hilo                4:24.34 
  8  Marques Wendell                  King Kekaulike      4:25.40 
  9  Elmer Arceo                      Waipahu             4:26.04 
 10  Rocky Balala                     Maui High           4:27.87 
 11  Juan Sepulveda                   Kealakehe           4:28.43 
 12  Zachary Sainz                    Kamehameha          4:29.60 
Heat 2  Prelims
  1  Reid Hunter                      King Kekaulike      4:05.34 
  2  Margarito Martinez               Leilehua            4:10.72 
  3  Nicola Perez-Garreauo            Maui High           4:15.00 
  4  Mark Turner                      Hilo                4:16.81 
  5  Reyn Fernandez                   Punahou             4:16.24 
  6  Tyler Mulloy                     Iolani Boys         4:24.73 
  7  Daniel Kaneko                    Kamehameha          4:23.91 
  8  Johnny Kristel                   Baldwin             4:24.82 
  9  Chad Nakaoka                     HBA                 4:26.21 
 10  Ryan Hobson                      Mid-Pac             4:27.67 
 11  Mark Nicholas Petner             KS - Big Island     4:28.47 
 12  Chris Mosch                      Honokaa             4:28.69 
Heat 3  Prelims
  1  Christian Putegnat               Campbell            4:07.27 
  2  Lucas Lam                        Punahou             4:09.55 
  3  Colin Honeker                    Aiea                4:19.08 
  4  Isaiah Sato                      Kamehameha          4:16.50 
  5  Borys Pleskacz                   Iolani Boys         4:19.78 
  6  Alan Tilanus                     Hilo                4:20.70 
  7  Patrick Understeller             Keaau               4:23.91 
  8  Shannon Cosey                    Leilehua            4:21.94 
  9  Brandon Mulholland               Lahainaluna         4:27.41 
 10  Tyler Tsubota                    Hawaii Prep         4:27.53 
 11  Timothy Hogan                    Maryknoll           4:28.56 
 12  Joshua Robinson                  Honokaa             4:28.60 
 
Event 19  Girls 4x100 Meter Relay
===============================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record:  48.92  1999        Dalrymple, Simms, Tucker, Hammonds, Mililani 
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Sacred Hearts Academy                                  54.33 
  2  King Kekaulike High School                             52.93 
  3  Kapolei High School                                    51.79 
  4  Radford High School                                    49.57 
     1) Tereza Palmer                   2) Tyler Whitener                 
     3) Andrea Hinkle                   4) Kaeli Patton                   
  5  Kahuku High School                                     51.74 
  6  Campbell High School                                   52.71 
  7  Aiea High School                                       54.16 
Heat 2  Prelims
  1  Waipahu High School                                    54.72 
  2  Kaiser High School                                     53.09 
  3  Baldwin High School                                    51.98 
  4  Kamehameha Schools Girls                               49.86 
  5  Iolani School Girls                                    51.36 
  6  Maui High School                                       52.45 
  7  Kaimuki High School                                    54.15 
Heat 3  Prelims
  2  Waianae High School                                    53.46 
  3  Hilo                                                   51.98 
  4  Punahou School Girls                                   49.86 
     1) Sari Kwan                       2) Stephanie Burns                
     3) Lahaina Zoller                  4) Ashley Satterwhite             
  5  Hawaii Preparatory Academy                             51.20 
  6  Mililani High School                                   52.39 
  7  Waimea High School                                     53.81 
Heat 4  Prelims
  2  Kealakehe                                              53.51 
  3  Leilehua High School                                   52.01 
  4  Kamehameha Schools Hawaii                              51.08 
  5  Kauai High School                                      51.09 
  6  Kamehameha Schools Maui                                52.12 
  7  Mid-Pacific Institute                                  53.75 
 
