Licensed to Mililani High School        Hy-Tek's Meet Manager 5/1/2007 04:47 AM
                    Punahou Relays - 4/26/2007 to 4/28/2007                    
                                Punahou School                                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 4x100 Meter Shuttle Hurdle
=========================================================================
        Meet: * 1:05.05  1998        Punahou                                   
                         Fujii, Funasaki, Yap, Sanford                     
    School                                            Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Kamehameha Schools Girls  'A'                     1:07.4h    1:06.6h  
     1) Savannah Wolfe SO               2) Jerica Tani-Higa SR            
     3) Alana Meditz JR                 4) Alana Durrett SR               
  2 Iolani School Girls  'A'                          1:08.5h    1:08.2h  
  3 Radford High School  'A'                          1:07.8h    1:09.8h  
  4 Waianae High School  'A'                          1:11.1h    1:10.4h  
Preliminaries
  5 Punahou School Girls  'A'                         1:12.0h             
  6 Roosevelt High School  'A'                        1:13.1h             
  7 Pac-5  'A'                                        1:16.3h             
  8 Radford High School  'B'                          1:16.6h             
  9 Waipahu High School  'A'                          1:17.7h             
 
Event 2  Boys 4x110 Meter Shuttle Hurdle
=========================================================================
        Meet: * 1:01.9h  1986        Kamehameha                                
                         Wong, Pa, Fukuda, Maeva                           
    School                                            Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Kamehameha Schools  Boys  'A'                     1:05.5h    1:05.4h  
     1) Pono Hanson SR                  2) Jacob Teixeira SO              
     3) Liko Oliveira SO                4) Kaneakua Friel SR              
  2 Waianae High School  'A'                          1:05.4h    1:05.9h  
  3 Punahou  School Boys  'A'                         1:08.5h    1:06.1h  
  4 Radford High School  'B'                          1:14.4h    1:17.5h  
Preliminaries
  5 Waianae High School  'B'                          1:18.6h             
  6 Iolani School Boys  'A'                           1:22.43             
  7 Waipahu High School  'A'                          1:24.3h             
 -- Radford High School  'A'                              DQ              
 -- Kapolei High School  'A'                              DQ              
 
Event 3  Girls 4x200 Meter Relay
=========================================================================
        Meet: * 1:44.75  1999        Mililani H.S.                             
                         Tucker, Simms, Hammond, Murphy                    
    School                                            Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Kamehameha Schools Girls  'A'                     1:52.15    1:47.68  
     1) Jacqueline Ho JR                2) Kayla Aiello SO                
     3) Kylee Ann Ah Choy SR            4) Hailey Kauhane SO              
  2 Iolani School Girls  'A'                          1:50.28    1:48.39  
  3 Kahuku High School  'A'                           1:52.27    1:49.22  
  4 Mililani High School  'A'                         1:47.31    1:49.28  
  5 Punahou School Girls  'A'                         1:52.06    1:50.38  
  6 Kapolei High School  'A'                          1:53.94    1:50.67  
  7 Roosevelt High School  'A'                        1:53.63    1:52.79  
  8 Radford High School  'A'                          1:54.35    1:54.92  
Preliminaries
  9 Word of Life Academy  'A'                         1:54.69             
 10 King Kekaulike High School  'A'                   1:55.90             
 11 Pac-5  'A'                                        1:58.02             
 12 Sacred Hearts Academy  'A'                        1:59.59             
 13 Waipahu High School  'A'                          1:59.68             
 14 Kaiser High School  'A'                           2:00.88             
 15 Mililani High School  'B'                         2:05.01             
 16 Waipahu High School  'B'                          2:05.28             
 17 Radford High School  'B'                          2:09.60             
 -- Pac-5  'B'                                            DQ              
 
Event 4  Boys 4x200 Meter Relay
=========================================================================
        Meet: * 1:28.1h  1976        Leileihua H.S.                            
                         Bradley, Glazier, Taylor, Cary                    
    School                                            Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Mililani High School  'A'                         1:31.65    1:32.23  
     1) Kawika Ornellas                 2) Fred Culp                      
     3) D'Andre Benjamin                4) Ikaika Payamo                  
  2 Kapolei High School  'A'                          1:33.14    1:33.04  
  3 Kahuku High School  'A'                           1:34.05    1:33.07  
  4 Leilehua High School  'A'                         1:34.56    1:34.12  
  5 Damien Memorial  'A'                              1:36.30    1:34.15  
  6 Kamehameha Schools  Boys  'A'                     1:33.98    1:34.86  
  7 Iolani School Boys  'A'                           1:37.28    1:35.35  
  8 Waipahu High School  'A'                          1:37.55    1:36.09  
Preliminaries
  5 Punahou  School Boys  'A'                         1:34.48             
 10 Word of Life Academy  'A'                         1:38.46             
 11 St. Louis  'A'                                    1:40.03             
 12 Kaiser High School  'A'                           1:40.09             
 13 Waianae High School  'A'                          1:40.26             
 14 Mid-Pacific Institute Jv/V  'A'                   1:40.82             
 15 Radford High School  'A'                          1:40.84             
 16 Nanakuli High School  'A'                         1:41.05             
 17 Kaiser High School  'B'                           1:41.45             
 18 King Kekaulike High School  'A'                   1:42.77             
 19 Pac-5  'A'                                        1:44.75             
 20 Waipahu High School  'B'                          1:48.14             
 -- Farrington High School  'A'                           DQ              
 -- Radford High School  'B'                              DQ              
 
