Licensed to Mililani High School       Hy-Tek's Meet Manager 5/17/2008 01:44 AM
      HHSAA State Track and Field Championships - 5/16/2008 to 5/17/2008       
                          Sponsored by Island Movers                           
                             Mililani High School                              
                                 Meet Program                                  
          PRINTABLE COPY      STATE TRIALS RESULTS
                   PROJECTED TEAM SCORES
 
Event 1  Boys Discus Throw
===============================================================================
 Meet Record:  186-00  2003        Jerrod Avegalio, Kahuku                     
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Samuel Walker Jr                 KS - Oahu            142-03 
  2  Kamakana Tataipu                 Damien               144-10 
  3  Likiak Jack                      Waiakea              147-02 
  4  Adam Hom                         Word of Life         150-00 
  5  Jasper Hunt                      Aiea                 154-11 
  6  Aaron Tipoti                     Word of Life         157-01 
  7  Abe Markowitz                    Punahou              157-02 
  8  Sean Tesoro                      Baldwin              160-01 
Results - Prelims
  9  Chase Weber                      Iolani Boys          137-02 
 10  Chauncy Makainai                 Kailua               136-07 
 11  Haani Aitaoto                    Leilehua             133-11 
 12  Nick Andres                      St. Louis            133-04 
 13  Jared Langi                      Baldwin              133-02 
 14  Elliot Kastner                   Hawaii Prep          129-05 
 15  Mark Hinkley                     Punahou              126-01 
 16  Richard Landford                 Word of Life         125-06 
 17  John Asuncion                    Maui High            118-11 
 --  Dylan Puaa                       Baldwin                FOUL 
 --  Penisoni Tuifua                  Kailua                 FOUL 
 --  Paipai Jr. Falemalu              Kahuku                 FOUL 
 --  Lawrence Lagafuaina              Aiea                    DNS 
 --  Tevita Aholelei                  Kaimuki                 DNS 
 --  Stanley Hasiak III               Kapolei                 DNS 
 --  Bensen Ma'afala                  Damien                 FOUL 
 --  Laau Kent                        Kaimuki                 DNS 
 --  Sunia Vaitai                     Waianae                FOUL 
 --  Koroseta Leauma                  Campbell               FOUL 
 
Event 2  Girls Discus Throw
===============================================================================
 Meet Record:  160-03  1982        Joan Gago, Campbell                         
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Chanteal Satele                  Word of Life         108-02 
  2  Junitta Fonoti                   Farrington           108-06 
  3  Charmaine Mokiao                 KS - Oahu            109-00 
  4  Jacklyn Fonoti                   Farrington           109-01 
  5  Kasandra Vegas                   KS - Oahu            111-01 
  6  Olivia Fatongia                  Iolani Girls         112-05 
  7  Heaven-Lee Tanuvasa              Sacred Hearts        112-08 
  8  Vaioleti Mikaele                 Kaimuki              121-08 
Results - Prelims
  9  Pearl Matautia                   Campbell             107-10 
 10  Chelsea Caplener                 Hilo                 106-04 
 11  Chevelle Crowell                 Kailua               105-02 
 12  Adele Schwenke                   Kahuku               104-11 
 13  Megan Medeiros                   Lahainaluna          104-02 
 14  Taisha Santiago                  KS - Oahu            100-09 
 15  Charlee Ioane                    Kapolei               98-11 
 16  Agnes Faaleaoga-Maloata          Kailua                97-09 
 17  Kaopuanani Sutton                KS - Big Island       97-06 
 18  Teenaysha Yadao                  Kohala                94-07 
 19  Ema Taufoou                      Kailua                94-04 
 --  Chele Robertson-Kapoo            Kahuku                 FOUL 
 --  Vaiolagi Confer                  Campbell               FOUL 
 --  Fitimaleafa Nansen               Waianae                FOUL 
 --  Lokelani Manaku                  Kapaa                   DNS 
 --  Mamaitaloa Fiaseu                Radford                 DNS 
 --  Juleesa Kawaauhau                Kahuku                 FOUL 
 --  Tinei Tuitoelau                  Leilehua                DNS 
 --  Christina Masina                 Leilehua                DNS 
 
Event 3  Girls Shot Put
===============================================================================
 Meet Record:  44-03  1985        Sarah Bryant, Kaiser                         
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Paige Okamura                    Punahou            33-11.00 
  2  Kasandra Vegas                   KS - Oahu          34-01.00 
  3  Julia Naumes                     Kohala             34-02.00 
  4  Lucy Soa                         Kailua             34-04.00 
  5  Adele Schwenke                   Kahuku             34-06.00 
  6  Juleesa Kawaauhau                Kahuku             36-08.00 
  7  Junitta Fonoti                   Farrington         38-01.00 
  8  Charmaine Mokiao                 KS - Oahu          38-08.00 
Results - Prelims
  9  Kaipo Rocha                      Seabury            33-09.00 
 10  Teenaysha Yadao                  Kohala             33-07.00 
 11  Kuhina Luis                      Sacred Hearts      33-05.00 
 12  Shalei Defrancia                 Baldwin            33-01.00 
 13  Jacklyn Fonoti                   Farrington         33-00.00 
 14  Carol Sio                        Aiea               32-11.00 
 15  Chevelle Crowell                 Kailua             32-04.00 
 16  Tabitha Eseroma                  KS - Big Island    31-08.00 
 17  Agnes Faaleaoga-Maloata          Kailua             31-07.00 
 18  Chele Robertson-Kapoo            Kahuku             31-04.00 
 18  Tumama Enos                      Pahoa              31-04.00 
 20  Kayla Werner                     Waimea             30-11.00 
 21  Uila Langi                       Kauai High         30-07.00 
 22  June Fanene                      Waipahu            30-06.00 
 23  Brianna Vargas-Hafoka            KS - Big Island    30-04.00 
 24  Teilissa Tua                     KS - Maui          29-06.00 
 25  Chelsea Caplener                 Hilo               28-06.00 
 --  Vaiolagi Confer                  Campbell                DNS 
 --  Tinei Tuitoelau                  Leilehua                DNS 
 --  Vaioleti Mikaele                 Kaimuki                FOUL 
 --  Shaina Pogia                     Waianae                 DNS 
 --  Mamaitaloa Fiaseu                Radford                 DNS 
 --  Olivia Fatongia                  Iolani Girls           FOUL 
 --  Christina Masina                 Leilehua                DNS 
 