Event 20  Boys 4x100 Meter Relay
===============================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record:  42.53  2008        Radford High School, Radford                 
                      D Campbell, J Atangan, I Kamaka, C Rainey         
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Kauai High School                                      45.66 
  2  Waimea High School                                     44.74 
  3  Keaau High School                                      43.89 
  4  St Louis                                               42.92 
  5  Farrington High School                                 43.72 
  6  Baldwin High School                                    44.48 
  7  Maui High School                                       45.51 
Heat 2  Prelims
  1  Iolani School Boys                                     45.87 
  2  Hawaii Preparatory Academy                             45.02 
  3  Roosevelt High School                                  44.08 
  4  Damien Memorial                                        42.93 
  5  Punahou School Boys                                    43.71 
  6  Konawaena                                              44.44 
  7  Waianae High School                                    45.46 
Heat 3  Prelims
  1  Mid-Pacific Institute                                  45.94 
  2  Kamehameha Schools Maui                                45.06 
  3  Kamehameha Schools Hawaii                              44.13 
  4  Mililani High School                                   42.97 
  5  Leilehua High School                                   43.64 
  6  McKinley High School                                   44.34 
     1) Blaine Bastastas                2) Alvin Ponce                    
     3) Eddie Lau                       4) Solomon Dixon                  
  7  Kealakehe                                              45.45 
Heat 4  Prelims
  2  Waiakea                                                45.22 
  3  Radford High School                                    44.15 
     1) Christian Nichols               2) Christopher Nichols            
     3) Joash Pangilinan                4) Phillip Hogan                  
  4  Hilo                                                   43.17 
  5  Campbell High School                                   43.25 
  6  Kamehameha Schools - Kapalama                          44.25 
  7  Kapolei High School                                    45.27 
 
Event 21  Girls 400 Meter Dash
===============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record:  54.41  1998        Endia Abrante, Kaiser                        
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Sophia Freeman                   King Kekaulike      1:02.32 
  2  Maile Thomas                     Baldwin             1:01.99 
  3  Lahaina Zoller                   Punahou             1:01.39 
  4  Ashlee Jimenez                   KS - Oahu             59.02 
  5  Kaua Wall                        Konawaena           1:01.25 
  6  Sade Myers                       Aiea                1:02.02 
  7  Briana Dingle                    Radford             1:02.34 
  8  Stacie Lee                       HBA                 1:03.66 
Heat 2  Prelims
  1  Venessa Jackson                  Leilehua            1:03.43 
  2  Jenny Ching                      Punahou             1:01.98 
  3  Bronte H Kaneakua                KS - Big Island     1:01.41 
  4  Kailea Tracy-Visintainer         Seabury               59.14 
  5  Randi Estrada                    Keaau               1:01.23 
  6  Demetria Woods                   Radford             1:01.72 
  7  Hana Scully                      Hawaii Prep         1:02.37 
  8  Noe Mikami                       KS - Oahu           1:03.60 
Heat 3  Prelims
  1  Jessica Johnson                  KS - Oahu           1:03.46 
  2  Ihilani Ching                    St. Francis         1:02.12 
  3  Maya Palaroan                    King Kekaulike      1:01.43 
  4  Ku'uipo Nakoa                    Hawaii Prep           59.74 
  5  Tyler Whitener                   Radford             1:00.97 
  6  Danielle Sisler                  Punahou             1:01.59 
  7  Melody Papalii                   Kaiser              1:03.17 
  8  Breanne Ball                     Iolani Girls        1:03.57 
 
