Licensed to Mililani High School                Hy-Tek's Meet Manager 5/15/2007
      HHSAA State Track and Field Championships - 5/18/2007 to 5/19/2007       
                          Sponsored by Island Movers                           
                                 Wailuku Maui                                  
Printable Meet Entry Lists     Performance List                                
State Trials Meet Program
Printable Meet Program
Event 1  Boys Discus Throw Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  186-00  2003        Jerrod Avegalio, Kahuku                     
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Sosaia Vaitai                    Waianae              169-00 
  2  Jeremiah Onosai-Taitaiau         Word of Life         155-09 
  3  Fetalaiga Fatu                   Farrington           153-08 
  4  Paipai Jr Falemalu               Kahuku            153-02.75 
  5  Li Jack                          Waiakea              152-05 
  6  Sione Tau                        Damien               151-07 
  7  Abe Markowitz                    Punahou Boys         151-00 
  8  Mark Miller                      St. Anthony          150-08 
  9  Sean Tesoro                      Baldwin              147-11 
 10  Adam Hom                         Word of Life         147-10 
 11  Elisara Esera                    Farrington        145-09.75 
 12  Penisoni Tuifua                  Kailua               145-03 
 13  Landon Satele                    Word of Life         144-11 
 14  Matthew Masifilo                 Campbell             143-05 
 15  Richard Nansen                   Waianae              142-04 
 16  Leti Langi                       Baldwin              142-03 
 17  Drew Uperesa                     Punahou Boys         141-08 
 18  Semisi Tokolahi                  HILO              141-00.50 
 19  Sunia Vaitai                     Waianae              140-04 
 20  Vince Tafolo                     Punahou Boys      139-00.50 
 21  Jay Pua                          Maui High            136-08 
 22  Chase Weber                      Iolani Boys          135-10 
 23  Viliami Hunga                    Leilehua             135-09 
 24  Glen Mansanas                    Keaau             135-06.25 
 25  Joshua tatofi                    St. Anthony          135-02 
 26  Kamakana Tataipu                 Damien               135-01 
 27  Emelio Liu                       King K               133-05 
 
Event 2  Girls Discus Throw Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  160-03  1982        Joan Gago, Campbell                         
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Ilissa Aalona                    Kahuku               128-04 
  2  Charmaine Mokiao                 Kamehameha Girls     120-06 
  3  Debra Vitcovich                  Maui High            120-03 
  4  Chevelle Crowell                 Kailua            116-07.50 
  5  Olivia Fatongia                  Iolani Girls         114-10 
  6  Kiki Robertson-Kapo'o            HILO              114-05.50 
  7  Lokelani Manaku                  Kapaa                113-00 
  8  Jasmine Taele                    Kahuku               112-03 
  9  Shayna Onosai                    Word of Life         112-02 
 10  Chanel Honda                     Punahou Girls        111-09 
 11  Malia Baldori                    Maui High            111-09 
 12  Teisi Mohulamu                   Waianae              111-07 
 13  Agnes Faaleaoga-Maloata          Kailua               109-08 
 14  Kacie Yarborough                 KS - Maui            109-00 
 15  Paige Okamura                    Punahou Girls        106-11 
 16  Taisha-Ann Santiago              Kamehameha Girls     106-09 
 17  Victoria Baldori-Wong            Maui High            103-07 
 18  Julia Naumes                     Kohala               103-00 
 19  Ashley Deeks                     Baldwin              102-10 
 20  Michelle Ane                     Punahou Girls        102-04 
 21  Megan Mederios                   Lahainaluna          101-09 
 22  Saleia Mataafa                   Kahuku               101-04 
 23  Vaioleti Mikaele                 Kaimuki           100-05.50 
 
Event 3  Girls Shot Put Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  44-03  1985        Sarah Bryant, Kaiser                         
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Charmaine Mokiao                 Kamehameha Girls   38-07.75 
  2  Teisi Mohulamu                   Waianae            35-08.50 
  3  Paige Okamura                    Punahou Girls      35-07.00 
  4  Mareta Nuusola                   Aiea               35-03.00 
  5  Debra Vitcovich                  Maui High          34-11.00 
  6  Julia Naumes                     Kohala             34-06.00 
  7  Vaioleti Mikaele                 Kaimuki            34-04.00 
  8  Kiki Robertson-Kapo'o            HILO               33-09.50 
  9  Michelle Ane                     Punahou Girls      33-06.25 
 10  Ashley Rosa                      KS - Maui          33-06.00 
 11  Junitta Fonoti                   Farrington         33-04.75 
 12  Ilissa Aalona                    Kahuku             33-04.00 
 13  Chelsea Caplener                 HILO               33-03.25 
 14  Christina Malupo                 Kahuku             33-01.00 
 15  Shalei Defrancia                 Baldwin            32-09.50 
 16  Saleia Mataafa                   Kahuku             32-09.25 
 17  Chevelle Crowell                 Kailua             32-08.00 
 18  Tumama'o Enos                    Pahoa              32-05.50 
 19  Fialani Vaiese                   University High    32-03.00 
 20  Jesslyn Fonoti                   Waianae            31-10.50 
 21  Sydney Vegas                     Sacred hearts      31-09.00 
 22  Fa'alupengaosamoa Enos           Pahoa              31-07.50 
 23  Noelle Ishikawa                  King K             31-05.50 
 24  Olivia Fatongia                  Iolani Girls       31-01.00 
 25  Kaipo Rocha                      Seabury            31-01.00 
 26  Kacie Yarborough                 KS - Maui          30-11.50 
 27  Lokelani Manaku                  Kapaa              30-07.50 
 28  Kayla Werner                     Waimea             30-06.00 
 29  Agnes Faaleaoga-Maloata          Kailua             30-06.00 
 30  Hilda Taulava                    Nanakuli           30-05.00 
 31  Mua Lavea-Jennings               Leilehua           30-01.00 
 32  Kellie Canida                    Kamehameha Girls   30-01.00 
 33  Kiliohu Carrion                  King K             30-01.00 
 
Event 4  Boys Shot Put Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  59-08.75  1997        Kaione Crabb, Punahou                     
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Drew Uperesa                     Punahou Boys       54-07.25 
  2  Fetalaiga Fatu                   Farrington         52-08.75 
  3  Sosaia Vaitai                    Waianae            51-00.00 
  4  Abe Markowitz                    Punahou Boys       50-04.25 
  5  Sean Tesoro                      Baldwin            49-10.50 
  6  Chauncy Makainai                 Kailua             48-03.75 
  7  Sione Tau                        Damien             48-03.00 
  8  Haani Aifaoto                    Leilehua           48-00.25 
  9  Bensen Ma'afala                  Damien             47-11.50 
 10  Michael Hoffman                  Kapolei            47-07.00 
 11  Penisoni Tuifua                  Kailua             47-07.00 
 12  Vincent Mao                      Nanakuli           47-02.50 
 13  Murphy Busek                     Waiakea            47-00.50 
 14  Paipai Jr Falemalu               Kahuku             47-00.25 
 15  Aaron Tipoti                     Word of Life       46-07.25 
 16  Mana Rosa                        Baldwin            45-09.50 
 17  Chase Weber                      Iolani Boys        45-06.75 
 18  Emelio Liu                       King K             45-06.50 
 19  Elisara Esera                    Farrington         45-02.00 
 20  Jeremiah Onosai-Taitaiau         Word of Life       45-01.00 
 21  Kamakana Tataipu                 Damien             44-05.25 
 
