Licensed to Mililani High School       Hy-Tek's Meet Manager 3/23/2007 11:05 PM
                  Velasco Invitational Track Meet - 3/23/2007                  
                                   Mililani                                    
                            Girls Results

                              Female Team Scores                               
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 Radford High School                RAD             159  
                2 Waianae High School                WAIN          96.6666
                3 Moanalua High School               MOAN          77.6666
                4 Kahuku High School                 KAHU          58.6666
                5 Aiea High School                   AIEA             49  
                6 Castle High School                 CAST             28  
                7 Kapaa High School                  KAPA              9  
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================================
          17.60  STATE
    Name              Year School                  Finals                   H# Points
==========================================================================================
  1 Chanel Anderson        Radford                  16.20 STATE             1   10  
  2 Shynequa Bell          Radford                  16.50 STATE             1    8  
  3 Tajana Santiago        Kahuku                   16.60 STATE             1    6  
  4 Misha Jones            Waianae                  17.00 STATE             1    4  
  5 Karyn Nahtice Niel     Kapaa                    17.60 STATE             2    2  
  6 Liane Chang-Remula     Aiea                     17.70                   1 
  7 Alyssa Joy Miyatt      Radford                  17.70                   1 
  8 Lindsey Kaawaloa       Waianae                  18.60                   2 
  9 Ihilani Haru           Castle                   18.90                   1 
 10 Courtney Tuvale        Waianae                  19.40                   2 
 11 Tiffany Abe            Moanalua                 20.50                   2 
 12 Victoria Hafoka        Kahuku                   20.50                   2 
 13 Tiane Saia             Kapaa                    21.00                   2 
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash
==========================================================================================
          13.00  STATE
    Name              Year School                  Finals                   H# Points
==========================================================================================
  1 Sade Myers             Aiea                     12.90 STATE             1   10  
  2 Charre Williams        Radford                  13.00 STATE             1    8  
  3 Melody Kanda           Castle                   13.20                   1    6  
  4 Diana Malpas           Moanalua                 13.30                   1    4  
  5 Alexis Tamura          Moanalua                 13.40                   2    2  
  6 Misha Jones            Waianae                  13.40                   1 
  7 Abcde Paogofie         Waianae                  13.40                   1 
  8 Celeste Bell           Radford                  13.90                   1 
  8 Shynequa Bell          Radford                  13.90                   2 
 10 Lacretia Blanding      Moanalua                 14.00                   3 
 11 Karly Fulton           Radford                  14.10                   1 
 12 Patiola Thompson       Kahuku                   14.20                   2 
 13 Nahzhelle-Kee Timo     Waianae                  14.20                   2 
 14 Tajhani Galzote-Gi     Waianae                  14.30                   2 
 15 Amber Abrigano         Kahuku                   14.40                   2 
 16 Candace Vallejo        Farrington               14.50                   3 
 16 Kayla Kuanui-Kong      Anuenue                  14.50                   3 
 18 Qiana Heffaman         Kahuku                   14.50                   2 
 19 Kahai Polvado          Kahuku                   14.60                   2 
 20 Geraldlynn Peterso     Aiea                     14.90                   3 
 21 Jessica Flores         Aiea                     15.10                   3 
 22 Shelean Truong         Aiea                     15.20                   3 
 
Event 5  Girls 1500 Meter Run
=======================================================================================
        5:24.80  STATE
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Chanel Anderson        Radford                5:32.90                    10  
  2 Shannon Johnson        Aiea                   5:35.50                     8  
  3 Sarah Ann Nagamine     Moanalua               5:38.60                     6  
  4 Antonina Kurashina     Radford                5:51.30                     4  
  5 Lyndsey Akamine        Moanalua               5:52.30                     2  
  6 Sarah Sanders          Radford                5:53.30                  
  7 Ella Arume             Kapaa                  6:05.90                  
  8 Rachel Spain           Moanalua               6:06.30                  
  9 Kayla Kuanui-Kong      Anuenue                6:10.40                  
 10 Alexandria Picanso     Waianae                6:42.80                  
 11 Crystal Jager          Radford                6:47.30                  
 12 Randon Ramos-Sheld     Waianae                6:50.90                  
 13 Heidi Neidhardt        Waianae                7:02.30                  
 14 Tawni Brown            Waianae                7:21.70                  
 15 Terina Isaaes-Kala     Farrington             7:52.60                  
 
