Licensed to Mililani High School        Hy-Tek's Meet Manager 3/8/2008 11:56 PM
                Mililani/Kaimuki/Castle Meet - 3/8/2008                
          Printable PDF Results Link
                                    Varsity Girls Results
Girls 100 Meter Dash Varsity
===================================================================================
          13.00  STATE
          13.40  OIA
    Name                    Year School                  Finals                  H#
===================================================================================
Finals
  1 Ashley Burt               SR Kahuku                   13.3h OIA               1 
  2 Sinead Scovil             SR Kaimuki                  13.6h                   1 
  2 Alysha Cummings           SO Kahuku                   13.6h                   1 
  2 Uilani Speer              SR Kahuku                   13.6h                   2 
  5 Alexis Tamura             SR Moanalua                 14.1h                   1 
  6 Naomi Blanchard           JR Kahuku                   14.2h                   1 
  6 Lacretia Blanding         SR Moanalua                 14.2h                   2 
  8 Royesha Sandiford         JR Moanalua                 14.4h                   2 
  9 Liane Chang-Remular       12 Aiea                     14.5h                   2 
 10 Chele Robertson- Kapoo    SO Kahuku                   15.3h                   2 
 11 Jessica Flores            12 Aiea                     15.6h                   1 
 12 Antonina Atiga            SR Kaimuki                  15.7h                   2 
 13 Chloe Fonacier            11 Mililani                 17.8h                   1 
 
Girls 200 Meter Dash Varsity
================================================================================
          27.50  STATE
          28.50  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Ashley Burt               SR Kahuku                   27.8h OIA              
  2 Alysha Cummings           SO Kahuku                   28.3h OIA              
  3 Lacretia Blanding         SR Moanalua                 29.9h                  
  4 Royesha Sandiford         JR Moanalua                 30.3h                  
  5 Jessica Flores            12 Aiea                     32.9h                  
  6 Chloe Fonacier            11 Mililani                 37.4h                  
 
Girls 400 Meter Dash Varsity
================================================================================
          64.70  STATE
          67.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Uilani Speer              SR Kahuku                   67.2h                  
  2 Naomi Blanchard           JR Kahuku                   67.9h                  
  3 Leiona Ramirez            SR Kahuku                   72.5h                  
  4 Jena Roman                12 Aiea                     75.8h                  
 
Girls 800 Meter Run Varsity
================================================================================
        2:35.00  STATE
        2:45.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Kristin Ali Keith         10 Mililani               2:34.9h STATE             
  2 Nicole Painter            11 Mililani               2:39.1h OIA              
  3 Melissa Kawana            12 Mililani               2:46.6h                  
  4 Naomi Blanchard           JR Kahuku                 2:50.9h                  
  5 Tiare McMillen            JR Moanalua               3:04.8h                  
  6 Leiona Ramirez            SR Kahuku                 3:16.3h                  
  7 Tehani McMillen           JR Moanalua               3:26.5h                  
 
Girls 1500 Meter Run Varsity
================================================================================
        5:20.00  STATE
        5:53.30  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Kristin Ali Keith         10 Mililani               5:29.0h OIA              
  2 Nicole Painter            11 Mililani               5:33.3h OIA              
  3 Shannen Johnson           11 Aiea                   5:50.5h OIA              
  4 Melissa Kawana            12 Mililani               5:57.6h                  
  5 Tamra Pristou-Globokar    12 Castle                 5:58.8h                  
  6 Lyndsey Akamine           SR Moanalua               6:05.5h                  
  7 Tiare McMillen            JR Moanalua               6:06.7h                  
  8 Tehani McMillen           JR Moanalua               6:37.5h                  
 
Girls 3000 Meter Run Varsity
================================================================================
       12:05.00  STATE
       13:00.40  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Kristin Ali Keith         10 Mililani              11:32.2h STATE             
  2 Nicole Painter            11 Mililani              12:06.30 OIA              
  3 Melissa Kawana            12 Mililani              13:18.6h                  
  4 Tamra Pristou-Globokar    12 Castle                13:33.2h                  
  5 Lyndsey Akamine           SR Moanalua              13:37.4h                  
 
Girls 100 Meter Hurdles Varsity
================================================================================
          17.40  STATE
          19.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Tajana Santiago           JR Kahuku                   17.6h OIA              
  2 Leiann Chun               11 Mililani                 19.5h                  
  3 Monica Umeda              SR Kaimuki                  20.1h                  
  4 Tiffany Abe               JR Moanalua                 20.9h                  
  5 Laurel Zheng              JR Moanalua                 22.8h                  
 
Girls 300 Meter Hurdles Varsity
================================================================================
          51.60  STATE
          56.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Monica Umeda              SR Kaimuki                  53.8h OIA              
  2 Leiann Chun               11 Mililani                 54.1h OIA              
  3 Liane Chang-Remular       12 Aiea                     55.9h OIA              
 
Girls 4x100 Meter Relay Varsity
================================================================================
          54.80  STATE
          58.00  OIA
    School                                               Finals                 
================================================================================
  1 Kahuku High School  'A'                               53.4h STATE             
  2 Moanalua High School  'A'                             56.0h OIA              
 
Girls 4x400 Meter Relay Varsity
================================================================================
        4:34.00  STATE
        4:48.00  OIA
    School                                               Finals                 
================================================================================
  1 Mililani High School  'A'                           4:30.3h STATE             
  2 Kaimuki High School  'A'                            4:30.7h STATE             
 
Girls High Jump Varsity
================================================================================
        4-08.00  STATE
        4-06.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Abigail McKoy             10 Mililani               5-00.00 STATE             
  2 Ashley Burt               SR Kahuku                 4-08.00 STATE             
  3 Shannen Johnson           11 Aiea                   4-04.00                  
 
Girls Long Jump Varsity
================================================================================
       15-03.00  STATE
       14-00.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Uilani Speer              SR Kahuku                15-11.25 STATE             
  2 Tajana Santiago           JR Kahuku                15-05.50 STATE             
  3 Ashley Burt               SR Kahuku                14-08.00 OIA              
  4 Tiffany Abe               JR Moanalua              13-09.50                  
  5 Laurel Zheng              JR Moanalua              13-04.00                  
  6 Lindsey Dadulla           JR Moanalua              10-02.00                  
 
Girls Triple Jump Varsity
================================================================================
       32-00.00  STATE
       28-00.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Tajana Santiago           JR Kahuku                32-00.50 STATE             
  2 Uilani Speer              SR Kahuku                30-04.00 OIA              
  3 Laurel Zheng              JR Moanalua              28-08.50 OIA              
  4 Tiffany Abe               JR Moanalua              27-02.50                  
 
Girls Shot Put Varsity
================================================================================
       30-00.00  STATE
       27-00.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Juleesa Kawaauhau         SR Kahuku                37-04.00 STATE             
  2 Vaioleti Mikaele          SO Kaimuki               31-06.50 STATE             
  3 Chele Robertson- Kapoo    SO Kahuku                31-00.00 STATE             
  4 Carol Sio                 11 Aiea                  30-00.00 STATE             
  5 Tela Schwenke             JR Kahuku                29-01.00 OIA              
  6 Geraldine Solia           12 Mililani              27-04.00 OIA              
  7 Capri Holiona             12 Aiea                  26-09.50                  
  8 Luisa Mikaele             JR Kaimuki               25-05.50                  
  9 Antonina Atiga            SR Kaimuki               25-04.00                  
 10 Darlene Nuusolia          11 Aiea                  25-01.00                  
 11 Marie-Jeanne Napa'a       SR Kahuku                24-09.50                  
 11 Sheena Cabasug-Funaki     11 Mililani              24-09.50                  
 13 Bwilelik Lani             11 Aiea                  23-01.00                  
 14 Kalae Santiago            12 Mililani              22-10.50                  
 15 Denisha Fa'asoa           JR Kaimuki               22-07.50 
 