Event 5  Boys Long Jump Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  23-06  2006        Redmond Tutor, Kahuku                        
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Brandon Hardin                   Kamehameha Boys    22-08.25 
  2  Reece Alnas                      Ks- Big Island     22-08.00 
  3  Eric James                       Aiea               22-04.00 
  4  Reid Furukawa                    Iolani Boys        22-04.00 
  5  Kekoa Mountcastle                KS - Maui          21-09.50 
  6  Matt Tsujimura                   Punahou Boys       21-09.00 
  7  D'Andre Benjamin                 Mililani           21-08.00 
  8  Gen Priest                       Kapolei            21-05.00 
  9  Carlo Liquido                    Punahou Boys       21-04.00 
 10  Peter Poentis                    Mililani           21-03.25 
 11  Jason Bisera                     St. Anthony        21-02.50 
 12  Jonathan Fukui                   PCHS               21-02.00 
 13  Pono Matthews                    Kauai High         21-01.50 
 14  Trevor Mau                       St. Louis          21-00.75 
 15  Tray Galeai                      Kahuku             21-00.50 
 16  Brensen Viernes                  Kohala             21-00.00 
 17  Orion McClure                    Ka'u               20-11.75 
 18  Bailon Batalion                  Waimea             20-11.25 
 19  Devin Marquez                    Kohala             20-11.00 
 20  GeorgeAT Bugarin                 Moanalua           20-11.00 
 21  Alexander Fowler                 Roosevelt          20-10.50 
 22  Jordan Gomes                     Kamehameha Boys    20-09.75 
 23  Bryson Williams                  Lahainaluna        20-08.75 
 24  Shane Wo                         Punahou Boys       20-08.50 
 25  Bronson Kaneao                   Keaau              20-06.75 
 26  Jesse Bright                     Kamehameha Boys    20-06.50 
 
Event 6  Girls Long Jump Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  19-02.50  1979        Shari Fox, Leilehua                       
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Jamilee Jimenez                  Kauai High         18-04.50 
  2  Samantha Cabreros                Punahou Girls      18-01.25 
  3  Yasmina Taketa                   Kalani             17-03.00 
  4  Tiffany Ikeda-Simao              Kauai High         17-03.00 
  5  Cheray Brzezowski                Ks- Big Island     16-09.00 
  6  Joy Piotrowski                   Punahou Girls      16-08.00 
  7  Jordyn Kilgore                   Lahainaluna        16-08.00 
  8  June Ann Lusk                    Baldwin            16-07.50 
  9  Risa Kaawa                       Iolani Girls       16-05.00 
 10  Jasmine Pratt                    Mililani           16-05.00 
 11  Ayesha Pladera                   Baldwin            16-03.50 
 12  Courtney Senas                   Mililani           16-01.50 
 13  Megan Yee                        Punahou Girls      16-01.25 
 14  Chanelle Senas                   Mililani           16-01.00 
 15  Kristen Kauhane                  Kamehameha Girls   15-11.50 
 16  Ili Wong                         Iolani Girls       15-11.25 
 17  Cheyna Tallant                   Baldwin            15-11.00 
 18  Tajana Santiago                  Kahuku             15-09.75 
 19  Chiemi Tano                      Moanalua           15-08.50 
 20  Jenna Groendyke                  Roosevelt          15-07.50 
 21  Kristy Inamasu                   Maui High          15-06.50 
 22  Kanani Ducosin                   PCHS               15-06.50 
 23  Rachel Won                       Iolani Girls       15-04.50 
 24  Tobi Kaneshiro                   PCHS               15-04.00 
 25  Kini Shuping                     Hawaii Prep        15-04.00 
 26  Faith Zerba                      Word of Life       15-03.00 
 27  Charnelle Pires                  Sacred hearts      15-03.00 
 
Event 7  Boys Triple Jump Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  48-01  1986        Larry Khan-Smith, Campbell                   
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Bryson Williams                  Lahainaluna        44-11.50 
  2  Jesse Bright                     Kamehameha Boys    44-03.50 
  3  Brandon Hardin                   Kamehameha Boys    44-00.00 
  4  Gen Priest                       Kapolei            43-04.25 
  5  David Yamane                     Punahou Boys       43-03.75 
  6  Trevor Mau                       St. Louis          43-02.50 
  7  John-Michael Delima              Baldwin            42-09.00 
  8  Robert Donley                    Waipahu            42-08.00 
  9  Bailon Batalion                  Waimea             42-07.50 
 10  Carl Minns                       Kamehameha Boys    42-07.00 
 11  Orion McClure                    Ka'u               42-05.00 
 12  Devin Marquez                    Kohala             42-03.00 
 13  Hieu Nguyen                      Moanalua           42-02.00 
 14  Christian Vasconcellos           Damien             42-02.00 
 15  John Hagar                       Punahou Boys       42-01.00 
 16  Alexander Fowler                 Roosevelt          41-10.00 
 17  Steven Bolosan-Shenn             Moanalua           41-09.75 
 18  Aric Cansino                     Kauai High         41-09.50 
 19  Javen Correia                    Maryknoll          41-09.00 
 20  Mtume Msikizi-Jackson            Keaau              41-08.50 
 21  Aaremey Palomares                Leilehua           41-06.00 
 22  Blaine Oliveira                  Ka'u               41-05.00 
 23  Vincent Chianese                 Roosevelt          41-05.00 
 24  Jonathan Fukui                   PCHS               41-04.50 
 25  Ziggy Muramoto                   Farrington         41-04.00 
 26  Tyrus Ceria-Lux                  Kauai High         41-02.25 
 27  Rashaad Battle                   Campbell           41-01.50 
 28  Alex White                       Punahou Boys       41-00.50 
 29  Bronson Kaneao                   Keaau              41-00.00 
 
Event 8  Girls Triple Jump Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  38-06.50  2006        Samantha Cabreros, Punahou                
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Samantha Cabreros                Punahou Girls      39-08.50 
  2  Risa Kaawa                       Iolani Girls       35-09.50 
  3  Joy Piotrowski                   Punahou Girls      35-09.25 
  4  Tajana Santiago                  Kahuku             35-08.00 
  5  Jamilee Jimenez                  Kauai High         35-03.50 
  6  Courtney Senas                   Mililani           35-00.25 
  7  Sarah Nicolaisen                 Ka'u               34-04.00 
  8  Ili Wong                         Iolani Girls       34-00.25 
  9  Kazue Ishihara                   Mid-Pacific        33-08.50 
 10  Keri Ogden                       Hawaii Prep        33-08.25 
 11  Jordyn Kilgore                   Lahainaluna        33-06.00 
 12  Chiemi Tano                      Moanalua           33-03.75 
 13  Erica Wong                       Punahou Girls      33-03.50 
 14  Leilani Speer                    Kahuku             33-03.00 
 15  Raenaa Fukushima                 Mililani           33-01.50 
 16  Sunni Acosta                     Waimea             33-01.00 
 17  Tobi Kaneshiro                   PCHS               32-11.75 
 18  Misha Jones                      Waianae            32-11.50 
 19  Ayesha Pladera                   Baldwin            32-06.50 
 20  Megan Whittaker                  Kalani             32-05.00 
 21  Kanani Ducosin                   PCHS               32-05.00 
 22  Ashley Daida                     PCHS               32-04.50 
 23  Rochelle Lee                     Kaiser             32-02.75 
 24  Kristy Inamasu                   Maui High          32-01.50 
 25  Cheyna Tallant                   Baldwin            32-00.00 
 