Event 22  Boys 400 Meter Dash
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record:  48.66  1997        Bennett Valencia, Punahou                    
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Richard Moyland                  Christian Libert      53.19 
  2  Jonathan Kim                     HBA                   52.23 
  3  Jordan Lerma                     KS - Big Island       51.21 
  4  KT Tuumalo                       Punahou               50.42 
  5  Kaimi Scott                      Waiakea               51.20 
  6  Levi Almeida                     KS - Maui             52.36 
  7  Alex Engdahl                     Keaau                 52.99 
Heat 2  Prelims
  1  Korey Tsubota                    Hawaii Prep           53.22 
  2  Jeff Pedrina                     Punahou               52.19 
  3  John Hanson                      HBA                   51.60 
  4  Solomon Dixon                    McKinley              50.44 
  5  Michael Martin                   St. Louis             51.18 
  6  Agaese Tago                      Roosevelt             52.15 
  7  Jelani Young                     Keaau                 52.99 
Heat 3  Prelims
  1  Trey-Alan Bantolina              Campbell              53.27 
  2  Bronson Kahaleua                 Hilo                  52.58 
  3  Jelani Alcott                    Keaau                 51.52 
  4  Harrison Miguel                  Waipahu               50.57 
  5  Ikaika Kamaka                    Radford               51.07 
  6  Ian Laird                        Honokaa               52.11 
  7  Owen Cooper                      Waiakea               52.99 
Heat 4  Prelims
  1  Reid Hunter                      King Kekaulike        53.30 
  2  Zachary Lovelace                 Kalaheo               52.74 
  3  Taylor Spencer                   St. Louis             51.27 
  4  Andre Bess                       Leilehua              50.93 
  5  Fred Culp                        Mililani              50.96 
  6  Essaye Villarer                  Moanalua              51.84 
  7  Loaa Pine                        Kamehameha            52.90 
  8  Luca Walter                      Kealakehe             53.42 
 
Event 23  Girls 300 Meter Hurdles
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record:  42.80  2000        Vera Simms, Mililani                         
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Danalynne Llacuna                St. Francis           50.95 
  2  Alyssa Hoshide                   Hilo                  50.53 
  3  Cayla Crivello                   KS - Oahu             49.11 
  4  Zhane Santiago                   Kahuku                47.35 
  5  Jayme Jacinto                    Waimea                49.02 
  6  Misha Jones                      Waianae               50.46 
  7  Jessica Aponte                   Radford               50.68 
Heat 2  Prelims
  1  Maaya Hayashi                    Iolani Girls          51.37 
  2  Caitlin Akiona                   KS - Oahu             50.49 
  3  Emily Latimer                    St. Andrews           49.19 
  4  Julia Brand                      Punahou               47.36 
  5  Kamalani Keomaka                 KS - Maui             48.69 
  6  Monica Manuel                    Radford               50.46 
  7  Tajana Santiago                  Kahuku                50.72 
Heat 3  Prelims
  1  Kailee Au                        Kahuku                51.13 
  2  Samantha Smithson                HBA                   50.55 
  3  Amber Watson                     Radford               49.23 
  4  Aubrey Lea Shaw                  KS - Big Island       47.61 
  5  Jenna Louie                      Punahou               48.36 
  6  Jana Larson                      Ka'u                  50.20 
  7  Cyan Agena                       KS - Oahu             50.77 
  8  Lana Queen                       Hawaii Prep           51.44 
Heat 4  Prelims
  1  Kekelaokalaui H Bennett          KS - Big Island       51.22 
  2  Anuhea Wall                      Konawaena             50.55 
  3  Boone Saunders                   Punahou               49.75 
  4  Kini Shuping                     Hawaii Prep           47.78 
  5  Cecilla Durocher                 Castle                48.25 
  6  Azmera Hammouri                  Keaau                 50.04 
  7  Cassie Morigaki                  Waiakea               50.60 
  8  Jennifer Alakai                  Baldwin               52.14 
 