Event 4  Boys Shot Put
===============================================================================
 Meet Record:  59-08.75  1997        Kaione Crabb, Punahou                     
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Aaron Tipoti                     Word of Life       48-03.00 
  2  Lawrence Lagafuaina              Aiea               48-10.00 
  3  Richard Nansen                   Waianae            49-11.00 
  4  Bensen Ma'afala                  Damien             50-04.00 
  5  Sean Tesoro                      Baldwin            51-01.00 
  6  Brennan Sato                     Aiea               52-04.00 
  7  Chauncy Makainai                 Kailua             52-11.00 
  8  Abe Markowitz                    Punahou            53-01.00 
Results - Prelims
  9  Mana Rosa                        Baldwin            47-09.00 
 10  Kamakana Tataipu                 Damien             47-05.00 
 11  Vince Tafolo                     Punahou            47-04.00 
 12  Semisi Tokolahi                  Hilo               47-00.00 
 13  Elliot Kastner                   Hawaii Prep        46-04.00 
 14  Emelio Liu                       King Kekaulike     46-03.00 
 15  Chase Weber                      Iolani Boys        46-02.00 
 16  Dylan Puaa                       Baldwin            45-11.00 
 16  Siasau Matagiese                 Waimea             45-11.00 
 18  Sunia Vaitai                     Waianae            45-04.00 
 19  Haani Aitaoto                    Leilehua           45-01.00 
 20  Adam Hom                         Word of Life       44-05.00 
 21  Tonga Takai                      Damien             44-04.00 
 21  Chris Atualevao                  Leilehua           44-04.00 
 23  Jordon Loeffler                  Hilo               43-07.00 
 24  Seiji Ashimine                   P-5                43-06.00 
 25  Jasper Hunt                      Aiea               42-11.00 
 26  Penisoni Tuifua                  Kailua             42-06.00 
 27  Brian Piotrowski                 Punahou            42-04.00 
 --  Paipai Jr. Falemalu              Kahuku                  DNS 
 --  Tevita Aholelei                  Kaimuki                 DNS 
 --  Jacob Toro                       Leilehua                DNS 
 
Event 5  Boys Long Jump
===============================================================================
 Meet Record:  23-06  2006        Redmond Tutor, Kahuku                        
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Jonathan Fukui                   Radford            20-10.00 
  2  Cameron Daugherty                Mililani           20-11.00 
  3  Matt Yim                         Punahou            21-00.25 
  4  Shane Wo                         Punahou            21-01.00 
  5  Marnick Dela Cruz                Waialua            21-02.50 
  6  Alex Fowler                      Roosevelt          21-06.00 
  7  Trevor Mau                       St. Louis          22-00.75 
  8  Reid Furukawa                    Iolani Boys        22-02.25 
Results - Prelims
  9  Jesse Bright                     KS - Oahu          20-05.50 
 10  Donniqtay Campbell               Radford            20-05.25 
 11  Jacob Edwards                    Ka'u               20-01.25 
 12  Gregory Griffin                  Waimea             20-00.00 
 12  Bryson Williams                  Lahainaluna        20-00.00 
 14  Chaz Bajet                       KS - Oahu          19-11.75 
 15  Aaremy Palomares                 Leilehua           19-11.00 
 16  William Park                     Punahou            19-07.00 
 17  Aric Cansino                     Kauai High         19-00.75 
 18  Christian Vasconcellos           Damien             18-10.25 
 19  Solomon Dixon                    McKinley           18-03.75 
 20  Nehoa Akina                      Mililani           16-07.50 
 --  Mtume Msikizi-Jackson            Keaau                   DNS 
 --  Aaron Vea                        Waimea                  DNS 
 
Event 6  Girls Long Jump
===============================================================================
 Meet Record:  19-02.50  1979        Shari Fox, Leilehua                       
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Tiffany Ikeda-Simao              Kauai High         15-11.75 
  2  Ku'uipo Nakoa                    Hawaii Prep        16-00.25 
  3  Kaimanaokai Carvalho             Waialua            16-01.75 
  4  Kacie Craig                      Lahainaluna        16-02.50 
  5  Joy Piotrowski                   Punahou            16-03.00 
  6  Zhane Santiago                   Kahuku             16-07.00 
  7  Jamilee Jimenez                  Kauai High         17-01.00 
  8  Yasmina Taketa                   Kalani             17-09.75 
Results - Prelims
  9  Natasha Ah Chong                 KS - Big Island    15-10.75 
 10  Cheray Brzezowski                KS - Big Island    15-09.50 
 11  Alysha Cummings                  Kahuku             15-04.25 
 12  Lani Speer                       Kahuku             15-02.25 
 13  Lindsay Taira                    Punahou            15-01.50 
 14  Ayesha Pladera                   Baldwin            14-10.25 
 15  Kristy Inamasu                   Maui High          14-09.50 
 16  Jordyn Kilgore                   Lahainaluna        14-09.00 
 17  Isabel Romero                    Mililani           14-07.75 
 18  Victoria Evans-Bautista          KS - Big Island    14-07.25 
 19  Shawna Kinilau                   KS - Oahu          14-05.00 
 20  Jahndy Marinas                   Waianae            14-00.50 
 21  Malia Ma                         Iolani Girls       14-00.25 
 22  Faith Zerba                      Word of Life       13-11.75 
 22  Kini Shuping                     Hawaii Prep        13-11.75 
 24  Nikki Stomski                    Hawaii Prep        13-11.25 
 25  Tobi Kaneshiro                   Pearl City         13-10.75 
 26  Megan Yee                        Punahou            13-07.75 
 27  Vanessa Jackson                  Leilehua           13-05.75 
 28  Jonina Abell                     Waianae            13-02.00 
 --  Corie Schattauer                 Hilo                    DNS 
 --  Abigail McKoy                    Mililani                DNS 
 --  Courtney Senas                   Mililani                DNS 
 
Event 7  Boys Triple Jump
===============================================================================
 Meet Record:  48-01  1986        Larry Khan-Smith, Campbell                   
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Jacob Edwards                    Ka'u               41-09.25 
  2  Gen Priest                       Kapolei            41-10.25 
  3  Chaz Bajet                       KS - Oahu          41-10.75 
  4  John Hagar                       Punahou            42-01.50 
  5  Mtume Msikizi-Jackson            Keaau              42-09.50 
  6  Bryson Williams                  Lahainaluna        42-11.25 
  7  Alex Fowler                      Roosevelt          43-02.00 
  8  Trevor Mau                       St. Louis          43-03.50 
Results - Prelims
  9  Carl Minns                       KS - Oahu          41-08.75 
 10  Jesse Bright                     KS - Oahu          41-07.50 
 11  Aaremy Palomares                 Leilehua           41-03.50 
 12  Tyrus Ceria-Lux                  Kauai High         41-03.25 
 13  Tyler Kukahiko                   Kapolei            41-03.00 
 14  Lincoln Seto                     Baldwin            41-02.50 
 15  Kurtlin Robinson                 Word of Life       41-01.25 
 16  Gregory Griffin                  Waimea             40-11.50 
 17  Aric Cansino                     Kauai High         40-09.50 
 18  Drake Miller                     Farrington         40-08.75 
 19  Isaac Aken                       Kapolei            40-07.50 
 20  Torrey Santiago                  Waimea             40-07.25 
 21  Kelson Kawai                     Kohala             40-05.25 
 22  Manta Dircks                     KS - Big Island    40-05.00 
 23  Ji Su Park                       Hawaii Prep        40-03.25 
 24  Shaw Richardson                  Punahou            40-00.50 
 25  William Chambers                 Iolani Boys        39-08.75 
 26  Jim Tomaszek                     St. Louis          39-05.00 
 27  Alex White                       Punahou            38-05.25 
 --  Christian Vasconcellos           Damien                  DNS 
 --  Tyler Pilor                      Laupahoehoe            FOUL 
 --  Aaron Vea                        Waimea                  DNS 
 --  Jonathan Fukui                   Pearl City             FOUL 
 --  Gordon Cox                       Waipahu                 DNS 
 