Girls Discus Throw Varsity
================================================================================
         100-00  STATE
          83-00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Vaioleti Mikaele          SO Kaimuki              121-11.00 STATE             
  2 Juleesa Kawaauhau         SR Kahuku               120-07.00 STATE             
  3 Chele Robertson- Kapoo    SO Kahuku               110-07.00 STATE             
  4 Tela Schwenke             JR Kahuku               101-05.00 STATE             
  5 Antonina Atiga            SR Kaimuki               85-11.00 OIA              
  6 Nalia Tafua               SO Kahuku                82-06.00                  
  7 Marie-Jeanne Napa'a       SR Kahuku                80-06.00                  
  8 Geraldine Solia           12 Mililani              74-06.00                  
  9 Bwilelik Lani             11 Aiea                  74-00.00                  
 10 Sheena Cabasug-Funaki     11 Mililani              73-02.00                  
 11 Rachel Taielele           FR Kahuku                70-02.00                  
 12 Pua Silva                 FR Kahuku                69-06.00                  
 13 Darlene Nuusolia          11 Aiea                  66-07.00                  
 14 Luisa Mikaele             JR Kaimuki               64-07.00                  
 15 Leazanne Lagmay           10 Aiea                  58-00.00                  
 16 Denisha Fa'asoa           JR Kaimuki               50-05.00                  
 17 Kauhiwai Vierra           FR Kahuku                43-05.00                  
 -- Carol Sio                 11 Aiea                      FOUL                  
 
                                    Varsity Boys Results
Boys 100 Meter Dash Varsity
===================================================================================
          11.20  STATE
          11.40  OIA
    Name                    Year School                  Finals                  H#
===================================================================================
Finals
  1 Kawika Ornellas           12 Mililani                 11.1h STATE              3 
  2 Kamalani Alo              JR Kahuku                   11.6h                   4 
  3 Morey Moore               12 Aiea                     11.7h                   3 
  4 Kiakona Monteilh          JR Castle                   11.8h                   2 
  5 St John Lessary           JR Kahuku                   11.9h                   1 
  6 Micah Wada                JR Castle                   12.0h                   1 
  6 Adrian Seymour            12 Mililani                 12.0h                   1 
  6 Jeremiah Cole             12 Mililani                 12.0h                   1 
  6 Paipai Falemalu           SR Kahuku                   12.0h                   3 
  6 Cody Pierce               12 Mililani                 12.0h                   4 
 11 Stan Nakasone             SR Kahuku                   12.2h                   2 
 11 Aulola Tonga              JR Kahuku                   12.2h                   4 
 13 Marquise Shirley          12 Mililani                 12.4h                   2 
 14 Eddie Lau                 11 McKinley                 12.5h                   2 
 14 Bryan Echalas             12 Aiea                     12.5h                   4 
 14 Tony Cabalar              11 Aiea                     12.5h                   1 
 17 Patrick Vivas             SR Kahuku                   12.6h                   5 
 17 Alvin Ponce               11 McKinley                 12.6h                   1 
 17 Kekoa Fanara              JR Kahuku                   12.6h                   2 
 20 Lopaka Olanda-Lii         SR Kaimuki                  12.8h                   2 
 21 Steven Sedenio            SR Moanalua                 12.9h                   3 
 21 Keanu Oliva               JR Moanalua                 12.9h                   4 
 21 Emanuel Vierra            JR Moanalua                 12.9h                   1 
 24 Jordan Mohetau            SR Kahuku                   13.0h                   3 
 25 Toby Kim                  JR Moanalua                 13.1h                   2 
 25 Joshua Pedro              JR Moanalua                 13.1h                   4 
 27 Jeremy Layugan            JR Moanalua                 13.3h                   3 
 27 Latupo Faumuina           11 Aiea                     13.3h                   2 
 29 Jerome Acoba              12 Kahuku                   13.4h                   5 
 29 Yun Heng Cheng            11 McKinley                 13.4h                   3 
 31 Brennon Sato              12 Aiea                     13.5h                   5 
 31 Anthony Garingan          JR Moanalua                 13.5h                   5 
 31 Byron Thomas              SR Kaimuki                  13.5h                   3 
 34 Ronnie Thomas             SR Kaimuki                  14.1h                   4 
 35 Dustin Akiyama            JR Kahuku                   14.2h                   5 
 36 Lawrence Lagafuaina       10 Aiea                     14.4h                   5 
 36 Saili Saga                SR Kahuku                   14.4h                   5 
 38 Phillip Aiwohi-Kim        JR Kaimuki                  14.5h                   1 
 38 Roelle Torres             11 Aiea                     14.5h                   4 
 40 Jasper Hunt               11 Aiea                     14.6h                   5 
 
Boys 200 Meter Dash Varsity
===================================================================================
          23.20  STATE
          23.70  OIA
    Name                    Year School                  Finals                  H#
===================================================================================
  1 Kawika Ornellas           12 Mililani                 22.8h STATE              2 
  2 Morey Moore               12 Aiea                     23.7h                   2 
  3 Kiakona Monteilh          JR Castle                   24.2h                   2 
  4 Micah Wada                JR Castle                   24.3h                   1 
  5 Jeremiah Cole             12 Mililani                 24.6h                   3 
  6 Patrick Vivas             SR Kahuku                   24.8h                   2 
  7 St John Lessary           JR Kahuku                   24.9h                   3 
  7 Adrian Seymour            12 Mililani                 24.9h                   1 
  9 Tony Cabalar              11 Aiea                     25.3h                   1 
  9 Aulola Tonga              JR Kahuku                   25.3h                   1 
  9 Akira Ito                 11 Aiea                     25.3h                   1 
 12 Montay Rover              SR Moanalua                 25.6h                   4 
 12 Bryan Echalas             12 Aiea                     25.6h                   2 
 14 Marquise Shirley          12 Mililani                 25.7h                   3 
 14 Kurtis Pinkney            SR Moanalua                 25.7h                   1 
 16 Sean Nicholson               Moanalua                 25.9h                   1 
 17 Justin Watanabe           JR Moanalua                 26.1h                   3 
 18 Irwin Ahoy                JR Kahuku                   26.2h                   3 
 19 Jray Galeai               JR Kahuku                   26.4h                   4 
 20 Toby Kim                  JR Moanalua                 26.5h                   2 
 21 Emanuel Vierra            JR Moanalua                 26.9h                   2 
 21 Lopaka Olanda-Lii         SR Kaimuki                  26.9h                   3 
 23 Latupo Faumuina           11 Aiea                     27.4h                   3 
 24 Byron Thomas              SR Kaimuki                  28.9h                   1 
 25 Brennon Sato              12 Aiea                     29.0h                   4 
 26 Phillip Aiwohi-Kim        JR Kaimuki                  30.1h                   2 
 27 Ronnie Thomas             SR Kaimuki                  31.1h                   3 
 
Boys 400 Meter Dash Varsity
===================================================================================
          53.00  STATE
          55.50  OIA
    Name                    Year School                  Finals                  H#
===================================================================================
  1 Fred Culp                 11 Mililani                 53.0h OIA               2 
  2 Kiakona Monteilh          JR Castle                   54.4h OIA               3 
  3 Trace Brown               SR Moanalua                 55.4h OIA               2 
  4 Russell Ige               JR Castle                   56.4h                   2 
  5 Patrick Vivas             SR Kahuku                   56.6h                   1 
  6 Adrian Seymour            12 Mililani                 57.1h                   3 
  7 Keala Aiwohi              JR Kahuku                   57.4h                   3 
  8 Kekoa Fanara              JR Kahuku                   57.9h                   2 
  9 Akira Ito                 11 Aiea                     58.0h                   3 
 10 Jray Galeai               JR Kahuku                   58.8h                   3 
 11 Micah Wada                JR Castle                   58.9h                   2 
 12 Kurtis Pinkney            SR Moanalua                 59.8h                   3 
 13 Irwin Ahoy                JR Kahuku                   59.9h                   2 
 14 Christian Ramos           11 Aiea                     60.1h                   2 
 15 Justin Matsudo            11 McKinley                 61.3h                   2 
 16 Courtney Pahia-Lewis      11 McKinley                 66.5h                   3 
 17 Alvin Ponce               11 McKinley                 69.6h                   3 
 18 Jonathan Cadiz            JR Moanalua                 74.8h                   1 
 
Boys 800 Meter Run Varsity
================================================================================
        2:08.50  STATE
        2:15.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Andrew Frazier            12 Aiea                   2:15.3h                  
  2 Matthew Alombro           JR Moanalua               2:17.8h                  
  3 Russell Ige               JR Castle                 2:18.2h                  
  4 Danny Lawrence            11 Aiea                   2:18.6h                  
  5 Kelsey Gratz              12 Mililani               2:23.7h                  
  6 Jason Okamoto             10 Mililani               2:27.4h                  
  7 Shane Gamez               11 Mililani               2:27.8h                  
  8 Justin Matsudo            11 McKinley               2:30.7h                  
  9 Trelaine Ito              12 Mililani               2:35.4h                  
 10 Alexander Ortega-Reyes    10 Mililani               2:38.7h                  
 11 John Sy                   12 Mililani               2:39.4h                  
 
