Licensed to Mililani High School       Hy-Tek's Meet Manager 4/17/2008 09:58 PM
     2008 OIA Junior Varsity Track Championships - 4/17/2008 to 4/19/2008      
                             Mililani High School                              
                    PRINTABLE RESULTS
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles Junior Varsity
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
      OIA JV: * 16.22  1999        Nicole Wright, Kalaheo High School          
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Zhane Santiago            FR Kahuku                 16.24      16.35Q  1 
  2 Abcde Paogofie            SO Waianae                17.65      17.30Q  2 
  3 Angie Argel               SO Farrington             17.94      17.85Q  3 
  4 Lindsey Kaawaloa          SO Waianae                18.54      18.13Q  1 
  5 Angelica Carrillo            Pearl City             18.77      18.18Q  2 
  6 Lindsey Johnson           10 Leilehua               18.33      18.36Q  3 
  7 Tatiana Alailima           9 Leilehua               19.08      18.37q  2 
  8 Erika Soliven                Waipahu                18.61      18.61q  1 
  9 Jessica Aponte            FR Radford                18.96      18.84   3 
 10 Chelsea Irvine            SO Castle                 20.10      18.89   3 
 11 Tiffany Caday                Waipahu                20.18      18.99   1 
 12 Monica Manuel             SO Radford                18.91      19.05   3 
 13 Melody Kanda              SO Castle                 18.60      19.29   2 
 14 Sakura Coleman            SO Radford                19.84      19.61   2 
 15 Jaclyn Knaus               9 Mililani               19.34      20.04   1 
 16 Reiki Young               SO Roosevelt              19.94      20.55   3 
 17 Tanya Villanueva          SO Kaimuki                20.14      20.85   2 
 18 Breana Tubbs                 Campbell               19.74      20.99   1 
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles Junior Varsity
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
      OIA JV: * 15.90  1999        Joe Pickney, Radford High School            
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Shawn Asberry             SO Waianae                17.85      17.79Q  2 
  2 Tayler Tanaka             FR Moanalua               17.84      18.14Q  1 
  3 Kenneth Salviejo             Waipahu                17.94      18.45Q  3 
  4 Zachary Lagier            SO Radford                19.86      18.22Q  2 
  5 Adam Boyd                 FR Roosevelt              19.14      18.90Q  1 
  6 Deron Brown               10 Kapolei                18.14      19.27Q  3 
  7 Daniel Omuro              10 Mililani               18.29      18.35q  2 
  8 Pierre Verrette           SO Radford                19.04      19.02q  1 
  9 David Peterson             9 Leilehua               20.44      19.13   1 
 10 Bryson Deguchi            FR Castle                 20.00      19.49   2 
 11 Dongwoo Kim               10 Kalaheo                19.14      19.61   3 
 12 Talane McCorvey           FR Waianae                19.63      19.73   3 
 13 Victor Moananu               Waipahu                19.44      19.89   2 
 14 Brandon Butler            SO Radford                19.81      19.98   3 
 15 John Pagaduan             SO Castle                 20.00      20.23   3 
 16 Tyler La'amea Martin      FR Moanalua               20.70      21.19   2 
 17 Tyler Kochi               FR Castle                 18.90      22.41   1 
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash Junior Varsity
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
      OIA JV: * 12.81  2004        Taryn Ka'anoi, Kalaheo High School          
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Chardynae Morgan          SO Nanakuli               13.16    * 12.76Q  3 
  2 Sade Myers                10 Aiea                   12.84      13.00Q  2 
  3 Zhane Santiago            FR Kahuku                 12.64      13.03Q  1 
  4 Kaeli Patton              SO Radford                12.94      12.89Q  3 
  5 Nana Kakiva               SO Nanakuli               13.04      13.01Q  2 
  6 Melody Kanda              SO Castle                 13.40      13.31Q  1 
  7 Sharee Acosta             FR Moanalua               12.94      13.15q  3 
  8 Andrea Hinkle             FR Radford                13.24      13.16q  2 
  9 Abcde Furata-Harada       FR Roosevelt              13.14      13.49   1 
 10 Kaylee Au                 FR Kahuku                 14.07      13.50   3 
 11 Chelsea Irvine            SO Castle                 13.30      13.56   2 
 12 Nicole Aberilla           SO Castle                 13.30      13.77   3 
 13 Natalie Madden            FR Kailua                 13.94      13.77   3 
 14 Alexandra Pasion             Campbell               14.04      13.80   1 
 15 Zuveira Rivera            FR Radford                13.14      13.81   1 
 16 Ku'uipo Pabro             SO Kaimuki                13.84      13.86   2 
 17 Jaclyn Knaus               9 Mililani               14.14      13.94   1 
 18 Tasia Cabigas                Waipahu                14.24      14.04   2 
 19 Cherie Patton             SO Kaimuki                13.94      14.05   3 
 20 Koldena Walsh              9 Leilehua               14.17      14.09   3 
 21 Alyssa Dixon               9 Aiea                   14.01      14.12   2 
 22 Josianne Achiu            10 Campbell               14.14      14.15   2 
 23 Lindsey Matsunaga         SO Kaimuki                13.34      14.39   1 
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash Junior Varsity
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
      OIA JV: * 10.98  1999        Wes Green, Waianae High School              
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Dalaunte Taz Stevenson    10 Mililani               11.49      11.37Q  1 
  2 Keaven Shaw               SO Radford                11.54      11.47Q  2 
  3 Jerell Banks              FR Radford                11.54      11.70Q  3 
  4 Scotland Smith            FR Farrington             11.24      11.49Q  2 
  5 Solomon Dixon              9 McKinley               11.54      11.64Q  1 
  6 Willie Willis              9 Mililani               11.70      11.79Q  3 
  7 Tahje Canyon              SO Moanalua               11.94      11.50q  2 
  8 Ryan Graves               SO Nanakuli               11.81      11.60q  2 
  9 Timothy Friend            10 Campbell               11.84      11.89   1 
 10 Joshua Gacusana           SO Kaimuki                11.34      11.90   3 
 11 Joshua Lacar                 Waipahu                11.74      11.91   3 
 12 Scott Yamasaki               Pearl City             12.14      11.96   2 
 13 Hendricks Hicks           SO Castle                 11.10      11.97   1 
 14 Joshua Gante                 Anuenue                11.84      12.00   1 
 15 Steven Tran               SO Roosevelt              12.14      12.02   1 
 16 Drayson Ito               FR Roosevelt              12.14      12.03   2 
 17 Nicholas Rosolovich       FR Kailua                 12.04      12.05   2 
 18 Noah Pascua               10 Kapolei                12.04      12.07   1 
 19 Brock Pulliam             SO Castle                 11.90      12.08   3 
 20 Pololu Silva              SO Kahuku                 12.04      12.15   3 
 21 Mike Mariteragi           FR Kahuku                 12.14      12.27   3 
 22 Tyler Kochi               FR Castle                 11.70      12.30   2 
 23 James Jones-Kamaunu       SO Kailua                 12.14      12.44   3 
 