Event 5  Girls Distance Medley
=========================================================================
        Meet: * 12:07.64  1999        Punahou                                  
                          Altman, Nelson, E. Macdonald, Chang               
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Punahou School Girls  'A'                        13:34.55   13:06.91  
     1) Marisa Schoen SR                2) Kim Culver SR                  
     3) Mari Carmichael SO              4) Chelsea Oda JR                 
  2 Iolani School Girls  'A'                                    13:15.52  
  3 Mililani High School  'A'                                   13:23.17  
  4 Pac-5  'A'                                                  13:30.28  
  5 Radford High School  'A'                                    13:30.76  
  6 Mililani High School  'B'                                   13:50.53  
  7 Punahou School Girls  'B'                                   13:55.83  
  8 Kaiser High School  'A'                                     14:09.47  
  9 Pac-5  'B'                                                  14:22.82  
 10 Kamehameha Schools Girls  'A'                               14:26.04  
 11 Mid-Pacific Institute Jv/V  'A'                  14:17.79   14:39.54  
 12 Waipahu High School  'A'                                    14:40.78  
 13 Roosevelt High School  'A'                       15:05.54   14:41.64  
 
Event 6  Boys Distance Medley
=========================================================================
        Meet: * 10:23.8h  1972        Punahou                                  
                          Bowen, Hatfield, King, Marsh                      
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kaiser High School  'A'                                     11:01.88  
     1) Tresor Wong                     2) Kaseh Nikou                    
     3) Craig Kandler                   4) Dawson Vorderbruegge           
  2 Iolani School Boys  'A'                                     11:06.23  
  3 Punahou  School Boys  'A'                        11:21.63   11:12.09  
  4 Pac-5  'A'                                                  11:34.82  
  5 Radford High School  'A'                                    11:40.74  
  6 Mililani High School  'A'                                   11:48.10  
  7 Kamehameha Schools  Boys  'A'                               11:54.65  
  8 Punahou  School Boys  'B'                                   12:07.63  
  9 Waipahu High School  'A'                                    12:07.98  
 10 Roosevelt High School  'A'                       12:12.74   13:05.81  
 11 Mid-Pacific Institute Jv/V  'A'                  11:24.59   14:00.34  
 
Event 7  Boys 6x66.666666666666666666666666667 Meter Relay POWER
=========================================================================
        Meet: * 45.59  1998        St. Louis                                   
                       Alualu, Correa, Loo, Manumaleuna, Siofele, Tata   
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kamehameha Schools  Boys  'A'                                  48.83  
     1) Samuel Walker JR                2) Kanoe Alapai JR                
     3) Justin Kanoho JR                4) Isaiah Lavea JR                
  2 Word of Life Academy  'A'                                      49.35  
  3 Farrington High School  'A'                                    49.62  
  4 Mixed Team  'A'                                                53.16  
  5 Punahou  School Boys  'A'                                      53.83  
 
Event 8  Girls 1600 Sprint Medley
=========================================================================
        Meet: * 4:12.62  2006        Punahou, Punahou                          
                         S Cabreros, S Ratte, K Culver, M Schoen           
    School                                            Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Punahou School Girls  'A'                         4:35.69    4:26.34  
     1) Samantha Cabreros SR            2) Ashley Satterwhite FR          
     3) Marisa Schoen SR                4) Kim Culver SR                  
  2 Kaiser High School  'A'                           4:33.94    4:35.69  
  3 Pearl City High School  'A'                       4:41.21    4:37.23  
  4 King Kekaulike High School  'A'                   4:44.87    4:38.02  
  5 Kahuku High School  'A'                           4:36.14    4:38.53  
  6 Mid-Pacific Institute Jv/V  'A'                   4:46.39    4:47.32  
  7 Kamehameha Schools Girls  'A'                     4:38.71    4:52.00  
Preliminaries
  6 Iolani School Girls  'A'                          4:42.24             
  9 Radford High School  'A'                          4:53.74             
 10 Mililani High School  'A'                         5:14.86             
 11 Mililani High School  'B'                         5:18.75             
 -- Pac-5  'A'                                            DQ              
 