Event 24  Boys 300 Meter Hurdles
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record:  38.10  1999        Dana Navarro-Arias, Maui High School         
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Kyle Normand                     Damien                42.70 
  2  Ponopilialoha  A Grace           KS - Big Island       42.19 
  3  Sheldon Leong                    Baldwin               41.43 
  4  Jacob Edwards                    Ka'u                  39.23 
  5  Jonathan Dinong                  Waianae               41.32 
  6  Edward Dalton                    Keaau                 41.87 
  7  Mikel Morita                     Kamehameha            42.50 
Heat 2  Prelims
  1  Justin Kim                       Iolani Boys           42.73 
  2  Jacob Texeira                    Kamehameha            42.19 
  3  Christian Nichols                Radford               41.57 
  4  Thomas Delacruz                  Hilo                  40.05 
  5  Hansen Ho                        Kapolei               41.25 
  6  Erik Horn                        Punahou               42.09 
  7  Everett Makaike McKee            KS - Big Island       42.56 
Heat 3  Prelims
  1  Kyle Olden                       Punahou               42.74 
  2  Eli Ferreira                     KS - Maui             42.37 
  3  Kiakona Monteilh                 Roosevelt             41.70 
  4  Liko Oliveira                    Kamehameha            40.38 
  5  Broc Bangloy                     Keaau                 41.23 
  6  Daniel Wagner                    Mid-Pac               42.18 
  7  Joshua Diaz                      Maui High             42.49 
  8  Marcus Breakfield                Leilehua              42.94 
Heat 4  Prelims
  1  Joseph Velasco                   Kapaa                 42.77 
  2  Matthew Feeley                   Roosevelt             42.29 
  3  Cameron Calistro                 Hilo                  41.70 
  4  Andy Felix                       Baldwin               40.66 
  5  John Woo                         Punahou               41.01 
  6  Bryson Bangloy                   Keaau                 41.85 
  7  Allan Ilae                       Kailua                42.44 
  8  Alvin Ponce                      McKinley              42.92 
 
Event 25  Girls 800 Meter Run
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record:  2:13.23  1998        Eri Macdonald, Punahou                     
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Heidi Nicholls                   HBA                 2:34.52 
  2  Amanda Tamanaha                  St. Andrews         2:31.39 
  3  Noelani Vargas                   Hawaii Prep         2:27.69 
  4  Bailey Massenburg                King Kekaulike      2:20.18 
  5  Katie Waller                     Punahou             2:27.37 
  6  Arielle Uejo                     Mililani            2:30.89 
  7  Claire Hann                      Maryknoll           2:34.09 
Heat 2  Prelims
  1  Rocio Sanchez                    Kapolei             2:34.58 
  2  Chaylene Guinto                  St. Francis         2:33.06 
  3  Cheyane Kamai                    KS - Oahu           2:27.93 
  4  Mari Carmichael                  Punahou             2:25.57 
  5  Breanne Ball                     Iolani Girls        2:27.00 
  6  Tia Nakashima                    HBA                 2:29.66 
  7  Jessica Kafer                    Radford             2:33.38 
Heat 3  Prelims
  1  Demetria Woods                   Radford             2:34.65 
  2  Kelli Morrissey                  Iolani Girls        2:33.18 
  3  Caralyn Broyles                  Waimea              2:28.03 
  4  Jessica Johnson                  KS - Oahu           2:25.98 
  5  Lea Lundblad                     Seabury             2:26.71 
  6  Kaitlyn Chock                    Waiakea             2:29.41 
  7  Haley Abing                      La Pietra           2:33.93 
Heat 4  Prelims
  2  Amy Eriksson                     Keaau               2:33.98 
  3  Alexa Foley                      King Kekaulike      2:28.26 
  4  Mariama Lane                     Leilehua            2:26.19 
  5  Michaela Tsuha                   Punahou             2:26.38 
  6  Briana Dingle                    Radford             2:29.04 
  7  Athena Oldfather                 Honokaa             2:33.64 
 
Event 26  Boys 800 Meter Run
===============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record:  1:51.1h  1983        Joey Bunch, Radford                        
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Elmer Arceo                      Waipahu             2:06.23 
  2  Lucas Weigang                    Hana                2:04.96 
  3  Daniel Brooks                    Keaau               2:01.97 
  4  Reid Hunter                      King Kekaulike      1:58.61 
  5  Christian Putegnat               Campbell            2:01.76 
  6  Reyn Fernandez                   Punahou             2:04.84 
  7  Margarito Martinez               Leilehua            2:05.99 
Heat 2  Prelims
  1  Brandon Mulholland               Lahainaluna         2:06.30 
  2  Pierce Murphy                    Island School       2:05.31 
  3  Isaiah Sato                      Kamehameha          2:02.08 
  4  Dakota Smith                     Konawaena           1:59.81 
  5  Lucas Lam                        Punahou             2:00.37 
  6  Nicola Perez-Garreauo            Maui High           2:04.84 
  7  Cory Fernandez                   Baldwin             2:05.66 
Heat 3  Prelims
  2  Craig Kandler                    Kaiser              2:05.43 
  3  Rowan Gragas                     Roosevelt           2:03.12 
  4  Jordan Lerma                     KS - Big Island     2:00.15 
  5  Jordan Thibodeau                 Kamehameha          2:00.31 
  6  Harrison Miguel                  Waipahu             2:03.74 
  7  Ryan Hobson                      Mid-Pac             2:05.55 
 