Event 6  Boys 1500 Meter Run Junior Varsity
=========================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
      OIA JV: * 4:25.70  4/21/2003   Bryson Pascua, Pearl City High School     
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 William Wren              10 Kapolei              4:33.99    4:42.70Q 
  2 Brandon Mageary           SO Radford              4:46.21    4:44.70Q 
  3 Dylan Lee                 SO Castle               4:45.71    4:43.84Q 
  4 Eric Pak                  SO Castle               4:28.60    4:45.84Q 
  5 Naoya Taylor              SO Kailua               4:40.24    4:44.52Q 
  6 Kai Yoshioka              SO Roosevelt            4:49.79    4:46.17Q 
  7 Ryan Higa                 SO Moanalua             4:49.94    4:46.90q 
  8 Matthew Dodge              9 Campbell             4:49.04    4:52.04q 
  9 Partick Enriquez             Pearl City           4:55.39    4:52.34  
 10 Shannon White             11 Leilehua             4:43.60    4:54.25  
 11 Michael Chamber           10 Leilehua             5:08.04    4:56.37  
 12 Tyler Beck                SO Radford              4:52.98    4:56.63  
 13 Trey-Alan Bantolina       10 Campbell             5:10.14    4:56.85  
 14 Scott Nguyen              SO Kaimuki              5:02.04    4:56.87  
 15 Jason Okamoto             10 Mililani             5:01.14    4:59.38  
 16 Mitchell Herrador         FR Moanalua             4:58.64    5:00.87  
 17 Kevin Do                  10 McKinley             5:02.14    5:03.56  
 18 Dai Shen                  SO Roosevelt            5:13.34    5:04.36  
 19 Dale Flowers                 Waipahu              5:11.83    5:05.46  
 20 Jaymes Lonzanida             Pearl City           5:13.04    5:12.43  
 
Event 7  Girls 4x100 Meter Relay Junior Varsity
============================================================================
Top 8 Advance by Time
      OIA JV: * 52.26  2004        Pearl City High School, Pearl City High Scho
                       L. Maeshiro M  C Hee S Vierra                     
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Kahuku High School                                  52.68      52.69q  2 
     1) Kaylee Au FR                    2) Hi'ilei Cummings               
     3) Alana Aluli FR                  4) Zhane Santiago FR              
  2 Castle High School                                  55.43      53.71q  2 
     1) Melody Kanda SO                 2) Cailee Awa FR                  
     3) Nicole Aberilla SO              4) Chelsea Irvine SO              
  3 Waianae High School                                 55.69      55.01q  3 
     1) Lacy Manuel FR                  2) Jahndy Marinas FR              
     3) Lindsey Kaawaloa SO             4) Abcde Paogofie SO              
  4 Aiea High School                                    55.38      55.12q  1 
     1) Heather Schultz 9               2) Alyssa Dixon 9                 
     3) Sarah Nelson 9                  4) Sade Myers 10                  
  5 Kaimuki High School                                 54.88      55.23q  1 
     1) Letisha Faasoa FR               2) Ku'uipo Pabro SO               
     3) Lindsey Matsunaga SO            4) Cherie Patton SO               
  6 Mililani High School                                57.77      56.09q  1 
     1) Jaclyn Knaus 9                  2) Melissa Bumanglag 9            
     3) Ariana Yanagihara 9             4) Cory Lee Ramos 10              
  7 Waipahu High School                                 56.14      56.28q  3 
     1) Melody Labrador                 2) Tasia Cabigas                  
     3) Katrina Jackson                 4) Tiffany Caday                  
  8 Roosevelt High School                               57.46      56.53q  1 
     1) April Arakaki FR                2) Kelcie Namba SO                
     3) Kristen Nakamura SO             4) Abcde Furata-Harada FR         
  9 Campbell High School                                54.88      56.94   2 
     1) Josianne Achiu 10               2) Ashlee Tadeo 9                 
     3) Johanna Mindo                   4) Alexandra Pasion               
 10 Kalani High School                                  54.48      57.70   3 
     1) Tatianna Meir SO                2) Korie Sasano FR                
     3) Amanda Kobayashi SO             4) Leighna Lariosa SO             
 11 Kapolei High School                                 57.87      57.71   2 
     1) Kiana Kaiwi                     2) Taylor Dela Cruz 9             
     3) Gabriella Perez 9               4) Kristin Dela Cruz 9            
 12 Moanalua High School                                56.48      58.09   2 
     1) Megan Oshiro FR                 2) Rina Toyoshiba FR              
     3) Elise Curatilo FR               4) Sharee Acosta FR               
 13 McKinley High School                                62.28      59.37   2 
     1) Savannah Diaz 9                 2) Hanna Yoo 9                    
     3) Tiffany Tang 9                  4) Kara Tsugawa 9                 
 14 Kalaheo High School                                 60.38      60.00   3 
     1) Elizabeth Casken SO             2) Taraysha Brantley 9            
     3) Shaniqua Narron 10              4) Latasia Franklin 10            
 15 Kailua High School                                  61.18      60.01   3 
     1) Natalie Madden FR               2) Sky Forges FR                  
     3) Cheyenne Tavares FR             4) JoDean Crowell FR              
 -- Radford High School                                 51.65         DQ   1 
     1) Zuveira Rivera FR               2) Andrea Hinkle FR               
     3) Madison Higley FR               4) Jessica Aponte FR              
 -- Nanakui High School                                 52.98         DQ   3 
     1) Chardynae Morgan SO             2) Nana Kakiva SO                 
     3) Chelsea Eli-Kido                4) Percilla Ito SO                
 