Event 7  Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================================
          54.80  STATE
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Moanalua High School  'A'                       54.30 STATE              10  
  2 Waianae High School  'A'                        54.50 STATE               8  
     1) Jonina Abell                    2)                                
  3 Radford High School  'A'                        54.80 STATE               6  
  4 Kahuku High School  'A'                         56.90                     4  
  5 Aiea High School  'A'                           57.10                     2  
     1) Sade Myers                      2) Orrie Kim                      
     3) Kierstyn Ines-Nobuchi           4) Kristin Munar                  
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash
==========================================================================================
          64.90  STATE
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Rayanna Blancherd      Kahuku                   64.60 STATE             1   10  
  2 Melody Kanda           Castle                   65.00                   3    8  
  3 Demetria Woods         Radford                  65.70                   1    6  
  4 Jonina Abell           Waianae                  67.20                   3    4  
  5 Diana Malpas           Moanalua                 67.40                   1    2  
  6 Shelby Furtado         Castle                   68.70                   1 
  7 Malie Monteilh         Castle                   71.30                   3 
  8 Nahzhelle-Kee Timo     Waianae                  72.10                   2 
  9 Jena Roman             Aiea                     74.60                   2 
 10 Jessica Tukes          Radford                  74.90                   2 
 11 Amber-Tiana Demarc     Waianae                  77.30                   2 
 12 Alyssa Mark            Radford                  78.40                   2 
 13 Kassandra Levasseu     Radford                  78.90                   2 
 14 Tiffany Abe            Moanalua                 79.10                   2 
 15 Geraldlynn Peterso     Aiea                   1:23.70                   3 
 
Event 11  Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================================
          51.80  STATE
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Chanel Anderson        Radford                  50.00 STATE             1   10  
  2 Tajana Santiago        Kahuku                   50.70 STATE             1    8  
  3 Jessica Hamada         Radford                  51.40 STATE             1    6  
  4 Karyn Nahtice Niel     Kapaa                    52.60                   1    3  
  4 Misha Jones            Waianae                  52.60                   1    3  
  6 Alyssa Joy Miyatt      Radford                  53.00                   2 
  7 Liane Chang-Remula     Aiea                     53.80                   1 
  8 Courtney Tuvale        Waianae                  54.90                   2 
  9 Ihilani Haru           Castle                   56.20                   2 
 10 Lindsey Kaawaloa       Waianae                  56.50                   1 
 11 Tiana Kealoha          Waianae                  57.10                   2 
 12 Maryanne Jones         Radford                  58.20                   1 
 13 Tiane Saia             Kapaa                    62.60                   2 
 14 Erin Lau               Aiea                     64.20                   2 
 15 Rachel Gima            Aiea                     67.60                   2 
 
Event 13  Girls 800 Meter Run
==========================================================================================
        2:35.00  STATE
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Kia Atkins             Radford                2:36.90                   1   10  
  2 Demetria Woods         Radford                2:38.60                   1    8  
  3 Charmaine Tomlinso     Radford                2:39.10                   1    6  
  4 Rayanna Blancherd      Kahuku                 2:39.50                   1    4  
  5 Antonina Kurashina     Radford                2:41.40                   1    2  
  6 Shannon Johnson        Aiea                   2:46.50                   1 
  7 Rachel Spain           Moanalua               2:49.50                   2 
  8 Lyndsey Akamine        Moanalua               2:53.10                   3 
  9 Ella Arume             Kapaa                  2:59.10                   3 
 10 Maelyssa Paakaula      Waianae                3:10.80                   3 
 11 Jennifer Arao          Waianae                3:12.90                   3 
 12 Randon Ramos-Sheld     Waianae                3:18.40                   3 
 13 Tawni Brown            Waianae                3:30.90                   2 
 14 Christina Reichers     Moanalua               3:36.40                   3 
 
Event 15  Girls 200 Meter Dash
==========================================================================================
          27.40  STATE
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Charre Williams        Radford                  27.60                   1   10  
  2 Abcde Paogofie         Waianae                  28.40                   1    8  
  3 Melody Kanda           Castle                   28.50                   1    6  
  4 Brittni Dinong         Waianae                  28.90                   2    3  
  4 Alexis Tamura          Moanalua                 28.90                   1    3  
  6 Diana Malpas           Moanalua                 29.70                   2 
  7 Celeste Bell           Radford                  29.80                   2 
  8 Karly Fulton           Radford                  29.90                   2 
  9 Lacretia Blanding      Moanalua                 30.00                   1 
 10 Shantelle Wong         Moanalua                 30.30                   1 
 11 Qiana Heffaman         Kahuku                   30.30                   2 
 12 Shelby Furtado         Castle                   30.50                   4 
 13 Patiola Thompson       Kahuku                   30.80                   2 
 14 Candace Vallejo        Farrington               31.30                   4 
 15 Kahai Polvado          Kahuku                   31.50                   3 
 16 Julia Tuinei           Waianae                  31.80                   1 
 17 Heather Diehl          Aiea                     31.90                   3 
 18 Jessica Flores         Aiea                     32.10                   3 
 19 Jena Roman             Aiea                     32.50                   3 
 20 Shelean Truong         Aiea                     32.90                   3 
 