Event 9  Boys 1600 Sprint Medley
=========================================================================
        Meet: * 3:34.24  1998        Punahou                                   
                         Seta, Lam, Valencia, Chun                         
    School                                            Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 King Kekaulike High School  'A'                   3:52.32    3:45.14  
     1) Eli Smith                       2) Max Ross                       
     3) Jesse Henderson                 4) Reid Hunter                    
  2 Iolani School Boys  'A'                           4:08.84    3:54.80  
  3 St. Louis  'A'                                    4:01.00    3:59.91  
  4 Pac-5  'A'                                        4:04.94    4:05.61  
  5 Waipahu High School  'A'                          4:00.97    4:08.71  
  6 Kaiser High School  'A'                           3:51.60    4:16.55  
Preliminaries
  2 Mililani High School  'A'                         3:51.68             
  8 Kapolei High School  'A'                          4:09.34             
  9 Kahuku High School  'A'                           4:10.93             
 10 Radford High School  'A'                          4:13.06             
 11 Mid-Pacific Institute Jv/V  'A'                   4:21.63             
 12 Nanakuli High School  'A'                         4:31.30             
 13 Damien Memorial  'A'                              4:33.56             
 14 Waipahu High School  'B'                          4:34.62             
 -- Punahou  School Boys  'A'                             DQ              
 -- Kamehameha Schools  Boys  'A'                         DQ              
 
Event 10  Girls 4x180 Yard Shuttle Hurdle
=========================================================================
        Meet: * 1:41.4h  1999        Punahou                                   
                         Taylor, Funasaki, Berger, Yap                     
    School                                            Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Kamehameha Schools Girls  'A'                     1:42.8h    1:39.1h* 
     1) Savannah Wolfe SO               2) Kylee Ann Ah Choy SR           
     3) Alana Durrett SR                4) Alana Meditz JR                
  2 Iolani School Girls  'A'                          1:44.0h    1:42.5h  
  3 Radford High School  'A'                          1:44.2h    1:43.97  
 -- Punahou School Girls  'A'                         1:45.2h         DQ  
Preliminaries
  5 Pac-5  'A'                                        1:54.2h             
  6 Waipahu High School  'A'                          1:57.4h             
  7 Radford High School  'B'                          2:00.5h             
  8 Mililani High School  'A'                         2:01.9h             
 -- Kahuku High School  'A'                               DQ              
 
Event 11  Boys 4x180 Yard Shuttle Hurdle
=========================================================================
        Meet: * 1:23.5h  1967        Waipahu H.S.                              
                         Eddings, Oxentine, Walker, Eddings                
        Meet: * 1:23.5h  1970        Kamehameha                                
                         Atay, Miyahara, Chang, Kahiapo                    
    School                                            Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Kamehameha Schools  Boys  'A'                     1:26.4h    1:24.8h  
     1) Pono Hanson SR                  2) Jacob Teixeira SO              
     3) Liko Oliveira SO                4) Kaneakua Friel SR              
  2 Punahou  School Boys  'A'                         1:27.7h    1:26.9h  
  3 Radford High School  'A'                          1:28.5h    1:27.2h  
  4 Kahuku High School  'A'                           1:27.8h    1:29.3h  
Preliminaries
  5 Waipahu High School  'A'                          1:29.8h             
  6 Pac-5  'A'                                        1:33.0h             
  7 Kapolei High School  'A'                          1:33.5h             
  8 Punahou  School Boys  'B'                         1:34.6h             
  9 Radford High School  'B'                          1:34.8h             
 10 Farrington High School  'A'                       1:37.6h             
 11 Radford High School  'C'                          1:41.2h             
 12 Iolani School Boys  'A'                           1:42.5h             
 13 Farrington High School  'B'                       1:47.2h             
 
Event 12  Girls 4x800 Meter Relay
=========================================================================
        Meet: * 9:42.08  2000        Punahou                                   
                         Nelson, Lee, Chang, E. Macdonald                  
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Punahou School Girls  'A'                        10:09.11   10:09.84  
     1) Kristi Torkildson JR            2) Christina Wong SR              
     3) Farrah Madanay SO               4) Mari Carmichael SO             
  2 Iolani School Girls  'A'                                    10:17.32  
  3 Pac-5  'A'                                                  10:20.48  
  4 Mililani High School  'A'                                   10:21.87  
  5 Kamehameha Schools Girls  'A'                    10:26.87   10:51.33  
  6 Kaiser High School  'A'                                     11:00.45  
  7 Kapolei High School  'A'                                    11:03.31  
  8 Pac-5  'B'                                                  11:15.22  
  9 Mililani High School  'B'                                   11:16.26  
 10 Waipahu High School  'A'                                    12:26.16  
 11 Radford High School  'A'                                    12:37.97  
 
Event 13  Boys 4x800 Meter Relay
=========================================================================
        Meet: * 8:03.4h  1972        Punahou                                   
                         Abbott, Witchey, King, Marsh                      
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kamehameha Schools  Boys  'A'                                8:24.16  
     1) Kainoa Ho JR                    2) Travis Renshaw JR              
     3) Charlton Hee JR                 4) Kyle Pidot SR                  
  2 Punahou  School Boys  'A'                         8:42.27    8:24.73  
  3 Kaiser High School  'A'                                      8:42.48  
  4 Punahou  School Boys  'B'                                    8:47.09  
  5 Iolani School Boys  'A'                                      8:47.80  
  6 Mililani High School  'A'                                    8:54.84  
  7 Mid-Pacific Institute Jv/V  'A'                   9:11.69    8:56.63  
  8 Roosevelt High School  'A'                        9:09.34    9:16.01  
  9 Pac-5  'A'                                                   9:34.71  
 10 Radford High School  'A'                                     9:35.59  
 11 Waipahu High School  'A'                                     9:40.72  
 12 Pac-5  'B'                                                   9:50.28  
 13 St. Louis  'A'                                   10:12.55   10:18.49  
 