Event 8  Boys 4x100 Meter Relay Junior Varsity
============================================================================
Top 8 Advance by Time
      OIA JV: * 45.44  2000        Leilehua High School, Leilehua High School  
                       B. Wingo, Q. Turner, B. Ford, J. Carter           
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Radford High School                                 47.38      46.57q  2 
     1) Jerell Banks FR                 2) Tamaomitamitaga Fiaseu SO      
     3) Tony Reid FR                    4) Keaven Shaw SO                 
  2 Mililani High School                                46.08      46.59q  2 
     1) Cory Shigeta 10                 2) Willie Willis 9                
     3) Ethan Cook 9                    4) Dalaunte Taz Stevenson 10      
  3 Kapolei High School                                 46.80      46.69q  2 
     1) Randy Keanu Sapla 10            2) Jordan Solidum                 
     3) Keanu Montez 10                 4) Noah Pascua 10                 
  4 Campbell High School                                46.08      46.86q  1 
     1) Christian Keliihoomalu-Abregan  2) Timothy Friend 10              
     3) Christian Reyes                 4) Jonah Hamada 10                
  5 Kahuku High School                                  45.78      46.91q  1 
     1) Trayson Medeiros FR             2) Mike Mariteragi FR             
     3) Galeai Malufau FR               4) Pololu Silva SO                
  6 Pearl City High School                              47.94      47.45q  1 
     1) Scott Yamasaki                  2) Naumu Gapuson-Young            
     3) Dustin Ambrocio                 4) Tyler Yamanouchi               
  7 Waipahu High School                                 48.34      48.06q  1 
     1) Jason Buccat                    2) Joshua Lacar                   
     3) Asalemo Fruean                  4) Kenneth Salviejo               
  8 Roosevelt High School                               46.92      48.28q  2 
     1) Corey Kimura SO                 2) Steven Tran SO                 
     3) Drayson Ito FR                  4) Bryson Higa SO                 
  9 Castle High School                                  46.90      48.38   1 
     1) Tyler Kochi FR                  2) Bryson Deguchi FR              
     3) Brock Pulliam SO                4) Hendricks Hicks SO             
 10 Farrington High School                              45.98      48.44   2 
     1) Scotland Smith FR               2) Ronald Williams SO             
     3) Paul Solomon FR                 4) Adam Pobrero SO                
 11 Kailua High School                                  48.48      48.79   2 
     1) Nicholas Rosolovich FR          2) Kaleo Crowell FR               
     3) Kepueli Tavateralu SO           4) James Jones-Kamaunu SO         
 12 Waianae High School                                 49.71      51.77   2 
     1) dwayne cabinatan FR             2) marley tau SO                  
     3) Ryan Quarles SO                 4) Talane McCorvey FR             
 -- Kalaheo High School                                 55.60         FS   1 
     1) Malcom Evans 10                 2) Brandon Berg 9                 
     3) Ross Baker 10                   4) Kelsey-Kaleb Nakanelua 9       
 -- Aiea High School                                    46.84         FS   1 
     1) Matthew Miller 10               2) Alexander Truong 10            
     3) Cody Kuwahara 9                 4) Evan Takemoto 10               
 -- Nanakui High School                                 46.68         DQ   2 
     1) Ryan Graves SO                  2) Brenton Corn                   
     3) Ronald Heater                   4) Dylan Kuewa SO                 
 -- Moanalua High School                                46.38         DQ   1 
     1) Emilio Mendoza FR               2) Xavier Peterson SO             
     3) Keenan Johnson SO               4) Tahje Canyon SO                
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash Junior Varsity
============================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
      OIA JV: * 58.85  1995        Endia Abrante, Kaiser High School           
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Sade Myers                10 Aiea                   62.59      61.17Q  1 
  2 Kaylee Au                 FR Kahuku                 64.28      63.00Q  2 
  3 Hi'ilei Cummings             Kahuku                 65.64      62.84Q  1 
  4 Madison Higley            FR Radford                64.78      65.67Q  2 
  5 Gabriella Perez            9 Kapolei                64.89      66.53Q  1 
  6 Katrina Jackson              Waipahu                68.64      66.62Q  2 
  7 Natalie Madden            FR Kailua                 69.27      66.88q  2 
  8 Jessica Aponte            FR Radford                67.24      67.27q  2 
  9 Melissa Bumanglag          9 Mililani               70.14      67.50   1 
 10 Janee Lee                 SO Waianae                66.62      67.94   2 
 11 Nicole Aberilla           SO Castle                 67.00      68.02   1 
 12 Amanda Kobayashi          SO Kalani                 66.64      68.34   1 
 13 Maia McArthur             FR Kahuku                 69.62      69.23   2 
 14 Laura Essenberg           FR Moanalua               68.84      69.68   1 
 15 Heather Schultz            9 Aiea                   69.22      69.89   1 
 16 Noura Takeda               9 Kapolei                65.24      70.21   2 
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash Junior Varsity
============================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
      OIA JV: * 50.93  2004        Redmond  Tutor, Kahuku High School          
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Jerell Banks              FR Radford                53.17      54.22Q  1 
  2 Hendricks Hicks           SO Castle                 55.10      54.53Q  2 
  3 Jonah Bryant-Carvalho        Waipahu                55.83      54.92Q  1 
  4 Lawrence Scott            SO Kalani                 58.34      55.18Q  2 
  5 Xavier Peterson           SO Moanalua               55.34      55.16Q  1 
  6 Shayde Jeremiah           SO Kahuku                 56.39      55.19Q  2 
  7 Keanu Montez              10 Kapolei                57.12      56.17q  2 
  8 Tyler Yamanouchi             Pearl City             55.24      56.23q  2 
  9 Keenan Ragragola          10 Mililani               57.24      56.58   2 
 10 Naumu Gapuson-Young          Pearl City             57.08      56.75   1 
 11 Barak Argov               SO Kalaheo                57.64      56.89   2 
 12 Christopher Cortes        10 Mililani               57.19      57.31   1 
 13 Trayson Medeiros          FR Kahuku                 58.16      57.57   1 
 14 Basem Khamis              SO Kaiser                 57.71      58.29   1 
 15 Ryan Barrett              SO Radford                57.93      58.74   2 
 
Event 11  Girls 300 Meter Hurdles Junior Varsity
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
      OIA JV: * 48.3h  1998        Natasha Kai, Kahuku High School             
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Zhane Santiago            FR Kahuku                 49.54      50.51Q  1 
  2 Chelsea Irvine            SO Castle                 52.30      50.68Q  3 
  3 Kaylee Au                 FR Kahuku                 50.63      50.79Q  2 
  4 Jaclyn Knaus               9 Mililani               52.90      52.07Q  1 
  5 Lindsey Johnson           10 Leilehua               52.82      52.63Q  2 
  6 Jessica Aponte            FR Radford                55.54      52.92Q  3 
  7 Abcde Paogofie            SO Waianae                52.02      53.71q  3 
  8 Alana Aluli               FR Kahuku                 55.23      53.73q  3 
  9 Tiffany Caday                Waipahu                55.31      54.02   2 
 10 Erika Soliven                Waipahu                55.52      55.04   1 
 11 Monica Manuel             SO Radford                53.22      55.44   1 
 12 Angie Argel               SO Farrington             55.42      55.77   2 
 13 Lindsey Kaawaloa          SO Waianae                57.34      56.01   1 
 14 Sakura Coleman            SO Radford                56.81      56.15   2 
 15 Bre'Ana Tubbs              9 Campbell               59.92      56.71   3 
 16 Casey Liu                  9 Mililani               58.13      62.39   3 
 -- Reiki Young               SO Roosevelt              59.98         DQ   2 
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles Junior Varsity
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
      OIA JV: * 40.50  1990        R. Austin, Leilehua High School             
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Daniel Omuro              10 Mililani               45.03      44.68Q  1 
  2 Kenneth Salviejo             Waipahu                46.20      45.35Q  2 
  3 Charles Palmer            FR Radford                45.64      46.08Q  3 
  4 Shawn Asberry             SO Waianae                47.12      45.42Q  2 
  5 Victor Moananu               Waipahu                46.31      46.33Q  1 
  6 Brock Pulliam             SO Castle                 46.01      46.44Q  3 
  7 Tayler Tanaka             FR Moanalua               46.22      46.33q  1 
  8 Ronald Williams           SO Farrington             47.24      46.58q  3 
  9 David Peterson             9 Leilehua               47.38      46.61   3 
 10 Tyler Kochi               FR Castle                 45.64      46.86   2 
 11 Evan Takemoto             10 Aiea                   49.08      47.48   2 
 12 John Pagaduan             SO Castle                 48.70      48.13   1 
 13 Dongwoo Kim               10 Kalaheo                50.44      48.55   2 
 14 Brandon Butler            SO Radford                48.54      49.62   1 
 15 Sebastian Kim                Waipahu                51.14      50.25   3 
 16 Adam Boyd                 FR Roosevelt              47.88      50.46   2 
 -- Tyler La'amea Martin      FR Moanalua               49.37         DQ   3 
 