Event 17  Girls 3000 Meter Run
=======================================================================================
       12:05.00  STATE
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Sarah Ann Nagamine     Moanalua              13:06.00                    10  
  2 Sarah Sanders          Radford               13:36.70                     8  
  3 Alexandria Picanso     Waianae               14:39.50                     6  
  4 Heidi Neidhardt        Waianae               15:06.40                     4  
  5 Crystal Jager          Radford               15:07.80                     2  
  6 Brittany Venneman      Radford               15:10.00                  
 
Event 19  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================================
        4:32.00  STATE
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Radford High School  'A'                      4:24.70 STATE              10  
  2 Castle High School  'A'                       4:29.00 STATE               8  
     1) Shelby Furtado                  2) Ihilani Haru                   
     3) Melody Kanda                    4) Malie Monteilh                 
  3 Aiea High School  'A'                         4:36.40                     6  
     1) Sade Myers                      2) Orrie Kim                      
     3) Kierstyn Ines-Nobuchi           4) Kristin Munar                  
  4 Waianae High School  'A'                      4:47.60                     4  
 
Event 21  Girls Discus Throw
=======================================================================================
         100-00  STATE
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Tianatamatai Manum     Radford               95-00.00                    10  
  2 Teisi Mohulamu         Waianae               94-09.00                     8  
  3 Fitimaleafa Nansen     Waianae               92-09.00                     6  
  4 Chantel Peterson       Aiea                  85-00.00                     4  
  5 Alexis Mason           Waianae               84-07.00                     2  
  6 Diana Malpas           Moanalua              77-00.00                  
  7 Nalia Tafua            Kahuku                70-01.00                  
  8 Kiana Jeremaiah        Kahuku                69-07.00                  
  9 Patiola Thompson       Kahuku                65-03.00                  
 10 Mareta Nuusola         Aiea                  62-03.00                  
 11 Christina Reichers     Moanalua              37-07.00                  
 -- Lani Bwilelik          Aiea                        ND                  
 -- Uheina Tonga           Farrington                  ND                  
 
Event 23  Girls Shot Put
=======================================================================================
       30-00.00  STATE
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Mareta Nuusola         Aiea                  33-11.50 STATE              10  
  2 Teisi Mohulamu         Waianae               33-06.50 STATE               8  
  3 Jesslyn Fonoti         Waianae               31-04.00 STATE               6  
  4 Tianatamatai Manum     Radford               30-07.50 STATE               4  
  5 Daphne Tauanuu         Aiea                  28-08.00                     2  
  6 Nalia Tafua            Kahuku                26-08.00                  
  7 Faasegi Nansen         Waianae               24-11.50                  
  8 Uheina Tonga           Farrington            24-04.00                  
  9 Sarina Faumuina        Aiea                  23-09.50                  
 10 Kiana Jeremaiah        Kahuku                21-07.50                  
 11 Christina Reichers     Moanalua              13-07.50                  
 
Event 25  Girls Long Jump
=======================================================================================
       15-03.00  STATE
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Chiemi Tano            Moanalua              15-08.50 STATE              10  
  2 Tajana Santiago        Kahuku                15-00.00                     8  
  3 Jonina Abell           Waianae               13-06.75                     6  
  4 Victoria Hafoka        Kahuku                13-05.50                     4  
  5 Tajhani Galzote-Gi     Waianae               13-04.00                     1  
  5 Tiffany Abe            Moanalua              13-04.00                     1  
  7 Abcde Paogofie         Waianae               12-08.75                  
  8 Darryl Soriano         Moanalua              11-05.50                  
  9 Kayla Kuanui-Kong      Anuenue               11-05.00                  
 10 Alyssa Mark            Radford               10-06.00                  
 11 Kassandra Levasseu     Radford                9-05.50                  
 
