Licensed to Mililani High School       Hy-Tek's Meet Manager 5/13/2008 09:30 PM
      HHSAA State Track and Field Championships - 5/16/2008 to 5/17/2008       
                          Sponsored by Island Movers                           
                             Mililani High School                              
                                 Meet Program                                  
               PRINTABLE COPY     STATE ENTRIES LIST          
 
Event 1  Boys Discus Throw
===============================================================================
Friday 5/16/2008 - 12:00 PM
 Meet Record:  186-00  2003        Jerrod Avegalio, Kahuku                     
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Stanley Hasiak III               Kapolei              138-07 
  2  Koroseta Leauma                  Campbell             138-03 
  3  Mark Hinkley                     Punahou              137-07 
  4  Laau Kent                        Kaimuki              137-06 
  5  Tevita Aholelei                  Kaimuki              137-00 
  6  Elliot Kastner                   Hawaii Prep          135-09 
  7  John Asuncion                    Maui High            135-08 
  8  Lawrence Lagafuaina              Aiea                 135-00 
  9  Richard Landford                 Word of Life         134-07 
Flight 2  Finals
  1  Jared Langi                      Baldwin              147-08 
  2  Sunia Vaitai                     Waianae              147-02 
  3  Dylan Puaa                       Baldwin              145-07 
  4  Haani Aifaoto                    Leilehua             142-10 
  5  Samuel Walker Jr                 KS - Oahu            142-01 
  6  Bensen Ma'afala                  Damien               141-01 
  7  Nick Andres                      St. Louis            140-10 
  8  Kamakana Tataipu                 Damien               140-01 
  9  Chauncy Makainai                 Kailua               139-05 
Flight 3  Finals
  1  Sean Tesoro                      Baldwin              174-01 
  2  Paipai Jr. Falemalu              Kahuku               171-10 
  3  Abe Markowitz                    Punahou              168-06 
  4  Jasper Hunt                      Aiea                 167-03 
  5  Penisoni Tuifua                  Kailua               157-07 
  6  Adam Hom                         Word of Life         155-05 
  7  Aaron Tipoti                     Word of Life         149-08 
  8  Chase Weber                      Iolani Boys          149-03 
  9  Likiak Jack                      Waiakea              148-05 
 
Event 2  Girls Discus Throw
===============================================================================
Friday 5/16/2008 - 1:30 PM
 Meet Record:  160-03  1982        Joan Gago, Campbell                         
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Kaopuanani Sutton                KS - Big Island      109-00 
  2  Agnes Faaleaoga-Maloata          Kailua               108-11 
  3  Adele Schwenke                   Kahuku               108-05 
  4  Mamaitaloa Fiaseu                Radford              107-04 
  5  Chelsea Caplener                 Hilo                 107-00 
  6  Charlee Ioane                    Kapolei              105-01 
  7  Ema Taufoou                      Kailua               102-04 
  8  Teenaysha Yadao                  Kohala               101-11 
  9  Tinei Tuitoelau                  Leilehua              99-03 
Flight 2  Finals
  1  Kasandra Vegas                   KS - Oahu            115-05 
  2  Chevelle Crowell                 Kailua               114-07 
  3  Charmaine Mokiao                 KS - Oahu            113-06 
  4  Pearl Matautia                   Campbell             113-05 
  5  Fitimaleafa Nansen               Waianae              112-09 
  6  Lokelani Manaku                  Kapaa                111-01 
  7  Junitta Fonoti                   Farrington           109-10 
  8  Taisha Santiago                  KS - Oahu            109-06 
  9  Heaven-Lee Tanuvasa              Sacred Hearts        109-04 
Flight 3  Finals
  1  Vaioleti Mikaele                 Kaimuki              134-05 
  2  Chanteal Satele                  Word of Life         125-10 
  3  Vaiolagi Confer                  Campbell             125-03 
  4  Juleesa Kawaauhau                Kahuku               125-01 
  5  Megan Medeiros                   Lahainaluna          122-02 
  6  Christina Masina                 Leilehua             120-10 
  7  Olivia Fatongia                  Iolani Girls         118-03 
  8  Jacklyn Fonoti                   Farrington           116-09 
  9  Chele Robertson-Kapoo            Kahuku               115-10 
 
Event 3  Girls Shot Put
===============================================================================
Friday 5/16/2008 - 3:45 PM
 Meet Record:  44-03  1985        Sarah Bryant, Kaiser                         
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Teilissa Tua                     KS - Maui          31-10.50 
  2  Jacklyn Fonoti                   Farrington         31-09.25 
  3  June Fanene                      Waipahu            31-07.00 
  4  Teenaysha Yadao                  Kohala             31-07.00 
  5  Tinei Tuitoelau                  Leilehua           31-06.00 
  6  Brianna Vargas-Hafoka            KS - Big Island    31-04.00 
  7  Lucy Soa                         Kailua             33-09.50 
  8  Julia Naumes                     Kohala             33-09.50 
  9  Agnes Faaleaoga-Maloata          Kailua             33-09.00 
 10  Tabitha Eseroma                  KS - Big Island    33-04.50 
Flight 2  Finals
  1  Carol Sio                        Aiea               33-03.50 
  2  Kasandra Vegas                   KS - Oahu          33-03.00 
  3  Vaiolagi Confer                  Campbell           33-00.00 
  4  Kayla Werner                     Waimea             33-00.00 
  5  Tumama Enos                      Pahoa              32-10.75 
  6  Uila Langi                       Kauai High         32-08.50 
  7  Chelsea Caplener                 Hilo               32-06.25 
  8  Shalei Defrancia                 Baldwin            32-06.00 
  9  Olivia Fatongia                  Iolani Girls       32-05.00 
 10  Charmaine Mokiao                 KS - Oahu          41-10.00 
 11  Junitta Fonoti                   Farrington         40-06.75 
Flight 3  Finals
  1  Vaioleti Mikaele                 Kaimuki            38-09.50 
  2  Adele Schwenke                   Kahuku             38-05.00 
  3  Juleesa Kawaauhau                Kahuku             38-01.00 
  4  Paige Okamura                    Punahou            37-01.25 
  5  Christina Masina                 Leilehua           36-08.25 
  6  Kaipo Rocha                      Seabury            35-02.00 
  7  Shaina Pogia                     Waianae            35-01.00 
  8  Chevelle Crowell                 Kailua             35-00.50 
  9  Kuhina Luis                      Sacred Hearts      34-09.50 
 10  Chele Robertson-Kapoo            Kahuku             34-03.75 
 11  Mamaitaloa Fiaseu                Radford            33-10.00 
 
Event 4  Boys Shot Put
===============================================================================
Friday 5/16/2008 - 2:15 PM
 Meet Record:  59-08.75  1997        Kaione Crabb, Punahou                     
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Emelio Liu                       King Kekaulike     46-00.25 
  2  Richard Nansen                   Waianae            46-00.00 
  3  Tonga Takai                      Damien             45-10.50 
  4  Seiji Ashimine                   Lutheran           45-08.50 
  5  Tevita Aholelei                  Kaimuki            44-11.00 
  6  Jacob Toro                       Leilehua           44-07.00 
  7  Chris Atualevao                  Leilehua           44-04.00 
  8  Vince Tafolo                     Punahou            44-03.50 
  9  Brian Piotrowski                 Punahou            44-01.75 
 10  Adam Hom                         Word of Life       44-01.50 
Flight 2  Finals
  1  Aaron Tipoti                     Word of Life       49-02.00 
  2  Paipai Jr. Falemalu              Kahuku             48-03.75 
  3  Sunia Vaitai                     Waianae            48-03.00 
  4  Jasper Hunt                      Aiea               48-01.00 
  5  Chase Weber                      Iolani Boys        48-00.75 
  6  Siasau Matagiese                 Waimea             47-09.00 
  7  Elliot Kastner                   Hawaii Prep        47-05.00 
  8  Kamakana Tataipu                 Damien             47-04.00 
  9  Penisoni Tuifua                  Kailua             47-03.25 
 10  Jordon Loeffler                  Hilo               47-01.50 
Flight 3  Finals
  1  Abe Markowitz                    Punahou            55-02.25 
  2  Chauncy Makainai                 Kailua             55-02.00 
  3  Sean Tesoro                      Baldwin            53-07.00 
  4  Lawrence Lagafuaina              Aiea               52-11.00 
  5  Brennan Sato                     Aiea               52-03.50 
  6  Semisi Tokolahi                  Hilo               51-02.25 
  7  Mana Rosa                        Baldwin            50-02.50 
  8  Dylan Puaa                       Baldwin            49-10.00 
  9  Haani Aifaoto                    Leilehua           49-08.00 
 10  Bensen Ma'afala                  Damien             49-07.25 
 