Event 13  Girls 800 Meter Run Junior Varsity
============================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
      OIA JV: * 2:27.60  2005        Kia Atkins, Radford High School           
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Samantha Brooks           FR Waianae              2:48.11    2:36.11Q  2 
  2 Sophie Curatilo           FR Moanalua             2:45.04    2:40.93Q  1 
  3 Arielle Uejo              10 Mililani             2:42.78    2:40.45Q  2 
  4 Cherie Patton             SO Kaimuki              2:52.34    2:43.26Q  1 
  5 Sarah Ann Nagamine        SO Moanalua             2:43.82    2:41.83Q  2 
  6 Charlene Valeriano         9 Campbell             2:47.42    2:43.64Q  1 
  7 Latashia Kamalani          9 Campbell             2:45.91    2:42.54q  2 
  8 Maia McArthur             FR Kahuku               2:47.69    2:42.93q  2 
  9 Jessica Yukawa            FR Roosevelt            2:39.79    2:43.82   1 
 10 Coryne Umeda              FR Kaimuki              2:45.65    2:44.29   2 
 11 Janee Lee                 SO Waianae              2:44.65    2:45.97   1 
 12 Melanie Serrao            10 Aiea                 2:46.52    2:46.41   1 
 13 Laura Essenberg           FR Moanalua             2:49.18    2:46.85   2 
 14 Tyler Yonemura            10 Mililani             2:49.74    2:47.82   1 
 15 Taylor Dela Cruz           9 Kapolei              2:49.56    2:47.92   1 
 16 Kelsey Painter             9 Mililani             2:47.74    2:48.56   1 
 17 Megan Commander           SO Radford              2:53.27    2:48.61   1 
 18 Kayla Grimmett            FR Radford              2:56.54    2:49.15   2 
 19 Noura Takeda               9 Kapolei              2:47.65    2:49.89   2 
 20 Carley Kennedy            FR Radford              2:52.07    2:51.71   2 
 21 Tiffany Tang               9 McKinley             2:55.76    2:54.13   2 
 22 Rayna Tia                 FR Farrington           2:49.54    2:57.99   1 
 
Event 14  Boys 800 Meter Run Junior Varsity
============================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
      OIA JV: * 2:01.80  1989        T. Dahl, Mililani High School             
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Naoya Taylor              SO Kailua               2:11.54    2:10.70Q  2 
  2 William Wren              10 Kapolei              2:10.02    2:10.99Q  1 
  3 Eric Pak                  SO Castle               2:11.55    2:16.45Q  1 
  4 Evan Schlaich                Pearl City           2:17.52    2:18.89Q  2 
  5 Bryson Higa               SO Roosevelt            2:20.24    2:18.60Q  1 
  6 John-Michael Velarde      SO Castle               2:18.82    2:20.04Q  2 
  7 Jason Okamoto             10 Mililani             2:18.92    2:18.64q  1 
  8 Scott Nguyen              SO Kaimuki              2:23.41    2:19.58q  1 
  9 Brandon Mageary           SO Radford              2:17.89    2:19.61   1 
 10 Ryan Higa                 SO Moanalua             2:21.64    2:23.07   2 
 11 Shayde Jeremiah           SO Kahuku               2:17.94    2:23.10   2 
 12 Logan Brown                  Waipahu              2:23.08    2:25.07   2 
 
Event 15  Girls 200 Meter Dash Junior Varsity
============================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
      OIA JV: * 26.79  2004        Britney Stephens & Natasha Kai, Mililani / K
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Chardynae Morgan          SO Nanakuli               27.25      27.04Q  1 
  2 Sade Myers                10 Aiea                   27.42      27.31Q  2 
  3 Andrea Hinkle             FR Radford                27.64      27.38Q  2 
  4 Sharee Acosta             FR Moanalua               28.04      27.77Q  1 
  5 Alysha Cummings           SO Kahuku                 28.54      27.99Q  2 
  6 Abcde Furata-Harada       FR Roosevelt              28.84      28.25Q  1 
  7 Kaylee Au                 FR Kahuku                 28.94      28.01q  2 
  8 Madison Higley            FR Radford                28.30      28.09q  2 
  9 Chelsea Irvine            SO Castle                 28.30      28.64   2 
 10 Nicole Aberilla           SO Castle                 28.10      28.89   1 
 11 Alana Aluli               FR Kahuku                 29.64      29.18   1 
 12 Zuveira Rivera            FR Radford                28.94      29.27   1 
 13 Alyssa Dixon               9 Aiea                   29.34      29.27   1 
 14 Josianne Achiu            10 Campbell               29.54      29.42   2 
 15 Koldena Walsh              9 Leilehua               29.69      29.89   2 
 
Event 16  Boys 200 Meter Dash Junior Varsity
============================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
      OIA JV: * 23.04  1999        Wes Green, Waianae High School              
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Solomon Dixon              9 McKinley               23.44      23.36Q  2 
  2 Dalaunte Taz Stevenson    10 Mililani               23.34      23.55Q  1 
  3 Jerell Banks              FR Radford                23.44      23.38Q  2 
  4 Scotland Smith            FR Farrington             23.74      23.68Q  1 
  5 Tahje Canyon              SO Moanalua               24.34      23.70Q  1 
  6 Joshua Lacar                 Waipahu                24.24      24.50Q  2 
  7 Ryan Graves               SO Nanakuli               23.74      24.30q  1 
  8 Timothy Friend            10 Campbell               24.27      24.55q  2 
  9 Jonah Hamada              10 Campbell               24.74      24.79   1 
 10 Hendricks Hicks           SO Castle                 24.60      25.38   2 
 