Event 27  Girls Triple Jump
=======================================================================================
       32-00.00  STATE
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Chiemi Tano            Moanalua              33-03.75 STATE              10  
  2 Tajana Santiago        Kahuku                32-04.50 STATE               8  
  3 Victoria Hafoka        Kahuku                27-07.50                     6  
  4 Ella Arume             Kapaa                 27-04.00                     4  
  5 Darryl Soriano         Moanalua              26-04.00                     1  
  5 VivianCY Lee           Moanalua              26-04.00                     1  
  7 Lindsey Kaawaloa       Waianae               26-03.00                  
  8 Nahzhelle-Kee Timo     Waianae               25-03.75                  
 -- Tiana Kealoha          Waianae                     ND                  
 
Event 29  Girls High Jump
=======================================================================================
        4-08.00  STATE
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Julia Tuinei           Waianae                4-08.00 STATE              10  
  2 Shannon Johnson        Aiea                   4-06.00                     7  
  2 Shantelle Wong         Moanalua               4-06.00                     7  
  4 Charmaine Tomlinso     Radford                4-04.00                     4  
  5 Courtney Tuvale        Waianae                4-02.00                 .666666
  5 Victoria Hafoka        Kahuku                 4-02.00                 .666666
  5 Ara Dizon              Moanalua               4-02.00                 .666666
  8 Rachel Spain           Moanalua               3-10.00                  
  9 Heidi Neidhardt        Waianae                3-08.00                  
 
Event 31  Girls Pole Vault
=======================================================================================
        8-06.00  STATE
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Charmaine Tomlinso     Radford                7-06.00                    10  
  2 Chiemi Tano            Moanalua               7-00.00                     8  
  3 Jennifer Arao          Waianae                6-00.00                     5  
  3 Sarah Sanders          Radford                6-00.00                     5  
  5 Karly Fulton           Radford                5-00.00                     2  
 -- Tiahni Ashley-Mole     Waianae                     NH                  
 -- Janee Lee              Waianae                     NH                  
 -- Jacqueline Wijaya      Moanalua                    NH                  
 
Event 33  Women 4x100 Meter Weightwomens Relay
================================================================
    School                                                 Finals 
================================================================
  1 Waianae High School  'A'                               61.1q 
  2 Aiea High School  'A'                                  68.2q 
                            Boys Results
 
                               Male Team Scores                                
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 Radford High School                RAD             133.5
                2 Moanalua High School               MOAN            101  
                3 Farrington High School             FARR             58  
                4 Aiea High School                   AIEA             54  
                5 Waianae High School                WAIN             53  
                6 Castle High School                 CAST             48  
                7 Kapaa High School                  KAPA             22  
                8 Kahuku High School                 KAHU             10.5
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================================
          16.40  STATE
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Ethan Rista            Castle                   15.30 STATE             1   10  
  2 Christopher Smith      Radford                  16.10 STATE             1    8  
  3 Kelemeke Maifea        Waianae                  16.30 STATE             1    6  
  4 Joseph Velasco         Kapaa                    16.50                   1    4  
  5 Kiakona Moriteilh      Castle                   16.70                   1    2  
  6 Nathan Blue            Radford                  16.90                   1 
  7 Florimar Miyat         Radford                  16.90                   1 
  8 Preston Ayala          Waianae                  17.10                   1 
  9 Bronson Panui          Waianae                  18.10                   2 
 10 Taylor Elsenheimer     Radford                  18.80                   2 
 11 Nathan McCloud         Waianae                  18.80                   2 
 12 Grant Hamilton         Farrington               19.50                   3 
 13 Matt Stowers           Farrington               19.70                   3 
 14 Ani Isumu              Farrington               20.40                   2 
 15 Kamalani Alo           Kahuku                   20.50                   3 
 16 Frankie Kwong          Moanalua                 20.80                   2 
 16 Kurtis Pinkney         Moanalua                 20.80                   2 
 18 Tommy Eslovozon        Kahuku                   21.30                   3 
 18 Brock Pulliam          Castle                   21.30                   3 
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash
==========================================================================================
          11.20  STATE
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Jonathan Atangan       Radford                  11.10 STATE             1   10  
  2 Jordan Ibana           Farrington               11.60                   1    8  
  3 Kirk Hubbard           Moanalua                 11.60                   1    6  
  4 St. John Lessary       Kahuku                   11.60                   2    4  
  5 Shawn Putman-Curry     Radford                  11.70                   1    2  
  6 Christian Nichols      Radford                  11.80                   2 
  6 Jonathan Dinong        Waianae                  11.80                   3 
  8 Coty Salausa           Kapaa                    11.80                   2 
  9 Nehoa Akina            Kahuku                   11.80                   3 
 10 Ephraim Vita           Farrington               11.90                   2 
 11 Joash Pangilinan       Radford                  11.90                   2 
 12 Gurran Aquino          Castle                   11.90                   1 
 13 Kanaki Sherman         Anuenue                  11.90                   5 
 14 Micah Wada             Castle                   11.90                   1 
 15 Kalin Sandobal         Waianae                  12.10                   4 
 16 Kalei Stevens          Farrington               12.20                   3 
 16 Nick Mortell           Kapaa                    12.20                   3 
 18 Johnovan Napierala     Waianae                  12.20                   4 
 18 Alek Biggs             Aiea                     12.20                   4 
 20 Steven Kamano          Farrington               12.30                   3 
 21 Kumuhonuaikuueokal     Anuenue                  12.40                   5 
 22 Danny Kekoanui         Waianae                  12.60                   4 
 23 Ihe Naihe              Kapaa                    12.70                   4 
 24 Evan Takemoto          Aiea                     12.90                   5 
 25 George Oliveros        Aiea                     12.90                   5 
 26 Jordan Takahashi       Castle                   13.00                   2 
 27 Latupo Faumuina        Aiea                     13.00                   5 
 28 John Pagaduan          Castle                   13.40                   3 
 29 Matthew Alombro        Moanalua                 13.50                   4 
 30 Kila Kuanui-Kong       Anuenue                  14.10                   5 
 31 Taylor Takamiya        Anuenue                  14.60                   5 
 