Event 5  Boys Long Jump
===============================================================================
Friday 5/16/2008 - 2:15 PM
 Meet Record:  23-06  2006        Redmond Tutor, Kahuku                        
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Donniqtay Campbell               Radford            20-09.25 
  2  Jesse Bright                     KS - Oahu          20-09.00 
  3  Aric Cansino                     Kauai High         20-08.50 
  4  William Park                     Punahou            20-08.50 
  5  Mtume Msikizi-Jackson            Keaau              20-08.25 
  6  Cameron Daugherty                Mililani           20-08.00 
  7  Shane Wo                         Punahou            20-07.50 
  8  Solomon Dixon                    McKinley           20-07.00 
  9  Gregory Griffin                  Waimea             20-06.50 
 10  Christian Vasconcellos           Damien             20-05.75 
 11  Aaron Vea                        Waimea             20-04.75 
Flight 2  Finals
  1  Aaremy Palomares                 Leilehua           22-02.00 
  2  Reid Furukawa                    Iolani Boys        21-11.00 
  3  Trevor Mau                       St. Louis          21-10.50 
  4  Alex Fowler                      Roosevelt          21-08.50 
  5  Chaz Bajet                       KS - Oahu          21-07.00 
  6  Jacob Edwards                    Ka'u               21-05.75 
  7  Matt Yim                         Punahou            21-04.00 
  8  Jonathan Fukui                   Pearl City         21-03.00 
  9  Marnick Dela Cruz                Waialua            21-02.50 
 10  Nehoa Akina                      Mililani           21-00.25 
 11  Bryson Williams                  Lahainaluna        20-10.75 
 
Event 6  Girls Long Jump
===============================================================================
Friday 5/16/2008 - 3:45 PM
 Meet Record:  19-02.50  1979        Shari Fox, Leilehua                       
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Kini Shuping                     Hawaii Prep        15-07.50 
  2  Malia Ma                         Iolani Girls       15-06.50 
  3  Vanessa Jackson                  Leilehua           15-05.50 
  4  Jonina Abell                     Waianae            15-05.50 
  5  Kristy Inamasu                   Maui High          15-04.50 
  6  Jahndy Marinas                   Waianae            15-04.50 
  7  Abigail McKoy                    Mililani           15-04.00 
  8  Megan Yee                        Punahou            15-03.50 
  9  Tobi Kaneshiro                   Pearl City         15-03.50 
 10  Victoria Evans-Bautista          KS - Big Island    15-02.75 
Flight 2  Finals
  1  Natasha Ah Chong                 KS - Big Island    16-04.00 
  2  Lani Speer                       Kahuku             16-02.00 
  3  Kaimanaokai Carvalho             Waialua            16-00.00 
  4  Nikki Stomski                    Hawaii Prep        15-11.75 
  5  Charnelle Pires                  Sacred Hearts      15-11.50 
  6  Corie Schattauer                 Hilo               15-11.25 
  7  Lindsay Taira                    Punahou            15-11.00 
  8  Isabel Romero                    Mililani           15-10.50 
  9  Alysha Cummings                  Kahuku             15-10.50 
 10  Shawna Kinilau                   KS - Oahu          15-08.75 
 11  Faith Zerba                      Word of Life       15-08.00 
Flight 3  Finals
  1  Jamilee Jimenez                  Kauai High         18-00.50 
  2  Yasmina Taketa                   Kalani             17-08.75 
  3  Tiffany Ikeda-Simao              Kauai High         17-07.50 
  4  Courtney Senas                   Mililani           17-00.00 
  5  Jordyn Kilgore                   Lahainaluna        17-00.00 
  6  Ku'uipo Nakoa                    Hawaii Prep        16-11.00 
  7  Joy Piotrowski                   Punahou            16-08.25 
  8  Zhane Santiago                   Kahuku             16-06.75 
  9  Kacie Craig                      Lahainaluna        16-06.00 
 10  Ayesha Pladera                   Baldwin            16-05.50 
 11  Cheray Brzezowski                KS - Big Island    16-05.25 
 
Event 7  Boys Triple Jump
===============================================================================
Friday 5/16/2008 - 3:45 PM
 Meet Record:  48-01  1986        Larry Khan-Smith, Campbell                   
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Kurtlin Robinson                 Word of Life       41-04.25 
  2  Drake Miller                     Farrington         41-03.75 
  3  Christian Vasconcellos           Damien             41-01.00 
  4  Alex White                       Punahou            41-00.75 
  5  Manta Dircks                     KS - Big Island    41-00.50 
  6  Tyler Pilor                      Laupahoehoe        40-11.75 
  7  Torrey Santiago                  Waimea             40-11.50 
  8  Ji Su Park                       Hawaii Prep        40-09.75 
  9  Gordon Cox                       Waipahu            40-08.00 
 10  Aaron Vea                        Waimea             40-07.50 
Flight 2  Finals
  1  Tyler Kukahiko                   Kapolei            42-06.00 
  2  Tyrus Ceria-Lux                  Kauai High         42-05.00 
  3  Kelson Kawai                     Kohala             42-04.00 
  4  Isaac Aken                       Kapolei            42-03.50 
  5  John Hagar                       Punahou            42-02.00 
  6  Shaw Richardson                  Punahou            42-01.50 
  7  Jim Tomaszek                     St. Louis          42-01.00 
  8  Gregory Griffin                  Waimea             41-10.00 
  9  Aaremy Palomares                 Leilehua           41-08.00 
 10  Lincoln Seto                     Baldwin            41-07.00 
 11  William Chambers                 Iolani Boys        41-04.75 
Flight 3  Finals
  1  Alex Fowler                      Roosevelt          45-04.00 
  2  Mtume Msikizi-Jackson            Keaau              44-04.50 
  3  Trevor Mau                       St. Louis          44-04.25 
  4  Jonathan Fukui                   Pearl City         44-01.50 
  5  Jacob Edwards                    Ka'u               44-01.25 
  6  Bryson Williams                  Lahainaluna        43-06.75 
  7  Carl Minns                       KS - Oahu          43-03.00 
  8  Jesse Bright                     KS - Oahu          43-02.00 
  9  Chaz Bajet                       KS - Oahu          43-01.00 
 10  Gen Priest                       Kapolei            42-08.50 
 11  Aric Cansino                     Kauai High         42-08.00 
 
Event 8  Girls Triple Jump
===============================================================================
Friday 5/16/2008 - 5:00 PM
 Meet Record:  38-06.50  2006        Samantha Cabreros, Punahou                
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Tobi Kaneshiro                   Pearl City         33-00.00 
  2  Leah Lau                         Roosevelt          33-00.00 
  3  Nicole Brown                     St. Anthony        32-10.00 
  4  Courtney Tuvale                  Waianae            32-09.00 
  5  Christine DeMello                KS - Oahu          32-06.00 
  6  Abigail McKoy                    Mililani           32-04.50 
  7  Jana Larson                      Ka'u               32-03.00 
  8  Jonina Abell                     Waianae            32-00.25 
  9  Kuuleialohamaikalani Kabalis     KS - Big Island    32-00.25 
 10  Kristy Inamasu                   Maui High          32-00.00 
Flight 2  Finals
  1  Malia Ma                         Iolani Girls       34-02.50 
  2  Larissa Edwards                  Ka'u               34-01.25 
  3  Cheray Brzezowski                KS - Big Island    33-10.00 
  4  Shawna Kinilau                   KS - Oahu          33-09.00 
  5  Ayesha Pladera                   Baldwin            33-08.50 
  6  Kini Shuping                     Hawaii Prep        33-08.25 
  7  Kim Roy                          Iolani Girls       33-06.50 
  8  Jahndy Marinas                   Waianae            33-02.50 
  9  Ashley Galacgac                  Punahou            33-02.25 
 10  Cassie Morigaki                  Waiakea            33-00.25 
Flight 3  Finals
  1  Zhane Santiago                   Kahuku             37-03.75 
  2  Tiffany Ikeda-Simao              Kauai High         37-01.50 
  3  Joy Piotrowski                   Punahou            36-07.00 
  4  Jamilee Jimenez                  Kauai High         36-00.00 
  5  Cecilia Durocher                 Pearl City         35-04.00 
  6  Lindsay Taira                    Punahou            35-02.00 
  7  Courtney Senas                   Mililani           34-11.00 
  8  Lani Speer                       Kahuku             34-10.00 
  9  Jordyn Kilgore                   Lahainaluna        34-04.50 
 10  Alysha Cummings                  Kahuku             34-03.75 
 