Event 9  Girls High Jump
===============================================================================
 Meet Record:  5-05.50  1999        Natasha Kai, Kahuku                        
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Chelsea Machida                  Maui High           5-04.00 
  2  Caroline Ritson                  Punahou Girls       5-02.00 
  3  Sarah Nicolaisen                 Ka'u                5-02.00 
  4  Erika Cushnie                    Hawaii Prep         5-02.00 
  5  Jamilee Jimenez                  Kauai High          5-02.00 
  6  Nalani Ravelo                    Kalaheo             5-01.00 
  7  Mindy Campbell                   Hawaii Prep         5-00.00 
  8  Cassie Morigaki                  Waiakea             5-00.00 
  9  Hailey Kauhane                   Kamehameha Girls    5-00.00 
 10  Alexa Untermann                  Punahou Girls       5-00.00 
 11  Noelani Roach                    Waipahu             4-11.00 
 12  Kelsey Masuda                    Christian Libert    4-10.00 
 13  Chanteal Satele                  Word of Life        4-10.00 
 14  Ili Wong                         Iolani Girls        4-10.00 
 15  Kristy Inamasu                   Maui High           4-10.00 
 16  Jordyn Kilgore                   Lahainaluna         4-10.00 
 17  Michele Gilliland                Punahou Girls       4-10.00 
 18  Michele Ip                       Kaiser              4-10.00 
 19  Makena Naho'oikaika              Ks- Big Island      4-10.00 
 20  Ashley Burt                      Kahuku              4-09.00 
 21  Brittni Dinong                   Waianae             4-08.00 
 22  Shannon Johnson                  Aiea                4-08.00 
 23  Anna Schlueter                   Maui High           4-08.00 
 24  Nikki Stomski                    Hawaii Prep         4-08.00 
 25  Kerry Roche                      Lahainaluna         4-08.00 
 26  Veronica Griffin                 Mililani            4-08.00 
 27  Madani Estrella                  Molokai             4-08.00 
 
Event 10  Boys High Jump
===============================================================================
 Meet Record:   6-09  1998        Kris Cuaresma-Primm, Mid-Pacific Institute   
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Hudson Taylor                    Word of Life        6-02.00 
  2  Keahi Raikes                     KS - Maui           6-01.00 
  3  Kekoa Mountcastle                KS - Maui           6-00.00 
  4  Carl Minns                       Kamehameha Boys     6-00.00 
  5  Sean Kennington                  Leilehua            6-00.00 
  6  Chris Newcomb                    Waimea              6-00.00 
  7  Lawrence Britt                   Campbell            6-00.00 
  8  Ziggy Muramoto                   Farrington          5-11.00 
  9  Kelson Kawai                     Kohala              5-10.00 
 10  Devin Marquez                    Kohala              5-10.00 
 11  Sam Unger                        Konawaena           5-10.00 
 12  Aaremey Palomares                Leilehua            5-10.00 
 13  Kala'e Camarillo                 KS - Maui           5-10.00 
 14  Adisa Ahern-Woodson              HILO                5-10.00 
 15  Taylor Spencer                   St. Louis           5-10.00 
 16  Aldrin Valdez                    Radford             5-10.00 
 17  Cole Soma                        St. Louis           5-10.00 
 18  Randall Cagaoan                  Roosevelt           5-10.00 
 19  Jordan Gomes                     Kamehameha Boys     5-10.00 
 20  John Hagar                       Punahou Boys        5-10.00 
 21  Ethan Higa                       Baldwin             5-10.00 
 22  Kai Kahanamoku                   Kaiser              5-10.00 
 23  Reece Alnas                      Ks- Big Island      5-10.00 
 
Event 11  Girls Pole Vault
===============================================================================
 Meet Record:  11-04  2003        Chun Mei Nickles, Mililani                   
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Daysha Viernes                   HILO               10-05.00 
  2  Dana Harada                      Punahou Girls      10-01.00 
  3  Asia Okamura                     Baldwin             9-06.00 
  4  Brittany Lee                     Roosevelt           9-06.00 
  5  Leigh Martel                     Punahou Girls       9-03.00 
  6  Regan Balmoja                    Punahou Girls       9-00.00 
  7  Dallas Pua'a                     Maui High           9-00.00 
  8  Jessie Harris                    HILO                8-06.00 
  9  Christine Parke                  Maryknoll           8-06.00 
 10  Emily Shiraki                    Iolani Girls        8-06.00 
 11  Victoria Shirkey                 HILO                8-06.00 
 12  Rochelle Lee                     Kaiser              8-06.00 
 13  Erica Davidge                    King K              8-06.00 
 14  Kara Kobayashi                   Mililani            8-06.00 
 15  Amy Bumatai                      Kamehameha Girls    8-06.00 
 16  Kelsey Abellanida                King K              8-06.00 
 17  Sharyn Wada                      Baldwin             8-00.00 
 18  Michele Ip                       Kaiser              8-00.00 
 19  Charmaine Tomlinson              Radford             8-00.00 
 20  Rebekah Chmura                   Hawaii Prep         8-00.00 
 21  Courtney Haskins                 Hawaii Prep         8-00.00 
 22  Justine Ai                       St. Anthony         8-00.00 
 
Event 12  Boys Pole Vault
===============================================================================
 Meet Record:  15-03  1997        Bubba Maclean, St. Anthony                   
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Erik Rasmussen                   St. Anthony        14-09.00 
  2  Colby Takeda                     Iolani Boys        14-06.00 
  3  Cameron Daugherty                Mililani           14-00.00 
  4  Gordon Cox                       Waipahu            13-06.00 
  5  Ryan Terao                       Punahou Boys       13-06.00 
  6  Billy Pacheco                    St. Anthony        13-06.00 
  7  John-Michael Delima              Baldwin            13-06.00 
  8  Micah Swain                      Kamehameha Boys    13-06.00 
  9  Steven Bolosan-Shenn             Moanalua           13-06.00 
 10  Dave Walden                      Punahou Boys       13-00.00 
 11  Dane Tamayori                    Punahou Boys       13-00.00 
 12  Jose Quan                        Hawaii Prep        12-06.00 
 13  David King                       HILO               12-03.00 
 14  Juan Estrada                     St. Anthony        12-00.00 
 15  Tommy Barber                     Baldwin            12-00.00 
 16  Scott Hunter                     HILO               12-00.00 
 17  Josh Schretenthaler              Iolani Boys        12-00.00 
 18  GeorgeAT Bugarin                 Moanalua           12-00.00 
 19  Devin Sakamoto                   Baldwin            12-00.00 
 20  Caleb Friel                      Ks- Big Island     11-08.00 
 21  Tyler Diamond                    Mililani           11-06.00 
 22  Brad Tomishiro                   HILO               11-00.00 
 23  Martin Santana                   Radford            11-00.00 
 24  Alexander McGuire                Keaau              11-00.00 
 25  Carl Alombro                     Roosevelt          11-00.00 
 26  Lindy Franco                     Maui High          11-00.00 
 27  Isaac Grotenhuis                 Christian Libert   11-00.00 
 
