Licensed to Mililani High School       Hy-Tek's Meet Manager 3/17/2007 06:41 PM
                    2007 Waialua Preseason Meet - 3/17/2007                    
                             Mililani High School                              
                            Girls Results
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles Junior Varsity
================================================================================
          17.60  STATE
          20.00  OIA
          22.50  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Chanel Anderson           SO Radford                  17.6h OIA              
  2 Jessica Hamada            FR Radford                  18.9h OIA              
  3 Marion-Ashly Jones        SO Radford                  20.6h JV               
  4 Cullen Bushnell           SO Radford                  21.9h JV               
  5 Monica Manuel             FR Radford                  22.6h                  
  6 Louisse Gayle Aque        FR Radford                  24.1h                  
  7 Kamahanalani Beck         SO Radford                  24.9h                  
 
Event 2  Girls 100 Meter Hurdles Varsity
================================================================================
          17.60  STATE
          20.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Kharyse Thompson          SR Radford                  17.0h STATE             
  2 Shynequa Bell             SR Radford                  17.6h OIA              
  3 Liane Chang-Remular       11 Aiea                     18.4h OIA              
  4 Jaelyn Mison              JR Radford                  20.8h                  
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash Junior Varsity
================================================================================
          13.00  STATE
          14.00  OIA
          15.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Sade Myers                 9 Aiea                     13.3h OIA              
  2 Celeste Bell              SO Radford                  14.2h JV               
  2 Kristin Munar              9 Aiea                     14.2h JV               
  4 Karly Fulton              FR Radford                  14.5h JV               
  4 Alexandria Cox               Leilehua                 14.5h JV               
  6 Jessica Hamada            FR Radford                  14.7h JV               
  7 Monica Manuel             FR Radford                  14.8h JV               
  7 Chanelle Crank            FR Radford                  14.8h JV               
  9 Candace Hargrove             Leilehua                 14.9h JV               
  9 Orrie Kim                 10 Aiea                     14.9h JV               
 11 Kayla Koanui-Kong         SO Anuenue                  15.0h                  
 12 Porscha Dallas            FR Radford                  15.2h                  
 13 Erin Lau                   9 Aiea                     15.6h                  
 14 Geraldlynn Peterson        9 Aiea                     15.7h                  
 15 Allyssa Mark              SO Radford                  15.8h                  
 15 Sheleah Truong             9 Aiea                     15.8h                  
 17 Leinette Vea              SO Anuenue                  16.0h                  
 18 Halia Parish               9 Kapolei                  16.1h                  
 19 Rachel Gima                9 Aiea                     16.3h                  
 19 Dinea Kane                 9 Aiea                     16.3h                  
 21 Louisse Gayle Aque        FR Radford                  16.8h                  
 22 Kimberly Saramad          10 Kapolei                  16.9h                  
 23 Kassandra Levasseur       SO Radford                  17.9h                  
 24 Kamahanalani Beck         SO Radford                  18.7h                  
 
Event 6  Girls 100 Meter Dash Varsity
================================================================================
          13.00  STATE
          14.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Brittini Fuller           JR Radford                  12.80 STATE             
  2 Tamara Mcgee              11 Kapolei                  12.90 STATE             
  3 Charre' Williams          SR Radford                  13.30 OIA              
  4 Megan Armstrong              Kapolei                  13.90 OIA              
  5 Jara Leanio               12 Kapolei                  14.00 OIA              
  5 Gabriella Pascual            Leilehua                 14.00 OIA              
  7 Brittney Ervin               Kapolei                  14.60                  
  8 Kelly Sybrina                Kapolei                  14.70                  
  9 Jessica Flores            11 Aiea                     15.60                  
 
Event 9  Girls 1500 Meter Run Junior Varsity
================================================================================
        5:24.80  STATE
        5:53.30  OIA
        6:35.20  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Savannah Lowrie              Leilehua               5:33.2h OIA              
  2 Maria Williams            12 Kapolei                5:38.2h OIA              
  3 Sarah Sanders             FR Radford                5:48.3h OIA              
  4 Kelli Rice                   Leilehua               6:26.1h JV               
  5 Crystal Jager             FR Radford                6:41.1h                  
  6 Louisse Gayle Aque        FR Radford                7:05.2h                  
 