Event 14  Girls 4x100 Meter Relay
=========================================================================
        Meet: * 49.5h  1999        Mililani H.S.                               
                       Darymple, Simms, Tucker, Hammonds                 
    School                                            Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Baldwin High School  'A'                                       49.86  
     1) Cheyna Tallant                  2) June Ann Lusk                  
     3) Maile Thomas                    4) Brittany Feiteira              
  2 Iolani School Girls  'A'                            51.69      50.63  
  3 Punahou School Girls  'A'                           50.20      50.66  
  4 Kamehameha Schools Girls  'A'                       51.77      51.16  
  5 Kahuku High School  'A'                             51.65      51.54  
  6 Roosevelt High School  'A'                          52.99      52.65  
  7 Word of Life Academy  'A'                           53.67      53.10  
  8 Waianae High School  'A'                            53.81      53.47  
Preliminaries
  2 Mililani High School  'A'                           50.88             
  9 Kaiser High School  'A'                             54.16             
 10 Waipahu High School  'A'                            54.24             
 11 Sacred Hearts Academy  'A'                          54.56             
 12 Radford High School  'A'                            54.93             
 13 Pac-5  'A'                                          55.08             
 14 Leilehua High School  'A'                           55.36             
 15 Waipahu High School  'B'                            58.39             
 -- Pearl City High School  'A'                           DQ              
 
Event 15  Boys 4x100 Meter Relay
=========================================================================
        Meet: * 42.5h  1976        Leiliehua H.S.                              
                       Bradley, Taylor, Glazier, Cary                    
    School                                            Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Mililani High School  'A'                           43.94      43.36  
     1) Peter Poentis                   2) Kawika Ornellas                
     3) Demetrius Thomas                4) D'Andre Benjamin               
  2 Punahou  School Boys  'A'                           44.43      43.71  
  3 Kamehameha Schools  Boys  'A'                       44.47      44.05  
  4 St. Louis  'B'                                      44.17      44.45  
  5 Leilehua High School  'A'                           44.39      44.75  
  6 Waipahu High School  'A'                            44.84      44.88  
  6 Kaiser High School  'A'                             43.99      44.88  
  8 Kahuku High School  'A'                             44.20      45.28  
Preliminaries
  7 Pearl City High School  'A'                         44.69             
  8 Radford High School  'A'                            44.84             
 10 Waianae High School  'A'                            44.97             
 11 Damien Memorial  'A'                                45.42             
 12 Kaimuki High School  'A'                            45.46             
 13 Iolani School Boys  'A'                             45.49             
 14 Roosevelt High School  'A'                          45.83             
 15 Farrington High School  'A'                         46.87             
 16 Nanakuli High School  'A'                           46.91             
 17 Kaiser High School  'B'                             46.94             
 18 Radford High School  'B'                            47.47             
 19 Mid-Pacific Institute Jv/V  'A'                     48.29             
 20 Radford High School  'C'                            49.80             
 -- Kapolei High School  'A'                             DNF              
 -- Word of Life Academy  'A'                             DQ              
 
Event 16  Mixed 100 Meter Dash HI's Fastest
============================================================================
Top 8 Advance by Time
        Meet: * 10.67  1999        Hank Warrington                             
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Kelsey Nakanelua             unattached                        11.29q  1 
  2 Chad Miyamoto                unattached                        11.35q  2 
  3 Ryan Schmidt                 unattached                        11.36q  2 
  4 Desi Shedrick                unattached                        11.50q  2 
  5 Joshua Villoria              unattached                        11.57q  1 
  6 Shawn Nakata                 unattached                        11.59q  1 
  7 Cody Low                     unattached                        11.71q  1 
  8 Daniel Poncio                unattached                        11.95q  1 
  9 Geoff Garvin                 unattached                        12.19   2 
 10 Duke Ota                     unattached                        12.30   2 
 11 Jonathan Akapito             unattached                        12.40   2 
 12 Todd Iacovelli               unattached                        12.46   1 
 13 Michael Alices               unattached                        12.56   2 
 14 Carolyn Parcheta             unattached                        13.92   1 
 
Event 16  Mixed 100 Meter Dash HI's Fastest
=========================================================================
        Meet: * 10.67  1999        Hank Warrington                             
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Chad Miyamoto                unattached             11.35      11.10  
  2 Shawn Nakata                 unattached             11.59     J11.10  
  3 Kelsey Nakanelua             unattached             11.29      11.23  
  4 Ryan Schmidt                 unattached             11.36      11.25  
  5 Desi Shedrick                unattached             11.50      11.28  
  6 Joshua Villoria              unattached             11.57      11.32  
  7 Cody Low                     unattached             11.71      11.70  
  8 Daniel Poncio                unattached             11.95      11.81  
Preliminaries
  9 Geoff Garvin                 unattached             12.19             
 10 Duke Ota                     unattached             12.30             
 11 Jonathan Akapito             unattached             12.40             
 12 Todd Iacovelli               unattached             12.46             
 13 Michael Alices               unattached             12.56             
 14 Carolyn Parcheta             unattached             13.92             
 