Event 9  Girls High Jump
===============================================================================
Saturday 5/17/2008 - 2:15 PM
 Meet Record:  5-05.50  1999        Natasha Kai, Kahuku                        
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Cymbree DeCosta                  KS - Maui           4-08.00 
  2  Lilinoe Heaukulani               KS - Big Island     4-08.00 
  3  Estrella Madani                  Molokai             4-08.00 
  4  Danielle Sisler                  Punahou             4-08.00 
  5  Leimaile Barrett                 KS - Oahu           4-08.00 
  6  Brittni Dinong                   Waianae             4-08.00 
  7  Nicole Brown                     St. Anthony         4-08.00 
  8  Jordyn Kilgore                   Lahainaluna         4-10.00 
  9  Veronica Griffin                 Mililani            4-10.00 
 10  Nikki Stomski                    Hawaii Prep         4-10.00 
 11  Abigail Adolpho                  Molokai             4-10.00 
 12  Ashley Burt                      Kahuku              4-10.00 
 13  Kristen Brown                    Leilehua            4-10.00 
 14  Kaeli Patton                     Radford             4-10.00 
 15  Jamilee Jimenez                  Kauai High          5-00.00 
 16  Michele Gilliland                Punahou             5-00.00 
 17  Alexa Untermann                  Punahou             5-00.00 
 18  Abigail McKoy                    Mililani            5-00.00 
 19  Hailey Kauhane                   KS - Oahu           5-02.00 
 20  Mindy Campbell                   Hawaii Prep         5-02.00 
 21  Cassie Morigaki                  Waiakea             5-02.00 
 22  Erika Cushnie                    Hawaii Prep         5-03.00 
 23  Kanani Herring                   KS - Oahu           5-06.00 
 
Event 10  Boys High Jump
===============================================================================
Saturday 5/17/2008 - 3:45 PM
 Meet Record:   6-09  1998        Kris Cuaresma-Primm, Mid-Pacific Institute   
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Rowe Wilson                      Baldwin             5-10.00 
  2  Jordan Gomes                     KS - Oahu           5-10.00 
  3  Sean Kenigton                    Leilehua            5-10.00 
  4  Darrien Johnson                  Mililani            5-10.00 
  5  Laamea Hoopii                    KS - Oahu           5-10.00 
  6  John Hagar                       Punahou             5-10.00 
  7  Zach Lovelace                    Kalaheo             5-10.00 
  8  Aaremy Palomares                 Leilehua            5-10.00 
  9  Cody Waltjen                     KS - Big Island     5-10.00 
 10  Kelson Kawai                     Kohala              5-10.00 
 11  Sam Unger                        Konawaena           5-11.00 
 12  Breysen Lee                      Damien              6-00.00 
 13  Tyler Cram                       Kapaa               6-00.00 
 14  Matt Yamane                      Punahou             6-00.00 
 15  Matt Schull                      Punahou             6-00.00 
 16  Trevor Mau                       St. Louis           6-00.00 
 17  Carl Minns                       KS - Oahu           6-02.00 
 18  Trace Brown                      Moanalua            6-02.00 
 19  Adisa Ahrens-Woodson             Hilo                6-02.00 
 20  Taylor Spencer                   St. Louis           6-04.00 
 21  Andrew Longboy                   Mililani            6-04.00 
 
Event 11  Girls Pole Vault
===============================================================================
Saturday 5/17/2008 - 2:15 PM
 Meet Record:  11-04  2003        Chun Mei Nickles, Mililani                   
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Quinn Takeda                     St. Andrews         8-00.00 
  2  Christine Parke                  Kaiser              8-00.00 
  3  Kylie Tao                        Mililani            8-00.00 
  4  Kelsey Abellanida                King Kekaulike      8-00.00 
  5  Erika Soliven                    Waipahu             8-00.00 
  6  Erica Davidge                    King Kekaulike      8-06.00 
  7  Courtney Haskins                 Hawaii Prep         8-06.00 
  8  Traci Nakamura                   KS - Oahu           9-00.00 
  9  Kristen Kauhane                  KS - Oahu           9-00.00 
 10  Dallas Pua'a                     Maui High           9-06.00 
 11  Shevenne Machida                 Maui High           9-06.00 
 12  Cecilia Durocher                 Pearl City          9-06.00 
 13  Amy Bumatai                      KS - Oahu           9-06.00 
 14  Allison Stitham                  Iolani Girls        9-06.00 
 15  Emily Shiraki                    Iolani Girls        9-06.00 
 16  Regan Balmoja                    Punahou             9-06.00 
 17  Asia Okamura                     Baldwin             9-09.00 
 18  Camie Kohashi                    Roosevelt          10-00.00 
 19  Leigh Martel                     Punahou            10-00.00 
 20  Daysha Viernes                   Hilo               11-00.00 
 
Event 12  Boys Pole Vault
===============================================================================
Saturday 5/17/2008 - 3:45 PM
 Meet Record:  15-03  1997        Bubba Maclean, St. Anthony                   
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Kenneth Nguyen                   Roosevelt          11-00.00 
  2  Matt Brady                       Iolani Boys        11-06.00 
  3  Maverick Falan                   Baldwin            12-00.00 
  4  Devin Sakamoto                   Baldwin            12-00.00 
  5  Ryan Camody                      Mililani           12-00.00 
  6  Eric Roth                        Mililani           12-00.00 
  7  Lindy Franco                     Maui High          12-00.00 
  8  Kapono Kong                      Kihei              12-00.00 
  9  Gene Yoshikawa                   Hilo               12-00.00 
 10  Lyman Franco                     Maui High          12-00.00 
 11  Kevin Guard                      Kaiser             12-00.00 
 12  Issac Grotenhuis                 Christian Libert   12-06.00 
 13  Alexander McGuire                Keaau              12-06.00 
 14  Josh Schretenthaler              Iolani Boys        12-06.00 
 15  Anston Reid Carbonel             KS - Oahu          12-06.00 
 16  Caleb Friel                      KS - Big Island    12-06.00 
 17  Anston Kanehailua                KS - Oahu          13-00.00 
 18  David King                       Hilo               13-06.00 
 19  Gordon Cox                       Waipahu            14-00.00 
 20  Ryan Terao                       Punahou            14-00.00 
 21  Scott Hunter                     Hilo               14-00.00 
 22  Dane Tamayori                    Punahou            14-00.00 
 23  Dave Walden                      Punahou            14-00.00 
 24  Billy Pacheco Jr.                St. Anthony        14-04.00 
 25  Cameron Daugherty                Mililani           14-06.00 
 26  Micah Swain                      KS - Oahu          14-06.00 
 