Event 10  Girls 1500 Meter Run Varsity
================================================================================
        5:24.80  STATE
        5:53.30  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Shannon Johnson           10 Aiea                   5:36.3h OIA              
  2 Kawailelenani Carmack     12 Kapolei                5:49.4h OIA              
  3 Kasandra Wolf             11 Kapolei                5:53.4h                  
  4 Mary Rose De Vera            Leilehua               5:59.2h                  
  5 Kaualiiliimaikalani Sega     Leilehua               6:00.4h                  
  6 Lauren Crawford              Leilehua               6:01.5h                  
  7 Alana Marquez                Kapolei                6:10.4h                  
  8 Brittany Venneman         SR Radford                6:57.3h                  
 
Event 13  Girls 4x100 Meter Relay Junior Varsity
================================================================================
          53.80  STATE
          55.00  JV
          58.00  OIA
    School                                               Finals                 
================================================================================
  1 Aiea High School  'A'                                 55.8h OIA              
     1) Kristin Munar 9                 2) Orrie Kim 10                   
     3) Sheleah Truong 9                4) Sade Myers 9                   
 
Event 14  Girls 4x100 Meter Relay Varsity
================================================================================
          53.80  STATE
          58.00  OIA
    School                                               Finals                 
================================================================================
  1 Kapolei High School  'A'                              54.1h OIA              
     1) Brittney Ervin                  2) Megan Armstrong                
     3) Jara Leanio 12                  4) Tamara Mcgee 11                
 -- Radford High School  'A'                                 DQ                  
     1) Kharyse Thompson SR             2) Charre' Williams SR            
     3) Shynequa Bell SR                4) Brittini Fuller JR             
 
Event 18  Girls 400 Meter Dash Varsity
================================================================================
          64.90  STATE
          69.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Victoria Black            11 Kapolei                  66.3h OIA              
 
Event 21  Girls 300 Meter Hurdles Junior Varsity
================================================================================
          51.80  STATE
          56.00  OIA
          62.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Chanel Anderson           SO Radford                  50.2h STATE             
  2 Jessica Hamada            FR Radford                  53.0h OIA              
  3 Marion-Ashly Jones        SO Radford                  57.6h JV               
  4 Monica Manuel             FR Radford                  58.6h JV               
  5 Cullen Bushnell           SO Radford                  59.3h JV               
  6 Erin Lau                   9 Aiea                     63.9h                  
  7 Rachel Gima                9 Aiea                     68.2h                  
 
Event 25  Girls 800 Meter Run Junior Varsity
================================================================================
        2:30.00  STATE
        2:50.00  OIA
        3:15.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Mariama Lane                 Leilehua               2:36.8h OIA              
  2 Demetria Woods            SO Radford                2:37.5h OIA              
  3 Charmaine Tomlinson       SO Radford                2:39.7h OIA              
  4 Keyaira Morgan            10 Kapolei                2:54.2h JV               
  5 Maria Williams            12 Kapolei                2:59.6h JV               
  6 Melanie Woods             SO Waialua                3:15.4h                  
 
Event 26  Girls 800 Meter Run Varsity
================================================================================
        2:30.00  STATE
        2:50.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Shannon Johnson           10 Aiea                   2:43.8h OIA              
  2 Alana Marquez                Kapolei                2:55.1h                  
  3 Mary Rose De Vera            Leilehua               2:57.2h                  
 