Event 17  Girls 4x400 Meter Relay
=========================================================================
        Meet: * 4:03.21  1999        Punahou                                   
                         Yee, Berger, Yap, E. Macdonald                    
    School                                            Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Baldwin High School  'A'                                     4:05.79  
     1) Ayesha Pladera                  2) Maile Thomas                   
     3) June Ann Lusk                   4) Brittany Feiteira              
  2 Kamehameha Schools Girls  'A'                     4:09.06    4:10.99  
  3 Punahou School Girls  'A'                         4:11.14    4:12.29  
  4 Radford High School  'A'                          4:15.05    4:13.68  
  5 Kapolei High School  'A'                          4:17.59    4:14.20  
  6 Mililani High School  'A'                         4:11.59    4:14.58  
  7 Iolani School Girls  'A'                          4:15.73    4:14.72  
  8 King Kekaulike High School  'A'                   4:16.17    4:15.86  
Preliminaries
  8 Pac-5  'A'                                        4:22.29             
  9 Kaiser High School  'A'                           4:22.78             
 10 Kahuku High School  'A'                           4:25.48             
 11 Word of Life Academy  'A'                         4:26.19             
 12 Pac-5  'B'                                        4:30.35             
 13 Mililani High School  'B'                         4:35.54             
 14 Roosevelt High School  'A'                        4:38.73             
 15 Pearl City High School  'A'                       4:39.97             
 16 Mid-Pacific Institute Jv/V  'A'                   4:41.02             
 17 Waianae High School  'A'                          4:42.06             
 18 Waipahu High School  'A'                          4:42.95             
 19 Waianae High School  'B'                          4:45.28             
 20 Sacred Hearts Academy  'A'                        4:59.44             
 
Event 18  Boys 4x400 Meter Relay
=========================================================================
        Meet: * 3:21.5h  1985        Radford H.S.                              
                         Tree, Curry, Williams, Brackenhoff                
    School                                            Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Punahou  School Boys  'A'                         3:30.13    3:26.96  
     1) Ben Strand JR                   2) Tobie Reeuwijk JR              
     3) Zach Coronas JR                 4) Dalton Hilliard SO             
  2 Baldwin High School  'A'                                     3:27.49  
  3 Mililani High School  'A'                         3:34.20    3:28.98  
  4 Kamehameha Schools  Boys  'A'                     3:32.91    3:30.72  
  5 Radford High School  'A'                          3:35.68    3:31.28  
  6 Word of Life Academy  'A'                         3:33.62    3:32.62  
  7 St. Louis  'A'                                    3:34.33    3:40.28  
 -- Waipahu High School  'A'                          3:33.43         DQ  
Preliminaries
  8 Kaiser High School  'A'                           3:36.14             
  9 Iolani School Boys  'A'                           3:37.23             
 10 Kapolei High School  'A'                          3:37.76             
 11 Pearl City High School  'A'                       3:38.89             
 12 Mid-Pacific Institute Jv/V  'A'                   3:41.39             
 13 Pac-5  'B'                                        3:44.89             
 14 Waianae High School  'A'                          3:48.66             
 15 Radford High School  'B'                          3:52.96             
 16 Waianae High School  'B'                          3:55.29             
 17 Damien Memorial  'A'                              3:56.03             
 18 Farrington High School  'A'                       4:04.54             
 
Event 19  Girls High Jump
=========================================================================
        Meet: *  5-06  1976        Tyler Dacey, Punahou                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hailey Kauhane            SO Kamehameha Girls     5-00.00    5-00.00  
  2 Michelle Ip                  Kaiser               4-10.00    4-10.00  
  3 Alexa Untermann           JR Punahou Girls        5-00.00   J4-10.00  
  4 Ili Wong                  SR Iolani Girls         4-10.00   J4-10.00  
  5 Michele Gilliland         SO Punahou Girls        4-08.00    4-08.00  
  6 Chanteal Satele           JR Word of Life         4-10.00   J4-08.00  
  7 Ashley Burt                  Kahuku               4-09.00   J4-08.00  
  7 Veronica Griffith            Mililani             4-06.00   J4-08.00  
  9 Ashley Fronda                Mililani             4-06.00    4-06.00  
  9 Christine Chan            SR Iolani Girls         4-08.00    4-06.00  
  9 Brittini Dinong           FR Waianae              4-08.00    4-06.00  
  9 Noelani Roach                Waipahu              4-11.00    4-06.00  
 -- Courtney Tuvale           SO Waianae              4-06.00         NH  
 -- Tajana Santiago              Kahuku               4-08.00         NH  
 -- Charmaine Tomlinson          Radford              4-06.00         NH  
 -- Zsaleah Zamansani         JR Word of Life         4-06.00         NH  
 