Event 8  Girls Triple Jump
===============================================================================
 Meet Record:  38-06.50  2006        Samantha Cabreros, Punahou                
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Tobi Kaneshiro                   Pearl City         33-00.00 
  2  Lindsay Taira                    Punahou            33-03.25 
  3  Malia Ma                         Iolani Girls       33-04.00 
  4  Kini Shuping                     Hawaii Prep        33-04.00 
  5  Cecilia Durocher                 Pearl City         34-03.25 
  6  Joy Piotrowski                   Punahou            34-07.25 
  7  Tiffany Ikeda-Simao              Kauai High         35-03.25 
  8  Zhane Santiago                   Kahuku             35-07.00 
Results - Prelims
  9  Kim Roy                          Iolani Girls       32-07.50 
 10  Jordyn Kilgore                   Lahainaluna        32-06.50 
 11  Nicole Brown                     St. Anthony        32-06.25 
 12  Alysha Cummings                  Kahuku             32-05.75 
 13  Kristy Inamasu                   Maui High          32-01.00 
 14  Jahndy Marinas                   Waianae            32-00.75 
 15  Leah Lau                         Roosevelt          31-11.50 
 16  Lani Speer                       Kahuku             31-11.00 
 17  Courtney Tuvale                  Waianae            31-10.50 
 18  Christine DeMello                KS - Oahu          31-07.00 
 19  Ashley Galacgac                  Punahou            31-06.75 
 20  Cheray Brzezowski                KS - Big Island    31-05.00 
 21  Shawna Kinilau                   KS - Oahu          31-04.75 
 22  Ayesha Pladera                   Baldwin            31-04.00 
 23  Larissa Edwards                  Ka'u               31-02.00 
 24  Cassie Morigaki                  Waiakea            30-11.00 
 25  Jana Larson                      Ka'u               30-09.00 
 26  Kuuleialohamaikalani Kabalis     KS - Big Island    28-05.50 
 --  Jamilee Jimenez                  Kauai High              DNS 
 --  Courtney Senas                   Mililani                DNS 
 --  Abigail McKoy                    Mililani                DNS 
 
Event 9  Girls High Jump
===============================================================================
 Meet Record:  5-05.50  1999        Natasha Kai, Kahuku                        
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Kaeli Patton                     Radford             4-10.00 
  2  Erika Cushnie                    Hawaii Prep         4-10.00 
  3  Abigail Adolpho                  Molokai             4-10.00 
  4  Ashley Burt                      Kahuku              4-10.00 
  5  Michele Gilliland                Punahou             4-10.00 
  6  Kanani Herring                   KS - Oahu           4-10.00 
  7  Alexa Untermann                  Punahou             4-10.00 
  8  Hailey Kauhane                   KS - Oahu           4-10.00 
  9  Jordyn Kilgore                   Lahainaluna         4-10.00 
 10  Mindy Campbell                   Hawaii Prep         4-10.00 
 11  Cassie Morigaki                  Waiakea             4-10.00 
Results - Prelims
 12  Estrella Madani                  Molokai             4-08.00 
 13  Nicole Brown                     St. Anthony         4-08.00 
 13  Veronica Griffin                 Mililani            4-08.00 
 13  Cymbree DeCosta                  KS - Maui           4-08.00 
 16  Kristy Inamasu                   Maui High           4-08.00 
 --  Leimaile Barrett                 KS - Oahu               DNS 
 --  Abigail McKoy                    Mililani                 NH 
 --  Nikki Stomski                    Hawaii Prep             DNS 
 --  Danielle Sisler                  Punahou                  NH 
 --  Brittni Dinong                   Waianae                  NH 
 --  Kristen Brown                    Leilehua                DNS 
 --  Lilinoe Heaukulani               KS - Big Island          NH 
 --  Jamilee Jimenez                  Kauai High              DNS 
 
Event 10  Boys High Jump
===============================================================================
 Meet Record:   6-09  1998        Kris Cuaresma-Primm, Mid-Pacific Institute   
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Aaremy Palomares                 Leilehua            5-10.00 
  2  Matt Yamane                      Punahou             5-10.00 
  3  John Hagar                       Punahou             5-10.00 
  4  Adisa Ahrens-Woodson             Hilo                5-10.00 
  5  Zach Lovelace                    Kalaheo             5-10.00 
  6  Cody Waltjen                     KS - Big Island     5-10.00 
  7  Tyler Cram                       Kapaa               5-10.00 
  8  Sean Kenigton                    Leilehua            5-10.00 
  9  Trevor Mau                       St. Louis           5-10.00 
 10  Rowe Wilson                      Baldwin             5-10.00 
 11  Sam Unger                        Konawaena           5-10.00 
 12  Kelson Kawai                     Kohala              5-10.00 
 13  Andrew Longboy                   Mililani            5-10.00 
 14  Taylor Spencer                   St. Louis           5-10.00 
 15  Carl Minns                       KS - Oahu           5-10.00 
Results - Prelims
 --  Jordan Gomes                     KS - Oahu                NH 
 --  Darrien Johnson                  Mililani                 NH 
 --  Laamea Hoopii                    KS - Oahu                NH 
 --  Trace Brown                      Moanalua                 NH 
 --  Breysen Lee                      Damien                   NH 
 --  Matt Schull                      Punahou                  NH 
 
Event 11  Girls Pole Vault
===============================================================================
 Meet Record:  11-04  2003        Chun Mei Nickles, Mililani                   
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Emily Shiraki                    Iolani Girls        9-00.00 
  2  Amy Bumatai                      KS - Oahu           9-00.00 
  3  Leigh Martel                     Punahou             9-00.00 
  4  Camie Kohashi                    Roosevelt           9-00.00 
  5  Cecilia Durocher                 Pearl City          9-00.00 
  6  Kelsey Abellanida                King Kekaulike      9-00.00 
  7  Kristen Kauhane                  KS - Oahu           9-00.00 
  8  Traci Nakamura                   KS - Oahu           9-00.00 
  9  Regan Balmoja                    Punahou             9-00.00 
 10  Shevenne Machida                 Maui High           9-00.00 
 11  Asia Okamura                     Baldwin             9-00.00 
 12  Daysha Viernes                   Hilo                9-00.00 
 13  Dallas Pua'a                     Maui High           9-00.00 
Results - Prelims
 14  Courtney Haskins                 Hawaii Prep         8-06.00 
 15  Erica Davidge                    King Kekaulike      8-00.00 
 --  Allison Stitham                  Iolani Girls             NH 
 --  Erika Soliven                    Waipahu                  NH 
 --  Quinn Takeda                     St. Andrews              NH 
 --  Christine Parke                  Kaiser                   NH 
 --  Kylie Tao                        Mililani                 NH 
 