Boys 1500 Meter Run Varsity
================================================================================
        4:30.00  STATE
        4:43.60  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Aaron Haque               SR Moanalua               4:41.3h OIA              
  2 Danny Lawrence            11 Aiea                   4:42.8h OIA              
  3 Alfonso Martinez             Castle                 4:47.7h                  
  4 Kelsey Gratz              12 Mililani               4:47.8h                  
  5 Matthew Alombro           JR Moanalua               4:50.6h                  
  6 Noname Doesntexist           Kahuku                 4:51.9h                  
  7 Shane Gamez               11 Mililani               4:54.0h                  
  8 Joseph Dunham             JR Moanalua               5:16.9h                  
  9 Trelaine Ito              12 Mililani               5:25.2h                  
 10 Justin Bergunio           SR Kaimuki                5:30.50                  
 11 John Sy                   12 Mililani               5:38.2h                  
 12 Keane Tamimoto            JR Moanalua               5:40.9h                  
 13 Christopher Webb          JR Moanalua               5:42.50                  
 14 Courtney Pahia-Lewis      11 McKinley               5:45.10                  
 
Boys 3000 Meter Run Varsity
================================================================================
       10:05.00  STATE
       10:45.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Aaron Haque               SR Moanalua              10:08.0h OIA              
  2 Alfonso Martinez             Castle                10:12.0h OIA              
  3 Danny Lawrence            11 Aiea                  10:27.0h OIA              
  4 Kelsey Gratz              12 Mililani              10:28.0h OIA              
  5 Joseph Dunham             JR Moanalua              11:26.6h                  
  6 Christopher Webb          JR Moanalua              12:08.0h                  
  7 Trelaine Ito              12 Mililani              12:22.9h                  
  8 Justin Bergunio           SR Kaimuki               12:24.0h                  
  9 Shane Gamez               11 Mililani              12:35.7h                  
 10 Keane Tamimoto            JR Moanalua              12:51.9h                  
 11 John Sy                   12 Mililani              13:03.6h                  
 
Boys 110 Meter Hurdles Varsity
===================================================================================
          16.40  STATE
          17.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                  H#
===================================================================================
  1 Stan Nakasone             SR Kahuku                   15.9h STATE              1 
  2 Kiakona Monteilh          JR Castle                   16.3h STATE              2 
  3 Paipai Falemalu           SR Kahuku                   17.3h                   1 
  4 Tommy Escorson            SO Kahuku                   17.4h                   2 
  5 Andrew Longboy            10 Mililani                 17.6h                   2 
  6 Ryutaro Matsushita        11 Mililani                 18.2h                   1 
  7 Kurtis Pinkney            SR Moanalua                 19.0h                   1 
  8 Steven Sedenio            SR Moanalua                 20.8h                   2 
  9 Micah Wada                JR Castle                   21.6h                   1 
 10 Keala Aiwohi              JR Kahuku                   21.9h                   2 
 11 Valenzneia Taitoa         SR Moanalua                 22.3h                   2 
 
Boys 300 Meter Hurdles Varsity
================================================================================
          43.00  STATE
          45.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Stan Nakasone             SR Kahuku                   43.0h OIA              
  2 Ryutaro Matsushita        11 Mililani                 44.8h OIA              
  3 Alvin Ponce               11 McKinley                 48.9h                  
  4 Kurtis Pinkney            SR Moanalua                 49.4h                  
 
Boys 4x100 Meter Relay Varsity
================================================================================
          45.50  STATE
          47.00  OIA
    School                                               Finals                 
================================================================================
  1 Kahuku High School  'A'                               45.9h OIA              
  2 Aiea High School  'A'                                 46.6h OIA              
  3 Moanalua High School  'C'                             46.7h OIA              
  4 McKinley High School  'A'                             48.6h                  
  5 Moanalua High School  'A'                             49.1h                  
  6 Moanalua High School  'B'                             50.7h                  
  7 Kaimuki High School  'A'                              51.0h                  
 
Boys 4x400 Meter Relay Varsity
================================================================================
        3:41.00  STATE
        3:45.00  OIA
    School                                               Finals                 
================================================================================
  1 Mililani High School  'A'                           3:42.3h OIA              
  2 Aiea High School  'A'                               3:51.0h                  
  3 Moanalua High School  'A'                           3:51.6h                  
  4 Mililani High School  'B'                           3:58.8h                  
 
Boys High Jump Varsity
================================================================================
        5-10.00  STATE
        5-06.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Trace Brown               SR Moanalua               6-00.00 STATE             
  2 Andrew Longboy            10 Mililani               5-08.00 OIA              
  3 Darren Johnson            12 Mililani               5-06.00 OIA              
  4 Joseph Carothers          SR Moanalua               5-04.00                  
  5 Brian Makaiau             11 Mililani               5-00.00                  
  6 Tyler Pinkney             JR Moanalua               4-10.00                  
  6 Sean Nicholson               Moanalua               4-10.00                  
  6 Dominick Parks            11 Mililani               4-10.00                  
 -- Micah Wada                JR Castle                      NH                  
 -- Kiakona Monteilh          JR Castle                      NH                  
 -- Marquise Shirley          12 Mililani                    NH                  
 -- Micah Blackwell           JR Moanalua                    NH                  
 -- Stan Nakasone             SR Kahuku                      NH                  
 
Boys Pole Vault Varsity
================================================================================
       11-06.00  STATE
        9-06.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Cameron Daugherty         12 Mililani              12-06.00 STATE             
  2 Ryan Camody               12 Mililani              10-00.00 OIA              
  3 Keanu Oliva               JR Moanalua               9-00.00                  
  3 Kenton Kong               11 Mililani               9-00.00                  
  5 Joshua Pedro              JR Moanalua               7-06.00                  
 -- Kaohu Deteiler            11 Mililani                    NH                  
 -- Anthony Garingan          JR Moanalua                    NH                  
 
Boys Long Jump Varsity
================================================================================
       20-06.00  STATE
       19-00.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Cameron Daugherty         12 Mililani              20-08.00 STATE             
  2 Morey Moore               12 Aiea                  20-01.00 OIA              
  3 Tyler Pinkney             JR Moanalua              19-07.00 OIA              
  3 James Rose                12 Mililani              19-07.00 OIA              
  5 St John Lessary           JR Kahuku                19-04.50 OIA              
  6 Harvard Kaleo Kim         12 Mililani              19-01.00 OIA              
  6 Montay Rover              SR Moanalua              19-01.00 OIA              
  8 Trace Brown               SR Moanalua              19-00.00 OIA              
  9 Aaron Ibrao               11 Mililani              18-05.00                  
 10 Kenton Kong               11 Mililani              18-01.50                  
 11 Jeremiah Cole             12 Mililani              17-07.00                  
 12 Bryan Echalas             12 Aiea                  17-03.00                  
 13 Sean Nicholson               Moanalua              17-01.00                  
 14 Irwin Ahoy                JR Kahuku                16-10.00                  
 15 Christian Ramos           11 Aiea                  16-08.00                  
 16 Jordan Mohetau            SR Kahuku                16-07.00                  
 17 Yun Heng Cheng            11 McKinley              13-02.00                  
 -- Alvin Ponce               11 McKinley                  FOUL                  
 -- Eddie Lau                 11 McKinley                  FOUL                  
 
Boys Triple Jump Varsity
================================================================================
       41-00.00  STATE
       37-00.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Aaron Ibrao               11 Mililani              38-10.00 OIA              
  2 Tyler Pinkney             JR Moanalua              38-04.00 OIA              
  3 Micah Blackwell           JR Moanalua              37-10.50 OIA              
  4 St John Lessary           JR Kahuku                36-11.00                  
  5 Kenton Kong               11 Mililani              36-06.00                  
  6 Andrew Longboy            10 Mililani              36-04.50                  
  7 Harvard Kaleo Kim         12 Mililani              35-08.50                  
  8 Brian Makaiau             11 Mililani              35-01.50                  
  9 Joseph Carothers          SR Moanalua              34-11.50                  
 -- Jordan Mohetau            SR Kahuku                    FOUL                  
 