Event 20  Boys High Jump
=========================================================================
        Meet: * 6-08.25  1999        Kris Cuaresma-Primm, Pac 5                
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Matthew Endo              SR Iolani Boys          6-00.00    6-02.00  
  2 Sean Kenigton                Leilehua             6-00.00    6-00.00  
  3 Taylor Spencer            SO St. Louis            5-10.00    5-10.00  
  4 Ethan Higa                   Baldwin              5-10.00   J5-10.00  
  5 Kai Kahanamoku               Kaiser               5-09.00   J5-10.00  
  6 Pi'i Minns                SO Kamehameha Boys      6-00.00   J5-10.00  
  7 John Hagar                JR Punahou Boys         5-10.00    5-08.00  
  7 Garrett Gonsalves            St. Anthony                     5-08.00  
  7 Ziggy Muramoto            SR Farrington           5-11.00    5-08.00  
  7 Cole Soma                 FR St. Louis            5-10.00    5-08.00  
  7 Aaremy Palomares          11 Leilehua             5-10.00    5-08.00  
 12 Matt Yamane               SO Punahou Boys         5-08.00    5-06.00  
 12 Aldrin Valdez                Radford              5-10.00    5-06.00  
 12 Jordan Gomes              JR Kamehameha Boys      5-10.00    5-06.00  
 12 Max Nowicki               SR Punahou Boys         5-08.00    5-06.00  
 
Event 21  Girls Pole Vault
=========================================================================
        Meet: * 11-01  2003        Chun Mei Nickles, Mililani High School      
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Leigh Martel              JR Punahou Girls        9-00.00    9-00.00  
  2 Brittany Lee              SR Roosevelt            9-00.00    8-06.00  
  3 Regan Balmoja             FR Punahou Girls        8-06.00   J8-06.00  
  4 Christine Parke           SO P-5                  8-00.00   J8-06.00  
  4 Amanda Yee                SR Punahou Girls        8-00.00   J8-06.00  
  6 Amy Bumatai               SO Kamehameha Girls     8-00.00   J8-06.00  
  7 Michelle Ip                  Kaiser               7-06.00    8-00.00  
  7 Charmaine Tomlinson          Radford              8-00.00    8-00.00  
  7 Emily Shiraki             SO Iolani Girls                    8-00.00  
  7 Kara Kobayashi               Mililani             8-06.00    8-00.00  
 11 Allison Stitham           JR Iolani Girls                    7-06.00  
 11 Rochele Lee                  Kaiser               7-06.00    7-06.00  
 11 Lauren Okimoto            SO Punahou Girls        8-00.00    7-06.00  
 11 Quinn Takeda              FR P-5                  7-06.00    7-06.00  
 
Event 22  Boys Pole Vault
=========================================================================
        Meet: * 15-00  1996        Eric Chang, Iolani                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Erik Rasmussen               St. Anthony         14-09.00   13-06.00  
  2 Micah Swain               JR Kamehameha Boys     11-06.00  J13-06.00  
  3 Gordan Cox                   Waipahu             13-06.00   13-00.00  
  4 Colby Takeda              SR Iolani Boys         13-06.00  J13-00.00  
  5 Ryan Terao                JR Punahou Boys        12-06.00  J13-00.00  
  6 Jon-Michael DeLima           Baldwin             13-06.00  J13-00.00  
  7 Steven Bolosan-Shenn      SR Moanalua            13-00.00   12-06.00  
  7 Dave Walden               JR Punahou Boys        13-00.00   12-06.00  
  7 Billy Pacheco                St. Anthony         13-00.00   12-06.00  
 10 Zachary Yokoyama          SR Roosevelt           12-06.00   12-00.00  
 10 Chris Lau                 JR Punahou Boys        11-06.00   12-00.00  
 12 GeorgeAT Bugarin          SR Moanalua            12-00.00   11-06.00  
 13 Thomas Loui               FR Punahou Boys        11-06.00   11-00.00  
 -- Josh Schretenthaler       SO Iolani Boys         12-00.00         NH  
 
Event 23  Girls Long Jump
=========================================================================
        Meet: * 19-03.25  2001        Kelly Figueira, Sacred Hearts Academy    
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Yasmina Taketa               Kalani              17-04.50   17-03.75  
  2 June Ann Lusk                Baldwin             16-04.25   16-00.50  
  3 Ili Wong                  SR Iolani Girls        15-10.00   15-10.25  
  4 Cheyna Tallant               Baldwin             15-11.00   15-10.00  
  5 Risa Kaawa                   Iolani Girls        15-05.50   15-08.25  
  6 Joy Piotrowski            SO Punahou Girls       16-01.00   15-05.50  
  7 Courtney Senas               Mililani            16-00.00   15-05.00  
  8 Jasmine Pratt                Mililani            15-08.00   15-03.50  
  9 Tajana Santiago              Kahuku              15-05.00   15-02.50  
 10 Ayesha Pladera               Baldwin             15-08.00   14-10.75  
 11 Kanani Ducosin               Pearl City          15-06.50   14-09.75  
 12 Kristen Kauhane           JR Kamehameha Girls    15-05.50   14-06.25  
 13 Isabel Romero                Mililani                       13-09.75  
 14 Brynne Asing              SO Punahou Girls       15-07.50   13-08.00  
 