Event 13  Girls 100 Meter Hurdles
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Friday 5/16/2008 - 3:15 PM
 Meet Record:  14.85  2000        Vera Sims, Mililani                          
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Leah Lau                         Roosevelt             17.56 
  2  Justina Wood                     Hawaii Prep           17.10 
  3  Asia Okamura                     Baldwin               16.76 
  4  Larissa Edwards                  Ka'u                  15.23 
  5  Cayla Kitabayashi                Waimea                16.85 
  6  Jenna Matsumoto                  University Lab        17.10 
  7  Jenna Louie                      Punahou               17.48 
  8  Adriama Lui                      Campbell              18.09 
Heat 2  Prelims
  1  Monica Umeda                     Kaimuki               17.58 
  2  Alyssa Joy Miyat                 Radford               17.19 
  3  Cheray Brzezowski                KS - Big Island       16.78 
  4  Zhane Santiago                   Kahuku                15.63 
  5  Nikki Stomski                    Hawaii Prep           16.74 
  6  Alana Meditz                     KS - Oahu             17.11 
  7  Abcde Paogofie                   Waianae               17.30 
  8  Amber Pocock                     Ka'u                  18.04 
Heat 3  Prelims
  1  Lindsey Johnson                  Leilehua              17.77 
  2  Samantha Smithson                HBA                   17.23 
  3  Jana Larson                      Ka'u                  16.74 
  4  Ciera Wilson                     Baldwin               16.14 
  5  Misha Jones                      Waianae               16.66 
  6  Alyssa-Rae Mita                  Punahou               17.05 
  7  Jin-Ru Schiller                  Kaiser                17.39 
  8  Leiann Chun                      Mililani              18.03 
Heat 4  Prelims
  1  Angie Argel                      Farrington            17.85 
  2  Chanel Anderson                  Radford               17.47 
  3  Jordyn Kilgore                   Lahainaluna           16.94 
  4  Cecilia Durocher                 Pearl City            16.16 
  5  Jonina Abell                     Waianae               16.64 
  6  Aubrey Lea Shaw                  KS - Big Island       17.04 
  7  Christine Iha                    Kalani                17.34 
  8  Liliana Desmither                Hilo                  17.95 
 
Event 14  Boys 110 Meter Hurdles
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Friday 5/16/2008 - 3:35 PM
 Meet Record:  14.34  1986        David Maeva, Kamehameha High School          
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Alvin Ponce                      McKinley              16.38 
  2  Blayne Asing                     KS - Oahu             16.11 
  3  Shenon Moore                     Kapolei               15.64 
  4  Javen Correia                    Maryknoll             14.80 
  5  Casco Lake                       Lahainaluna           15.63 
  6  Ponopilialoha Grace              KS - Big Island       16.06 
  7  Rowe Wilson                      Baldwin               16.35 
Heat 2  Prelims
  1  Hansen Ho                        Kapolei               16.36 
  2  Kyle Normand                     Damien                16.13 
  3  Mtume Msikizi-Jackson            Keaau                 15.70 
  4  Thomas Delacruz                  Hilo                  15.13 
  5  Joshua Diaz                      Maui High             15.56 
  6  Daniel Royce                     Konawaena             16.06 
  7  Matt Yim                         Punahou               16.34 
  8  Talonn Medley                    Nanakuli              16.54 
Heat 3  Prelims
  1  Daniel Wagner                    Mid-Pac               16.41 
  2  Arvin Suginahara                 Hilo                  16.14 
  3  Aaremy Palomares                 Leilehua              15.76 
  4  Jacob Edwards                    Ka'u                  15.22 
  5  Kiakona Monteilh                 Castle                15.44 
  6  Jacob Teixeira                   KS - Oahu             16.04 
  7  David Atiz                       Keaau                 16.31 
  8  Joseph Velasco                   Kapaa                 16.49 
Heat 4  Prelims
  1  Jacob Plan                       Pearl City            16.42 
  2  Edward Dalton                    Keaau                 16.15 
  3  Sean Kenigton                    Leilehua              15.91 
  4  Stan Nakasone                    Kahuku                15.34 
  5  Nathan Blue                      Radford               15.34 
  6  Tommy Barber                     Baldwin               15.95 
  7  Gordon Cox                       Waipahu               16.29 
  8  Andy Luersen                     Punahou               16.43 
 
Event 15  Girls 100 Meter Dash
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
Friday 5/16/2008 - 3:55 PM
 Meet Record:  12.25  2005        June-Ann Lusk, Baldwin                       
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Kelsey Cadiente                  Kauai High            13.23 
  2  Lani Speer                       Kahuku                13.04 
  3  Sydney Meheula                   Punahou               12.84 
  4  Brittany Feiteria                Baldwin               12.33 
  5  Hailey Kauhane                   KS - Oahu             12.81 
  6  Larissa Edwards                  Ka'u                  13.01 
  7  Kylie Obata                      Assets                13.20 
Heat 2  Prelims
  1  Courtney Senas                   Mililani              13.24 
  2  Maile Thomas                     Baldwin               13.05 
  3  Sade Myers                       Aiea                  12.84 
  4  Yasmina Taketa                   Kalani                12.34 
  5  Corie Schattauer                 Hilo                  12.73 
  6  Nana Kakiva                      Nanakuli              13.01 
  7  Alana Seabury                    Maui High             13.15 
Heat 3  Prelims
  1  Bianca Rajau                     King Kekaulike        13.24 
  2  Rachel Yadao                     Maui High             13.07 
  3  Kacie Craig                      Lahainaluna           12.92 
  4  Tiffany Ikeda-Simao              Kauai High            12.40 
  5  Brittini Fuller                  Radford               12.72 
  6  Ku'uipo Nakoa                    Hawaii Prep           13.00 
  7  Kaimanaokai Carvalho             Waialua               13.20 
  8  Kelsey Matsuoka                  Iolani Girls          13.30 
Heat 4  Prelims
  1  Brynne Asing                     Punahou               13.26 
  2  Marnie Kazarian                  Sacred Hearts         13.09 
  3  Kaeli Patton                     Radford               12.89 
  4  Tamara Mcgee                     Kapolei               12.47 
  5  Beverly Quiamas                  Honokaa               12.70 
  6  Kathleen Cadiente                Kauai High            12.94 
  7  Schnelle Smith                   Campbell              13.14 
  8  Alexis Tamura                    Moanalua              13.28 
Heat 5  Prelims
  1  Korey Johnson                    Sacred Hearts         13.27 
  2  Zuveira Rivera                   Radford               13.14 
  3  Lahaina Zoller                   Punahou               12.94 
  4  Ciara Quarles                    Waianae               12.52 
  5  Vanessa Jackson                  Leilehua              12.68 
  6  Ashley Burt                      Kahuku                12.94 
  7  Alysse Bishop                    Island Pacific        13.14 
  8  Cecily Fujii                     Honokaa               13.28 
 
Event 16  Boys 100 Meter Dash
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Friday 5/16/2008 - 4:15 PM
 Meet Record:  10.80  1999        Shane Victorino, St. Anthony                 
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Jonathan Atangan                 Radford               11.34 
  2  Jordan Gomes                     KS - Oahu             11.30 
  3  Brandon DeMello                  KS - Oahu             11.18 
  4  Zach Coronas                     Punahou               10.88 
  5  Donniqtay Campbell               Radford               11.14 
  6  Ricky Pekala                     Konawaena             11.29 
  7  Andrew Renaud                    Kauai High            11.34 
  8  Jelani Alcott                    Keaau                 11.44 
Heat 2  Prelims
  1  Joe Chun                         Hawaii Prep           11.39 
  2  Vance Rosete                     Baldwin               11.32 
  3  John Vergara                     Baldwin               11.19 
  4  Christopher Rainey               Radford               10.91 
  5  Dalaunte Taz Stevenson           Mililani              11.13 
  6  Charles Clay                     Hilo                  11.26 
  7  Nanoa Kam                        Kaiser                11.34 
  8  Isaac Aken                       Kapolei               11.44 
Heat 3  Prelims
  1  Marnick Dela Cruz                Waialua               11.39 
  2  Mike Zane                        Punahou               11.33 
  3  Trevor Mau                       St. Louis             11.20 
  4  Kalei Kamahele                   Baldwin               10.94 
  5  Mitchell Crim                    Maui High             11.12 
  6  Scotland Smith                   Farrington            11.24 
  7  Morey Moore                      Aiea                  11.34 
  8  Cody Dela Questa                 Leilehua              11.44 
Heat 4  Prelims
  1  Kaimi Scott                      Waiakea               11.41 
  2  Cameron Lee                      Iolani Boys           11.33 
  3  Jonathan Padron                  Damien                11.21 
  4  Kawika Ornellas                  Mililani              10.97 
  5  Kalua Noa                        Kaiser                11.04 
  6  Billy Pacheco Jr.                St. Anthony           11.21 
  7  Shane Wo                         Punahou               11.34 
  8  Jacob Edwards                    Ka'u                  11.43 
 