Boys Shot Put Varsity
================================================================================
       45-00.00  STATE
       41-00.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Paipai Falemalu           SR Kahuku                47-05.00 STATE             
  2 Lawrence Lagafuaina       10 Aiea                  44-09.00 OIA              
  3 Brennon Sato              12 Aiea                  41-02.00 OIA              
  4 Micah Blackwell           JR Moanalua              35-09.00                  
  5 Tevita Aholelei           JR Kaimuki               35-05.00                  
  6 Kamalani Alo              JR Kahuku                34-11.00                  
  7 Jerome Acoba              12 Kahuku                33-10.50                  
  8 Desean Jethros-Rose       JR Moanalua              33-08.00                  
  9 Saili Saga                SR Kahuku                32-11.00                  
 10 Toa Smith                 JR Kahuku                32-06.50                  
 11 Dustin Akiyama            JR Kahuku                31-10.00                  
 12 Aaron Anderson            11 Mililani              31-03.00                  
 13 Mikulu Keliikuli          JR Kahuku                31-00.00                  
 14 Jason Trankel             12 Mililani              29-06.00                  
 15 Leiton Kaili-Mauhili      11 Aiea                  29-02.00                  
 16 Tyler Kirby                  Castle                26-06.00                  
 17 Travis Teriipaia          JR Kahuku                25-01.00                  
 18 Jeremiah Falan            JR Moanalua              25-00.00                  
 
Boys Discus Throw Varsity
================================================================================
         133-00  STATE
         123-00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Paipai Falemalu           SR Kahuku               150-07.00 STATE             
  2 Jasper Hunt               11 Aiea                 136-05.00 STATE             
  3 Lawrence Lagafuaina       10 Aiea                 120-06.00                  
  4 Toa Smith                 JR Kahuku               113-02.00                  
  5 Brennon Sato              12 Aiea                 109-10.00                  
  6 Jerome Acoba              12 Kahuku               105-04.00                  
  7 Saili Saga                SR Kahuku               101-08.00                  
  8 Jamaal Napeahi            FR Kahuku               101-00.00                  
  9 Hoomai Pascua             10 Mililani              98-06.00                  
 10 Roelle Torres             11 Aiea                  98-00.00                  
 10 Kamalani Alo              JR Kahuku                98-00.00                  
 12 Micah Blackwell           JR Moanalua              97-08.00                  
 13 Dustin Akiyama            JR Kahuku                91-04.00                  
 14 Mikulu Keliikuli          JR Kahuku                87-03.00                  
 15 Daniel Lum                   Castle                87-01.00                  
 16 Chubby Fetuli             FR Kahuku                83-05.00                  
 17 Tevita Aholelei           JR Kaimuki               82-07.00                  
 18 Leiton Kaili-Mauhili      11 Aiea                  80-06.00                  
 19 Aaron Anderson            11 Mililani              80-04.00                  
 20 Jovenn Pacheco            SO Moanalua              79-04.00                  
 21 Clinton Wise              SO Moanalua              77-00.00                  
 22 Travis Teriipaia          JR Kahuku                75-07.00                  
 23 Spencer Sword             10 Mililani              74-00.00                  
 24 Tevita Tonga              FR Kahuku                72-02.00                  
 25 Desean Jethros-Rose       JR Moanalua              71-06.00                  
 26 Brock Pulliam                Castle                70-06.00                  
 27 Ryan Cortez               FR Moanalua              69-06.00                  
 28 Chase Akasaki              9 Mililani              65-09.00                  
 29 Kainoa Caballero          FR Moanalua              65-05.00                  
 30 Steve Siilata             FR Kahuku                63-00.00                  
 31 Tyler Kirby                  Castle                58-01.00                  
 32 Ronald Salvador              Moanalua              57-07.00                  
 33 Jeremiah Falan            JR Moanalua              57-06.00                                                  
 
                                   Jr. Varsity Girls Results
Girls 100 Meter Dash Junior Varsity
===================================================================================
          13.00  STATE
          13.40  OIA
          15.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                  H#
===================================================================================
Finals
  1 Zhane Santiago            FR Kahuku                   13.1h OIA               4 
  2 Sade Myers                10 Aiea                     13.3h OIA               3 
  3 Melody Kanda              SO Castle                   13.4h JV                3 
  4 Sharee Acosta             FR Moanalua                 13.5h JV                1 
  5 Chelsea Irvine               Castle                   13.9h JV                1 
  5 Nicole Aberilla              Castle                   13.9h JV                2 
  7 Abigail McKoy             10 Mililani                 14.0h JV                1 
  7 Ku'uipo Pabro             SO Kaimuki                  14.0h JV                1 
  9 Kaylee Au                 FR Kahuku                   14.2h JV                1 
 10 Alana Aluli               FR Kahuku                   14.3h JV                3 
 10 Chastilynn Tittle          9 Mililani                 14.3h JV                2 
 12 Lindsey Matsunaga         SO Kaimuki                  14.4h JV                1 
 13 Jaclyn Knaus               9 Mililani                 14.6h JV                3 
 14 Hanna Yoo                  9 McKinley                 15.0h                   1 
 15 Kristin Munar             10 Aiea                     15.1h                   2 
 15 Melissa Bumanglag          9 Mililani                 15.1h                   5 
 15 Cailee Awa                   Castle                   15.1h                   5 
 15 Letisha Faasoa            FR Kaimuki                  15.1h                   3 
 15 Rachel Taielele           FR Kahuku                   15.1h                   2 
 20 Savannah Diaz              9 McKinley                 15.2h                   2 
 21 Shayna Hu                    Castle                   15.4h                   5 
 21 Aja Blanco                 9 Mililani                 15.4h                   4 
 23 Megan Oshiro              FR Moanalua                 15.5h                   2 
 23 Maccyn Samisoni            9 Aiea                     15.5h                   1 
 25 Stacy Sivas                9 Mililani                 15.6h                   6 
 26 Casey Liu                  9 Mililani                 15.7h                   5 
 27 Rachel Gima               10 Aiea                     15.8h                   6 
 27 Ariana Yanagihara          9 Mililani                 15.8h                   3 
 29 Monique Arrington         10 Aiea                     15.9h                   3 
 30 Rina Toyoshiba            FR Moanalua                 16.1h                   3 
 31 Sarah Nelson               9 Aiea                     16.2h                   5 
 31 Dana King                  9 Mililani                 16.2h                   4 
 33 Elise Curatilo            FR Moanalua                 16.4h                   4 
 33 Stephanie Iwasaki         10 Mililani                 16.4h                   5 
 35 Brandee Sasaki            10 Castle                   16.5h                   4 
 35 Sheleah Truong            10 Aiea                     16.5h                   5 
 37 Vanessa Hernandez          9 Mililani                 16.9h                   4 
 38 Roxanne Kay                9 Aiea                     17.2h                   4 
 39 Alexa Ababa               SO Kaimuki                  17.3h                   2 
 40 Tammy Xoumanivong         SO Kaimuki                  18.0h                   6 
 41 Ashley Sagisi             SO Kaimuki                  19.0h                   2 
 42 Melissa Hirokawa-Thomas   SO Kaimuki                  20.8h                   4 
 