Event 13  Girls 100 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  14.85  2000        Vera Sims, Mililani                          
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Sarah Nicolaisen                 Ka'u                  15.17 
  2  June Ann Lusk                    Baldwin               15.54 
  3  Larissa P Edwards                Ka'u                  15.57 
  4  Alana Durrett                    Kamehameha Girls      15.80 
  5  Ciera Wilson                     Baldwin               15.91 
  6  Chanel Anderson                  Radford               16.12 
  7  Rachel Won                       Iolani Girls          16.16 
  8  Ili Wong                         Iolani Girls          16.22 
  9  Shynequa Bell                    Radford               16.44 
 10  Alexandra Holshue                Kohala                16.47 
 11  Grace Hedemann                   Konawaena             16.79 
 12  Justina Wood                     Hawaii Prep           16.81 
 13  Jenna Matsumoto                  University High       16.82 
 14  Alana Meditz                     Kamehameha Girls      16.82 
 15  Tajana Santiago                  Kahuku                16.84 
 16  Misha Jones                      Waianae               16.94 
 17  Sunni Acosta                     Waimea                16.96 
 18  Kharyse Thompson                 Radford               17.00 
 19  Karyn Nahtice Nield              Kapaa                 17.01 
 20  Christine Iha                    Kalani                17.24 
 21  Asia Okamura                     Baldwin               17.24 
 22  Courtney Tuvale                  Waianae               17.24 
 23  Nikki Stomski                    Hawaii Prep           17.27 
 24  Cordray Vorderbrugge             Kaiser                17.33 
 25  Cayla Kitabayashi                Waimea                17.36 
 26  Jana Larson                      Ka'u                  17.49 
 27  Jonina Abell                     Waianae               17.58 
 28  Jacqueline Reed                  Waiakea               17.59 
 29  Maggie Cannell                   Iolani Girls          17.60 
 
Event 14  Boys 110 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  14.34  1986        David Maeva, Kamehameha High School          
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  D'Andre Benjamin                 Mililani              15.00 
  2  Colton Quinabo                   Baldwin               15.14 
  3  Mike Yee                         Punahou Boys          15.25 
  4  Ethan Rista                      Castle                15.27 
  5  David Choi                       Baldwin               15.48 
  6  Pono Hanson                      Kamehameha Boys       15.50 
  7  Javen Correia                    Maryknoll             15.52 
  8  Kaneakua Friel                   Kamehameha Boys       15.58 
  9  Deryck Lim                       Punahou Boys          15.60 
 10  Christopher Smith                Radford               15.73 
 11  Paipai Jr Falemalu               Kahuku                15.74 
 12  Preston Ayala                    Waianae               15.80 
 13  Jacob Edwards                    Ka'u                  15.89 
 14  Kelemeke Maifea                  Waianae               15.91 
 15  Stan Nakasone                    Kahuku                16.04 
 16  David Atiz                       Keaau                 16.11 
 17  Florimar Miyat                   Radford               16.14 
 18  Lake Casco                       Lahainaluna           16.16 
 19  Kiakona Monteilh                 Castle                16.24 
 20  Christopher Correa               Radford               16.30 
 21  Chris Newcomb                    Waimea                16.32 
 22  Joseph Velasco                   Kapaa                 16.35 
 23  Taylor Wong                      Iolani Boys           16.41 
 24  Nathan McCloud                   Waianae               16.44 
 25  Thomas Dela Cruz                 HILO                  16.44 
 26  Mitchell Gleed                   Hawaii Prep           16.47 
 27  Andy Luerson                     Punahou Boys          16.49 
 28  Jacob Teixeira                   Kamehameha Boys       16.51 
 
Event 15  Girls 100 Meter Dash Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  12.25  2005        June-Ann Lusk, Baldwin                       
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Britney Stephens                 Mililani              12.17 
  2  Tamara Mcgee                     Kapolei               12.30 
  3  Yasmina Taketa                   Kalani                12.44 
  4  Ciara Quarles                    Mililani              12.52 
  5  Brittany Feiteira                Baldwin               12.54 
  6  Hailey Kauhane                   Kamehameha Girls      12.61 
  7  Beverly Quiamas                  Honokaa               12.68 
  8  Presley Pawn                     Iolani Girls          12.80 
  9  Tiffany Ikeda-Simao              Kauai High            12.84 
 10  Ashley Burt                      Kahuku                12.84 
 11  Corie Schattauer                 HILO                  12.89 
 12  Helanica Nautu                   Kahuku                12.90 
 13  Maile Thomas                     Baldwin               12.94 
 14  Ashley Satterwhite               Punahou Girls         12.95 
 15  Jamilee Jimenez                  Kauai High            12.97 
 16  Mia Minkler                      King K                13.04 
 17  Chasytie Morgan                  Nanakuli              13.04 
 18  Kathleen Cadiente                Kauai High            13.04 
 19  Kim Culver                       Punahou Girls         13.05 
 20  Diana Malpas                     Moanalua              13.09 
 21  Brynne Asing                     Punahou Girls         13.11 
 22  Nicole Smith                     KS - Maui             13.14 
 23  Bianca Rajan                     King K                13.14 
 24  Darcy Shindo                     Iolani Girls          13.16 
 25  Leilani Speer                    Kahuku                13.54 
 
Event 16  Boys 100 Meter Dash Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  10.80  1999        Shane Victorino, St. Anthony                 
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Jonathan Atangan                 Radford               11.01 
  2  Kawika Ornellas                  Mililani              11.08 
  3  Kalua Noa                        Kaiser                11.09 
  4  Paea Keawakane                   KS - Maui             11.14 
  5  Reggie Harris                    Lahainaluna           11.14 
  6  William Stutzmann                St. Louis             11.16 
  7  Colton Quinabo                   Baldwin               11.18 
  8  Brandon Hardin                   Kamehameha Boys       11.21 
  9  Kekoa Mountcastle                KS - Maui             11.23 
 10  James Saffery                    Kaiser                11.29 
 11  Matt Tsujimura                   Punahou Boys          11.29 
 12  Isaac Aken                       Kapolei               11.32 
 13  Charles Soon III                 Kamehameha Boys       11.32 
 14  Caio Tondisi                     Lahainaluna           11.34 
 15  Shane Wo                         Punahou Boys          11.34 
 16  Eric James                       Aiea                  11.34 
 17  Joshwa Salvador                  Kaimuki               11.34 
 18  Ikaika Payomo                    Mililani              11.34 
 19  Jon Cummings                     Kahuku                11.34 
 20  Tom Roberts                      Kalaheo               11.34 
 21  Collin Saxby                     Hawaii Prep           11.34 
 22  Antion Dewalt                    PCHS                  11.35 
 23  Bronson Kaneao                   Keaau                 11.35 
 24  Mitchell Crim                    Maui High             11.37 
 25  Layne Fernandez                  Waimea                11.37 
 26  Demetrius Thomas                 Mililani              11.41 
 27  Brandon DeMello                  Kamehameha Boys       11.44 
 28  Donniqtay Campbell               Radford               11.44 
 29  Micah Abrew-Laybon               Leilehua              11.44 
 30  Motsie Shuping                   Hawaii Prep           11.44 
 31  Kirk Hubbard                     Moanalua              11.44 
 
Event 17  Girls 1500 Meter Run Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  4:38.83  1999        Victoria Chang, Punahou                    
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Dara Pagaduan                    Kamehameha Girls    4:57.21 
  2  Mari Carmichael                  Punahou Girls       4:59.14 
  3  Bailey Massenburg                King K              4:59.20 
  4  Chelsea Smith-Wishard            Kauai High          5:00.39 
  5  Haley Abing                      LaPietra            5:01.02 
  6  Julie Besenbruch                 Maryknoll           5:01.04 
  7  Farrah Madanay                   Punahou Girls       5:02.26 
  8  Ka'ahumanu Rozet                 KS - Maui           5:03.72 
  9  Jenna Wong                       Iolani Girls        5:04.68 
 10  Maile Scarpino                   Iolani Girls        5:07.00 
 11  Katie Pellitteri                 Iolani Girls        5:07.80 
 12  Keri Ogden                       Hawaii Prep         5:09.57 
 13  Kristi Torkildson                Punahou Girls       5:10.95 
 14  Leialoha Bratton                 Kaiser              5:11.34 
 15  Savannah Lowrie                  Leilehua            5:12.27 
 16  Amanda Tamanaha                  Priory              5:12.94 
 17  Dayna Domingo                    PCHS                5:13.29 
 18  Claire Hann                      Maryknoll           5:13.54 
 19  Kristin Ali Keith                Mililani            5:14.74 
 20  Nicole Painter                   Mililani            5:14.78 
 21  Mallory Kurosumi                 Mid-Pacific         5:15.20 
 22  Noelani Vargas                   Hawaii Prep         5:15.71 
 23  Kelli Ishihara                   Mililani            5:16.54 
 24  Malia Kagawa                     Maryknoll           5:18.74 
 25  Alicia Greenwell                 Honokaa             5:19.09 
 26  Caralyn Broyles                  Waimea              5:20.20 
 