Event 19  Girls 4x400 Meter Relay Junior Varsity
============================================================================
Top 8 Advance by Time
      OIA JV: * 4:20.74  4/20/2007   Radford High School, Radford High School  
                         J Hamada, C Anderson, C Tomlinson, D Woods        
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Radford High School                               4:26.22    4:29.93q  1 
     1) Jessica Aponte FR               2) Madison Higley FR              
     3) Zuveira Rivera FR               4) Evelynn Aponte SO              
  2 Kahuku High School                                4:34.69    4:30.00q  2 
     1) Kaylee Au FR                    2) Alana Aluli FR                 
     3) Maia McArthur FR                4) Hi'ilei Cummings               
  3 Aiea High School                                  4:33.28    4:32.95q  2 
     1) Sade Myers 10                   2) Alyssa Dixon 9                 
     3) Melanie Serrao 10               4) Heather Schultz 9              
  4 Waianae High School                               4:49.00    4:33.41q  1 
     1) Janee Lee SO                    2) Samantha Brooks FR             
     3) Jahndy Marinas FR               4) Gloria Joseph FR               
  5 Castle High School                                4:37.59    4:35.39q  1 
     1) Melody Kanda SO                 2) Cailee Awa FR                  
     3) Shayna Hu SO                    4) Carly Calkins FR               
  6 Waipahu High School                               4:42.24    4:37.71q  2 
     1) Katrina Jackson                 2) Tiffany Caday                  
     3) Kristel Gabriel                 4) Tasia Cabigas                  
  7 Mililani High School                              4:36.12    4:39.29q  1 
     1) Kelli-Anne Ho 10                2) Melissa Bumanglag 9            
     3) Kelsey Painter 9                4) Jaclyn Knaus 9                 
  8 Campbell High School                              4:52.08    4:40.76q  1 
     1) Josianne Achiu 10               2) Latashia Kamalani 9            
     3) Alexandra Pasion                4) Charlene Valeriano 9           
  9 Kalani High School                                4:38.38    4:41.03   2 
     1) Tatianna Meir SO                2) Laura Kam FR                   
     3) Amanda Kobayashi SO             4) Bailey Randall SO              
 10 Kapolei High School                               4:54.00    4:47.04   2 
     1) Taylor Dela Cruz 9              2) Gabriella Perez 9              
     3) Kristin Dela Cruz 9             4) Noura Takeda 9                 
 11 Leilehua High School                              5:07.24    4:55.69   1 
     1) Koldena Walsh 9                 2) Rachel Morihara 9              
     3) Kehaulani Batalona 9            4) Tamara Williams 9              
 12 Kailua High School                                5:02.08    5:06.26   1 
     1) Natalie Madden FR               2) Sky Forges FR                  
     3) Cheyenne Tavares FR             4) JoDean Crowell FR              
 -- Moanalua High School                              4:56.92         DQ   2 
     1) Sarah Ann Nagamine SO           2) Sophie Curatilo FR             
     3) Mariah Torres SO                4) Sharee Acosta FR               
 
Event 20  Boys 4x400 Meter Relay Junior Varsity
============================================================================
Top 8 Advance by Time
      OIA JV: * 3:33.73  2000        Roosevelt High School, Roosevelt High Scho
                         J. Nakasone, G. Seymour, A. Hansen, S. Francis    
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Pearl City High School                            3:45.48    3:44.14q  2 
     1) Scott Yamasaki                  2) Naumu Gapuson-Young            
     3) Dustin Ambrocio                 4) Tyler Yamanouchi               
  2 Castle High School                                3:51.40    3:45.27q  2 
     1) Brock Pulliam SO                2) Tyler Kochi FR                 
     3) Hendricks Hicks SO              4) Daniel Lum SO                  
  3 Mililani High School                              3:46.01    3:45.40q  2 
     1) Keenan Ragragola 10             2) Ryan Fronda 10                 
     3) Christopher Cortes 10           4) Dalaunte Taz Stevenson 10      
  4 Waipahu High School                               3:49.74    3:46.70q  1 
     1) Jonah Bryant-Carvalho           2) Joshua Lacar                   
     3) Victor Moananu                  4) Kenneth Salviejo               
  5 Roosevelt High School                             3:54.19    3:48.07q  1 
     1) Bryson Higa SO                  2) Steven Tran SO                 
     3) Shayne Iwamoto SO               4) Drayson Ito FR                 
  6 Moanalua High School                              3:57.04    3:51.05q  1 
     1) Tahje Canyon SO                 2) Tayler Tanaka FR               
     3) Victor Farinas FR               4) Xavier Peterson SO             
  7 Kailua High School                                3:53.98    3:53.84q  1 
     1) Nicholas Rosolovich FR          2) Kaleo Crowell FR               
     3) Jarron Crowell FR               4) Naoya Taylor SO                
  8 Kahuku High School                                3:42.91    3:54.84q  1 
     1) Trayson Medeiros FR             2) Galeai Malufau FR              
     3) Sage Kaka SO                    4) Shayde Jeremiah SO             
  9 Kalaheo High School                               3:56.06    3:55.69   2 
     1) Barak Argov SO                  2) Kyle Trapp 10                  
     3) Dongwoo Kim 10                  4) Zach Lovelace 10               
 10 Radford High School                               3:56.04    4:03.51   2 
     1) Charles Palmer FR               2) Ryan Barrett SO                
     3) Tony Reid FR                    4) Aaron Beavers SO               
 11 Campbell High School                              3:59.38    4:03.88   2 
     1) Christian Reyes                 2) Timothy Friend 10              
     3) Jonah Hamada 10                 4) Christian Keliihoomalu-Abregan 
 12 Waianae High School                               4:08.06    4:08.12   2 
     1) Shawn Asberry SO                2) dwayne cabinatan FR            
     3) Aaron Saragena SO               4) Alexander Uesugi FR            
 13 Aiea High School                                  3:51.24    4:08.19   2 
     1) Evan Takemoto 10                2) Cody Kuwahara 9                
     3) Christopher Dominguez 10        4) Matthew Miller 10              
 14 Farrington High School                            3:49.80    4:09.00   1 
     1) Paul Solomon FR                 2) Ronald Williams SO             
     3) Brandon Hermando SO             4) Dansen Miller FR               
 -- Nanakui High School                               3:56.58         DQ   1 
     1) Ryan Graves SO                  2) Ronald Heater                  
     3) Brenton Corn                    4) Dylan Kuewa SO                 
 
Event 21  Girls High Jump Junior Varsity
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
      OIA JV: *  5-01  1984        Candice Titworth, Waianae High School       
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Heidi Neidhardt           SO Waianae              4-02.00    4-00.00q 
  1 Tiara Tagaloa             SO Waianae              4-04.00    4-00.00q 
  1 Nicole Aberilla           SO Castle               4-06.00    4-00.00q 
  1 Janee Lee                 SO Waianae              4-04.00    4-00.00q 
  1 Laura Essenberg           FR Moanalua             4-08.00    4-00.00q 
  1 Kasey Rieta               FR Moanalua             4-08.00    4-00.00q 
  1 Sharee Acosta             FR Moanalua             4-06.00    4-00.00q 
  1 Aja Blanco                 9 Mililani             4-06.00    4-00.00q 
  1 Krisha Zane                9 Mililani             4-06.00    4-00.00q 
  1 Lindsey Matsunaga         SO Kaimuki              4-00.00    4-00.00q 
  1 Melody Kanda              SO Castle               4-02.00    4-00.00q 
  1 Kaeli Patton              SO Radford              4-10.00    4-00.00q 
 13 Tiffany Caday                Waipahu              4-02.00    3-10.00  
 13 Kristen Brown             10 Leilehua             4-10.00    3-10.00  
 