Girls 200 Meter Dash Junior Varsity
===================================================================================
          27.50  STATE
          28.50  OIA
          32.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                  H#
===================================================================================
  1 Zhane Santiago            FR Kahuku                   27.1h STATE             3 
  2 Sharee Acosta             FR Moanalua                 27.8h OIA               2 
  3 Melody Kanda              SO Castle                   28.6h JV                1 
  4 Nicole Aberilla              Castle                   28.7h JV                3 
  4 Ku'uipo Pabro             SO Kaimuki                  28.7h JV                2 
  6 Sade Myers                10 Aiea                     28.8h JV                3 
  7 Chelsea Irvine               Castle                   29.5h JV                4 
  7 Chastilynn Tittle          9 Mililani                 29.5h JV                2 
  9 Abigail McKoy             10 Mililani                 29.6h JV                3 
 10 Alyssa Dixon               9 Aiea                     29.7h JV                2 
 11 Lexi Latu                 SO Kahuku                   30.3h JV                2 
 11 Jaclyn Knaus               9 Mililani                 30.3h JV                1 
 13 Cailee Awa                   Castle                   31.2h JV                4 
 14 Letisha Faasoa            FR Kaimuki                  31.3h JV                1 
 14 Melissa Bumanglag          9 Mililani                 31.3h JV                3 
 16 Aja Blanco                 9 Mililani                 31.5h JV                4 
 17 Julia Mundo-Cambra        SO Kahuku                   31.6h JV                1 
 17 Hanna Yoo                  9 McKinley                 31.6h JV                1 
 19 Shayna Hu                    Castle                   31.7h JV                2 
 20 Maccyn Samisoni            9 Aiea                     32.2h                   1 
 21 Ariana Yanagihara          9 Mililani                 32.3h                   4 
 22 Savannah Diaz              9 McKinley                 32.8h                   2 
 23 Rina Toyoshiba            FR Moanalua                 33.2h                   1 
 23 Krisha Zane                9 Mililani                 33.2h                   4 
 25 Stephanie Iwasaki         10 Mililani                 33.3h                   4 
 26 Roxanne Kay                9 Aiea                     33.5h                   5 
 27 Stacy Sivas                9 Mililani                 34.3h                   2 
 28 Brandee Sasaki            10 Castle                   34.5h                   3 
 29 Dana King                  9 Mililani                 34.6h                   3 
 29 Sheleah Truong            10 Aiea                     34.6h                   5 
 31 Melissa Hirokawa-Thomas   SO Kaimuki                  34.8h                   3 
 32 Monique Arrington         10 Aiea                     35.7h                   1 
 32 Rachel Gima               10 Aiea                     35.7h                   4 
 34 Alexa Ababa               SO Kaimuki                  36.5h                   5 
 35 Tammy Xoumanivong         SO Kaimuki                  39.5h                   4 
 36 Ashley Sagisi             SO Kaimuki                  40.8h                   5 
 
Girls 400 Meter Dash Junior Varsity
===================================================================================
          64.70  STATE
          67.00  OIA
          78.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                  H#
===================================================================================
  1 Chastilynn Tittle          9 Mililani                 69.4h JV                1 
  2 Jaclyn Knaus               9 Mililani                 69.7h JV                2 
  3 Cherie Patton             SO Kaimuki                  69.8h JV                1 
  4 Shantelle Kamibayashi     10 Aiea                     70.1h JV                2 
  5 Heather Schultz            9 Aiea                     70.3h JV                1 
  6 Maia McArthur             FR Kahuku                   70.9h JV                1 
  7 Laura Essenberg           FR Moanalua                 71.0h JV                1 
  8 Melissa Bumanglag          9 Mililani                 72.3h JV                1 
  9 Savannah Diaz              9 McKinley                 72.9h JV                2 
 10 Sami Wheeler               9 Kahuku                   73.3h JV                2 
 11 Julia Mundo-Cambra        SO Kahuku                   75.6h JV                2 
 12 Casey Liu                  9 Mililani                 76.1h JV                2 
 13 Stacy Sivas                9 Mililani                 77.6h JV                3 
 14 Ariana Yanagihara          9 Mililani                 77.9h JV                3 
 15 Mariah Torres             SO Moanalua                 78.2h                   2 
 16 Dana King                  9 Mililani                 79.2h                   1 
 17 Hanna Yoo                  9 McKinley                 79.3h                   1 
 18 Melodie Koike             SO Moanalua               1:31.7h                   2 
 
Girls 800 Meter Run Junior Varsity
================================================================================
        2:35.00  STATE
        2:45.00  OIA
        3:15.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Sarah Ann Nagamine        SO Moanalua               2:46.7h JV               
  2 Kelsey Painter             9 Mililani               2:47.5h JV               
  3 Arielle Uejo              10 Mililani               2:50.4h JV               
  4 Tyler Yonemura            10 Mililani               2:51.8h JV               
  5 Rina Carrillo              9 Mililani               2:56.5h JV               
  6 Janice Pagdilao           10 Aiea                   2:58.9h JV               
  7 Coryne Umeda              FR Kaimuki                2:59.5h JV               
  8 Tiffany Tang               9 McKinley               3:02.8h JV               
  9 Jessica Matsuda           10 Mililani               3:06.9h JV               
 10 Mariah Torres             SO Moanalua               3:09.2h JV               
 11 Taylor Sinn                9 Mililani               3:13.8h JV               
 12 Ariel Redoble             FR Moanalua               3:26.0h                  
 13 Alanna Genovia            FR Moanalua               3:32.6h                  
 14 Melodie Koike             SO Moanalua               3:41.2h                  
 15 Amy Syxomphou              9 Aiea                   4:14.4h                  
 
Girls 1500 Meter Run Junior Varsity
================================================================================
        5:20.00  STATE
        5:53.30  OIA
        6:35.20  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Sophie Curatilo           FR Moanalua               5:35.1h OIA              
  2 Arielle Uejo              10 Mililani               5:48.6h OIA              
  3 Kelsey Painter             9 Mililani               5:50.0h OIA              
  4 Sarah Ann Nagamine        SO Moanalua               5:51.4h OIA              
  5 Tyler Yonemura            10 Mililani               5:51.6h OIA              
  6 Rina Carrillo              9 Mililani               5:57.7h JV               
  7 Carly Calkins                Castle                 5:59.4h JV               
  8 Janice Pagdilao           10 Aiea                   6:06.5h JV               
  9 Tiffany Tang               9 McKinley               6:09.7h JV               
 10 Jessica Matsuda           10 Mililani               6:22.8h JV               
 11 Taylor Sinn                9 Mililani               6:25.6h JV               
 12 Julia Mundo-Cambra        SO Kahuku                 7:02.5h                  
 13 Alanna Genovia            FR Moanalua               7:04.5h                  
 14 Amy Syxomphou              9 Aiea                   9:03.4h                  
 
Girls 3000 Meter Run Junior Varsity
================================================================================
       12:05.00  STATE
       13:00.40  OIA
       13:56.20  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Sophie Curatilo           FR Moanalua              12:39.1h OIA              
  2 Laura Essenberg           FR Moanalua              12:46.6h OIA              
  3 Carly Calkins                Castle                12:52.8h OIA              
  4 Arielle Uejo              10 Mililani              12:55.2h OIA              
  5 Tyler Yonemura            10 Mililani              13:06.8h JV               
  6 Kelsey Painter             9 Mililani              13:23.9h JV               
  7 Rina Carrillo              9 Mililani              13:24.1h JV               
  8 Jessica Matsuda           10 Mililani              13:54.7h JV               
  9 Taylor Sinn                9 Mililani              14:09.6h                  
 
Girls 100 Meter Hurdles Junior Varsity
===================================================================================
          17.40  STATE
          19.00  OIA
          22.60  JV
    Name                    Year School                  Finals                  H#
===================================================================================
  1 Zhane Santiago            FR Kahuku                   17.6h OIA               1 
  2 Chelsea Irvine               Castle                   20.5h JV                2 
  3 Melody Kanda              SO Castle                   20.9h JV                1 
  4 Tanya Villanueva          SO Kaimuki                  21.5h JV                2 
  5 Jennifer Chomko           10 Mililani                 22.1h JV                1 
  6 Selene Herring            FR Kaimuki                  22.6h                   1 
  7 Cailee Awa                   Castle                   22.7h                   2 
  8 Coryne Umeda              FR Kaimuki                  22.9h                   1 
  9 Shayna Hu                    Castle                   25.6h                   2 
 10 Brandee Sasaki            10 Castle                   28.0h                   2 
 
Girls 300 Meter Hurdles Junior Varsity
================================================================================
          51.60  STATE
          56.00  OIA
          62.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Tanya Villanueva          SO Kaimuki                  61.1h JV               
  2 Coryne Umeda              FR Kaimuki                  62.7h                  
  3 Selene Herring            FR Kaimuki                  64.4h                  
  4 Jennifer Chomko           10 Mililani                 65.4h                  
  5 Erin Lau                  10 Aiea                     65.6h                  
 
Girls 4x100 Meter Relay Junior Varsity
================================================================================
          54.80  STATE
          58.00  OIA
          66.00  JV
    School                                               Finals                 
================================================================================
  1 Kahuku High School  'A'                               54.0h STATE             
  2 Aiea High School  'A'                                 54.9h OIA              
  3 Kaimuki High School  'A'                              58.1h JV               
  4 Moanalua High School  'A'                             59.0h JV               
 
Girls 4x400 Meter Relay Junior Varsity
================================================================================
        4:34.00  STATE
        4:48.00  OIA
        5:12.00  JV
    School                                               Finals                 
================================================================================
  1 Aiea High School  'A'                               4:46.6h OIA              
  2 Castle High School  'A'                             4:47.3h OIA              
  3 Mililani High School  'A'                           5:05.5h JV               
  4 Moanalua High School  'A'                           5:06.90 JV               
 