Event 12  Boys Pole Vault
===============================================================================
 Meet Record:  15-03  1997        Bubba Maclean, St. Anthony                   
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Dave Walden                      Punahou            12-06.00 
  2  Cameron Daugherty                Mililani           12-06.00 
  3  Gordon Cox                       Waipahu            12-06.00 
  4  Ryan Terao                       Punahou            12-06.00 
  5  Alexander McGuire                Keaau              12-06.00 
  6  Micah Swain                      KS - Oahu          12-06.00 
  7  Kapono Kong                      Kihei              12-06.00 
  8  Billy Pacheco Jr.                St. Anthony        12-06.00 
  9  Ryan Camody                      Mililani           12-06.00 
 10  Scott Hunter                     Hilo               12-06.00 
 11  Caleb Friel                      KS - Big Island    12-06.00 
Results - Prelims
 12  Maverick Falan                   Baldwin            12-00.00 
 12  Aston Kanehailua                 KS - Oahu          12-00.00 
 14  Issac Grotenhuis                 Christian Libert   11-06.00 
 14  Lindy Franco                     Maui High          11-06.00 
 14  Eric Roth                        Mililani           11-06.00 
 14  Kevin Guard                      Kaiser             11-06.00 
 18  Devin Sakamoto                   Baldwin            11-00.00 
 18  Gene Yoshikawa                   Hilo               11-00.00 
 --  Anston Reid Carbonel             KS - Oahu                NH 
 --  David King                       Hilo                     NH 
 --  Lyman Franco                     Maui High                NH 
 --  Dane Tamayori                    Punahou                  NH 
 --  Kenneth Nguyen                   Roosevelt                NH 
 --  Matt Brady                       Iolani Boys              NH 
 
Event 13  Girls 100 Meter Hurdles
===============================================================================
 Meet Record:  14.85  2000        Vera Sims, Mililani                          
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Section 1  Finals
  1  Misha Jones                      Waianae               16.83 
  2  Abcde Paogofie                   Waianae               16.66 
  3  Jordyn Kilgore                   Lahainaluna           16.28 
  4  Zhane Santiago                   Kahuku                15.62 
  5  Larissa Edwards                  Ka'u                  16.05 
  6  Cecilia Durocher                 Pearl City            16.35 
  7  Cayla Kitabayashi                Waimea                16.81 
  8  Alana Meditz                     KS - Oahu             17.19 
Alternates
  1  Nikki Stomski                    Hawaii Prep           17.21 
  2  Jana Larson                      Ka'u                  17.52 
Results - Prelims
 11  Alyssa Joy Miyat                 Radford               17.61 
 12  Samantha Smithson                HBA                   17.63 
 13  Justina Wood                     Hawaii Prep           17.68 
 14  Christine Iha                    Kalani                17.70 
 15  Aubrey Lea Shaw                  KS - Big Island       17.72 
 16  Jin-Ru Schiller                  Kaiser                17.78 
 17  Jenna Louie                      Punahou               17.78 
 18  Alyssa-Rae Mita                  Punahou               17.83 
 19  Ciera Wilson                     Baldwin               17.92 
 20  Lindsey Johnson                  Leilehua              18.10 
 21  Leah Lau                         Roosevelt             18.11 
 22  Angie Argel                      Farrington            18.12 
 23  Liliana Desmither                Hilo                  18.16 
 24  Chanel Anderson                  Radford               18.21 
 25  Amber Pocock                     Ka'u                  18.27 
 26  Cheray Brzezowski                KS - Big Island       18.38 
 27  Jonina Abell                     Waianae               18.75 
 28  Monica Umeda                     Kaimuki               19.24 
 
Event 14  Boys 110 Meter Hurdles
===============================================================================
 Meet Record:  14.34  1986        David Maeva, Kamehameha High School          
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Section 1  Finals
  1  Thomas Delacruz                  Hilo                  15.99 
  2  Aaremy Palomares                 Leilehua              15.72 
  3  Jacob Edwards                    Ka'u                  15.73 
  4  Javen Correia                    Maryknoll             15.01 
  5  Nathan Blue                      Radford               15.68 
  6  Talonn Medley                    Nanakuli              15.93 
  7  Mtume Msikizi-Jackson            Keaau                 15.81 
  8  Joshua Diaz                      Maui High             16.07 
Alternates
  1  Daniel Wagner                    Mid-Pac               16.09 
  2  Shenon Moore                     Kapolei               16.10 
Results - Prelims
 11  Jacob Teixeira                   KS - Oahu             16.17 
 12  Blayne Asing                     KS - Oahu             16.28 
 13  Jacob Plan                       Pearl City            16.28 
 14  Casco Lake                       Lahainaluna           16.35 
 15  Sean Kenigton                    Leilehua              16.37 
 16  Ponopilialoha Grace              KS - Big Island       16.57 
 17  Gordon Cox                       Waipahu               16.58 
 18  Kyle Normand                     Damien                16.78 
 19  Alvin Ponce                      McKinley              16.79 
 20  Arvin Suginahara                 Hilo                  16.81 
 21  Joseph Velasco                   Kapaa                 16.81 
 22  Hansen Ho                        Kapolei               16.96 
 23  Tommy Barber                     Baldwin               16.98 
 24  Rowe Wilson                      Baldwin               17.57 
 25  Daniel Royce                     Konawaena             17.82 
 26  Edward Dalton                    Keaau                 19.03 
 