Event 18  Boys 1500 Meter Run Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  4:05.79  2002        Todd Iacovelli, Punahou                    
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Keoni Ucker                      Christian Libert    4:07.88 
  2  Joey Amescua                     Baldwin             4:13.69 
  3  Nick Ucker                       Christian Libert    4:14.02 
  4  Nicholas Hagemann                Keaau               4:14.39 
  5  Dawson Vorderbruegge             Kaiser              4:16.55 
  6  Reid Hunter                      King K              4:17.97 
  7  Lucas Lam                        Punahou Boys        4:19.17 
  8  Preston Vierra                   Honokaa             4:19.46 
  9  Tyler Mulloy                     Iolani Boys         4:20.00 
 10  Travis Larsen-Helbing            Honokaa             4:21.31 
 11  Matt Nakamoto                    Hawaii Baptist A    4:22.42 
 12  Louis Torres                     Moanalua            4:22.78 
 13  Paul Williams                    Leilehua            4:22.84 
 14  Mackenzie Crommett               Hawaii Prep         4:22.94 
 15  Kainoa Ho                        Kamehameha Boys     4:23.19 
 16  Dexter Monroe                    Moanalua            4:23.25 
 17  Kon Weber                        Iolani Boys         4:25.00 
 18  Scott Motobu                     Mid-Pacific         4:25.26 
 19  Kenji Kadowaki                   Punahou Boys        4:25.61 
 20  Isaiah Sato                      Kamehameha Boys     4:25.94 
 21  Joshua Bay                       Leilehua            4:26.58 
 22  Tyler Orme                       Kahuku              4:27.17 
 23  Trevor Wong                      Kaiser              4:27.99 
 24  Andrew Atangan                   Radford             4:28.76 
 25  Everett Jellinek                 Punahou Boys        4:29.24 
 26  Kensuke Taylor                   Kailua              4:29.38 
 27  Christian Putegnat               Campbell            4:29.57 
 28  Alan Akagi                       Leilehua            4:29.95 
 29  Christian Wells                  Christian Libert    4:30.05 
 30  Fil Colon                        Seabury             4:30.32 
 31  Spencer Thomas                   Ks- Big Island      4:30.52 
 32  Derek Hondo                      Baldwin             4:31.02 
 33  Bryan Silva                      Keaau               4:31.28 
 34  Daniel Brooks                    Keaau               4:31.45 
 35  Ramon Melendez                   Mililani            4:31.48 
 
Event 19  Girls 4x100 Meter Relay Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  48.92  1999        Dalrymple, Simms, Tucker, Hammonds, Mililani 
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Baldwin High School                                    49.70 
  2  Mililani High School                                   50.05 
  3  Punahou School Girls                                   50.16 
  4  Iolani School Girls                                    50.63 
  5  Kauai High School                                      50.75 
  6  Kahuku High School                                     50.98 
  7  Hilo                                                   51.27 
  8  Kamehameha Schools Girls                               51.45 
  9  Kapolei High School                                    51.68 
 10  Konawaena                                              52.40 
 11  Christian Liberty                                      52.52 
 12  Radford High School                                    52.64 
 13  Roosevelt High School                                  52.65 
 14  Ka'u High School                                       52.67 
 15  Hawaii Preparatory Academy                             52.82 
 16  Word of Life Academy                                   53.10 
 17  Kaiser High School                                     53.15 
 18  Waipahu High School                                    53.37 
 19  Kamehameha Schools - Hawaii                            53.38 
 20  Pearl City High School                                 53.42 
 21  King Kekaulike School                                  53.44 
 22  Waianae High School                                    53.47 
 23  Honoka'a                                               53.49 
 24  Campbell High School                                   53.78 
 25  Nanakuli High School                                   53.80 
 26  Sacred Hearts Academy                                  53.90 
 27  Moanalua High School                                   54.00 
 28  Waimea High School                                     54.35 
 29  Maui High School                                       55.02 
 
Event 20  Boys 4x100 Meter Relay Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  42.78  2005        Waimea High School, Waimea                   
                      T Batis, K Estes, E Oroc, T Yamase                
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Mililani High School                                   43.36 
  2  Kamehameha Schools  Boys                               43.39 
  3  Punahou  School Boys                                   43.71 
  4  Hawaii Preparatory Academy                             43.80 
  5  St. Louis                                              43.81 
  6  Baldwin High School                                    43.82 
  7  Kamehameha Schools - Maui                              43.88 
  8  Kaiser High School                                     43.99 
  9  Radford High School                                    44.09 
 10  Lahainaluna High School                                44.44 
 11  Iolani School Boys                                     44.44 
 12  Kauai High School                                      44.46 
 13  Damien Memorial                                        44.76 
 14  Kahuku High School                                     44.76 
 15  Waimea High School                                     44.83 
 16  Waipahu High School                                    44.84 
 17  Waianae High School                                    44.97 
 18  Keaau High School                                      45.07 
 19  Pearl City High School                                 45.13 
 20  Kapolei High School                                    45.18 
 21  Kaimuki High School                                    45.46 
 22  Word of Life Academy                                   45.72 
 
Event 21  Girls 400 Meter Dash Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  54.41  1998        Endia Abrante, Kaiser                        
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Brittany Feiteira                Baldwin               58.64 
  2  Marisa Schoen                    Punahou Girls         60.57 
  3  Ashlee Jimenez                   Kamehameha Girls      60.60 
  4  Jamilia Epping                   Keaau                 60.96 
  5  Maile Carigon                    Christian Libert      61.10 
  6  Ciara Quarles                    Mililani              61.36 
  7  Maile Thomas                     Baldwin               61.70 
  8  Yasmina Taketa                   Kalani                61.84 
  9  Juliana Brown                    Punahou Girls         61.87 
 10  Ashley Moorehouse                Keaau                 62.37 
 11  Demetria Woods                   Radford               62.39 
 12  Emilee Lantis                    HILO                  62.40 
 13  Courtney Honda                   Kamehameha Girls      62.43 
 14  Mia Minkler                      King K                62.64 
 15  Tamara Mcgee                     Kapolei               62.73 
 16  Tahnee Dudoit                    Roosevelt             62.84 
 17  Stacie Lee                       Hawaii Baptist A      63.06 
 18  Bianca Rajan                     King K                63.14 
 19  Stephanie Burns                  Punahou Girls         63.26 
 20  Ashley Burt                      Kahuku                63.44 
 21  Leilani Speer                    Kahuku                63.49 
 22  Lisa Heslinga                    Kealakehe             63.53 
 23  Victoria Black                   Kapolei               63.54 
 24  Taylor Chock                     Iolani Girls          63.64 
 25  Laura Bunner                     Mililani              63.78 
 26  Kaitlyn Quist                    HILO                  63.94 
 27  Auika Muragin                    Kauai High            63.98 
 28  Joanna Lawlor                    Maryknoll             64.02 
 29  Kelsey Masuda                    Christian Libert      64.24 
 30  Dana Fujiwara                    Waipahu               64.24 
 31  Jonina Abell                     Waianae               64.29 
 32  Alexa Foley                      King K                64.34 
 33  Bronte Kaneakua                  Ks- Big Island        64.39 
 34  Tera Ali                         Leilehua              64.44 
 35  Sophia Freeman                   King K                64.44 
 36  Kelsie Mackie                    Seabury               64.75 
 37  Bre Becker                       Christian Libert      64.87 
 