Event 6  Boys 1500 Meter Run
=======================================================================================
        4:30.00  STATE
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Louis Torres           Moanalua               4:31.80                    10  
  2 Andrew Atangan         Radford                4:36.70                     8  
  3 Aaron Haque            Moanalua               4:38.60                     6  
  4 Dale Bacani            Aiea                   4:45.80                     4  
  5 John Smith             Waianae                4:47.00                     2  
  6 Eric Pak               Castle                 4:47.40                  
  7 Ezra Kamoe             Aiea                   4:47.80                  
  8 Brysen Calkins         Castle                 4:50.40                  
  9 Adrian Acasio          Radford                4:53.80                  
 10 Gregory Sikes-Mitc     Radford                4:55.20                  
 11 Raymond Leinenbach     Aiea                   4:57.60                  
 12 Brandon Mageary        Radford                4:59.10                  
 13 Dylan Lea              Castle                 5:03.90                  
 14 Mohammed Mayyas        Waianae                5:11.60                  
 15 Chase Long-Newfiel     Kahuku                 5:14.30                  
 16 Kila Kuanui-Kong       Anuenue                5:18.90                  
 17 Clinton Kanehailua     Waianae                5:22.30                  
 18 Robert Molina          Farrington             5:23.70                  
 19 Drake Auna             Kahuku                 5:29.50                  
 20 Christopher Monroe     Moanalua               5:30.30                  
 21 Don Sotero             Waianae                6:02.40                  
 22 Ronald Weidner         Farrington             6:23.40                  
 
Event 8  Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================================
          46.00  STATE
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Radford High School  'A'                        44.30 STATE              10  
  2 Waianae High School  'A'                        47.00                     8  
     1) Preston Ayala                   2) Timothy Brown                  
  3 Farrington High School  'A'                     47.10                     6  
     1) Ephraim Vita                    2) Jordan Ibana                   
     3) Steven Kamano                   4) Ziggy Muramoto                 
  4 Kahuku High School  'A'                         47.10                     4  
  5 Aiea High School  'A'                           47.20                     2  
     1) Eric James                      2) Tony Cabalar                   
     3) Alek Biggs                      4) Andrew Fraizer                 
  6 Moanalua High School  'A'                       49.40                  
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash
==========================================================================================
          53.00  STATE
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Ikaika Kamaka          Radford                  54.60                   1   10  
  2 Trace Brown            Moanalua                 56.60                   2    8  
  3 Darien Crank           Radford                  56.90                   1    6  
  4 Jimmy Robinson         Farrington               57.00                   2    4  
  5 Christopher Mikaso     Waianae                  57.60                   4    2  
  6 Bryson Kekahuna        Waianae                  57.70                   2 
  7 Travis Daniels         Radford                  58.00                   2 
  8 Micah Wada             Castle                   58.40                   2 
  9 Ephraim Vita           Farrington               58.60                   2 
 10 Matthew Alombro        Moanalua                 58.80                   3 
 11 Pololu Silva           Kahuku                   58.90                   1 
 12 Mark Stowers           Farrington               59.40                   2 
 13 Michael Shintani       Castle                   59.70                   3 
 13 Nick Mortell           Kapaa                    59.70                   4 
 15 Matt Stowers           Farrington               60.20                   3 
 16 Seth Nitta             Castle                   60.30                   1 
 17 Jordan Perreira        Waianae                  60.90                   3 
 18 Russell Ige            Castle                   61.70                   4 
 19 Jonathan Atangan       Radford                  63.10                   1 
 20 Christopher Dominq     Aiea                     69.00                   4 
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================================
          42.80  STATE
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Ethan Rista            Castle                   41.20 STATE             1   10  
  2 Nathan Blue            Radford                  42.70 STATE             1    8  
  3 Joseph Velasco         Kapaa                    43.00                   1    6  
  4 Kiakona Moriteilh      Castle                   44.50                   2    4  
  5 Kelemeke Maifea        Waianae                  44.80                   2    2  
  6 Christopher Smith      Radford                  44.90                   1 
  7 Preston Ayala          Waianae                  45.40                   1 
  8 Florimar Miyat         Radford                  45.50                   1 
  9 Bronson Panui          Waianae                  46.40                   2 
 10 Brock Pulliam          Castle                   47.90                   3 
 11 Mosiah Manuma          Radford                  48.10                   2 
 12 Sean Bongo             Waianae                  48.80                   2 
 13 David Quitteris        Castle                   49.10                   1 
 