Event 17  Girls 1500 Meter Run
===============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
Friday 5/16/2008 - 4:30 PM
 Meet Record:  4:38.83  1999        Victoria Chang, Punahou                    
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Bailey Massenburg                King Kekaulike      4:52.14 
  2  Tialana Greenwell                Honokaa             5:02.42 
  3  Jenna Wong                       Iolani Girls        5:03.05 
  4  Claire Hann                      Maryknoll           5:11.10 
  5  Savannah Lowrie                  Leilehua            5:12.24 
  6  Courtney Choy                    Punahou             5:18.25 
  7  Nicole Painter                   Mililani            5:19.22 
  8  Kela Vargas                      Hawaii Prep         5:24.67 
  9  Kei Wasson                       Kahuku              5:25.14 
Heat 2  Prelims
  1  Lea Lundblad                     Seabury             4:54.45 
  2  Amanda Tamanaha                  St. Andrews         5:02.14 
  3  Sarah Clapp                      Kaiser              5:03.84 
  4  Jana Larson                      Ka'u                5:10.36 
  5  Maile Scarpino                   Iolani Girls        5:12.06 
  6  Caralyn Broyles                  Waimea              5:15.56 
  7  Athena Oldfather                 Honokaa             5:20.76 
  8  Kelly Opedal                     KS - Oahu           5:21.58 
  9  Brooke LaPorte                   Punahou             5:24.76 
 10  Arielle Uejo                     Mililani            5:28.00 
Heat 3  Prelims
  1  Chaylene Guinto                  St. Francis         4:57.12 
  2  Ka'ahumanu Rozet                 KS - Maui           4:59.35 
  3  Haley Abing                      La Pietra           5:04.69 
  4  Farrah Madanay                   Punahou             5:09.64 
  5  Kristin Ali Keith                Mililani            5:13.44 
  6  Cheyane Kamai                    KS - Oahu           5:15.30 
  7  Abigail Adolpho                  Molokai             5:21.45 
  8  Amelia Evans                     Hawaii Prep         5:23.82 
  9  Jade Silver                      Seabury             5:27.64 
 
Event 18  Boys 1500 Meter Run
===============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
Friday 5/16/2008 - 4:45 PM
 Meet Record:  4:05.79  2002        Todd Iacovelli, Punahou                    
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Reid Hunter                      King Kekaulike      4:06.49 
  2  Nicholas Hagemann                Keaau               4:17.09 
  3  Lucas Lam                        Punahou             4:18.75 
  4  Kainoa Ho                        KS - Oahu           4:22.66 
  5  Tyler Tsubota                    Hawaii Prep         4:22.79 
  6  Borys Pleskacz                   Iolani Boys         4:24.21 
  7  Ryan Denhard                     Damien              4:24.31 
  8  Christian Wells                  Christian Libert    4:27.74 
  9  Alex Collias                     Maui High           4:31.56 
 10  Shannon Cosey                    Leilehua            4:31.59 
Heat 2  Prelims
  1  Paul Williams                    Leilehua            4:09.27 
  2  Christian Putegnat               Campbell            4:16.23 
  3  Nick Ucker                       Christian Libert    4:18.77 
  4  Daniel Brooks                    Keaau               4:21.31 
  5  Andrew Atangan                   Radford             4:23.41 
  6  William Wren                     Kapolei             4:26.53 
  7  Tomoyuki Miura                   Roosevelt           4:26.90 
  8  Eric Pak                         Castle              4:27.04 
  9  Landon Nagata                    Punahou             4:27.07 
 10  Clay Ozaki-Train                 Iolani Boys         4:31.13 
Heat 3  Prelims
  1  Kensuke Taylor                   Kailua              4:13.16 
  2  Dawson Vorderbruegge             Kaiser              4:14.25 
  3  Matt Nakamoto                    HBA                 4:19.31 
  4  Preston Vierra                   Honokaa             4:20.62 
  5  Jacob Sandoval                   Seabury             4:23.73 
  6  Tyler Mulloy                     Iolani Boys         4:24.04 
  7  Alan Akagi                       Leilehua            4:24.09 
  8  Patrick Understellar             Keaau               4:24.72 
  9  Reyn Fernandez                   Punahou             4:27.91 
 10  Isaiah Sato                      KS - Oahu           4:27.39 
 
Event 19  Girls 4x100 Meter Relay
===============================================================================
Top 8 Advance by Time
Friday 5/16/2008 - 5:00 PM
 Meet Record:  48.92  1999        Dalrymple, Simms, Tucker, Hammonds, Mililani 
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Kaiser High School                                     54.31 
  2  Iolani School Girls                                    53.03 
  3  Baldwin High School                                    51.70 
  4  Kauai High School                                      50.16 
  5  Waianae High School                                    51.65 
  6  Waimea High School                                     52.89 
  7  Waipahu High School                                    54.26 
Heat 2  Prelims
  1  Leilehua High School                                   55.04 
  2  Mililani High School                                   53.04 
  3  Kapolei High School                                    51.96 
  4  Radford High School                                    50.37 
  5  Hawaii Preparatory Academy                             51.62 
  6  Kamehameha Schools Hawaii                              52.82 
  7  Word of Life Academy                                   54.06 
Heat 3  Prelims
  2  Campbell High School                                   53.30 
  3  Sacred Hearts Academy                                  52.43 
  4  Punahou School Girls                                   50.76 
  5  Hilo                                                   51.54 
  6  Lahainaluna High School                                52.78 
  7  Kamehameha Schools Maui                                53.89 
Heat 4  Prelims
  2  Kalani High School                                     53.42 
  3  Maui High School                                       52.53 
  4  Kamehameha Schools Girls                               50.92 
  5  Kahuku High School                                     51.27 
  6  Roosevelt High School                                  52.61 
  7  King Kekaulike High School                             53.47 
 
Event 20  Boys 4x100 Meter Relay
===============================================================================
Top 8 Advance by Time
Friday 5/16/2008 - 5:15 PM
 Meet Record:  42.78  2005        Waimea High School, Waimea                   
                      T Batis, K Estes, E Oroc, T Yamase                
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Mid-Pacific Institute                                  45.76 
  2  Keaau High School                                      45.23 
  3  Kapolei High School                                    44.45 
  4  Radford High School                                    42.58 
  5  Kauai High School                                      44.38 
  6  Waiakea                                                45.11 
  7  Waimea High School                                     45.74 
Heat 2  Prelims
  1  Campbell High School                                   45.84 
  2  Kahuku High School                                     45.54 
  3  Konawaena                                              44.45 
  4  St Louis                                               43.56 
  5  Kamehameha Schools  Boys                               43.96 
  6  Word of Life Academy                                   45.07 
  7  Farrington High School                                 45.74 
Heat 3  Prelims
  2  Maui High School                                       45.55 
  3  Hilo                                                   44.51 
  4  Mililani High School                                   43.75 
  5  Punahou School Boys                                    43.94 
  6  Waipahu High School                                    45.07 
  7  Pearl City High School                                 45.72 
Heat 4  Prelims
  2  Hawaii Preparatory Academy                             45.61 
  3  Leilehua High School                                   44.74 
  4  Baldwin High School                                    43.77 
  5  Damien Memorial                                        43.89 
  6  Iolani School Boys                                     45.00 
  7  Kamehameha Schools Maui                                45.68 
 