Event 22  Boys 400 Meter Dash Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  48.66  1997        Bennett Valencia, Punahou                    
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Collin Saxby                     Hawaii Prep           49.57 
  2  Zach Coronas                     Punahou Boys          49.57 
  3  Joey Amescua                     Baldwin               50.24 
  4  Jesse Henderson                  King K                50.62 
  5  Motsie Shuping                   Hawaii Prep           50.89 
  6  Mitchell Crim                    Maui High             51.30 
  7  Eric James                       Aiea                  51.31 
  8  Tyler Hee                        Iolani Boys           51.61 
  9  Jonathan Atangan                 Radford               51.69 
 10  Matthew Lawless                  Lahainaluna           51.86 
 11  Tobie Reeuwijk                   Punahou Boys          51.92 
 12  Scott Donzel                     Leilehua              52.09 
 13  Ikaika Kamaka                    Radford               52.11 
 14  Gen Priest                       Kapolei               52.22 
 15  Bronson Kahaleua                 HILO                  52.42 
 16  Xavier Herrera                   Kapolei               52.44 
 17  Christian Bueno-Kanei            Maryknoll             52.54 
 18  Jamie Rivera                     Mid-Pacific           52.55 
 19  Travis Larsen-Helbing            Honokaa               52.56 
 20  Tate Tsuruda                     Word of Life          52.67 
 21  Billy Marrs                      Baldwin               52.70 
 22  Ryan Nupen                       Mililani              52.74 
 23  Harrison Miguel                  Waipahu               52.93 
 24  Kyle Blair                       Radford               52.97 
 25  Carlo Liquido                    Punahou Boys          53.02 
 26  Austen Hagio                     PCHS                  53.24 
 
Event 23  Girls 300 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  42.80  2000        Vera Simms, Mililani                         
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Sarah Nicolaisen                 Ka'u                  45.42 
  2  Alana Meditz                     Kamehameha Girls      45.65 
  3  Alana Durrett                    Kamehameha Girls      46.45 
  4  June Ann Lusk                    Baldwin               46.98 
  5  Larissa P Edwards                Ka'u                  47.65 
  6  Jenna Matsumoto                  University High       47.75 
  7  Lindsey Dahl                     Konawaena             47.78 
  8  Chanel Anderson                  Radford               48.03 
  9  Jana Larson                      Ka'u                  48.54 
 10  Rachel Won                       Iolani Girls          48.61 
 11  Justina Wood                     Hawaii Prep           48.69 
 12  Nicole Smith                     KS - Maui             48.88 
 13  Ciera Wilson                     Baldwin               49.24 
 14  Grace Hedemann                   Konawaena             49.28 
 15  Noelani Roach                    Waipahu               49.38 
 16  Isabel Romero                    Mililani              49.46 
 17  Nikki Stomski                    Hawaii Prep           49.60 
 18  Cordray Vorderbrugge             Kaiser                49.74 
 19  Tajana Santiago                  Kahuku                49.84 
 20  Misha Jones                      Waianae               50.07 
 21  Karyn Nahtice Nield              Kapaa                 50.27 
 22  Jessica Hamada                   Radford               50.61 
 23  Alexandra Holshue                Kohala                50.68 
 24  Kini Shuping                     Hawaii Prep           50.89 
 25  Kaila Custer                     King K                51.28 
 26  Emily Latimer                    Priory                51.42 
 27  Francene Batalon                 Maryknoll             51.46 
 28  Aubrey Shaw                      Ks- Big Island        51.78 
 29  Kathleen Cadiente                Kauai High            51.82 
 
Event 24  Boys 300 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  38.10  1999        Dana Navarro-Arias, Maui High School         
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  D'Andre Benjamin                 Mililani              39.93 
  2  Mike Yee                         Punahou Boys          40.40 
  3  Ethan Rista                      Castle                40.53 
  4  Kaneakua Friel                   Kamehameha Boys       41.02 
  5  Daniel Royce                     Konawaena             41.40 
  6  Jonathan Takitani                Baldwin               41.42 
  7  Javen Correia                    Maryknoll             41.45 
  8  Gordon Cox                       Waipahu               41.58 
  9  John-Michael Delima              Baldwin               41.60 
 10  Taylor Wong                      Iolani Boys           41.61 
 11  Stan Nakasone                    Kahuku                41.65 
 12  David Atiz                       Keaau                 41.70 
 13  Aaremey Palomares                Leilehua              41.84 
 14  Pono Hanson                      Kamehameha Boys       41.87 
 15  Deryck Lim                       Punahou Boys          41.97 
 16  Jacob Edwards                    Ka'u                  42.07 
 17  Mitchell Gleed                   Hawaii Prep           42.15 
 18  Thomas Dela Cruz                 HILO                  42.28 
 19  Colton Quinabo                   Baldwin               42.34 
 20  Lake Casco                       Lahainaluna           42.57 
 21  Nathan Blue                      Radford               42.62 
 22  Broc Bangloy                     Keaau                 42.63 
 23  James Ancog                      Kalaheo               42.69 
 24  Liko Oliveira                    Kamehameha Boys       42.74 
 25  Dayton Kim                       HILO                  42.78 
 26  Chris Wong                       Punahou Boys          42.85 
 27  Hansen Ho                        Kapolei               42.89 
 28  Joseph Velasco                   Kapaa                 43.08 
 29  Kelemeke Maifea                  Waianae               43.09 
 30  Manoa Latu                       St. Louis             43.10 
 
Event 25  Girls 800 Meter Run Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  2:13.23  1998        Eri Macdonald, Punahou                     
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Chelsea Mckenzie                 Konawaena           2:20.88 
  2  Brittany Young                   Seabury             2:21.15 
  3  Kim Culver                       Punahou Girls       2:22.44 
  4  Marisa Schoen                    Punahou Girls       2:23.07 
  5  Tereza Chylkova                  HILO                2:24.37 
  6  Dara Pagaduan                    Kamehameha Girls    2:24.68 
  7  Keri Ogden                       Hawaii Prep         2:25.57 
  8  Leialoha Bratton                 Kaiser              2:26.64 
  9  Johnelle Maielua                 Kamehameha Girls    2:26.67 
 10  Briana Goodnight                 Baldwin             2:27.21 
 11  Chelsea Smith-Wishard            Kauai High          2:27.62 
 12  Maile Scarpino                   Iolani Girls        2:27.92 
 13  Kia Atkins                       Radford             2:28.19 
 14  Haley Abing                      LaPietra            2:28.30 
 15  Amelia Linsky                    Iolani Girls        2:28.31 
 16  Noelani Vargas                   Hawaii Prep         2:28.54 
 17  Brooke Brown                     Mililani            2:29.69 
 18  Bailey Massenburg                King K              2:30.20 
 19  Nicole Peltzer                   Priory              2:30.37 
 20  Mariama Lane                     Leilehua            2:31.44 
 21  Kaitlyn Chock                    Waiakea             2:31.67 
 22  Emily Latimer                    Priory              2:32.06 
 23  Caralyn Broyles                  Waimea              2:32.07 
 24  Mallory Kurosumi                 Mid-Pacific         2:32.31 
 25  Charlotte Loo                    Kamehameha Girls    2:32.42 
 26  Julie Besenbruch                 Maryknoll           2:32.61 
 27  Jennie Barto                     Konawaena           2:32.71 
 28  Tia Nakashima                    Hawaii Baptist A    2:32.77 
 29  Charmaine Tomlinson              Radford             2:33.24 
 30  Jana Larson                      Ka'u                2:33.26 
 31  Amy Hunt                         Mililani            2:33.35 
 32  Demetria Woods                   Radford             2:33.38 
 33  Nicolette Jordan                 Priory              2:33.66 
 34  Breehn Sasaki                    Punahou Girls       2:33.95 
 