Event 25  Girls Long Jump Junior Varsity
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
      OIA JV: * 18-01  1989        Tysha Bankett, Castle High School           
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Alysha Cummings           SO Kahuku              15-08.25   15-07.50q 
      15-07.50  15-04.75  15-04.50           
  2 Zhane Santiago            FR Kahuku              15-08.75   15-04.00q 
      15-04  15-01.75  15-02.50           
  3 Jahndy Marinas            FR Waianae             14-10.00   14-07.50q 
      14-06  14-07.50  14-06.75           
  4 Cory Lee Ramos            10 Mililani            14-09.00   14-05.00q 
      FOUL  14-05  14-04.75           
  5 Cailee Awa                FR Castle              13-09.75   14-03.50q 
      14-03.50  13-07  FOUL           
  6 Kelcie Namba              SO Roosevelt           13-06.50   13-11.50q 
      12-10.75  13-11.50  13-06.50           
  7 Tajhani Galzote-Gines     SO Waianae             14-00.00   13-11.25q 
      13-02.50  12-04  13-11.25           
  8 Heather Schultz            9 Aiea                13-08.00   13-11.00q 
      FOUL  13-05  13-11           
  9 Allxzandra Pasion         10 Campbell            13-09.00   13-07.00  
      13-07  13-03.50  12-07.50           
 10 Leighna Lariosa           SO Kalani              13-11.75   13-06.25  
      13-06.25  12-11              
 11 Abcde Furata-Harada       FR Roosevelt           13-01.50   13-03.00  
      13-03  FOUL  12-00.25           
 12 Abcde Paogofie            SO Waianae             13-09.50   13-02.50  
      FOUL  12-09.50  13-02.50           
 13 Hanna Yoo                  9 McKinley            13-08.75   13-01.50  
      12-11.75  13-01.25  13-01.50           
 14 Zuveira Rivera            FR Radford             13-08.00   12-09.75  
      FOUL  FOUL  12-09.75           
 15 Halia Parish              10 Kapolei             13-06.50   12-03.25  
      12-03.25  12-00.50  11-07.25           
 -- Beinana Reiher               Waipahu             13-01.00        DNS  
 -- Alyssa Dixon               9 Aiea                13-04.50        DNS  
 
Event 26  Boys Long Jump Junior Varsity
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
      OIA JV: * 21-02.25  1980        A. Teamer, Radford High School           
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Jerell Banks              FR Radford             19-08.00   19-04.00q 
      18-09.50  19-04  18-04           
  2 Joshua Gacusana           SO Kaimuki             18-10.00   19-03.00q 
      19-03  19-01.25  18-05.50           
  3 Joshua Gante                 Anuenue             18-00.50   18-04.75q 
      FOUL  18-04.75  18-02.25           
  4 Elijah Tagura             10 Kapolei             18-09.00   18-04.00q 
      17-05.50  18-01  18-04           
  5 Ronald Williams           SO Farrington          18-02.25   18-01.75q 
      17-09.25  16-09  18-01.75           
  6 Tony Reid                 FR Radford             18-07.50   18-01.00q 
      17-08.50  18-00.50  18-01           
  7 Kenneth Salviejo             Waipahu             17-09.50   17-10.25q 
      FOUL  15-11.25  17-10.25           
  8 Scotland Smith            FR Farrington          18-11.75   17-09.00q 
      17-04  17-03.50  17-09           
  9 Galeai Malufau            FR Kahuku              18-07.00   17-06.75  
      17-03.75  17-00  17-06.75           
 10 Pololu Silva              SO Kahuku              19-07.00   17-06.00  
      14-11.25  17-01.50  17-06           
 11 Hendricks Hicks           SO Castle              18-04.00   16-11.75  
      16-07.75  16-11.75  16-08.25           
 12 Ryand-Michael Cardona        Pearl City          18-10.50   16-10.50  
      14-07.25  16-10.50  14-10           
 13 Evan Schlaich                Pearl City          18-03.00   16-09.50  
      16-03  16-09.50  FOUL           
 14 Zach Lovelace             10 Kalaheo             18-03.75   16-03.00  
      16-03                 
 15 Bryson Calma               9 Mililani            18-06.50   14-06.75  
      FOUL  14-06.75              
 -- Essaye Villarer           SO Moanalua            19-04.50        DNS  
 -- Calvin Waiolama            9 Kapolei             17-07.50        DNS  
 -- Kristopher Ornellas       10 Mililani            19-04.00        DNS  
 -- Kaipo Cullen                 Anuenue             18-02.25        DNS  
 -- James Jones-Kamaunu       SO Kailua              17-09.00        DNS  
 -- Solomon Dixon              9 McKinley            20-07.00        DNS  
 
Event 27  Girls Triple Jump Junior Varsity
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
      OIA JV: * 34-02  1998        Monica Duester, Nanakuli High School        
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Zhane Santiago            FR Kahuku              34-09.00   33-10.50q 
      28-05.75  33-10.50  33-04.50           
  2 Jahndy Marinas            FR Waianae             32-05.50   32-01.50q 
      29-08.75  31-06  32-01.50           
  3 Alysha Cummings           SO Kahuku              32-06.00   31-11.00q 
      31-11  31-09  FOUL           
  4 Heather Schultz            9 Aiea                32-00.50   31-00.25q 
      31-00.25  30-02  29-09.50           
  5 Sharee Acosta             FR Moanalua            30-09.00   30-02.00q 
      30-02  FOUL  FOUL           
  6 Cory Lee Ramos            10 Mililani            30-00.50   29-09.00q 
      FOUL  29-09  29-03           
  7 Abcde Paogofie            SO Waianae             31-07.50   29-03.50q 
      27-05.75  27-03.50  29-03.50           
  8 Kelcie Namba              SO Roosevelt           29-03.00   28-10.75q 
      28-05.75  28-00.50  28-10.75           
  9 Beinana Reiher               Waipahu             28-08.00   28-06.75  
      27-08.25  27-05.50  28-06.75           
 10 Angie Argel               SO Farrington          30-03.00   28-06.00  
      28-00.75  28-06  28-05.50           
 11 Abcde Furata-Harada       FR Roosevelt           30-09.00   28-04.00  
      27-03.75  28-04  FOUL           
 12 Rhiannon Soriano          SO Kapolei             28-01.00   28-02.50  
      28-02.50  27-09.75  25-07.50           
 13 Tajhani Galzote-Gines     SO Waianae             26-09.00   27-05.00  
      26-05.50  27-05  27-03.75           
 14 Halia Parish              10 Kapolei             28-04.50   26-07.00  
      FOUL  26-05  26-07           
 -- Cailee Awa                FR Castle              30-08.50       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL           
 -- Tiffany Tang               9 McKinley            27-10.00        DNS  
 -- Leighna Lariosa           SO Kalani              29-09.00        DNS  
 