Event 29  Girls 200 Meter Dash Junior Varsity
================================================================================
          27.40  STATE
          29.50  OIA
          32.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Sade Myers                 9 Aiea                     28.0h OIA              
  1 Courtney Senas             9 Mililani                 28.0h OIA              
  3 Alexandria Cox               Leilehua                 29.9h JV               
  4 Orrie Kim                 10 Aiea                     30.2h JV               
  5 Celeste Bell              SO Radford                  30.3h JV               
  5 Monica Manuel             FR Radford                  30.3h JV               
  7 Karly Fulton              FR Radford                  30.4h JV               
  8 Kristin Munar              9 Aiea                     30.9h JV               
  9 Chanelle Crank            FR Radford                  31.0h JV               
 10 Candace Hargrove             Leilehua                 31.9h JV               
 11 Marion-Ashly Jones        SO Radford                  32.0h                  
 12 Sheleah Truong             9 Aiea                     32.9h                  
 13 Cullen Bushnell           SO Radford                  33.1h                  
 14 Porscha Dallas            FR Radford                  33.3h                  
 15 Allyssa Mark              SO Radford                  33.4h                  
 15 Jessica Tukes             FR Radford                  33.4h                  
 17 Erin Lau                   9 Aiea                     33.5h                  
 18 Halia Parish               9 Kapolei                  33.7h                  
 19 Leinette Vea              SO Anuenue                  34.2h                  
 20 Kimberly Saramad          10 Kapolei                  35.8h                  
 21 Kassandra Levasseur       SO Radford                  36.1h                  
 
Event 30  Girls 200 Meter Dash Varsity
================================================================================
          27.40  STATE
          29.50  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Charre' Williams          SR Radford                  29.0h OIA              
  2 Jara Leanio               12 Kapolei                  29.4h OIA              
  3 Gabriella Pascual            Leilehua                 29.5h                  
  4 Victoria Black            11 Kapolei                  30.3h                  
  5 Brittney Ervin               Kapolei                  32.1h                  
  6 Jena Roman                11 Aiea                     32.9h                  
  7 Jessica Flores            11 Aiea                     33.4h                  
 
Event 37  Girls 4x400 Meter Relay Junior Varsity
================================================================================
        4:32.00  STATE
        4:48.00  OIA
        5:12.00  JV
    School                                               Finals                 
================================================================================
  1 Radford High School  'A'                            4:27.1h STATE             
     1) Jessica Hamada FR               2) Chanel Anderson SO             
     3) Charmaine Tomlinson SO          4) Demetria Woods SO              
 
Event 38  Girls 4x400 Meter Relay Varsity
================================================================================
        4:32.00  STATE
        4:48.00  OIA
    School                                               Finals                 
================================================================================
  1 Leilehua High School  'A'                           4:48.8h                  
     1) Mary Rose De Vera               2) Gabriella Pascual              
     3) Savannah Lowrie                 4) Mariama Lane                   
 
Event 41  Girls High Jump Junior Varsity
================================================================================
        4-08.00  STATE
        4-04.00  OIA
        4-00.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Jessi-Marie Taitague      FR Radford                4-04.00 OIA              
 
Event 42  Girls High Jump Varsity
================================================================================
        4-08.00  STATE
        4-04.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Shannon Johnson           10 Aiea                   4-08.00 STATE             
  2 Mary Rose De Vera            Leilehua               4-02.00                  
  3 Kelly Sybrina                Kapolei                4-00.00                  
 -- Kaualiiliimaikalani Sega     Leilehua                    NH                  
 
Event 45  Girls Pole Vault Junior Varsity
================================================================================
        8-06.00  STATE
        7-00.00  OIA
        6-00.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Charmaine Tomlinson       SO Radford                5-00.00                  
  2 Sarah Sanders             FR Radford                4-09.00                  
  3 Leiandra Esclito          SO Radford                4-06.00                  
 
Event 49  Girls Long Jump Junior Varsity
================================================================================
       15-03.00  STATE
       14-00.00  OIA
       13-00.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Courtney Senas             9 Mililani              15-03.25 STATE             
  2 Charmaine Tomlinson       SO Radford               13-02.25 JV               
  3 Kayla Koanui-Kong         SO Anuenue               12-10.75                  
  4 Leinette Vea              SO Anuenue               12-02.50                  
  5 Leiandra Esclito          SO Radford               11-01.00                  
  6 Allyssa Mark              SO Radford               10-07.50                  
  7 Halia Parish               9 Kapolei               10-06.50                  
  8 Kassandra Levasseur       SO Radford                9-03.00                  
 
Event 50  Girls Long Jump Varsity
================================================================================
       15-03.00  STATE
       14-00.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Liane Chang-Remular       11 Aiea                  13-03.00                  
  2 Kelly Sybrina                Kapolei               11-10.00                  
 