Event 15  Girls 100 Meter Dash
===============================================================================
 Meet Record:  12.25  2005        June-Ann Lusk, Baldwin                       
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Section 1  Finals
  1  Hailey Kauhane                   KS - Oahu             12.91 
  2  Tamara Mcgee                     Kapolei               12.79 
  3  Ciara Quarles                    Waianae               12.72 
  4  Yasmina Taketa                   Kalani                12.66 
  5  Tiffany Ikeda-Simao              Kauai High            12.69 
  6  Brittany Feiteria                Baldwin               12.82 
  7  Vanessa Jackson                  Leilehua              12.82 
  8  Brittini Fuller                  Radford               12.92 
Alternates
  1  Corie Schattauer                 Hilo                  13.06 
  2  Beverly Quiamas                  Honokaa               13.09 
Results - Prelims
 11  Kacie Craig                      Lahainaluna           13.10 
 12  Lahaina Zoller                   Punahou               13.14 
 13  Kaeli Patton                     Radford               13.18 
 14  Sydney Meheula                   Punahou               13.22 
 15  Kathleen Cadiente                Kauai High            13.23 
 16  Ku'uipo Nakoa                    Hawaii Prep           13.28 
 17  Alana Seabury                    Maui High             13.38 
 18  Bianca Rajau                     King Kekaulike        13.41 
 19  Ashley Burt                      Kahuku                13.45 
 20  Schnelle Smith                   Campbell              13.48 
 21  Alexis Tamura                    Moanalua              13.52 
 22  Alysse Bishop                    Island Pacific        13.55 
 23  Cecily Fujii                     Honokaa               13.59 
 24  Kylie Obata                      Assets                13.66 
 25  Kaimanaokai Carvalho             Waialua               13.66 
 26  Rachel Yadao                     Maui High             13.73 
 27  Lani Speer                       Kahuku                13.81 
 28  Marnie Kazarian                  Sacred Hearts         13.83 
 29  Korey Johnson                    Sacred Hearts         13.85 
 30  Brynne Asing                     Punahou               13.88 
 31  Kelsey Matsuoka                  Iolani Girls          14.11 
 --  Zuveira Rivera                   Radford                  FS 
 
Event 16  Boys 100 Meter Dash
===============================================================================
 Meet Record:  10.80  1999        Shane Victorino, St. Anthony                 
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Section 1  Finals
  1  Kalua Noa                        Kaiser                11.24 
  2  Dalaunte Taz Stevenson           Mililani              11.09 
  3  Zach Coronas                     Punahou               11.22 
  4  Christopher Rainey               Radford               11.00 
  5  Jonathan Padron                  Damien                11.18 
  6  Kalei Kamahele                   Baldwin               11.25 
  7  Kawika Ornellas                  Mililani              11.23 
  8  Marnick Dela Cruz                Waialua               11.30 
Alternates
  1  Brandon DeMello                  KS - Oahu             11.36 
  2  Mitchell Crim                    Maui High             11.37 
Results - Prelims
 11  Donniqtay Campbell               Radford               11.37 
 12  Jonathan Atangan                 Radford               11.42 
 13  Ricky Pekala                     Konawaena             11.43 
 14  John Vergara                     Baldwin               11.44 
 15  Trevor Mau                       St. Louis             11.53 
 16  Cody Dela Questa                 Leilehua              11.56 
 17  Morey Moore                      Aiea                  11.58 
 18  Shane Wo                         Punahou               11.59 
 19  Billy Pacheco Jr.                St. Anthony           11.60 
 20  Jordan Gomes                     KS - Oahu             11.62 
 21  Charles Clay                     Hilo                  11.64 
 22  Vance Rosete                     Baldwin               11.65 
 23  Cameron Lee                      Iolani Boys           11.66 
 24  Scotland Smith                   Farrington            11.71 
 25  Isaac Aken                       Kapolei               11.72 
 26  Mike Zane                        Punahou               11.75 
 27  Nanoa Kam                        Kaiser                11.77 
 
Event 17  Girls 1500 Meter Run
===============================================================================
 Meet Record:  4:38.83  1999        Victoria Chang, Punahou                    
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Bailey Massenburg                King Kekaulike      4:52.14 
  2  Ka'ahumanu Rozet                 KS - Maui           4:59.35 
  3  Farrah Madanay                   Punahou             5:09.64 
  4  Savannah Lowrie                  Leilehua            5:12.24 
  5  Caralyn Broyles                  Waimea              5:15.56 
  6  Abigail Adolpho                  Molokai             5:21.45 
  7  Amelia Evans                     Hawaii Prep         5:23.82 
  8  Kela Vargas                      Hawaii Prep         5:24.67 
  9  Brooke LaPorte                   Punahou             5:24.76 
 
Event 18  Boys 1500 Meter Run
===============================================================================
 Meet Record:  4:05.79  2002        Todd Iacovelli, Punahou                    
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Section 1  Finals
  1  Paul Williams                    Leilehua            4:15.29 
  2  Reid Hunter                      King Kekaulike      4:21.45 
  3  Christian Putegnat               Campbell            4:16.86 
  4  Nicholas Hagemann                Keaau               4:22.26 
  5  Kainoa Ho                        KS - Oahu           4:19.15 
  6  Lucas Lam                        Punahou             4:22.26 
  7  Daniel Brooks                    Keaau               4:20.17 
  8  Jacob Sandoval                   Seabury             4:22.61 
Alternates
  1  Isaiah Sato                      KS - Oahu           4:23.28 
  2  Landon Nagata                    Punahou             4:23.46 
Results - Prelims
 11  Ryan Denhard                     Damien              4:23.53 
 12  Andrew Atangan                   Radford             4:24.83 
 13  Tyler Tsubota                    Hawaii Prep         4:24.87 
 14  Tyler Mulloy                     Iolani Boys         4:25.10 
 15  Reyn Fernandez                   Punahou             4:27.28 
 16  Shannon Cosey                    Leilehua            4:28.15 
 17  Christian Wells                  Christian Libert    4:31.20 
 18  Patrick Understellar             Keaau               4:34.69 
 19  Alex Collias                     Maui High           4:46.68 
 
Event 19  Girls 4x100 Meter Relay
===============================================================================
 Meet Record:  48.92  1999        Dalrymple, Simms, Tucker, Hammonds, Mililani 
     School                                               Prelims           
===============================================================================
Section 1  Finals
  1  Hilo                                                   51.41 
  2  Kamehameha Schools Girls                               51.02 
  3  Baldwin High School                                    50.87 
  4  Kauai High School                                      49.44 
  5  Radford High School                                    50.38 
  6  Waianae High School                                    50.97 
  7  Punahou School Girls                                   51.04 
  8  Iolani School Girls                                    51.66 
Alternates
  1  Hawaii Preparatory Academy                             51.69 
  2  Kahuku High School                                     51.71 
Results - Prelims
 11  Roosevelt High School                                  52.54 
 12  Maui High School                                       52.64 
 13  Sacred Hearts Academy                                  52.92 
 14  Waimea High School                                     52.93 
 15  Honoka'a                                               53.08 
 16  Campbell High School                                   53.17 
 17  Mililani High School                                   53.27 
 18  Kamehameha Schools Hawaii                              53.70 
 19  Waipahu High School                                    53.84 
 20  Kamehameha Schools Maui                                54.27 
 21  Word of Life Academy                                   54.31 
 22  Kaiser High School                                     54.39 
 --  King Kekaulike High School                               DNF 
 