Girls High Jump Junior Varsity
================================================================================
        4-08.00  STATE
        4-06.00  OIA
        4-00.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Sharee Acosta             FR Moanalua               4-06.00 OIA              
  2 Laura Essenberg           FR Moanalua               4-02.00 JV               
  2 Kasey Rieta               FR Moanalua               4-02.00 JV               
  2 Krisha Zane                9 Mililani               4-02.00 JV               
  2 Melody Kanda              SO Castle                 4-02.00 JV               
  6 Nicole Aberilla              Castle                 4-00.00 JV               
  7 Aja Blanco                 9 Mililani               3-10.00                  
  8 Megan Oshiro              FR Moanalua               3-06.00                  
 -- Ariel Redoble             FR Moanalua                    NH                  
 
Girls Pole Vault Junior Varsity
================================================================================
        8-00.00  STATE
        7-00.00  OIA
        6-00.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Kasey Rieta               FR Moanalua               6-06.00 JV               
  1 Kylie Tao                 10 Mililani               6-06.00 JV               
 
Girls Long Jump Junior Varsity
================================================================================
       15-03.00  STATE
       14-00.00  OIA
       13-00.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Abigail McKoy             10 Mililani              15-03.50 STATE             
  2 Alysha Cummings           SO Kahuku                14-10.75 OIA              
  3 Zhane Santiago            FR Kahuku                14-10.00 OIA              
  4 Cory Lee Ramos            10 Mililani              14-09.00 OIA              
  5 Shantelle Kamibayashi     10 Aiea                  13-05.50 JV               
  6 Heather Schultz            9 Aiea                  12-11.50                  
  7 Ariel Redoble             FR Moanalua              12-05.00                  
 -- Alyssa Dixon               9 Aiea                      FOUL                  
 
Girls Triple Jump Junior Varsity
================================================================================
       32-00.00  STATE
       28-00.00  OIA
       26-00.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Abigail McKoy             10 Mililani              30-01.00 OIA              
  2 Cory Lee Ramos            10 Mililani              28-09.00 OIA              
  3 Sharee Acosta             FR Moanalua              28-06.50 OIA              
  4 Heather Schultz            9 Aiea                  28-03.00 OIA              
  5 Shantelle Kamibayashi     10 Aiea                  26-09.50 JV               
  6 Rina Toyoshiba            FR Moanalua              21-03.00                  
 
Girls Shot Put Junior Varsity
================================================================================
       30-00.00  STATE
       27-00.00  OIA
       23-00.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Nalia Tafua               SO Kahuku                32-02.50 STATE             
  2 Rachel Taielele           FR Kahuku                29-04.00 OIA              
  3 Pua Silva                 FR Kahuku                25-00.00 JV               
  4 Leazanne Lagmay           10 Aiea                  23-02.50 JV               
  5 Taiulagi Faia Asuega      10 Mililani              21-00.50                  
  6 Kauhiwai Vierra           FR Kahuku                15-00.00                                                 
 
                                   Jr. Varsity Boys Results
Boys 100 Meter Dash Junior Varsity
===================================================================================
          11.20  STATEE
          11.40  OIA
          12.80  JV
    Name                    Year School                  Finals                  H#
===================================================================================
Finals
  1 Solomon Dixon              9 McKinley                 11.6h JV                1 
  1 Essaye Villarer              Moanalua                 11.6h JV                1 
  3 Tahje Canyon                 Moanalua                 11.7h JV                2 
  4 Willie Willis              9 Mililani                 12.0h JV                5 
  5 Xavier Peterson           SO Moanalua                 12.1h JV                3 
  5 Pololu Silva              SO Kahuku                   12.1h JV                1 
  7 Joshua Gacusana           SO Kaimuki                  12.2h JV                1 
  7 Hendricks Hicks           SO Castle                   12.2h JV                1 
  9 Shayde Jeremiah           SO Kahuku                   12.3h JV                2 
  9 Tyler Kochi                  Castle                   12.3h JV                4 
  9 Bryson Calma               9 Mililani                 12.3h JV                7 
  9 Brennen Kama Paulo        10 Mililani                 12.3h JV                6 
 13 Cory Shigeta              10 Mililani                 12.4h JV                6 
 14 Mike Mariteragi           FR Kahuku                   12.5h JV                3 
 14 Andrew Save               SO Kaimuki                  12.5h JV                5 
 16 Galeai Malufau            FR Kahuku                   12.6h JV                4 
 16 John Pagaduan             SO Castle                   12.6h JV                2 
 16 Evan Takemoto             10 Aiea                     12.6h JV                2 
 19 Trayson Medeiros          FR Kahuku                   12.7h JV                5 
 19 Keenan Ragragola          10 Mililani                 12.7h JV                1 
 19 Ethan Cook                 9 Mililani                 12.7h JV                1 
 19 Shane Hosokawa             9 Mililani                 12.7h JV                2 
 23 Landon Ouchi               9 Mililani                 12.8h                   8 
 23 Tautua Reed               FR Kahuku                   12.8h                   4 
 23 Brock Pulliam                Castle                   12.8h                   8 
 23 Joshua Quihano-Johnson    10 Aiea                     12.8h                   1 
 27 Mykah Enos                SO Kahuku                   12.9h                   8 
 27 Tayler Tanaka             FR Moanalua                 12.9h                   5 
 29 Lowen Oliveros            SO Moanalua                 13.0h                   4 
 29 Charley Timoteo           FR Kaimuki                  13.0h                   2 
 29 Zack Matthews             FR Kahuku                   13.0h                   8 
 32 Daniel Lum                   Castle                   13.1h                   8 
 32 Enrico Cortez             10 Mililani                 13.1h                   3 
 34 Jhonatan Nagasako          9 McKinley                 13.2h                   2 
 34 Bryson Deguchi               Castle                   13.2h                   3 
 34 Adam Troy Francisco       SO Moanalua                 13.2h                   6 
 37 Tory Tai Hook             FR Kahuku                   13.4h                   6 
 37 Evan Moe                  FR Kahuku                   13.4h                   7 
 39 Alexander Truong          10 Aiea                     13.5h                   5 
 39 Ricardo Siasoco           10 McKinley                 13.5h                   3 
 39 Shawn Pahulu              FR Kahuku                   13.5h                   7 
 39 Shayne Feliciano          SO Moanalua                 13.5h                   2 
 39 Wiseman Demei             FR Kaimuki                  13.5h                   4 
 39 Tyler La'amea Martin      FR Moanalua                 13.5h                   6 
 45 Sage Kaka                 SO Kahuku                   13.6h                   7 
 45 Zach Yabes                SO Kahuku                   13.6h                   6 
 45 Jordan Tanioka            FR Moanalua                 13.6h                   4 
 45 Matthew Miller            10 Aiea                     13.6h                   3 
 49 Bradley Kinoshita            Castle                   13.7h                   6 
 49 Youson Kahawaii           SO Kahuku                   13.7h                   5 
 51 Cipriano Herrea III       FR Moanalua                 13.8h                   3 
 51 Edward Cassidy             9 Mililani                 13.8h                   4 
 53 Joel Jay Talaro           FR Moanalua                 14.1h                   7 
 53 Jamie Costa               FR Moanalua                 14.1h                   7 
 53 Cody Kuwahara              9 Aiea                     14.1h                   4 
 56 Nolan Koyamatsu              Castle                   14.2h                   5 
 56 Manulea Lindsey           FR Kahuku                   14.2h                   8 
 56 Dimitri Richardson        SO Moanalua                 14.2h                   7 
 59 Micah Maio                FR Moanalua                 14.4h                   6 
 60 Joseph Souza                 Castle                   14.9h                   7 
 60 Ken Hashimoto             FR Kaimuki                  14.9h                   3 
 62 Kevin Tolete              FR Moanalua                 15.1h                   5 
 63 Scott Tatsuno             10 Mililani                 15.3h                   8 
 