Event 28  Boys Triple Jump Junior Varsity
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
      OIA JV: * 43-10  1993        Molesi Sagapolu, Farrington High School     
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Joshua Gacusana           SO Kaimuki             40-01.75   40-05.00q 
      39-05  40-05  39-11.50           
  2 Joshua Gante                 Anuenue             38-05.00   38-05.50q 
      36-11  FOUL  38-05.50           
  3 Evan Schlaich                Pearl City          39-01.00   38-03.75q 
      36-01  36-00.50  38-03.75           
  4 Asalemo Fruean               Waipahu             39-01.50   38-03.50q 
      37-05.50  37-09.50  38-03.50           
  5 Sage Kaka                 SO Kahuku              38-04.00   37-10.00q 
      37-10  37-06.25  37-00           
  6 Xavier Peterson           SO Moanalua            37-02.00   37-01.00q 
      FOUL  FOUL  37-01           
  7 Ronald Williams           SO Farrington          35-01.00   36-11.75q 
      36-08.25  36-05.50  36-11.75           
  8 Elijah Tagura             10 Kapolei             38-02.50   36-10.50q 
      36-10.50  FOUL  FOUL           
  9 Pololu Silva              SO Kahuku              37-11.00   36-09.00  
      36-09  33-08.50              
 10 Zach Yabes                SO Kahuku              38-04.50   36-00.00  
      FOUL  FOUL  36-00           
 11 Pono Heen                 FR Roosevelt           35-00.00   35-11.50  
      34-07.25  35-04  35-11.50           
 12 Ryand-Michael Cardona        Pearl City          37-09.50   35-11.00  
      FOUL  34-04.25  35-11           
 12 Scotland Smith            FR Farrington          37-07.25   35-11.00  
      35-08  35-02.75  35-11           
 14 Jordan Deponte            FR Moanalua            35-08.00   35-06.50  
      34-01  35-06.50  34-03.75           
 15 Wiseman Demei             FR Kaimuki             36-07.00   35-04.50  
      35-01  35-02  35-04.50           
 16 Randy Keanu Sapla         10 Kapolei             36-09.00   35-00.75  
      34-07.50  35-00.75  34-09           
 17 John Pagaduan             SO Castle              36-00.00   34-10.00  
      34-10  33-05.75  34-05           
 18 Dustin Ambrocio              Pearl City          36-06.00   34-05.50  
      34-05.50  FOUL  FOUL           
 19 George Powell             SO Radford             36-02.00   34-03.00  
      33-08.25  34-03  FOUL          
 -- Kristopher Ornellas       10 Mililani            38-11.00        DNS  
 -- Zach Lovelace             10 Kalaheo             36-00.50        DNS  
 -- Kaipo Cullen                 Anuenue             36-02.00        DNS  
 -- Tyler Kochi               FR Castle              35-09.00        DNS  
 -- Aaron Saragena            SO Waianae             35-07.00        DNS  
 -- Essaye Villarer           SO Moanalua            40-07.00        DNS  
 
Event 29  Girls Discus Throw Junior Varsity
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
      OIA JV: * 119-05  1999        Cassandra Taualo, Waianae High School      
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Christina Masina           9 Leilehua              113-06  104-01.50q 
      104-01.50  103-01  88-02           
  2 Charlee Ioane             10 Kapolei                96-09      94-00q 
      83-10  93-06.50  94-00           
  3 Nalia Tafua               SO Kahuku                 97-07      92-09q 
      84-10.50  92-09  FOUL           
  4 Paulina Sapatu            SO Radford                90-11      91-04q 
      84-09  91-04  FOUL           
  5 Tinei Tuitoelau           10 Leilehua               94-08   89-02.50q 
      FOUL  89-02.50  FOUL           
  6 JoDean Crowell            FR Kailua              79-03.75      87-03q 
      FOUL  87-03  84-02.50           
  7 Beinana Reiher               Waipahu                83-05   86-11.50q 
      86-11.50  82-00.50              
  8 Kristen Nakamura          SO Roosevelt              79-05      85-05q 
      75-08  85-05  78-04           
  9 Jacelynmarie Achiu         9 Campbell               83-05   83-06.50  
      80-01.50  82-06  83-06.50           
 10 Faasegi Nansen            SO Waianae             93-07.50      82-01  
      FOUL  82-01  79-03.50           
 11 June Fanene                  Waipahu                93-06      81-11  
      78-10  FOUL  81-11           
 12 Rachel Taielele           FR Kahuku              76-02.50      80-00  
      72-08  68-04  80-00           
 13 Pua Silva                 FR Kahuku              79-08.50   79-11.50  
      79-11.50  78-05  60-01           
 -- Aleina Faitalia           FR Kaimuki             88-05.50        DNS  
 -- Amanda Fatu               SO Farrington             97-08        DNS  
 -- Mele Tau                  SO Farrington             80-06        DNS  
 -- Tatiana Alailima           9 Leilehua               86-07        DNS  
 -- Samantha Fatu             SO Farrington          82-06.75        DNS  
 -- Shaina Pogia              SO Waianae                79-10        DNS  
 