Event 20  Boys 4x100 Meter Relay
===============================================================================
 Meet Record:  42.78  2005        Waimea High School, Waimea                   
                      T Batis, K Estes, E Oroc, T Yamase                
     School                                               Prelims           
===============================================================================
Section 1  Finals
  1  Kauai High School                                      44.06 
  2  Baldwin High School                                    43.48 
  3  Mililani High School                                   43.41 
  4  Radford High School                                    42.53 
  5  Damien Memorial                                        43.34 
  6  St Louis                                               43.46 
  7  Kamehameha Schools  Boys                               43.81 
  8  Hilo                                                   44.08 
Alternates
  1  Leilehua High School                                   44.71 
  2  Kapolei High School                                    44.76 
Results - Prelims
 11  Konawaena                                              44.77 
 12  Waipahu High School                                    44.89 
 13  Maui High School                                       45.35 
 14  Keaau High School                                      45.74 
 15  Kamehameha Schools Maui                                45.76 
 16  Waiakea                                                45.81 
 17  Hawaii Preparatory Academy                             45.89 
 18  Waimea High School                                     45.93 
 19  Kahuku High School                                     45.94 
 20  Mid-Pacific Institute                                  46.14 
 21  Farrington High School                                 46.15 
 22  Word of Life Academy                                   46.90 
 DQ  Punahou School Boys                                       DQ 
 
Event 21  Girls 400 Meter Dash
===============================================================================
 Meet Record:  54.41  1998        Endia Abrante, Kaiser                        
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Section 1  Finals
  1  Sade Myers                       Aiea                  61.53 
  2  Yasmina Taketa                   Kalani                60.20 
  3  Ashlee Jimenez                   KS - Oahu             60.25 
  4  Kailea Tracy-Visintainer         Seabury               57.67 
  5  Vanessa Jackson                  Leilehua              60.15 
  6  Sydney Meheula                   Punahou               60.83 
  7  Maile Thomas                     Baldwin               60.98 
  8  Courtney Honda                   KS - Oahu             61.78 
Alternates
  1  Beverly Quiamas                  Honokaa               61.91 
  2  Juliana Brown                    Punahou               62.20 
Results - Prelims
 11  Bronte Kaneakua                  KS - Big Island       62.26 
 12  Ihilani Ching                    St. Francis           62.33 
 13  Demetria Woods                   Radford               62.62 
 14  Sophia Freeman                   King Kekaulike        63.06 
 15  Noe Mikami                       KS - Oahu             63.20 
 16  Melody Papalii                   Kaiser                63.59 
 17  Dana Fujiwara                    Waipahu               63.74 
 18  Stacie Lee                       HBA                   63.89 
 19  Amy Eriksson                     Keaau                 64.04 
 20  Kaua Wall                        Konawaena             64.14 
 21  Madison Higley                   Radford               64.28 
 22  Danielle Sisler                  Punahou               64.40 
 23  Mariama Lane                     Leilehua              64.68 
 24  Mia Winkler                      King Kekaulike        64.79 
 25  Victoria Black                   Kapolei               64.89 
 26  Jo Lynn Kahala-Minczer           Kealakehe             65.67 
 27  Alexa Foley                      King Kekaulike        66.26 
 
Event 22  Boys 400 Meter Dash
===============================================================================
 Meet Record:  48.66  1997        Bennett Valencia, Punahou                    
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Section 1  Finals
  1  Matthew Lawless                  Lahainaluna           51.02 
  2  Ikaika Kamaka                    Radford               50.88 
  3  Jonathan Atangan                 Radford               50.82 
  4  Jesse Henderson                  King Kekaulike        50.69 
  5  Christopher Rainey               Radford               50.81 
  6  Zach Coronas                     Punahou               51.01 
  7  Donzel Scott                     Leilehua              51.00 
  8  Fred Culp                        Mililani              51.46 
Alternates
  1  Jonathan Kim                     HBA                   51.49 
  2  Kaimi Scott                      Waiakea               51.64 
Results - Prelims
 11  Ryan Nupen                       Mililani              52.25 
 12  Jordan Lerma                     KS - Big Island       52.29 
 13  Jelani Alcott                    Keaau                 52.62 
 14  Ben Strand                       Punahou               52.68 
 15  Harrison Miguel                  Waipahu               52.74 
 16  Skyler Tehero                    Hilo                  52.76 
 17  Jayrald Watanabe                 Waimea                52.92 
 18  Xavier Herrera                   Kapolei               52.96 
 19  Chris Chang                      Punahou               52.98 
 20  Kyle Lindsey                     KS - Oahu             53.04 
 21  Brian Reeves                     Mililani              53.23 
 22  Tate Tsuruda                     Word of Life          53.26 
 23  Alexander Miller                 Kailua                53.50 
 24  Trevyn Tulonghari                Iolani Boys           53.93 
 25  Bronson Kahaleua                 Hilo                  54.47 
 
Event 23  Girls 300 Meter Hurdles
===============================================================================
 Meet Record:  42.80  2000        Vera Simms, Mililani                         
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Section 1  Finals
  1  Alyssa-Rae Mita                  Punahou               48.56 
  2  Lindsey Dahl                     Konawaena             48.10 
  3  Jana Larson                      Ka'u                  47.89 
  4  Alana Meditz                     KS - Oahu             47.21 
  5  Zhane Santiago                   Kahuku                47.79 
  6  Larissa Edwards                  Ka'u                  48.70 
  7  Kini Shuping                     Hawaii Prep           48.56 
  8  Misha Jones                      Waianae               48.98 
Alternates
  1  Justina Wood                     Hawaii Prep           49.29 
  2  Chanel Anderson                  Radford               49.95 
Results - Prelims
 11  Jenna Louie                      Punahou               50.44 
 12  Jayme Jacinto                    Waimea                50.86 
 13  Tiffany Caday                    Waipahu               51.07 
 14  Nikki Stomski                    Hawaii Prep           51.60 
 15  Jordyn Kilgore                   Lahainaluna           51.65 
 16  Samantha Smithson                HBA                   51.76 
 17  Monica Umeda                     Kaimuki               51.79 
 18  Jin-Ru Schiller                  Kaiser                52.06 
 19  Adriama Lui                      Campbell              52.08 
 20  Lindsey Johnson                  Leilehua              52.67 
 21  Alyssa Hoshide                   St. Joseph            52.68 
 22  Lauren Riley                     Kauai High            53.44 
 23  Aubrey Lea Shaw                  KS - Big Island       53.62 
 24  Amber Pocock                     Ka'u                  54.20 
 25  Abcde Paogofie                   Waianae               54.97 
 