Event 27  Girls 200 Meter Dash
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record:  25.04  2002        Lauran Dignam, Iolani                        
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Kathleen Cadiente                Kauai High            27.35 
  2  Venessa Jackson                  Leilehua              27.04 
  3  Sharee Acosta                    Moanalua              26.69 
  4  Andrea Hinkle                    Radford               25.96 
  5  Maya Palaroan                    King Kekaulike        26.68 
  6  Lahaina Zoller                   Punahou               27.03 
  7  Tara Bishop                      Kapolei               27.34 
Heat 2  Prelims
  1  Alexis Damo                      Sacred Hearts         27.36 
  2  Anjelica Sanderson               Konawaena             27.05 
  3  Corie Schattuaer                 Hilo                  26.76 
  4  Ashley Satterwhite               Punahou               26.00 
  5  Maile Thomas                     Baldwin               26.67 
  6  Ashlee Jimenez                   KS - Oahu             26.93 
  7  Kirstie Sugimoto                 Mid-Pac               27.27 
Heat 3  Prelims
  1  Randi Estrada                    Keaau                 27.40 
  2  Kelli Aken-Pagdilao              KS - Oahu             27.10 
  3  Makana Pundyke                   KS - Maui             26.84 
  4  Ku'uipo Nakoa                    Hawaii Prep           26.03 
  5  Tyler Whitener                   Radford               26.63 
  6  Bianca Rajan                     King Kekaulike        26.99 
  7  Sade Myers                       Aiea                  27.14 
Heat 4  Prelims
  1  Katie Aguilar                    Honokaa               27.48 
  2  Stephanie Burns                  Punahou               27.11 
  3  Rachel Yadao                     Maui High             27.00 
  4  Kailea Tracy-Visintainer         Seabury               26.17 
  5  Hailey Kauhane                   KS - Oahu             26.46 
  6  Bronte H Kaneakua                KS - Big Island       26.98 
  7  Kaeli Patton                     Radford               27.12 
  8  Ihilani Ching                    St. Francis           27.64 
 
Event 28  Boys 200 Meter Dash
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record:  21.89  2008        Christopher Rainey, Radford                  
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Jack Webber                      Seabury               23.48 
  2  Moses Fierro                     Waimea                23.00 
  3  Scotland Smith                   Farrington            22.75 
  4  Solomon Dixon                    McKinley              22.49 
  5  Jacob Edwards                    Ka'u                  22.74 
  6  Kaenen Akau                      KS - Big Island       22.89 
  7  Jelani Young                     Keaau                 23.19 
Heat 2  Prelims
  2  Chad Durant                      Seabury               23.03 
  3  Chan Spikes                      Hilo                  22.78 
  4  Jonathan Padron                  Damien                22.50 
  5  Essaye Villarer                  Moanalua              22.74 
  6  Taylor Spencer                   St. Louis             22.88 
  7  Phillip Hogan                    Radford               23.34 
Heat 3  Prelims
  2  Torrey Santiago                  Waimea                23.14 
  3  Michael Martin                   St. Louis             22.84 
  4  Charles Clay                     Hilo                  22.51 
  5  Justin Lopez                     Waialua               22.73 
  6  Michael Zane                     Punahou               22.87 
  7  Christopher Nichols              Radford               23.24 
Heat 4  Prelims
  2  Canaan Bernard                   Kauai High            23.34 
  3  Ikaika Kamaka                    Radford               22.84 
  4  Bronson Kahaleua                 Hilo                  22.53 
  5  Kaimi Scott                      Waiakea               22.66 
  6  Jesse Huihui                     Keaau                 22.84 
  7  Zach Kawamoto                    St. Louis             23.21 
 