Event 14  Boys 800 Meter Run
==========================================================================================
        2:06.80  STATE
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Dexter Monroe          Moanalua               2:08.60                   1   10  
  2 Jon Leo                Castle                 2:09.40                   1    8  
  3 Dale Bacani            Aiea                   2:14.40                   4    6  
  4 Andrew Fraizer         Aiea                   2:15.80                   4    4  
  5 Adrian Acasio          Radford                2:16.50                   1    2  
  6 Christopher Mikaso     Waianae                2:23.00                   2 
  7 Justin Harkins         Radford                2:23.40                   1 
  8 Russell Ige            Castle                 2:25.40                   3 
  9 Eric Pak               Castle                 2:26.70                   2 
 10 Aaron Saragena         Waianae                2:28.40                   2 
 11 Brian Kahele-Umima     Radford                2:29.50                   1 
 12 Ferlino Carinio        Castle                 2:29.80                   2 
 13 Jarvis Losbog          Radford                2:30.40                   3 
 14 Chase Long-Newfiel     Kahuku                 2:32.20                   1 
 15 Alefesio Iu            Farrington             2:32.60                   3 
 16 Don Sotero             Waianae                2:35.70                   3 
 17 Drake Auna             Kahuku                 2:37.00                   2 
 18 Ramon Barcenas         Moanalua               2:47.90                   3 
 
Event 16  Boys 200 Meter Dash
==========================================================================================
          23.10  STATE
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Eric James             Aiea                     23.00 STATE             4   10  
  2 Donniqtay Campbell     Radford                  23.30                   1    8  
  3 Joseph Velasco         Kapaa                    24.10                   1    6  
  4 Ikaika Kamaka          Radford                  24.10                   1    4  
  5 Shawn Putman-Curry     Radford                  24.30                   1    2  
  6 Tony Cabalar           Aiea                     24.40                   2 
  7 Ephraim Vita           Farrington               24.50                   2 
  8 Jimmy Robinson         Farrington               24.50                   2 
  9 Nehoa Akina            Kahuku                   24.80                   4 
 10 Micah Wada             Castle                   24.90                   2 
 11 Seth Nitta             Castle                   24.90                   5 
 12 Gurran Aquino          Castle                   25.00                   1 
 13 Christopher Nichol     Radford                  25.10                   2 
 14 Kumuhonuaikuueokal     Anuenue                  25.20                   5 
 15 Grant Hamilton         Farrington               25.30                   3 
 16 Brock Pulliam          Castle                   25.30                   1 
 17 Kalin Sandobal         Waianae                  25.50                   3 
 18 John Maldonado         Moanalua                 25.60                   3 
 19 Trace Brown            Moanalua                 25.60                   2 
 20 Kalei Stevens          Farrington               25.70                   3 
 21 Danny Kekoanui         Waianae                  25.70                   4 
 21 Timothy Brown          Waianae                  25.70                   3 
 23 Alden Rivera           Aiea                     25.80                   4 
 24 Nick Mortell           Kapaa                    25.80                   4 
 25 Ihe Naihe              Kapaa                    26.30                   5 
 26 Julian Liva            Anuenue                  26.30                   5 
 27 Johnovan Napierala     Waianae                  26.40                   4 
 28 Matthew Alombro        Moanalua                 26.40                   3 
 29 Latupo Faumuina        Aiea                     27.20                   4 
 30 Kila Kuanui-Kong       Anuenue                  29.60                   5 
 