Event 24  Boys 300 Meter Hurdles
===============================================================================
 Meet Record:  38.10  1999        Dana Navarro-Arias, Maui High School         
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Section 1  Finals
  1  Shenon Moore                     Kapolei               41.07 
  2  David Atiz                       Keaau                 40.52 
  3  Jacob Edwards                    Ka'u                  40.51 
  4  Javen Correia                    Maryknoll             39.89 
  5  Gordon Cox                       Waipahu               40.32 
  6  Thomas Delacruz                  Hilo                  41.45 
  7  Joshua Diaz                      Maui High             41.00 
  8  Taylor Wong                      Iolani Boys           41.42 
Alternates
  1  Erik Horn                        Punahou               42.17 
  2  Joe Chun                         Hawaii Prep           42.26 
Results - Prelims
 11  Jonathan Dinong                  Waianae               42.39 
 12  Jacob Teixeira                   KS - Oahu             42.60 
 13  Ceenan Oliveira                  KS - Oahu             42.62 
 14  Joseph Velasco                   Kapaa                 42.64 
 15  Daniel Royce                     Konawaena             42.70 
 16  Ryutaro Matsushita               Mililani              42.81 
 17  Christian Nichols                Radford               42.92 
 18  Rowe Wilson                      Baldwin               43.24 
 19  Ponopilialoha Grace              KS - Big Island       43.25 
 20  Kyle Normand                     Damien                43.37 
 21  Daniel Wagner                    Mid-Pac               44.22 
 22  Cameron Calistro                 Hilo                  44.44 
 23  Issac Grotenhuis                 Christian Libert      44.58 
 24  Broc Bangloy                     Keaau                 44.74 
 25  Travis Soares-White              Kapolei               44.77 
 26  Jarvis Jose                      Waipahu               45.61 
 --  Nathan Blue                      Radford                 DNF 
 
Event 25  Girls 800 Meter Run
===============================================================================
 Meet Record:  2:13.23  1998        Eri Macdonald, Punahou                     
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Section 1  Finals
  1  Caralyn Broyles                  Waimea              2:27.09 
  2  Maile Scarpino                   Iolani Girls        2:28.05 
  3  Mariama Lane                     Leilehua            2:29.16 
  4  Bailey Massenburg                King Kekaulike      2:23.88 
  5  Lea Lundblad                     Seabury             2:25.83 
  6  Mari Carmichael                  Punahou             2:26.58 
  7  Noelani Vargas                   Hawaii Prep         2:29.36 
  8  Demetria Woods                   Radford             2:29.38 
Alternates
  1  Cheyane Kamai                    KS - Oahu           2:29.43 
  2  Taylor Chock                     Iolani Girls        2:29.56 
Results - Prelims
 11  Bo Tanaka                        Punahou             2:31.01 
 12  Arielle Uejo                     Mililani            2:32.32 
 13  Tia Nakashima                    HBA                 2:32.68 
 14  Karli Look                       Punahou             2:33.11 
 15  Natasha Abadila                  Waimea              2:33.95 
 16  Dayna Domingo                    Pearl City          2:34.52 
 17  Emily Latimer                    St. Andrews         2:34.64 
 18  Bre Becker                       Christian Libert    2:35.64 
 19  Melanie Woods                    Waialua             2:37.76 
 
Event 26  Boys 800 Meter Run
===============================================================================
 Meet Record:  1:51.1h  1983        Joey Bunch, Radford                        
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Section 1  Finals
  1  Danny Watson                     Lahainaluna         2:01.95 
  2  Nick Ucker                       Christian Libert    2:01.49 
  3  Ryan Nakasone                    Punahou             2:01.23 
  4  Joey Amescua                     Baldwin             1:59.88 
  5  Tobie Reeuwijk                   Punahou             2:01.22 
  6  Reid Hunter                      King Kekaulike      2:02.96 
  7  Dakota Smith                     Konawaena           2:01.73 
  8  Cameron Nance                    Waiakea             2:02.37 
Alternates
  1  William Wren                     Kapolei             2:03.58 
  2  Craig Kandler                    Kaiser              2:03.96 
Results - Prelims
 11  Amor Love                        Hilo                2:04.09 
 12  Alan Akagi                       Leilehua            2:04.86 
 13  Peter Hanakahi                   Word of Life        2:04.93 
 14  Jerry Nurrie                     Honokaa             2:04.93 
 15  Charlton Hee                     KS - Oahu           2:05.02 
 16  Travis Renshaw                   KS - Oahu           2:05.57 
 17  Naoya Taylor                     Kailua              2:05.88 
 18  Karl Miller                      Lahainaluna         2:06.04 
 19  Harrison Miguel                  Waipahu             2:06.07 
 20  Isaiah Sato                      KS - Oahu           2:06.34 
 21  William Sims                     Hawaii Prep         2:06.55 
 22  Elmer Arceo                      Waipahu             2:06.92 
 23  Rowan Gragas                     Roosevelt           2:07.11 
 24  Aaron Ibrao                      Mililani            2:07.52 
 DQ  Garrett Prinslow                 Kealakehe                DQ 
 --  Lucas Lam                        Punahou                 DNF 
 
Event 27  Girls 200 Meter Dash
===============================================================================
 Meet Record:  25.04  2002        Lauran Dignam, Iolani                        
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Section 1  Finals
  1  Hailey Kauhane                   KS - Oahu             26.74 
  2  Vanessa Jackson                  Leilehua              26.29 
  3  Ciara Quarles                    Waianae               26.06 
  4  Kailea Tracy-Visintainer         Seabury               25.93 
  5  Tamara Mcgee                     Kapolei               26.00 
  6  Yasmina Taketa                   Kalani                26.19 
  7  Lahaina Zoller                   Punahou               26.80 
  8  Andrea Hinkle                    Radford               26.93 
Alternates
  1  Nana Kakiva                      Nanakuli              27.00 
  2  Corie Schattauer                 Hilo                  27.02 
Results - Prelims
 11  Beverly Quiamas                  Honokaa               27.06 
 12  Kacie Craig                      Lahainaluna           27.13 
 13  Stephanie Burns                  Punahou               27.45 
 14  Mia Winkler                      King Kekaulike        27.59 
 15  Ihilani Ching                    St. Francis           27.73 
 16  Madison Higley                   Radford               27.74 
 17  Ashley Burt                      Kahuku                27.81 
 18  Alana Seabury                    Maui High             27.84 
 19  Bianca Rajau                     King Kekaulike        28.35 
 20  Remi Wada                        Christian Libert      28.74 
 