Boys 200 Meter Dash Junior Varsity
===================================================================================
          23.20  STATEE
          23.70  OIA
          26.50  JV
    Name                    Year School                  Finals                  H#
===================================================================================
  1 Solomon Dixon              9 McKinley                 23.6h OIA               1 
  2 Essaye Villarer              Moanalua                 23.7h JV                1 
  3 Tahje Canyon                 Moanalua                 24.1h JV                2 
  4 Pololu Silva              SO Kahuku                   24.2h JV                4 
  5 Bryson Calma               9 Mililani                 24.7h JV                3 
  6 Willie Willis              9 Mililani                 24.8h JV                4 
  7 Hendricks Hicks           SO Castle                   25.0h JV                1 
  8 Brock Pulliam                Castle                   25.2h JV                2 
  9 Bryson Deguchi               Castle                   25.3h JV                5 
 10 Shayde Jeremiah           SO Kahuku                   25.4h JV                1 
 11 Emilio Mendoza            FR Moanalua                 25.7h JV                4 
 12 Galeai Malufau            FR Kahuku                   25.8h JV                6 
 12 Mykah Enos                SO Kahuku                   25.8h JV                6 
 12 John Pagaduan             SO Castle                   25.8h JV                4 
 12 Andrew Save               SO Kaimuki                  25.8h JV                1 
 12 Cory Shigeta              10 Mililani                 25.8h JV                1 
 17 Tautua Reed               FR Kahuku                   26.1h JV                4 
 18 Trayson Medeiros          FR Kahuku                   26.2h JV                2 
 19 Ethan Cook                 9 Mililani                 26.3h JV                5 
 20 Tayler Tanaka             FR Moanalua                 26.4h JV                5 
 21 Hoomai Pascua             10 Mililani                 26.5h                   2 
 22 Evan Takemoto             10 Aiea                     26.6h                   3 
 23 Lowen Oliveros            SO Moanalua                 26.8h                   3 
 23 Shane Hosokawa             9 Mililani                 26.8h                   1 
 25 Joshua Quihano-Johnson    10 Aiea                     27.1h                   1 
 25 Ricardo Siasoco           10 McKinley                 27.1h                   5 
 25 Tyler La'amea Martin      FR Moanalua                 27.1h                   6 
 28 Daniel Lum                   Castle                   27.2h                   3 
 29 Sage Kaka                 SO Kahuku                   27.3h                   3 
 29 Jhonatan Nagasako          9 McKinley                 27.3h                   2 
 31 Kevin Do                  10 McKinley                 27.5h                   3 
 32 Jordan Deponte            FR Moanalua                 27.6h                   5 
 33 Evan Moe                  FR Kahuku                   28.0h                   5 
 34 Zach Yabes                SO Kahuku                   28.2h                   5 
 35 Zack Matthews             FR Kahuku                   28.6h                   3 
 35 Alexander Truong          10 Aiea                     28.6h                   2 
 37 Bradley Kinoshita            Castle                   28.9h                   4 
 38 Manulea Lindsey           FR Kahuku                   29.0h                   5 
 39 Jordan Tanioka            FR Moanalua                 29.2h                   6 
 39 Chase Akasaki              9 Mililani                 29.2h                   3 
 41 Cody Kuwahara              9 Aiea                     29.4h                   4 
 41 Edward Cassidy             9 Mililani                 29.4h                   2 
 43 Jason Guan                 9 McKinley                 29.7h                   4 
 43 Dimitri Richardson        SO Moanalua                 29.7h                   6 
 45 Micah Maio                FR Moanalua                 30.5h                   6 
 46 Ken Hashimoto             FR Kaimuki                  30.7h                   2 
 
Boys 400 Meter Dash Junior Varsity
===================================================================================
          53.00  STATEE
          55.50  OIA
          64.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                  H#
===================================================================================
  1 Solomon Dixon              9 McKinley                 53.9h OIA               1 
  2 Xavier Peterson           SO Moanalua                 55.1h OIA               3 
  3 Hendricks Hicks           SO Castle                   56.1h JV                1 
  4 Shayde Jeremiah           SO Kahuku                   56.7h JV                2 
  5 Kristopher Ornellas       10 Mililani                 59.3h JV                3 
  5 Keenan Ragragola          10 Mililani                 59.3h JV                3 
  5 Christopher Cortes        10 Mililani                 59.3h JV                4 
  8 Kevin Do                  10 McKinley                 60.4h JV                2 
  9 Matt Weber                SO Kahuku                   61.0h JV                2 
 10 Ricardo Siasoco           10 McKinley                 62.0h JV                4 
 10 Trayson Medeiros          FR Kahuku                   62.0h JV                1 
 12 Shane Hosokawa             9 Mililani                 63.3h JV                2 
 13 Enrico Cortez             10 Mililani                 63.7h JV                1 
 14 Joshua Quihano-Johnson    10 Aiea                     63.9h JV                2 
 15 Jhonatan Nagasako          9 McKinley                 64.0h                   4 
 16 Tautua Reed               FR Kahuku                   64.4h                   3 
 17 Mykah Enos                SO Kahuku                   65.5h                   4 
 18 Cody Kuwahara              9 Aiea                     66.8h                   3 
 19 Manulea Lindsey           FR Kahuku                   67.7h                   2 
 20 Tory Tai Hook             FR Kahuku                   67.9h                   3 
 21 Mike Mariteragi           FR Kahuku                   68.2h                   1 
 22 Joseph Souza                 Castle                   70.0h                   2 
 23 Shawn Pahulu              FR Kahuku                   70.4h                   3 
 24 David Carothers           FR Moanalua                 71.0h                   1 
 25 Micah Maio                FR Moanalua                 71.5h                   2 
 26 Jason Guan                 9 McKinley                 72.5h                   3 
 27 Alexander Truong          10 Aiea                     73.7h                   1 
 28 Zack Matthews             FR Kahuku                   74.0h                   1 
 
Boys 800 Meter Run Junior Varsity
================================================================================
        2:08.50  STATEE
        2:15.00  OIA
        2:24.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Shayde Jeremiah           SO Kahuku                 2:27.4h                  
  2 Kevin Do                  10 McKinley               2:30.1h                  
  3 Sage Kaka                 SO Kahuku                 2:31.1h                  
  4 Matt Weber                SO Kahuku                 2:34.1h                  
  5 Nolan Koyamatsu              Castle                 2:36.1h                  
  6 Akia Vondara              SO Kahuku                 2:38.9h                  
  7 Ian Delizo                SR Kaimuki                2:49.5h                  
  8 Chris Towner               9 Mililani               2:52.9h                  
  9 Tyler Wong                FR Moanalua               2:53.5h                  
 10 David Carothers           FR Moanalua               2:58.2h                  
 11 Andrew Luxon              FR Moanalua               2:59.2h                  
 12 Anthony Chang             FR Moanalua               3:00.0h                  
 
Boys 1500 Meter Run Junior Varsity
================================================================================
        4:30.00  STATEE
        4:43.60  OIA
        5:16.10  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Eric Pak                  SO Castle                 4:46.6h JV               
  2 Dylan Lee                 SO Castle                 4:50.9h JV               
  3 Shayde Jeremiah           SO Kahuku                 5:00.2h JV               
  4 Jason Okamoto             10 Mililani               5:00.9h JV               
  5 Matt Weber                SO Kahuku                 5:01.5h JV               
  6 Ryan Higa                 SO Moanalua               5:02.0h JV               
  7 Kevin Do                  10 McKinley               5:02.9h JV               
  8 Mitchell Herrador         FR Moanalua               5:08.6h JV               
  9 Christopher Dominguez     10 Aiea                   5:21.4h                  
 10 Nolan Koyamatsu              Castle                 5:27.5h                  
 11 Alexander Ortega-Reyes    10 Mililani               5:30.8h                  
 12 Makena Liu                SO Castle                 5:35.0h                  
 13 Jason Guan                 9 McKinley               5:36.7h                  
 14 Akia Vondara              SO Kahuku                 5:37.8h                  
 15 Chris Towner               9 Mililani               5:47.2h                  
 16 Tyler Wong                FR Moanalua               5:51.3h                  
 17 Shawn Pahulu              FR Kahuku                 5:52.3h                  
 18 Bobby Bergonia            SO Kaimuki                5:53.1h                  
 19 Adam-Thomas Wakita        FR Moanalua               5:57.0h                  
 20 Matthew Nishimura         JR Moanalua               5:59.7h                  
 21 Bryan Pineda              FR Moanalua               6:02.3h                  
 22 Tory Tai Hook             FR Kahuku                 6:02.8h                  
 23 Anthony Chang             FR Moanalua               6:03.5h                  
 24 Evan Takemoto             10 Aiea                   6:04.0h                  
 25 Andrew Luxon              FR Moanalua               6:10.5h                  
 