Event 21  Girls 400 Meter Dash
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Friday 5/16/2008 - 5:30 PM
 Meet Record:  54.41  1998        Endia Abrante, Kaiser                        
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Cecilia Durocher                 Pearl City            63.48 
  2  Mia Winkler                      King Kekaulike        62.79 
  3  Yasmina Taketa                   Kalani                61.74 
  4  Kailea Tracy-Visintainer         Seabury               57.10 
  5  Beverly Quiamas                  Honokaa               61.53 
  6  Ihilani Ching                    St. Francis           62.78 
  7  Jo Lynn Kahala-Minczer           Kealakehe             63.44 
  8  Taylor Chock                     Iolani Girls          63.99 
Heat 2  Prelims
  1  Sophia Freeman                   King Kekaulike        63.46 
  2  Stacie Lee                       HBA                   62.83 
  3  Demetria Woods                   Radford               62.10 
  4  Ashlee Jimenez                   KS - Oahu             59.28 
  5  Juliana Brown                    Punahou               61.31 
  6  Maile Thomas                     Baldwin               62.75 
  7  Presley Pawn                     Iolani Girls          63.42 
  8  Remi Wada                        Christian Libert      63.76 
Heat 3  Prelims
  1  Mariama Lane                     Leilehua              63.68 
  2  Michelle Tagorda                 Keaau                 63.06 
  3  Noe Mikami                       KS - Oahu             61.85 
  4  Sydney Meheula                   Punahou               60.49 
  5  Sade Myers                       Aiea                  61.17 
  6  Kaua Wall                        Konawaena             62.73 
  7  Madison Higley                   Radford               63.25 
  8  Melody Papalii                   Kaiser                63.71 
Heat 4  Prelims
  1  Victoria Black                   Kapolei               63.68 
  2  Danielle Sisler                  Punahou               63.13 
  3  Courtney Honda                   KS - Oahu             61.77 
  4  Brittany Feiteria                Baldwin               60.85 
  5  Vanessa Jackson                  Leilehua              60.94 
  6  Bronte Kaneakua                  KS - Big Island       62.36 
  7  Dana Fujiwara                    Waipahu               63.16 
  8  Alexa Foley                      King Kekaulike        63.68 
 
Event 22  Boys 400 Meter Dash
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Friday 5/16/2008 - 5:45 PM
 Meet Record:  48.66  1997        Bennett Valencia, Punahou                    
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Brian Reeves                     Mililani              52.62 
  2  Kyle Lindsey                     KS - Oahu             52.10 
  3  Kaimi Scott                      Waiakea               51.51 
  4  Zach Coronas                     Punahou               49.98 
  5  Tate Tsuruda                     Word of Life          51.36 
  6  Harrison Miguel                  Waipahu               52.20 
  7  Gen Priest                       Kapolei               52.54 
  8  Jon Chun                         Leilehua              54.02 
Heat 2  Prelims
  1  Alexander Miller                 Kailua                52.68 
  2  Xavier Herrera                   Kapolei               52.16 
  3  Jonathan Kim                     HBA                   51.52 
  4  Christopher Rainey               Radford               50.14 
  5  Fred Culp                        Mililani              51.32 
  6  Cameron Nance                    Waiakea               51.93 
  7  Chris Chang                      Punahou               52.44 
  8  Justin Adams                     Leilehua              53.60 
Heat 3  Prelims
  1  Jayrald Watanabe                 Waimea                52.77 
  2  Ben Strand                       Punahou               52.06 
  3  Jordan Lerma                     KS - Big Island       51.60 
  4  Billy Stutzmann                  St. Louis             50.44 
  5  Ikaika Kamaka                    Radford               51.22 
  6  Matthew Lawless                  Lahainaluna           51.85 
  7  Ryan Nupen                       Mililani              52.44 
  8  Bronson Kahaleua                 Hilo                  53.12 
Heat 4  Prelims
  1  Tyrus Ceria-Lux                  Kauai High            53.47 
  2  Preston Vierra                   Honokaa               52.36 
  3  Jesse Henderson                  King Kekaulike        51.64 
  4  Donzel Scott                     Leilehua              50.59 
  5  Jonathan Atangan                 Radford               51.14 
  6  Skyler Tehero                    Hilo                  51.76 
  7  Jelani Alcott                    Keaau                 52.38 
  8  Trevyn Tulonghari                Iolani Boys           53.12 
 
Event 23  Girls 300 Meter Hurdles
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Friday 5/16/2008 - 6:00 PM
 Meet Record:  42.80  2000        Vera Simms, Mililani                         
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Aubrey Lea Shaw                  KS - Big Island       50.90 
  2  Lauren Riley                     Kauai High            50.00 
  3  Jenna Matsumoto                  University Lab        48.64 
  4  Larissa Edwards                  Ka'u                  47.18 
  5  Kini Shuping                     Hawaii Prep           48.31 
  6  Chanel Anderson                  Radford               49.84 
  7  Monica Umeda                     Kaimuki               50.81 
  8  Tiffany Caday                    Waipahu               51.56 
Heat 2  Prelims
  1  Nicole Brown                     St. Anthony           50.91 
  2  Samantha Smithson                HBA                   50.10 
  3  Justina Wood                     Hawaii Prep           49.12 
  4  Alana Meditz                     KS - Oahu             47.23 
  5  Julia Brand                      Punahou               48.05 
  6  Abcde Paogofie                   Waianae               49.43 
  7  Isabel Romero                    Mililani              50.72 
  8  Kathleen Cadiente                Kauai High            52.27 
Heat 3  Prelims
  1  Adriama Lui                      Campbell              51.24 
  2  Cecilia Durocher                 Pearl City            50.32 
  3  Alyssa-Rae Mita                  Punahou               49.00 
  4  Jana Larson                      Ka'u                  47.41 
  5  Misha Jones                      Waianae               47.81 
  6  Jordyn Kilgore                   Lahainaluna           49.23 
  7  Alyssa Hoshide                   St. Joseph            50.68 
  8  Lindsey Johnson                  Leilehua              52.14 
Heat 4  Prelims
  1  Jin-Ru Schiller                  Kaiser                51.53 
  2  Jayme Jacinto                    Waimea                50.32 
  3  Jenna Louie                      Punahou               48.86 
  4  Lindsey Dahl                     Konawaena             47.44 
  5  Zhane Santiago                   Kahuku                47.46 
  6  Nikki Stomski                    Hawaii Prep           49.15 
  7  Cayla Crivelho                   KS - Oahu             50.42 
  8  Amber Pocock                     Ka'u                  52.50 
 
Event 24  Boys 300 Meter Hurdles
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Friday 5/16/2008 - 6:15 PM
 Meet Record:  38.10  1999        Dana Navarro-Arias, Maui High School         
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Tommy Barber                     Baldwin               42.78 
  2  Joseph Velasco                   Kapaa                 42.04 
  3  Shenon Moore                     Kapolei               41.24 
  4  Javen Correia                    Maryknoll             39.78 
  5  Daniel Royce                     Konawaena             41.20 
  6  Taylor Wong                      Iolani Boys           41.75 
  7  Issac Grotenhuis                 Christian Libert      42.77 
  8  Blayne Asing                     KS - Oahu             43.08 
Heat 2  Prelims
  1  Jarvis Jose                      Waipahu               42.79 
  2  Ryutaro Matsushita               Mililani              42.13 
  3  Joshua Diaz                      Maui High             41.28 
  4  Thomas Delacruz                  Hilo                  40.19 
  5  Kyle Normand                     Damien                41.06 
  6  Broc Bangloy                     Keaau                 41.38 
  7  Ponopilialoha Grace              KS - Big Island       42.60 
  8  Christian Nichols                Radford               42.99 
Heat 3  Prelims
  1  Rowe Wilson                      Baldwin               42.84 
  2  Jonathan Dinong                  Waianae               42.16 
  3  Edward Dalton                    Keaau                 41.29 
  4  Jacob Edwards                    Ka'u                  40.33 
  5  Nathan Blue                      Radford               40.84 
  6  Joe Chun                         Hawaii Prep           41.49 
  7  Ceenan Oliveira                  KS - Oahu             42.59 
  8  Erik Horn                        Punahou               42.85 
Heat 4  Prelims
  1  Daniel Wagner                    Mid-Pac               42.97 
  2  Aaremy Palomares                 Leilehua              42.41 
  3  Jacob Teixeira                   KS - Oahu             41.62 
  4  David Atiz                       Keaau                 40.45 
  5  Gordon Cox                       Waipahu               40.58 
  6  Andy Luersen                     Punahou               41.41 
  7  Travis Soares-White              Kapolei               42.44 
  8  Kiakona Monteilh                 Castle                42.94 
 