Event 26  Boys 800 Meter Run Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  1:51.1h  1983        Joey Bunch, Radford                        
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Joey Amescua                     Baldwin             1:57.04 
  2  Caleb Bauer                      Makua Lani          2:02.12 
  3  Kyle Pidot                       Kamehameha Boys     2:02.72 
  4  Nick Ucker                       Christian Libert    2:02.87 
  5  Joshua Bay                       Leilehua            2:03.35 
  6  Lucas Lam                        Punahou Boys        2:03.62 
  7  Sam Ohashi-White                 Baldwin             2:03.74 
  8  Reid Hunter                      King K              2:03.84 
  9  Kevin Barr                       Iolani Boys         2:03.93 
 10  Ben Strand                       Punahou Boys        2:04.13 
 11  Nick Ogata                       Mililani            2:04.14 
 12  Michael Schultz                  Kealakehe           2:04.35 
 13  Craig Kandler                    Kaiser              2:04.65 
 14  Chris Piadade                    Mililani            2:05.02 
 15  Alan Akagi                       Leilehua            2:05.20 
 16  Ryan Nakasone                    Punahou Boys        2:05.28 
 17  Jordan McEntire                  Seabury             2:05.30 
 18  Preston Vierra                   Honokaa             2:05.58 
 19  Travis Renshaw                   Kamehameha Boys     2:06.56 
 20  Jerry Nourrie                    Honokaa             2:06.58 
 21  Amor Love                        HILO                2:06.59 
 22  Ethan Higa                       Baldwin             2:06.80 
 23  Scott Motobu                     Mid-Pacific         2:06.82 
 24  Andrew Frazier                   Aiea                2:06.86 
 25  Charlton Hee                     Kamehameha Boys     2:06.97 
 26  John Sanchez                     Keaau               2:07.10 
 27  Dexter Monroe                    Moanalua            2:07.34 
 28  Travis Larsen-Helbing            Honokaa             2:07.68 
 29  Peter Hanakahi                   Word of Life        2:07.70 
 30  Mike Hann                        Maryknoll           2:07.84 
 31  Kaveh Nikou                      Kaiser              2:08.02 
 32  Harrison Miguel                  Waipahu             2:08.14 
 33  Danny Watson                     Lahainaluna         2:08.23 
 34  Spencer Thomas                   Ks- Big Island      2:08.23 
 35  Rick Goto                        Mid-Pacific         2:08.29 
 36  Louis Torres                     Moanalua            2:08.44 
 37  Pili Kaaihue                     St. Anthony         2:08.72 
 
Event 27  Girls 200 Meter Dash Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  25.04  2002        Lauren Dignam, Iolani                        
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Britney Stephens                 Mililani              25.24 
  2  Brittany Feiteira                Baldwin               25.54 
  3  Tamara Mcgee                     Kapolei               25.69 
  4  Ciara Quarles                    Mililani              26.02 
  5  Yasmina Taketa                   Kalani                26.14 
  6  Ashley Satterwhite               Punahou Girls         26.18 
  7  Presley Pawn                     Iolani Girls          26.23 
  8  Hailey Kauhane                   Kamehameha Girls      26.24 
  9  Sarah Nicolaisen                 Ka'u                  26.28 
 10  Beverly Quiamas                  Honokaa               26.60 
 11  Corie Schattauer                 HILO                  26.71 
 12  Ciera Wilson                     Baldwin               26.77 
 13  Larissa P Edwards                Ka'u                  26.79 
 14  Mia Minkler                      King K                26.92 
 15  Tiffany Ikeda-Simao              Kauai High            26.94 
 16  Nicole Smith                     KS - Maui             27.02 
 17  Maile Thomas                     Baldwin               27.04 
 18  Ashley Burt                      Kahuku                27.24 
 19  Helanica Nautu                   Kahuku                27.24 
 20  Juliana Brown                    Punahou Girls         27.35 
 21  Diana Malpas                     Moanalua              27.44 
 22  Bianca Rajan                     King K                27.44 
 23  Jamilia Epping                   Keaau                 27.50 
 24  Jordyn Kilgore                   Lahainaluna           27.64 
 25  Rochelle Lee                     Kaiser                27.74 
 26  Darcy Shindo                     Iolani Girls          27.74 
 
Event 28  Boys 200 Meter Dash Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  21.90  2004        Joseph Locey, Kapaa                          
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  William Stutzmann                St. Louis             22.39 
  2  Mitchell Crim                    Maui High             22.42 
  3  Zach Coronas                     Punahou Boys          22.44 
  4  Motsie Shuping                   Hawaii Prep           22.72 
  5  Antion Dewalt                    PCHS                  22.74 
  6  Collin Saxby                     Hawaii Prep           22.80 
  7  Kalua Noa                        Kaiser                22.82 
  8  Matt Tsujimura                   Punahou Boys          22.84 
  9  Brandon Hardin                   Kamehameha Boys       22.84 
 10  Colton Quinabo                   Baldwin               22.92 
 11  Kawika Ornellas                  Mililani              22.94 
 12  Micah Abrew-Laybon               Leilehua              22.94 
 13  Jason Bisera                     St. Anthony           22.98 
 14  Eric James                       Aiea                  22.98 
 15  Isaac Aken                       Kapolei               23.04 
 16  Paea Keawakane                   KS - Maui             23.04 
 17  Ikaika Payomo                    Mililani              23.04 
 18  Jesse Henderson                  King K                23.12 
 19  Caio Tondisi                     Lahainaluna           23.14 
 20  Jon Cummings                     Kahuku                23.14 
 21  Donniqtay Campbell               Radford               23.20 
 22  Tyler Hee                        Iolani Boys           23.21 
 23  Kainalu Severson                 KS - Maui             23.21 
 24  Charles Soon III                 Kamehameha Boys       23.30 
 25  Demetrius Thomas                 Mililani              23.31 
 26  Travis Larsen-Helbing            Honokaa               23.32 
 27  Bronson Kaneao                   Keaau                 23.35 
 28  Shane Wo                         Punahou Boys          23.37 
 29  Kalai Parish                     Kapolei               23.41 
 30  Jonathan Atangan                 Radford               23.44 
 31  Joshwa Salvador                  Kaimuki               23.54 
 32  James Ancog                      Kalaheo               23.64 
 