Event 24  Boys Long Jump
=========================================================================
        Meet: * 23-02  1997        Ricky Marshall-Green, Moanalua H.S.         
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Reid Furukawa             JR Iolani Boys         21-07.00   22-04.00  
  2 D'Andre Benjamin             Mililani            21-07.00   21-08.00  
  3 Matt Tsujimura            SR Punahou Boys        21-02.75   21-01.50  
  4 Trevor Mau                SO St. Louis           21-00.75   20-08.00  
  5 Jason Bisera                 St. Anthony         21-02.50   20-04.75  
  6 Peter Poentis                Mililani            21-03.25   20-04.00  
  7 Jonathan Fukui               Pearl City          21-02.00  J20-04.00  
  8 Kalua Noa                    Kaiser              20-08.75   20-02.75  
  9 GeorgeAT Bugarin          SR Moanalua            20-11.00   20-00.75  
 10 Carlo Liquido             JR Punahou Boys        20-00.50   19-11.00  
 10 Gen Priest                   Kapolei             21-05.00   19-11.00  
 12 Shane Wo                  JR Punahou Boys        20-09.25   19-09.00  
 13 Brandon Hardin            SR Kamehameha Boys     22-08.25   19-07.50  
 14 Donni Campbell               Radford             20-04.00   19-02.00  
 15 Derek Fainberg            JR Iolani Boys         20-04.00   19-01.00  
 16 John Hagar                JR Punahou Boys        20-07.00   19-00.00  
 16 Garrett Gonsalves            St. Anthony                    19-00.00  
 -- Jordan Gomes              JR Kamehameha Boys     20-09.75         ND  
 
Event 25  Girls Triple Jump
=========================================================================
        Meet: * 37-10.50  2006        Samantha Cabreros, Punahou               
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Samantha Cabreros         SR Punahou Girls       37-07.00   38-04.50* 
  2 Joy Piotrowski            SO Punahou Girls       34-10.50   35-09.25  
  3 Risa Kaawa                   Iolani Girls        34-03.00   34-09.00  
  4 Tajana Santiago              Kahuku              33-08.00   33-09.25  
  5 Megan Yee                 SO Punahou Girls       32-09.75   32-11.50  
  6 Ili Wong                  SR Iolani Girls        33-00.00   32-01.00  
  7 Raenaa Fukushima             Mililani            33-01.00   32-00.25  
  8 Ashley Daida                 Pearl City          32-04.50   31-10.00  
  9 Erica Wong                SO Punahou Girls       33-03.50   31-08.50  
 10 Katie Cannell             JR Iolani Girls        31-10.00   31-01.25  
 11 Lindsay Taira             JR Punahou Girls       33-00.00   30-07.50  
 -- Courtney Senas               Mililani            34-03.00       FOUL  
 
Event 26  Boys Triple Jump
=========================================================================
        Meet: * 49-03.75  1986        Larry Khan-Smith, Campbell H.S.          
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gen Priest                   Kapolei             43-04.00   42-03.00  
  2 David Yamane              SR Punahou Boys        42-00.50   42-02.00  
  3 Trevor Mau                SO St. Louis           43-02.50   42-01.50  
  4 Jonathan Fukui               Pearl City          41-02.75   41-04.50  
  5 Robert Donley                Waipahu             41-07.25   40-10.00  
  6 John Hagar                JR Punahou Boys        41-06.00  J40-10.00  
  7 Pi'i Minns                SO Kamehameha Boys     42-07.00  J40-10.00  
  8 Truman Chun               JR Kamehameha Boys     40-06.50   40-05.75  
  9 Aaremy Palomares          11 Leilehua            41-03.50   40-05.00  
 10 Christian Vasconcellos    JR Damien Memorial     41-01.00   39-10.00  
 10 Hieu Nguyen               SR Moanalua            42-02.00   39-10.00  
 12 Wave Ryder                FR Kamehameha Boys     40-01.00   39-03.75  
 13 Tyler Kukahiko               Kapolei             40-08.25   39-02.50  
 14 Chaz Bajet                FR Kamehameha Boys     40-06.50   38-09.00  
 15 Jordan Torres                Mililani            40-02.50   38-06.00  
 16 Alex White                JR Punahou Boys        41-00.50   38-03.75  
 