Event 18  Boys 3000 Meter Run
=======================================================================================
       10:00.00  STATE
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Charles Gumm           Radford               10:10.40                    10  
  2 Ezra Kamoe             Aiea                  10:20.40                     8  
  3 Brysen Calkins         Castle                10:25.20                     6  
  4 Aaron Haque            Moanalua              10:36.00                     4  
  5 Brandon Mageary        Radford               10:46.40                     2  
  6 Tyler Beck             Radford               10:47.90                  
  7 Dylan Lea              Castle                10:56.00                  
  8 Raymond Leinenbach     Aiea                  11:08.70                  
  9 Carlos Beatty Jr.      Radford               11:19.50                  
 10 Michael Low            Castle                11:41.40                  
 11 Mohammed Mayyas        Waianae               11:43.20                  
 12 Ramon Barcenas         Moanalua              12:15.30                  
 13 Clinton Kanehailua     Waianae               12:25.80                  
 14 Paul Boter             Waianae               12:43.80                  
 15 John Smith             Waianae               12:54.60                  
 16 Keane Tamimoto         Moanalua              12:57.40                  
 17 Robert Molina          Farrington            13:02.80                  
 18 Ronald Weidner         Farrington            15:21.70                  
 
Event 20  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================================
        3:39.00  STATE
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Radford High School  'A'                      3:38.50 STATE              10  
  2 Castle High School  'A'                       3:39.50                     8  
     1) Gurran Aquino                   2) Ethan Rista                    
     3) Branson Tanaka                  4) Kiakona Moriteilh              
  3 Aiea High School  'A'                         3:43.20                     6  
     1) Eric James                      2) Tony Cabalar                   
     3) Andrew Fraizer                  4) Dale Bacani                    
  4 Moanalua High School  'A'                     3:46.90                     4  
  5 Waianae High School  'A'                      3:48.50                     2  
  6 Farrington High School  'A'                   3:57.30                  
     1) Alin Fa'amausili                2) Ani Isumu                      
     3) Albert Lewellen                 4) Ernest Murata                  
 
Event 22  Boys Discus Throw
=======================================================================================
         135-00  STATE
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Sosaia Vaitai          Waianae              151-09.00 STATE              10  
  2 Fetalaiga Fatu         Farrington           141-07.00 STATE               8  
  3 Elisara Esera          Farrington           133-08.00                     6  
  4 Jasper Hunt            Aiea                 130-02.00                     4  
  5 Richard Nansen         Waianae              128-06.00                     2  
  6 Richard Kauahikaua     Waianae              122-06.00                  
  7 Kealoilani Misipek     Radford              115-03.00                  
  8 Sam Fehoko             Farrington           112-09.00                  
  9 Peter Brainerd         Moanalua             111-00.00                  
 10 Jerome Acoba           Kahuku               101-04.00                  
 11 Emani Vaimasanuu       Aiea                  96-08.00                  
 12 malone faumuina        Aiea                  96-06.00                  
 13 To'oto's Atimua        Kahuku                96-02.00                  
 14 Kevin Kennedy          Radford               90-08.00                  
 15 Fautua Lefiti          Castle                88-03.00                  
 16 Jase To'omalatai       Kahuku                76-00.00                  
 17 Daniel Benjamin        Anuenue               75-00.00                  
 18 Seth Nitta             Castle                61-04.00                  
 19 Mathew Reichers        Moanalua              58-01.00                  
 20 Ressley Dabbs          Castle                57-05.00                  
 -- Mosiah Manuma          Radford                     ND                  
 
Event 24  Boys Shot Put
=======================================================================================
       46-00.00  STATE
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Sosaia Vaitai          Waianae               45-11.50                    10  
  2 Sam Fehoko             Farrington            45-10.50                     8  
  3 Fetalaiga Fatu         Farrington            45-05.50                     6  
  4 Elisara Esera          Farrington            43-06.00                     4  
  5 Alexander Tupulua      Waianae               43-00.00                     2  
  6 Jasper Hunt            Aiea                  40-00.00                  
  7 Emani Vaimasanuu       Aiea                  36-05.00                  
  8 Lani Ataji             Aiea                  36-00.00                  
  9 Kevin Kennedy          Radford               35-09.00                  
 10 Sunia Vaitai           Waianae               35-07.50                  
 11 To'oto's Atimua        Kahuku                35-02.00                  
 12 Thorne Lavatai         Radford               35-01.50                  
 13 Marcus Malepeai        Radford               32-10.50                  
 14 Fautua Lefiti          Castle                32-08.50                  
 15 Jerome Acoba           Kahuku                30-08.50                  
 16 Ressley Dabbs          Castle                28-06.00                  
 17 David Quitteris        Castle                27-05.50                  
 18 Daniel Benjamin        Anuenue               27-03.50                  
 19 Jase To'omalatai       Kahuku                26-01.00                  
 20 Mathew Reichers        Moanalua              20-02.50                  
 