Event 29  Girls 3000 Meter Run Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  9:38.03  1999        Victoria Chang, Punahou                    
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Chelsea Oda                      Punahou Girls      10:48.66 
  2  Hailey Grossman                  Seabury            10:59.30 
  3  Julie Besenbruch                 Maryknoll          11:00.26 
  4  Jenna Wong                       Iolani Girls       11:00.83 
  5  Haley Abing                      LaPietra           11:02.86 
  6  Chelsea Smith-Wishard            Kauai High         11:07.84 
  7  Amanda Tamanaha                  Priory             11:10.40 
  8  Kristin Ali Keith                Mililani           11:14.16 
  9  Claire Hann                      Maryknoll          11:21.79 
 10  Malia Kagawa                     Maryknoll          11:23.99 
 11  Bailey Massenburg                King K             11:24.20 
 12  Katie Pellitteri                 Iolani Girls       11:25.67 
 13  Farrah Madanay                   Punahou Girls      11:28.54 
 14  Nicole Painter                   Mililani           11:29.62 
 15  Savannah Lowrie                  Leilehua           11:31.82 
 16  Dayna Domingo                    PCHS               11:31.82 
 17  Kelli Ishihara                   Mililani           11:33.50 
 18  Christina Wong                   Punahou Girls      11:33.66 
 19  Alicia Greenwell                 Honokaa            11:34.13 
 20  Keialani Wasson                  Kahuku             11:41.92 
 21  Noelani Vargas                   Hawaii Prep        11:54.96 
 22  Kirsten Davis                    Ks- Big Island     11:57.71 
 23  Keri Ogden                       Hawaii Prep        11:59.08 
 24  Mallory Kurosumi                 Mid-Pacific        11:59.95 
 25  Rachel Watkins                   Christian Libert   12:00.04 
 26  Kaualiiliimaikalani Segawa       Leilehua           12:00.88 
 27  Nicole Bae                       Roosevelt          12:02.24 
 28  Kawailelenani Carmack            Kapolei            12:05.24 
 
Event 30  Boys 3000 Meter Run Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  9:01.80  2002        Todd Iacovelli, Punahou                    
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Keoni Ucker                      Christian Libert    9:16.41 
  2  Bryce Jenkins                    Leilehua            9:21.59 
  3  Chris Burniske                   Punahou Boys        9:29.11 
  4  Mark Turner                      HILO                9:30.23 
  5  Scott Motobu                     Mid-Pacific         9:30.82 
  6  Kon Weber                        Iolani Boys         9:31.66 
  7  Matt Nakamoto                    Hawaii Baptist A    9:32.23 
  8  Dylan Azzarella                  Pahoa               9:35.49 
  9  Kensuke Taylor                   Kailua              9:37.83 
 10  Tyler Mulloy                     Iolani Boys         9:38.59 
 11  Travis Larsen-Helbing            Honokaa             9:38.67 
 12  Jake Shiraki                     Honokaa             9:38.78 
 13  Paul Williams                    Leilehua            9:39.34 
 14  Devin Fredericksen               Seabury             9:44.38 
 15  Carl Adolpho                     Molokai             9:44.39 
 16  Christian Wells                  Christian Libert    9:44.52 
 17  Reid Hunter                      King K              9:45.00 
 18  Trevor Leong                     Iolani Boys         9:47.67 
 19  Reyn Fernandez                   Punahou Boys        9:48.88 
 20  Kainoa Ho                        Kamehameha Boys     9:49.95 
 21  Mackenzie Crommett               Hawaii Prep         9:50.77 
 22  Preston Vierra                   Honokaa             9:51.14 
 23  Tomoyuki Miura                   Roosevelt           9:51.27 
 24  Kevin Donohue                    St. Louis           9:51.71 
 25  Nicholas Hagemann                Keaau               9:51.94 
 26  Andrew Atangan                   Radford             9:52.73 
 27  Johnny Kristel                   Baldwin             9:53.45 
 28  Louis Torres                     Moanalua            9:54.04 
 29  Landon Nagata                    Punahou Boys        9:54.18 
 30  Shawn Mizoguchi                  St. Anthony         9:54.79 
 31  Jon Chun                         Leilehua            9:56.48 
 32  Brandon Mulholland               Lahainaluna         9:56.51 
 33  Nathan Nakasuka                  Kamehameha Boys     9:58.48 
 34  Tyler Orme                       Kahuku              9:59.09 
 35  Christian Putegnat               Campbell            9:59.53 
 36  Dillon Soldwisch                 Lahainaluna         9:59.54 
 37  Chris Greenwell                  Hawaii Prep        10:01.29 
 38  Charles Gumm                     Radford            10:02.24 
 39  James Yoshimoto                  HILO               10:03.24 
 40  Dexter Monroe                    Moanalua           10:03.34 
 41  Matt Shanks                      Mililani           10:03.74 
 42  Kelsey Gratz                     Mililani           10:04.54 
 
Event 31  Girls 4x400 Meter Relay Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  4:00.51  1999        Yee, Yap, Macdonald, Berger, Punahou       
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Punahou School Girls                                 4:02.69 
  2  Baldwin High School                                  4:05.79 
  3  Kamehameha Schools Girls                             4:06.29 
  4  Mililani High School                                 4:08.73 
  5  Kapolei High School                                  4:11.95 
  6  Radford High School                                  4:13.68 
  7  Iolani School Girls                                  4:14.74 
  8  King Kekaulike School                                4:15.64 
  9  Konawaena                                            4:17.04 
 10  Hawaii Preparatory Academy                           4:17.54 
 11  Waipahu High School                                  4:18.42 
 12  Christian Liberty                                    4:18.87 
 13  Hilo                                                 4:19.38 
 14  Kahuku High School                                   4:19.97 
 15  Kaiser High School                                   4:21.69 
 16  Roosevelt High School                                4:22.35 
 17  Leilehua High School                                 4:24.86 
 18  Keaau High School                                    4:25.33 
 19  Word of Life Academy                                 4:26.19 
 20  Kamehameha Schools - Hawaii                          4:26.70 
 21  Waiakea                                              4:26.72 
 22  Hawaii Baptist Academy                               4:26.87 
 23  Castle High School                                   4:28.94 
 24  Honoka'a                                             4:29.05 
 25  St. Andrew's Priory                                  4:29.77 
 26  Seabury Hall                                         4:30.37 
 27  Kauai High School                                    4:31.66 
 28  Kaimuki High School                                  4:32.98 
 29  Waianae High School                                  4:33.84 
 30  Pearl City High School                               4:33.88 
 
Event 32  Boys 4x400 Meter Relay Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  3:20.2h  1985        Williams, Curry, Brackemhoff, Lee, Radford 
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Punahou  School Boys                                 3:26.96 
  2  Baldwin High School                                  3:27.49 
  3  Mililani High School                                 3:28.70 
  4  Kamehameha Schools  Boys                             3:30.72 
  5  Radford High School                                  3:31.28 
  6  Hawaii Preparatory Academy                           3:31.78 
  7  St. Louis                                            3:31.79 
  8  Word of Life Academy                                 3:32.60 
  9  Waipahu High School                                  3:33.43 
 10  King Kekaulike School                                3:34.26 
 11  Kaiser High School                                   3:36.14 
 12  Castle High School                                   3:36.55 
 13  Kapolei High School                                  3:36.58 
 14  Kahuku High School                                   3:36.98 
 15  Honoka'a                                             3:37.04 
 16  Konawaena                                            3:37.36 
 17  Christian Liberty                                    3:37.56 
 18  Pearl City High School                               3:37.94 
 19  Maui High School                                     3:38.12 
 20  Waiakea                                              3:38.36 
 21  Leilehua High School                                 3:38.74 
 22  Iolani School Boys                                   3:39.05 
 23  Keaau High School                                    3:39.42 
 24  Kamehameha Schools - Hawaii                          3:40.01 
 25  Moanalua High School                                 3:40.54 
 26  Lahainaluna High School                              3:40.98