Event 25  Girls 800 Meter Run
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Friday 5/16/2008 - 6:45 PM
 Meet Record:  2:13.23  1998        Eri Macdonald, Punahou                     
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Nicole Painter                   Mililani            2:33.23 
  2  Tia Nakashima                    HBA                 2:30.91 
  3  Jana Larson                      Ka'u                2:28.03 
  4  Bailey Massenburg                King Kekaulike      2:23.64 
  5  Chaylene Guinto                  St. Francis         2:27.93 
  6  Taylor Chock                     Iolani Girls        2:30.19 
  7  Michelle Tagorda                 Keaau               2:33.21 
Heat 2  Prelims
  1  Natasha Abadila                  Waimea              2:33.73 
  2  Alexa Foley                      King Kekaulike      2:30.96 
  3  Kaitlyn Chock                    Waiakea             2:28.18 
  4  Mari Carmichael                  Punahou             2:24.31 
  5  Courtney Honda                   KS - Oahu           2:27.81 
  6  Bre Becker                       Christian Libert    2:29.91 
  7  Emily Latimer                    St. Andrews         2:32.56 
Heat 3  Prelims
  1  Kristin Ali Keith                Mililani            2:34.37 
  2  Caralyn Broyles                  Waimea              2:31.00 
  3  Cheyane Kamai                    KS - Oahu           2:28.77 
  4  Noelani Vargas                   Hawaii Prep         2:25.56 
  5  Maile Scarpino                   Iolani Girls        2:27.54 
  6  Karli Look                       Punahou             2:29.62 
  7  Melanie Woods                    Waialua             2:32.46 
Heat 4  Prelims
  1  Demetria Woods                   Radford             2:33.96 
  2  Dayna Domingo                    Pearl City          2:31.77 
  3  Bo Tanaka                        Punahou             2:28.91 
  4  Mariama Lane                     Leilehua            2:26.01 
  5  Lea Lundblad                     Seabury             2:26.08 
  6  Amanda Tamanaha                  St. Andrews         2:29.79 
  7  Arielle Uejo                     Mililani            2:32.30 
 
Event 26  Boys 800 Meter Run
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
Friday 5/16/2008 - 7:00 PM
 Meet Record:  1:51.1h  1983        Joey Bunch, Radford                        
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Eli Smith                        King Kekaulike      2:06.44 
  2  Matt Nakamoto                    HBA                 2:05.24 
  3  Jerry Nurrie                     Honokaa             2:04.04 
  4  Joey Amescua                     Baldwin             1:57.44 
  5  Lucas Lam                        Punahou             2:03.54 
  6  Christian Putegnat               Campbell            2:04.98 
  7  Aaron Ibrao                      Mililani            2:06.27 
Heat 2  Prelims
  1  Naoya Taylor                     Kailua              2:07.25 
  2  Peter Hanakahi                   Word of Life        2:05.32 
  3  Travis Renshaw                   KS - Oahu           2:04.09 
  4  Nick Ucker                       Christian Libert    1:59.49 
  5  Garrett Prinslow                 Kealakehe           2:03.18 
  6  Craig Kandler                    Kaiser              2:04.95 
  7  William Sims                     Hawaii Prep         2:06.12 
Heat 3  Prelims
  1  Danny Watson                     Lahainaluna         2:06.52 
  2  Isaiah Sato                      KS - Oahu           2:05.42 
  3  Kensuke Taylor                   Kailua              2:04.42 
  4  Dakota Smith                     Konawaena           1:59.96 
  5  Ryan Nakasone                    Punahou             2:02.71 
  6  Amor Love                        Hilo                2:04.75 
  7  Preston Vierra                   Honokaa             2:06.03 
Heat 4  Prelims
  2  Rowan Gragas                     Roosevelt           2:05.56 
  3  Charlton Hee                     KS - Oahu           2:04.46 
  4  Reid Hunter                      King Kekaulike      2:00.06 
  5  Paul Williams                    Leilehua            2:02.24 
  6  William Wren                     Kapolei             2:04.60 
  7  Elmer Arceo                      Waipahu             2:05.98 
Heat 5  Prelims
  2  Daniel Brooks                    Keaau               2:05.83 
  3  Harrison Miguel                  Waipahu             2:04.56 
  4  Alan Akagi                       Leilehua            2:01.24 
  5  Cameron Nance                    Waiakea             2:01.86 
  6  Tobie Reeuwijk                   Punahou             2:04.58 
  7  Karl Miller                      Lahainaluna         2:05.84 
 
Event 27  Girls 200 Meter Dash
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Friday 5/16/2008 - 7:20 PM
 Meet Record:  25.04  2002        Lauran Dignam, Iolani                        
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Madison Higley                   Radford               27.70 
  2  Bianca Rajau                     King Kekaulike        27.05 
  3  Nana Kakiva                      Nanakuli              26.39 
  4  Kailea Tracy-Visintainer         Seabury               24.85 
  5  Hailey Kauhane                   KS - Oahu             26.38 
  6  Kathleen Cadiente                Kauai High            27.00 
  7  Stephanie Burns                  Punahou               27.67 
Heat 2  Prelims
  1  Brynne Asing                     Punahou               27.72 
  2  Alana Seabury                    Maui High             27.20 
  3  Larissa Edwards                  Ka'u                  26.41 
  4  Brittany Feiteria                Baldwin               25.70 
  5  Brittini Fuller                  Radford               26.33 
  6  Kelsey Matsuoka                  Iolani Girls          27.00 
  7  Bronte Kaneakua                  KS - Big Island       27.67 
Heat 3  Prelims
  1  Ashley Burt                      Kahuku                27.74 
  2  Sade Myers                       Aiea                  27.31 
  3  Lahaina Zoller                   Punahou               26.50 
  4  Ciara Quarles                    Waianae               25.70 
  5  Tiffany Ikeda-Simao              Kauai High            26.30 
  6  Mia Winkler                      King Kekaulike        26.97 
  7  Remi Wada                        Christian Libert      27.60 
Heat 4  Prelims
  2  Ku'uipo Nakoa                    Hawaii Prep           27.32 
  3  Kacie Craig                      Lahainaluna           26.61 
  4  Tamara Mcgee                     Kapolei               25.74 
  5  Vanessa Jackson                  Leilehua              26.24 
  6  Andrea Hinkle                    Radford               26.93 
  7  Presley Pawn                     Iolani Girls          27.56 
Heat 5  Prelims
  2  Ihilani Ching                    St. Francis           27.46 
  3  Corie Schattauer                 Hilo                  26.77 
  4  Beverly Quiamas                  Honokaa               26.16 
  5  Yasmina Taketa                   Kalani                26.17 
  6  Maile Thomas                     Baldwin               26.85 
  7  Kelsey Cadiente                  Kauai High            27.50 
 
Event 28  Boys 200 Meter Dash
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Friday 5/16/2008 - 7:40 PM
 Meet Record:  21.90  2004        Joseph Locey, Kapaa                          
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Micah Mamiya                     St. Louis             23.50 
  2  Jonathan Kim                     HBA                   23.15 
  3  Ikaika Kamaka                    Radford               22.89 
  4  Kalei Kamahele                   Baldwin               22.04 
  5  Dalaunte Taz Stevenson           Mililani              22.68 
  6  Jesse Henderson                  King Kekaulike        23.04 
  7  Scotland Smith                   Farrington            23.33 
  8  Jeff Pedrina                     Punahou               23.54 
Heat 2  Prelims
  1  Jamie Rivera                     Mid-Pac               23.47 
  2  Jacob Edwards                    Ka'u                  23.18 
  3  Vance Rosete                     Baldwin               22.82 
  4  Christopher Rainey               Radford               22.24 
  5  Kawika Ornellas                  Mililani              22.54 
  6  Michael Martin                   St. Louis             23.04 
  7  Mtume Msikizi-Jackson            Keaau                 23.31 
  8  Drake Miller                     Farrington            23.54 
Heat 3  Prelims
  1  Tate Tsuruda                     Word of Life          23.49 
  2  Taylor Spencer                   St. Louis             23.20 
  3  Kaimi Scott                      Waiakea               22.97 
  4  Zach Coronas                     Punahou               22.29 
  5  Kalua Noa                        Kaiser                22.52 
  6  Andrew Renaud                    Kauai High            23.03 
  7  Solomon Dixon                    McKinley              23.28 
  8  Kanakalele Silva                 KS - Big Island       23.64 
Heat 4  Prelims
  1  Gen Priest                       Kapolei               23.44 
  2  Brandon DeMello                  KS - Oahu             23.21 
  3  John Vergara                     Baldwin               22.99 
  4  Billy Stutzmann                  St. Louis             22.38 
  5  Mitchell Crim                    Maui High             22.40 
  6  Donniqtay Campbell               Radford               23.01 
  7  Mike Zane                        Punahou               23.22 
  8  Justin Lopez                     Waialua               23.52 
 