Event 29  Girls 3000 Meter Run
===============================================================================
12 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 6 Best Times
 Meet Record:  9:38.03  1999        Victoria Chang, Punahou                    
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Hailey Grossman                  Seabury            10:37.44 
  2  Kimberly Pugliese                Mililani           11:09.14 
  3  Amanda Tamanaha                  St. Andrews        11:18.78 
  4  Jessica Kafer                    Radford            11:25.52 
  5  Kayleigh Waters                  Leilehua           11:32.44 
  6  Kela Vargas                      Hawaii Prep        11:43.97 
  7  Haley Abing                      La Pietra          11:44.76 
  8  Tama Fukuyama                    Punahou            11:57.82 
  9  Shannon Whener                   Maui High          12:07.84 
 10  Tiffany Tang                     McKinley           12:16.81 
Heat 2  Prelims
  1  Jenna Wong                       Iolani Girls       10:48.82 
  2  Sophie Curatilo                  Moanalua           11:06.69 
  3  Claire Hann                      Maryknoll          11:21.61 
  4  Athena Oldfather                 Honokaa            11:25.18 
  5  Nicole Painter                   Mililani           11:22.38 
  6  Farrah Madanay                   Punahou            11:42.38 
  7  Kelly Opedal                     KS - Oahu          11:46.09 
  8  Deann Thornton                   Keaau              12:08.77 
  9  Minna Smith                      Radford            11:58.10 
 10  Gracie Peck                      Seabury            12:16.71 
Heat 3  Prelims
  1  Kristin Ali Keith                Mililani           10:53.36 
  2  Tialana Greenwell                Honokaa            11:01.97 
  3  Bailey Massenburg                King Kekaulike     11:35.85 
  4  Sarah Clapp                      Kaiser             11:23.17 
  5  Shalila De Bourmont              Hilo               11:38.99 
  6  Dayna Domingo                    Pearl City         11:39.04 
  7  Kaitlyn KK Yamamoto              KS - Big Island    11:47.86 
  8  Rocio Sanchez                    Kapolei            11:47.94 
  9  Monica Woolley                   Punahou            12:11.28 
 10  Kimiko Matsuda-Lawrence          University Lab     12:16.39 
 
Event 30  Boys 3000 Meter Run
===============================================================================
12 Advance:  Top 5 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Meet Record:  8:58.14  2008        Dawson Vorderbruegge, Kaiser               
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Bryce Jenkins                    Leilehua            8:52.27 
  2  Mark Turner                      Hilo                9:22.59 
  3  Matt Nakamoto                    HBA                 9:22.78 
  4  Jake Shiraki                     Honokaa             9:33.00 
  5  Tomoyuki Miura                   Roosevelt           9:36.72 
  6  Nicola Perez-Garreauo            Maui High           9:40.95 
  7  Eric Pak                         Castle              9:40.24 
  8  Borys Pleskacz                   Iolani Boys         9:43.85 
  9  Daniel Kaneko                    Kamehameha          9:46.33 
 10  Patrick Understeller             Keaau               9:51.16 
Heat 2  Prelims
  1  Pierce Murphy                    Island School       9:17.17 
  2  Christian Putegnat               Campbell            9:21.04 
  3  Eli Hart                         Hawaii Prep         9:28.00 
  4  Margarito Martinez               Leilehua            9:28.44 
  5  Rocky Balala                     Maui High           9:41.65 
  6  Kai Yoshioka                     Roosevelt           9:40.24 
  7  Shannon Cosey                    Leilehua            9:42.49 
  8  Kawai Akiona                     Kamehameha          9:43.32 
  9  Justin Higa                      Iolani Boys         9:47.70 
 10  James Yoshimoto                  Hilo                9:48.55 
 11  Chris Mosch                      Honokaa            10:00.32 
 