Event 28  Boys 200 Meter Dash
===============================================================================
 Meet Record:  21.90  2004        Joseph Locey, Kapaa                          
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Section 1  Finals
  1  Kawika Ornellas                  Mililani              23.12 
  2  Zach Coronas                     Punahou               22.68 
  3  Kalei Kamahele                   Baldwin               22.64 
  4  Christopher Rainey               Radford               22.44 
  5  Kalua Noa                        Kaiser                22.52 
  6  Mitchell Crim                    Maui High             23.03 
  7  Dalaunte Taz Stevenson           Mililani              22.97 
  8  Ikaika Kamaka                    Radford               23.15 
Alternates
  1  Andrew Renaud                    Kauai High            23.30 
  2  Jesse Henderson                  King Kekaulike        23.35 
Results - Prelims
 11  Kaimi Scott                      Waiakea               23.40 
 12  Jonathan Kim                     HBA                   23.43 
 13  John Vergara                     Baldwin               23.46 
 14  Michael Martin                   St. Louis             23.55 
 15  Solomon Dixon                    McKinley              23.64 
 16  Scotland Smith                   Farrington            23.67 
 17  Gen Priest                       Kapolei               23.67 
 18  Justin Lopez                     Waialua               23.69 
 19  Vance Rosete                     Baldwin               23.76 
 20  Taylor Spencer                   St. Louis             23.76 
 21  Mike Zane                        Punahou               23.78 
 22  Jeff Pedrina                     Punahou               23.81 
 23  Drake Miller                     Farrington            24.21 
 --  Donniqtay Campbell               Radford                  FS 
 --  Billy Stutzmann                  St. Louis                FS 
 
Event 29  Girls 3000 Meter Run
===============================================================================
 Meet Record:  9:38.03  1999        Victoria Chang, Punahou                    
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Section 1  Finals
  1  Bailey Massenburg                King Kekaulike     10:47.81 
  2  Sarah Clapp                      Kaiser             11:11.31 
  3  Tialana Greenwell                Honokaa            10:50.16 
  4  Chelsea Oda                      Punahou            11:28.00 
  5  Haley Abing                      La Pietra          10:51.60 
  6  Kristin Ali Keith                Mililani           11:28.06 
  7  Jenna Wong                       Iolani Girls       10:53.73 
  8  Claire Hann                      Maryknoll          11:27.32 
Alternates
  1  Amanda Tamanaha                  St. Andrews        11:29.54 
  2  Savannah Lowrie                  Leilehua           11:29.68 
Results - Prelims
 11  Courtney Choy                    Punahou            11:35.51 
 12  Nicole Painter                   Mililani           11:41.13 
 13  Abigail Adolpho                  Molokai            11:42.72 
 14  Athena Oldfather                 Honokaa            11:44.74 
 15  Jade Silver                      Seabury            11:50.92 
 16  Erica Warkus                     Parker School      11:50.93 
 17  Malia Kagawa                     Maryknoll          11:54.89 
 18  Kei Wasson                       Kahuku             11:59.93 
 19  Minna Smith                      Radford            12:12.79 
 20  Kelly Opedal                     KS - Oahu          12:16.62 
 
Event 30  Boys 3000 Meter Run
===============================================================================
 Meet Record:  9:01.80  2002        Todd Iacovelli, Punahou                    
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
Section 1  Finals
  1  Paul Williams                    Leilehua            9:25.47 
  2  Dawson Vorderbruegge             Kaiser              9:29.45 
  3  Matt Nakamoto                    HBA                 9:27.92 
  4  Kensuke Taylor                   Kailua              9:30.50 
  5  Mark Turner                      Hilo                9:31.38 
  6  Christian Putegnat               Campbell            9:34.04 
  7  Chris Burniske                   Punahou             9:31.47 
  8  Jake Shiraki                     Honokaa             9:32.36 
Alternates
  1  Tomoyuki Miura                   Roosevelt           9:37.17 
  2  Glenn Akiona                     KS - Oahu           9:42.48 
Results - Prelims
 11  Borys Pleskacz                   Iolani Boys         9:45.75 
 12  Eric Pak                         Castle              9:53.05 
 13  James Yoshimoto                  Hilo                9:53.69 
 14  Eli Hart                         Hawaii Prep         9:53.98 
 15  Landon Nagata                    Punahou             9:54.98 
 16  Andrew Atangan                   Radford             9:55.60 
 17  Justin Higa                      Iolani Boys         9:59.49 
 18  Shannon Cosey                    Leilehua           10:02.63 
 19  Kelsey Gratz                     Mililani           10:13.88 
 20  Dillon Soldwisch                 Lahainaluna        10:23.75 
 
Event 31  Girls 4x400 Meter Relay
===============================================================================
 Meet Record:  4:00.51  1999        Yee, Yap, Macdonald, Berger, Punahou       
     School                                               Prelims           
===============================================================================
Section 1  Finals
  1  Waimea High School                                   4:18.99 
  2  Waipahu High School                                  4:16.87 
  3  Radford High School                                  4:15.02 
  4  Kamehameha Schools Girls                             4:09.00 
  5  Punahou School Girls                                 4:11.60 
  6  Hawaii Preparatory Academy                           4:15.09 
  7  King Kekaulike High School                           4:18.09 
  8  Hawaii Baptist Academy                               4:19.34 
Alternates
  1  Kalani High School                                   4:20.23 
  2  Iolani School Girls                                  4:20.33 
Results - Prelims
 11  Mililani High School                                 4:20.48 
 12  Christian Liberty                                    4:20.91 
 13  Keaau High School                                    4:21.30 
 14  Konawaena                                            4:21.44 
 15  Leilehua High School                                 4:21.45 
 16  Waianae High School                                  4:22.71 
 17  Baldwin High School                                  4:24.37 
 18  St Andrew's Priory                                   4:24.80 
 19  Hilo                                                 4:24.96 
 20  Kahuku High School                                   4:25.54 
 21  Pearl City High School                               4:26.03 
 22  Kamehameha Schools Maui                              4:29.04 
 23  Maui High School                                     4:34.62 
 24  Kamehameha Schools Hawaii                            4:35.85 
 25  Aiea High School                                     4:40.52 
 
Event 32  Boys 4x400 Meter Relay
===============================================================================
 Meet Record:  3:20.2h  1985        Williams, Curry, Brackemhoff, Lee, Radford 
     School                                               Prelims           
===============================================================================
Section 1  Finals
  1  Waiakea                                              3:29.59 
  2  Radford High School                                  3:27.80 
  3  Punahou School Boys                                  3:26.69 
  4  Baldwin High School                                  3:26.25 
  5  St Louis                                             3:26.58 
  6  Mililani High School                                 3:27.52 
  7  Leilehua High School                                 3:29.36 
  8  Kamehameha Schools  Boys                             3:33.24 
Alternates
  1  Keaau High School                                    3:33.81 
  2  Word of Life Academy                                 3:34.01 
Results - Prelims
 11  Lahainaluna High School                              3:34.22 
 12  Christian Liberty                                    3:34.53 
 13  Waipahu High School                                  3:34.57 
 14  Kapolei High School                                  3:35.18 
 15  Hilo                                                 3:36.11 
 16  Iolani School Boys                                   3:36.37 
 17  Kamehameha Schools Hawaii                            3:37.17 
 18  Maui High School                                     3:37.91 
 19  Roosevelt High School                                3:39.03 
 20  Hawaii Preparatory Academy                           3:40.19 
 21  Kahuku High School                                   3:42.20 
 22  Honoka'a                                             3:42.73 
 23  Kailua High School                                   3:43.32 
 24  Waimea High School                                   3:48.03