Event 27  Girls Discus Throw
=========================================================================
        Meet: * 163-06  1982        Dede Kavanaugh, Radford H.S.               
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ilisa Aalona                 Kahuku                128-04     128-04  
  2 Olivia Fatongia           SO Iolani Girls          106-01     114-03  
  3 Charmaine Mokiao          JR Kamehameha Girls      108-08     110-06  
  4 Teisi Mohulamo               Waianae               105-10     108-09  
  5 Shayna Onosai             SR Word of Life          112-02     107-00  
  6 Taisha-Ann Santiago       FR Kamehameha Girls      104-11     106-09  
  7 Junitta Fonoti            SO Farrington             95-04      97-01  
  8 Ashley Deeks                 Baldwin               102-10      94-07  
  9 Kasandra Vegas            SO Kamehameha Girls      102-02      94-00  
 10 Ashley Kaheaku            JR Farrington             91-06      86-00  
 11 Vaioleti Mikaele             Kaimuki               100-05      85-06  
 12 Alexis Mason                 Kapolei                93-00      83-02  
 13 Amy Chun                  SR P-5                    94-03      77-04  
 14 Chelsie Wilson            SR Roosevelt              92-05      68-04  
 15 Alae Simanu-Klutz         JR Sacred Hearts          90-00      66-07  
 16 Fitimaleafa Nansen        FR Waianae                94-09      52-02  
 -- Paige Okamura             SO Punahou Girls         106-11       FOUL  
 -- Michelle Ane              SR Punahou Girls         102-04       FOUL  
 -- Jesslyn Fonoti               Waianae                89-06       FOUL  
 
Event 28  Boys Discus Throw
=========================================================================
        Meet: * 183-01  1997        Kaione Crabb, Punahou                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sosaia Vaitai             JR Waianae               167-00     164-08  
  2 Fetalaiga Fatu            SR Farrington            152-02     153-08  
  3 Pai Pai Falemaul             Kahuku                153-02     146-00  
  4 Jeremiah Onosai-Taitaiau  SR Word of Life          142-03     143-07  
  5 Richard Nansen            SO Waianae               128-06     139-11  
  6 Drew Uperesa              SR Punahou Boys          141-08     138-10  
  7 Abe Markowitz             JR Punahou Boys          144-07     137-04  
  8 Sean Tesoro                  Baldwin               147-00     134-10  
  9 Kamakana Tataipu          JR Damien Memorial       135-01     130-07  
 10 Tonu Tuimalealiifane      SR Farrington            134-04     128-11  
 11 Aaron Tipoti              JR Word of Life          143-07     127-04  
 12 Joshua Tatofi                St. Anthony           131-02     126-03  
 13 Aaron Dutton                 Mililani              131-00     119-06  
 14 Chase Weber               SO Iolani Boys           133-05     107-09  
 -- Elisara Esera             SR Farrington            145-10       FOUL  
 -- Adam Hom                  JR Word of Life          147-10       FOUL  
 -- Mark Miller                  St. Anthony           150-08       FOUL  
 
Event 29  Girls Shot Put
=========================================================================
        Meet: * 45-06.50  1967        Carmelita Capilla, Kailua H.S.           
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Charmaine Mokiao          JR Kamehameha Girls    37-03.50   36-03.75  
  2 Teisi Mohulamo               Waianae             34-05.50   34-05.25  
  3 Paige Okamura             SO Punahou Girls       35-07.00   34-00.50  
  4 Vaioleti Mikaele             Kaimuki             34-04.00   33-08.50  
  5 Junitta Fonoti            SO Farrington          34-02.00   33-03.50  
  6 Salea Mataafa                Kahuku              32-07.00   32-09.25  
  7 Christina Malupo             Kahuku              33-01.00   32-01.50  
  8 Michelle Ane              SR Punahou Girls       33-06.25   31-06.75  
  9 Jesslyn Fonoti               Waianae             31-02.75   29-11.00  
 10 Taisha-Ann Santiago       FR Kamehameha Girls    34-06.00   29-08.75  
 11 Olivia Fatongia           SO Iolani Girls        31-01.75   29-08.50  
 12 Kasandra Vegas            SO Kamehameha Girls               29-05.25  
 13 Fialani Vaiese            SR P-5                 31-06.75   28-07.50  
 14 Sydney Vegas              SO Sacred Hearts       31-09.00   27-05.25  
 15 Ashley Kaheaku            JR Farrington          27-02.50   25-11.00  
 
Event 30  Boys Shot Put
=========================================================================
        Meet: * 61-08.25  1997        Kaione Crabb, Punahou                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Drew Uperesa              SR Punahou Boys        53-11.75   52-09.00  
  2 Fetalaiga Fatu            SR Farrington          49-08.50   52-08.75  
  3 Abe Markowitz             JR Punahou Boys        48-03.00   47-06.50  
  4 Sosaia Vaitai             JR Waianae             48-05.00   47-04.00  
  5 Sean Tesoro                  Baldwin             49-10.50   46-01.50  
  6 Chase Weber               SO Iolani Boys         45-05.00   44-03.75  
  7 Pai Pai Falemaul             Kahuku              47-00.25   44-02.75  
  8 Bensen Ma'afala           SO Damien Memorial     47-11.50   43-07.25  
  9 Kamakana Tataipu          JR Damien Memorial     44-05.25   42-09.75  
 10 Isaiah Lavea              JR Kamehameha Boys     45-06.25   42-08.50  
 11 Joshua Tatofi                St. Anthony         44-00.00   42-05.00  
 12 Tonu Tuimalealiifane      SR Farrington          42-07.00   41-05.25  
 13 Jeremiah Onosai-Taitaiau  SR Word of Life        45-01.50   41-01.75  
 14 Vince Tafolo              JR Punahou Boys        44-11.00   40-06.50  
 -- Elisara Esera             SR Farrington          44-11.25       FOUL