Event 29  Girls 3000 Meter Run
===============================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
Friday 5/16/2008 - 8:00 PM
 Meet Record:  9:38.03  1999        Victoria Chang, Punahou                    
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Sarah Clapp                      Kaiser             10:49.42 
  2  Chelsea Oda                      Punahou            11:02.81 
  3  Amanda Tamanaha                  St. Andrews        11:05.15 
  4  Chaylene Guinto                  St. Francis        11:10.71 
  5  Kristin Ali Keith                Mililani           11:17.49 
  6  Claire Hann                      Maryknoll          11:37.26 
  7  Kelly Opedal                     KS - Oahu          11:50.74 
  8  Athena Oldfather                 Honokaa            11:49.00 
  9  Jana Larson                      Ka'u               11:50.24 
 10  Kei Wasson                       Kahuku             11:55.55 
 11  Erica Warkus                     Parker School      12:05.44 
 12  Kelsey Abellanida                King Kekaulike     12:07.44 
Heat 2  Prelims
  1  Jenna Wong                       Iolani Girls       10:53.59 
  2  Bailey Massenburg                King Kekaulike     11:00.34 
  3  Tialana Greenwell                Honokaa            11:06.00 
  4  Haley Abing                      La Pietra          11:10.14 
  5  Kristi Torkildson                Punahou            11:20.20 
  6  Savannah Lowrie                  Leilehua           11:23.56 
  7  Courtney Choy                    Punahou            11:45.58 
  8  Malia Kagawa                     Maryknoll          11:49.67 
  9  Nicole Painter                   Mililani           11:43.04 
 10  Abigail Adolpho                  Molokai            11:52.14 
 11  Minna Smith                      Radford            12:12.02 
 12  Jade Silver                      Seabury            12:09.11 
 
Event 30  Boys 3000 Meter Run
===============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
Friday 5/16/2008 - 8:25 PM
 Meet Record:  9:01.80  2002        Todd Iacovelli, Punahou                    
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Dawson Vorderbruegge             Kaiser              8:59.99 
  2  Bryce Jenkins                    Leilehua            9:22.84 
  3  Mark Turner                      Hilo                9:24.83 
  4  Christian Putegnat               Campbell            9:29.34 
  5  Tomoyuki Miura                   Roosevelt           9:32.48 
  6  Preston Vierra                   Honokaa             9:35.70 
  7  Nicholas Hagemann                Keaau               9:40.52 
  8  Eric Pak                         Castle              9:43.04 
  9  Eli Hart                         Hawaii Prep         9:43.49 
 10  Kainoa Ho                        KS - Oahu           9:46.45 
 11  Glenn Akiona                     KS - Oahu           9:51.54 
 12  Landon Nagata                    Punahou             9:52.04 
 13  Justin Higa                      Iolani Boys         9:55.01 
 14  Shannon Cosey                    Leilehua           10:01.96 
Heat 2  Prelims
  1  Paul Williams                    Leilehua            9:07.13 
  2  Matt Nakamoto                    HBA                 9:22.30 
  3  Jake Shiraki                     Honokaa             9:25.21 
  4  Reid Hunter                      King Kekaulike      9:25.70 
  5  Kensuke Taylor                   Kailua              9:40.28 
  6  Nick Ucker                       Christian Libert    9:37.46 
  7  Chris Burniske                   Punahou             9:40.70 
  8  James Yoshimoto                  Hilo                9:42.80 
  9  Andrew Atangan                   Radford             9:43.76 
 10  Borys Pleskacz                   Iolani Boys         9:45.26 
 11  Isaiah Sato                      KS - Oahu           9:59.23 
 12  Dillon Soldwisch                 Lahainaluna         9:59.48 
 13  Kelsey Gratz                     Mililani            9:59.83 
 14  Tyler Mulloy                     Iolani Boys        10:00.62 
 
Event 31  Girls 4x400 Meter Relay
===============================================================================
Top 8 Advance by Time
Friday 5/16/2008 - 8:50 PM
 Meet Record:  4:00.51  1999        Yee, Yap, Macdonald, Berger, Punahou       
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Honoka'a                                             4:29.72 
  2  Hawaii Baptist Academy                               4:22.07 
  3  King Kekaulike High School                           4:19.14 
  4  Kamehameha Schools Girls                             4:03.90 
  5  Kalani High School                                   4:18.81 
  6  Hilo                                                 4:21.91 
  7  Maui High School                                     4:27.94 
Heat 2  Prelims
  1  Aiea High School                                     4:30.87 
  2  Mililani High School                                 4:22.96 
  3  Konawaena                                            4:19.44 
  4  Punahou School Girls                                 4:05.70 
  5  Kapolei High School                                  4:18.37 
  6  Waipahu High School                                  4:21.29 
  7  Kamehameha Schools Maui                              4:27.61 
Heat 3  Prelims
  2  Waimea High School                                   4:24.30 
  3  Baldwin High School                                  4:20.03 
  4  Radford High School                                  4:15.14 
  5  Leilehua High School                                 4:17.01 
  6  Keaau High School                                    4:20.75 
  7  St Andrew's Priory                                   4:27.08 
Heat 4  Prelims
  2  Kahuku High School                                   4:25.94 
  3  Pearl City High School                               4:20.54 
  4  Hawaii Preparatory Academy                           4:15.32 
  5  Iolani School Girls                                  4:15.70 
  6  Waianae High School                                  4:20.59 
  7  Kamehameha Schools Hawaii                            4:27.06 
 
Event 32  Boys 4x400 Meter Relay
===============================================================================
Top 8 Advance by Time
Friday 5/16/2008 - 9:10 PM
 Meet Record:  3:20.2h  1985        Williams, Curry, Brackemhoff, Lee, Radford 
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Kauai High School                                    3:40.84 
  2  Hilo                                                 3:36.54 
  3  Word of Life Academy                                 3:32.02 
  4  Radford High School                                  3:23.30 
  5  Keaau High School                                    3:31.48 
  6  King Kekaulike High School                           3:35.13 
  7  Hawaii Preparatory Academy                           3:40.41 
Heat 2  Prelims
  1  Waimea High School                                   3:42.22 
  2  Maui High School                                     3:37.28 
  3  Iolani School Boys                                   3:33.31 
  4  Baldwin High School                                  3:27.82 
  5  Waiakea                                              3:30.93 
  6  Waipahu High School                                  3:34.69 
  7  Kailua High School                                   3:39.14 
Heat 3  Prelims
  1  Kahuku High School                                   3:42.91 
  2  Roosevelt High School                                3:37.62 
  3  Christian Liberty                                    3:33.33 
  4  Punahou School Boys                                  3:28.29 
  5  Leilehua High School                                 3:29.24 
  6  Kamehameha Schools  Boys                             3:33.80 
  7  Pearl City High School                               3:38.48 
Heat 4  Prelims
  2  Honoka'a                                             3:37.64 
  3  Kamehameha Schools Hawaii                            3:33.58 
  4  Mililani High School                                 3:28.68 
  5  St Louis                                             3:28.94 
  6  Kapolei High School                                  3:33.78 
  7  Lahainaluna High School                              3:37.98