Event 30  Boys Discus Throw Junior Varsity
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
      OIA JV: * 144-09  2002        Afa Garrington, Kahuku High School         
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Charles Tuaau             10 Leilehua              129-05     133-04q 
      133-02  124-07.50  133-04           
  2 Laau Kent                 SO Kaimuki               128-02     128-05q 
      120-05.50  113-05  128-05           
  3 Leo o Tanielu             SO Waianae               124-00  124-02.50q 
      123-01  124-02.50  94-06           
  4 Jamaal Napeahi            FR Kahuku                122-03  114-00.50q 
      114-00.50  FOUL  108-08           
  5 Tamaomitamitaga Fiaseu    SO Radford               113-05     112-06q 
      112-06  99-03.50  FOUL           
  6 Zachariah Hoomai Pascua   10 Mililani              108-04     112-04q 
      109-08  99-11.50  112-04           
  7 Keane Hosaka               9 Leilehua              115-07  109-01.50q 
      FOUL  95-07  109-01.50           
  8 Daniel Lum                SO Castle                 98-08  108-02.50q 
      90-03  108-02.50  101-01           
  9 Jiniki Timoteo            10 Leilehua              114-03     108-00  
      108-00  101-02.50  FOUL           
 10 Jovenn Pacheco            SO Moanalua            00-06.50  107-11.50  
      101-10  107-11.50  96-08.50           
 11 Joseph Siliga             SO Farrington          05-06.75  107-03.50  
      101-00.50  102-00  107-03.50           
 12 Alapati Fuaga             FR Nanakuli              110-08  101-03.50  
      FOUL  101-03.50  92-05.50           
 13 Kaleo Crowell             FR Kailua              07-05.75   98-07.50  
      98-07.50  94-11.50  94-04.50           
 14 Frank Loyd Jr             SO Moanalua            09-07.50      97-10  
      97-10  FOUL  91-11.50           
 15 Devin Takahashi              Nanakuli               93-08      93-01  
      81-01  93-01  83-01           
 16 Brock Pulliam             SO Castle              94-04.25      92-11  
      89-01  92-08  92-11           
 17 Chubby Fetuli             FR Kahuku              99-11.75      90-11  
      90-11  FOUL  64-07           
 18 Seioliana Sione              Waipahu                91-09   89-08.50  
      78-10  78-03  89-08.50           
 19 Michael Canavati          10 Kapolei                90-07      87-02  
      87-02  FOUL  83-09.50           
 20 Jase To'omalafai             Kahuku              96-06.50   85-11.50  
      82-08  FOUL  85-11.50           
 21 Lufoga Tokio              SO Nanakuli              106-10      82-09  
      FOUL  82-02  82-09           
 -- Unaloto Uhile             FR Kailua              02-02.50       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL           
 -- Desmond Tautofi           SO Kaimuki             10-00.50        DNS  
 -- VJ Fehoko                 SO Farrington          99-09.50        DNS  
 -- Richard Risati               Waipahu               104-09        DNS  
 -- Lawrence Lagafuaina       10 Aiea                35-00.25        DNS  
 
Event 31  Girls Shot Put Junior Varsity
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
      OIA JV: * 36-07.50  1997        JoVann Sylve, Leilehua High School       
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Christina Masina           9 Leilehua            35-07.50   36-00.25q 
      29-10.50  34-09  36-00.25           
  2 Shaina Pogia              SO Waianae             35-01.00   33-05.25q 
      30-02.50  33-05.25  32-03.25           
  3 Nalia Tafua               SO Kahuku              33-00.00   31-07.00q 
      31-01.25  31-07  31-01.25           
  4 Rachel Taielele           FR Kahuku              32-02.50   31-01.50q 
      31-01.50  29-08.50  31-01           
  5 Percilla Ito              SO Nanakuli            30-00.50   30-04.00q 
      28-08.75  29-04.50  30-04           
  6 Kristen Nakamura          SO Roosevelt           29-04.00   29-03.25q 
      28-04.50  29-03.25  28-11.50           
  7 June Fanene                  Waipahu             31-07.00   29-02.75q 
      28-01.50  25-02.50  29-02.75           
  8 Tinei Tuitoelau           10 Leilehua            31-05.00   28-07.25q 
      26-08.75  27-06.50  28-07.25           
  9 Paulina Sapatu            SO Radford             29-03.00   28-00.50  
      28-00.50  27-08.75  27-03           
 10 Nele Gaisoa               SO Kailua              28-08.50   27-02.50  
      25-05.50  24-08  27-02.50           
 11 Jacelynmarie Achiu         9 Campbell            26-06.50   27-02.25  
      26-01.50  27-02.25  26-07.25           
 12 Beinana Reiher               Waipahu             27-10.50   26-09.25  
      25-07.25     26-09.25           
 13 Janelle Lubong            SO Roosevelt           25-10.00   26-06.00  
      24-01  25-03.75  26-06           
 14 Charlee Ioane             10 Kapolei             28-05.00   26-00.25  
         25-08.50  26-00.25           
 15 Pua Silva                 FR Kahuku              27-02.00   25-10.75  
      25-10.75  23-11  25-06.25           
 16 Latasia Franklin          10 Kalaheo             27-08.00   25-05.00  
      22-05  25-01  25-05           
 17 Faasegi Nansen            SO Waianae             26-01.00   23-08.50  
      23-08.50                 
 -- Amanda Fatu               SO Farrington          33-11.50        DNS  
 -- Samantha Fatu             SO Farrington          27-02.00        DNS  
 -- Aleina Faitalia           FR Kaimuki             28-09.50        DNS  
 -- Sara Scoville             10 Leilehua            26-01.00        DNS  
 -- Isaley Iuta               SO Farrington          28-07.75        DNS  
 
Event 32  Boys Shot Put Junior Varsity
=========================================================================
Top 8 Advance by Time
      OIA JV: * 47-08.50  1999        Quentin Beaver, Kahuku High School       
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Charles Tuaau             10 Leilehua            42-04.00   42-08.25q 
      40-01.75  42-08.25  40-07           
  2 Laau Kent                 SO Kaimuki             42-03.00   41-08.25q 
      41-08.25  41-03.25  40-08           
  3 Lufoga Tokio              SO Nanakuli            41-04.00   41-04.75q 
      40-09.50  41-04.75  40-09.50           
  4 Chubby Fetuli             FR Kahuku              37-05.00   37-11.00q 
      37-11     32-02.50           
  5 Jiniki Timoteo            10 Leilehua            37-00.00   37-02.50q 
      37-02.50  32-10  35-00.50           
  6 Jovenn Pacheco            SO Moanalua            35-05.75   36-05.00q 
      36-05  35-06  35-11           
  7 Leo o Tanielu             SO Waianae             39-09.00   36-02.50q 
      33-06.50  36-02.50               
  8 Jase To'omalafai             Kahuku              36-09.25   36-00.00q 
      30-03  36-00  35-02.75           
  9 Jamaal Napeahi            FR Kahuku              36-05.00   35-08.50  
      35-08.50  32-09.50              
 10 Tamaomitamitaga Fiaseu    SO Radford             36-00.00   35-01.50  
      35-01.50  31-02.25  34-01           
 11 Zachariah Hoomai Pascua   10 Mililani            35-10.00   35-00.00  
      35-00  34-00.50  34-05           
 11 Alapati Fuaga             FR Nanakuli            35-02.00   35-00.00  
      35-00     34-02.50           
 13 Unaloto Uhile             FR Kailua              36-08.50   33-03.25  
         33-03.25  30-04.50           
 14 Frank Loyd Jr             SO Moanalua            36-07.50   33-02.00  
      33-02  32-09.75              
 15 Devin Takahashi              Nanakuli            35-05.00   31-11.50  
     x   31-11.50              
 -- Fraizer Taua              10 Leilehua            34-06.00        DNS  
 -- Desmond Tautofi           SO Kaimuki             40-02.00        DNS  
 -- VJ Fehoko                 SO Farrington          35-05.00        DNS  
 -- Lawrence Lagafuaina       10 Aiea                49-10.50        DNS  
 -- Shane Hugentugler         10 Kalaheo             36-11.00        DNS