Boys 3000 Meter Run Junior Varsity
================================================================================
       10:05.00  STATEE
       10:45.00  OIA
       11:46.10  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Eric Pak                  SO Castle                10:06.5h OIA              
  2 Dylan Lee                 SO Castle                10:11.6h OIA              
  3 Ezra Kamoe                10 Aiea                  10:23.0h OIA              
  4 Tautua Reed               FR Kahuku                11:27.7h JV               
  5 Mitchell Herrador         FR Moanalua              11:42.6h JV               
  6 Jason Okamoto             10 Mililani              11:56.7h                  
  7 Shayde Jeremiah           SO Kahuku                11:56.8h                  
  8 Makena Liu                SO Castle                12:11.5h                  
  9 Alexander Ortega-Reyes    10 Mililani              12:50.7h                  
 10 Akia Vondara              SO Kahuku                13:05.3h                  
 11 Adam-Thomas Wakita        FR Moanalua              13:22.3h                  
 12 Chris Towner               9 Mililani              13:29.1h                  
 13 Bryan Pineda              FR Moanalua              13:31.4h                  
 
Boys 110 Meter Hurdles Junior Varsity
================================================================================
          16.40  STATEE
          17.00  OIA
          21.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Daniel Omuro              10 Mililani                 19.9h JV               
  2 Tyler Kochi                  Castle                   21.2h                  
  3 David Carothers           FR Moanalua                 22.7h                  
  4 Bryson Deguchi               Castle                   22.8h                  
  5 Tayler Tanaka             FR Moanalua                 23.4h                  
  6 John Pagaduan             SO Castle                   23.6h                  
  7 Dorian Peterson           FR Moanalua                 24.5h                  
 
Boys 300 Meter Hurdles Junior Varsity
===================================================================================
          43.00  STATEE
          45.00  OIA
          55.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                  H#
===================================================================================
  1 Hendricks Hicks           SO Castle                   47.1h JV                2 
  2 Brock Pulliam                Castle                   48.4h JV                1 
  3 Daniel Lum                   Castle                   51.0h JV                1 
  4 Tayler Tanaka             FR Moanalua                 52.4h JV                1 
  5 John Pagaduan             SO Castle                   52.9h JV                2 
  6 Makena Liu                SO Castle                   54.4h JV                1 
  7 Daniel Omuro              10 Mililani                 54.5h JV                1 
  8 Bradley Kinoshita            Castle                   54.8h JV                1 
  9 Bryson Deguchi               Castle                   57.4h                   2 
 10 Christopher Gianaw        SO Moanalua                 59.7h                   2 
 11 Patrick Gallagher         SO Moanalua                 67.5h                   2 
 
Boys 4x100 Meter Relay Junior Varsity
================================================================================
          45.50  STATEE
          47.00  OIA
          55.80  JV
    School                                               Finals                 
================================================================================
  1 Moanalua High School  'A'                             45.9h OIA              
  2 Kahuku High School  'A'                               47.9h JV               
  3 Moanalua High School  'B'                             51.4h JV               
  4 Moanalua High School  'C'                             54.0h JV               
 
Boys 4x400 Meter Relay Junior Varsity
================================================================================
        3:41.00  STATEE
        3:45.00  OIA
        4:06.90  JV
    School                                               Finals                 
================================================================================
  1 Moanalua High School  'A'                           3:56.8h JV               
  2 Mililani High School  'A'                           4:05.6h JV               
  3 Castle High School  'A'                             4:07.0h                  
  4 Aiea High School  'A'                               4:26.1h                  
  5 Moanalua High School  'B'                           4:33.7h                  
 
Boys High Jump Junior Varsity
================================================================================
        5-10.00  STATE
        5-06.00  OIA
        5-00.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Jordan Deponte            FR Moanalua               5-04.00 JV               
  2 Evan Moe                  FR Kahuku                 4-10.00                  
  2 Anthony Lockett           FR Moanalua               4-10.00                  
  2 Pololu Silva              SO Kahuku                 4-10.00                  
 -- Sage Kaka                 SO Kahuku                      NH                  
 -- Dorian Peterson           FR Moanalua                    NH                  
 
Boys Pole Vault Junior Varsity
================================================================================
       11-06.00  STATE
        9-06.00  OIA
        8-00.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Eric Roth                 10 Mililani               9-06.00 OIA              
  2 Joel Jay Talaro           FR Moanalua               8-06.00 JV               
  3 Matthew Nishimura         JR Moanalua               7-00.00                  
  4 Jordan Bean                9 Mililani               6-06.00                  
  4 Jose Magallon             FR Moanalua               6-06.00                  
 -- Christopher Gianaw        SO Moanalua                    NH                  
 -- Emilio Mendoza            FR Moanalua                    NH                  
 -- Cameron Cole               9 Mililani                    NH                  
 -- Kevin Tolete              FR Moanalua                    NH                  
 -- Ostin Kaholoaa            FR Moanalua                    NH                  
 -- Patrick Gallagher         SO Moanalua                    NH                  
 -- Jamie Costa               FR Moanalua                    NH                  
 
Boys Long Jump Junior Varsity
================================================================================
       20-06.00  STATE
       19-00.00  OIA
       16-09.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Essaye Villarer              Moanalua              19-04.50 OIA              
  2 Solomon Dixon              9 McKinley              19-03.50 OIA              
  3 Galeai Malufau            FR Kahuku                18-07.00 JV               
  4 Hendricks Hicks           SO Castle                18-03.00 JV               
  5 Pololu Silva              SO Kahuku                18-01.00 JV               
  6 Joshua Gacusana           SO Kaimuki               17-09.50 JV               
  7 Kristopher Ornellas       10 Mililani              17-06.00 JV               
  8 Xavier Peterson           SO Moanalua              17-04.50 JV               
  9 Evan Moe                  FR Kahuku                16-09.50 JV               
 10 Sage Kaka                 SO Kahuku                16-04.00                  
 11 Wiseman Demei             FR Kaimuki               16-01.50                  
 12 Jhonatan Nagasako          9 McKinley              15-09.00                  
 13 Anthony Lockett           FR Moanalua              15-07.50                  
 14 Zach Yabes                SO Kahuku                14-09.50                  
 15 Mykah Enos                SO Kahuku                14-05.50                  
 16 Charley Timoteo           FR Kaimuki               14-02.25                  
 17 Jordan Deponte            FR Moanalua              14-01.00                  
 18 Alexander Truong          10 Aiea                   9-09.00                  
 -- Youson Kahawaii           SO Kahuku                    FOUL                  
 
Boys Triple Jump Junior Varsity
================================================================================
       41-00.00  STATE
       37-00.00  OIA
       33-00.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Essaye Villarer              Moanalua              40-07.00 OIA              
  2 Joshua Gacusana           SO Kaimuki               37-07.00 OIA              
  3 Xavier Peterson           SO Moanalua              37-02.00 OIA              
  4 Pololu Silva              SO Kahuku                35-08.25 JV               
  5 Jordan Deponte            FR Moanalua              35-08.00 JV               
  6 Tyler Kochi                  Castle                32-03.00                  
  7 Youson Kahawaii           SO Kahuku                32-00.50                  
  8 Bryson Deguchi               Castle                32-00.00                  
  9 Zach Yabes                SO Kahuku                31-10.50                  
 -- Alexander Truong          10 Aiea                      FOUL                  
 -- Galeai Malufau            FR Kahuku                    FOUL                  
 -- Charley Timoteo           FR Kaimuki                   FOUL                  
 -- Wiseman Demei             FR Kaimuki                   FOUL                  
 
Boys Shot Put Junior Varsity
================================================================================
       45-00.00  STATE
       41-00.00  OIA
       30-00.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Hoomai Pascua             10 Mililani              35-09.00 JV               
  2 Daniel Lum                   Castle                33-03.00 JV               
  3 Chubby Fetuli             FR Kahuku                32-02.00 JV               
  4 Jamaal Napeahi            FR Kahuku                31-11.00 JV               
  5 Ryan Cortez               FR Moanalua              30-06.00 JV               
  6 Clinton Wise              SO Moanalua              30-05.00 JV               
  7 Jovenn Pacheco            SO Moanalua              29-10.50                  
  8 Tevita Tonga              FR Kahuku                27-09.00                  
  9 Steve Siilata             FR Kahuku                26-09.50                  
 10 Kainoa Caballero          FR Moanalua              24-03.00                  
 11 Chase Akasaki              9 Mililani              22-11.00                  
 12 Ronald Salvador              Moanalua              20-07.50