Event 26  Boys Long Jump
=======================================================================================
       20-00.00  STATE
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Eric James             Aiea                  20-06.75 STATE              10  
  2 GeorgeAT Bugarin       Moanalua              20-02.50 STATE               8  
  3 Donniqtay Campbell     Radford               19-07.25                     6  
  4 Hieu Nguyen            Moanalua              19-06.25                     4  
  5 Coty Salausa           Kapaa                 19-00.00                     2  
  6 Aaron Logan            Radford               18-07.50                  
  7 Pololu Silva           Kahuku                18-01.50                  
  8 Aldrin Valdez          Radford               18-00.00                  
  9 St. John Lessary       Kahuku                17-09.50                  
 10 Pahoa Naihe            Kapaa                 17-08.50                  
 11 Kanaki Sherman         Anuenue               17-08.00                  
 12 Julian Liva            Anuenue               17-07.25                  
 13 Kirk Hubbard           Moanalua              17-06.25                  
 14 Kalin Sandobal         Waianae               17-04.75                  
 15 Ihe Naihe              Kapaa                 16-09.75                  
 16 Ernest Murata          Farrington            16-05.50                  
 17 Danny Kekoanui         Waianae               15-09.75                  
 18 Taylor Takamiya        Anuenue               13-05.00                  
 
Event 28  Boys Triple Jump
=======================================================================================
       40-00.00  STATE
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Hieu Nguyen            Moanalua              42-02.00 STATE              10  
  2 Steven Bolosan-She     Moanalua              38-07.25                     8  
  3 Joash Pangilinan       Radford               38-03.00                     6  
  4 Pahoa Naihe            Kapaa                 36-05.75                     4  
  5 Pololu Silva           Kahuku                34-08.25                     2  
  6 Bryson Kekahuna        Waianae               34-05.50                  
  7 Aaron Saragena         Waianae               34-03.50                  
  8 Kurtis Pinkney         Moanalua              34-02.75                  
  9 Nathan McCloud         Waianae               31-07.75                  
 10 Ernest Murata          Farrington            31-01.50                  
 
Event 30  Boys High Jump
=======================================================================================
        5-10.00  STATE
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Aldrin Valdez          Radford                5-10.00 STATE              10  
  2 Ziggy Muramoto         Farrington             5-08.00                     8  
  3 GeorgeAT Bugarin       Moanalua               5-06.00                     5  
  3 Travis Daniels         Radford                5-06.00                     5  
  5 Jray Galeai            Kahuku                 5-04.00                     0.5
  5 Hieu Nguyen            Moanalua               5-04.00                     0.5
  5 Mosiah Manuma          Radford                5-04.00                     0.5
  5 Trace Brown            Moanalua               5-04.00                     0.5
  9 Kelemeke Maifea        Waianae                5-02.00                  
 10 Micah Wada             Castle                 5-00.00                  
 10 Pahoa Naihe            Kapaa                  5-00.00                  
 10 Aaron Saragena         Waianae                5-00.00                  
 13 Nathan McCloud         Waianae                4-10.00                  
 14 Kumuhonuaikuueokal     Anuenue                4-00.00                  
 
Event 32  Boys Pole Vault
=======================================================================================
       11-06.00  STATE
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Steven Bolosan-She     Moanalua              13-00.00 STATE              10  
  2 Hieu Nguyen            Moanalua              10-00.00                     7  
  2 Timothy Brown          Waianae               10-00.00                     7  
  4 Justin Harkins         Radford                9-06.00                     4  
  5 Martin Santana         Radford                9-00.00                     1  
  5 Brian Kahele-Umima     Radford                9-00.00                     1  
  7 Kirk Hubbard           Moanalua               8-06.00                  
  8 Joe Abell              Waianae                7-06.00                  
  9 Raymond Mathewson      Waianae                7-00.00                  
 
Event 34  Men 4x100 Meter Weightmans Relay
================================================================
    School                                                 Finals 
================================================================
  1 Castle High School  'A'                                49.7 
  2 Radford High School  'A'                               50.2 
  3 Waianae High School  'A'                               51.9 
  4 Farrington High School  'A'                            52.6 
  5 Aiea High School  'A'                                  53.5 
  6 Kahuku High School  'A'                                55.5