Event 31  Girls 4x400 Meter Relay
===============================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record:  4:00.51  1999        Yee, Yap, Macdonald, Berger, Punahou       
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Leilehua High School                                 4:33.94 
  2  Aiea High School                                     4:25.18 
  3  Kamehameha Schools Maui                              4:17.87 
  4  Punahou School Girls                                 4:05.65 
     1) Danielle Sisler                 2) Mari Carmichael                
     3) Ashley Satterwhite              4) Julia Brand                    
  5  Keaau High School                                    4:17.05 
  6  Kapaa High School                                    4:24.95 
     1) Lahela Creamer                  2) Takara Kunioka                 
     3) Tylenn Morita                   4) Shannon Paleka                 
  7  Kaiser High School                                   4:30.51 
Heat 2  Prelims
  1  Maui High School                                     4:35.31 
  2  Baldwin High School                                  4:25.92 
  3  Kahuku High School                                   4:20.52 
  4  Kamehameha Schools Girls                             4:07.29 
  5  Iolani School Girls                                  4:16.31 
  6  St Francis School                                    4:23.95 
  7  Waiakea                                              4:30.03 
Heat 3  Prelims
  1  Hilo                                                 4:35.59 
  2  Campbell High School                                 4:26.39 
  3  Mililani High School                                 4:20.62 
  4  Radford High School                                  4:09.74 
     1) Tyler Whitener                  2) Andrea Hinkle                  
     3) Briana Dingle                   4) Demetria Woods                 
  5  Seabury Hall                                         4:15.53 
  6  Hawaii Baptist Academy                               4:23.19 
  7  St Andrew's Priory                                   4:29.05 
Heat 4  Prelims
  1  Waipahu High School                                  4:35.96 
  2  Kealakehe                                            4:26.99 
  3  Kamehameha Schools Hawaii                            4:22.17 
  4  King Kekaulike High School                           4:10.35 
  5  Hawaii Preparatory Academy                           4:13.61 
  6  Waimea High School                                   4:22.39 
  7  Kapolei High School                                  4:27.63 
 
Event 32  Boys 4x400 Meter Relay
===============================================================================
Top 8 Advance by Time
 Meet Record:  3:20.2h  1985        Williams, Curry, Brackemhoff, Lee, Radford 
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Kauai High School                                    3:40.84 
  2  Pearl City High School                               3:37.08 
     1) Naumu Gapusan-Young             2) Tyler Yamanouchi               
     3) Tyler Tokunaga                  4) Dustin Ambrocio                
  3  Roosevelt High School                                3:33.79 
  4  Punahou School Boys                                  3:25.14 
  5  Hilo                                                 3:33.79 
  6  Castle High School                                   3:36.59 
  7  Aiea High School                                     3:40.64 
Heat 2  Prelims
  1  Kaiser High School                                   3:41.35 
  2  Hawaii Preparatory Academy                           3:37.48 
  3  Iolani School Boys                                   3:33.99 
  4  St Louis                                             3:25.37 
  5  Waiakea                                              3:33.40 
  6  Baldwin High School                                  3:36.56 
  7  Damien Memorial                                      3:40.28 
Heat 3  Prelims
  1  Campbell High School                                 3:41.43 
  2  Hawaii Baptist Academy                               3:37.92 
  3  Farrington High School                               3:34.33 
  4  Radford High School                                  3:28.15 
     1) Christian Nichols               2) Christopher Nichols            
     3) Phillip Hogan                   4) Ikaika Kamaka                  
  5  Kamehameha Schools - Kapalama                        3:33.22 
  6  Keaau High School                                    3:35.63 
  7  McKinley High School                                 3:39.90 
     1) Blaine Bastastas                2) Solomon Dixon                  
     3) Justin Matsudo                  4) Eddie Lau                      
Heat 4  Prelims
  1  Kapaa High School                                    3:42.54 
     1) Tyler Cram                      2) Royal Jerves                   
     3) Zachary Rodriquez               4) Joseph Velasco                 
  2  Kealakehe                                            3:37.96 
  3  Leilehua High School                                 3:34.44 
  4  Mililani High School                                 3:29.15 
  5  Kapolei High School                                  3:32.74 
  6  Kamehameha Schools Maui                              3:34.95 
  7  Waipahu High School                                  3:38.35