Event 57  Girls Discus Throw Junior Varsity
================================================================================
         100-00  STATE
          80-00  OIA
          60-00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Charlee Ioane              9 Kapolei               82-06.00 OIA              
  2 Leazanne Lagmay            9 Aiea                  50-08.00                  
  3 Christine Stansbery       SO Radford               26-08.00                  
 
Event 58  Girls Discus Throw Varsity
================================================================================
         100-00  STATE
          80-00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Tianatamaitai Manuma      SR Radford               82-03.00 OIA              
  2 Chantel Peterson          12 Aiea                  79-00.00                  
  3 Margaret Talaroc             Leilehua              69-10.00                  
  4 Sandra Waiamau               Leilehua              69-00.00                  
  5 Mary Talaroc                 Leilehua              65-09.00                  
  6 Sarina Faumuina           12 Aiea                  55-04.00                  
 
Event 61  Girls Shot Put Junior Varsity
================================================================================
       30-00.00  STATE
       26-00.00  OIA
       23-00.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Bwilelik Lani             10 Aiea                  24-05.00 JV               
  2 Christine Stansbery       SO Radford               14-04.00                  
 
Event 62  Girls Shot Put Varsity
================================================================================
       30-00.00  STATE
       26-00.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Mareta Nuusolia           12 Aiea                  32-05.00 STATE             
  2 Tianatamaitai Manuma      SR Radford               29-07.00 OIA              
  3 Sandra Waiamau               Leilehua              24-01.00                  
  4 Chantel Peterson          12 Aiea                  23-10.00                  
  5 Sarina Faumuina           12 Aiea                  23-01.00                  
  6 Margaret Talaroc             Leilehua              22-11.00                  
  7 Mary Talaroc                 Leilehua              18-00.00                  
                            Boys Results
 
Event 3  Boys 110 Meter Hurdles Junior Varsity
================================================================================
          16.40  STATE
          17.00  OIA
          21.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Christopher Correa        FR Radford                  17.3h JV               
  2 Taylor Elsenheimer        SO Radford                  18.4h JV               
  3 Mosiah Manuma             SO Radford                  19.4h JV               
  4 Ikaika Kamaka             FR Radford                  19.5h JV               
  5 Ace Tufu                  SO Radford                  19.9h JV               
  6 Nicholas Paluba           FR Radford                  20.8h JV               
  7 Christopher Gacusan       SO Radford                  21.6h                  
  8 Chase Smith               FR Radford                  22.3h                  
  8 Christorey Lapitan        SO Radford                  22.3h                  
 10 Brandon Butler            FR Radford                  24.0h                  
 11 Excel Barayuga            SO Radford                  24.8h                  
 
Event 4  Boys 110 Meter Hurdles Varsity
================================================================================
          16.40  STATE
          17.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Nathan Blue               SO Radford                  16.6h OIA              
  2 Florimar Miyat            SR Radford                  16.8h OIA              
  3 Gen Priest                   Kapolei                  17.6h                  
  4 Kaleo Cajigal             12 Kapolei                  18.5h                  
  4 Ronald Greig                 Kapolei                  18.5h                  
 
Event 7  Boys 100 Meter Dash Junior Varsity
================================================================================
          11.20  STATE
          11.80  OIA
          12.80  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Shawn Putman-Curry        SO Radford                  11.50 OIA              
  2 Anthony Demello           10 Leilehua                 11.80 OIA              
  3 Christian Nichols         SO Radford                  11.90 JV               
  3 Joash Pangilinan          SO Radford                  11.90 JV               
  5 Justin Lopez              SO Waialua                  12.00 JV               
  5 Tony Cabalar              10 Aiea                     12.00 JV               
  7 Kumuhonuaikaueokalan Won  SO Anuenue                  12.20 JV               
  8 Micah Pascua              10 Kapolei                  12.30 JV               
  9 Christopher Correa        FR Radford                  12.40 JV               
  9 Hansen Ho                 10 Kapolei                  12.40 JV               
 11 Ikaika Kamaka             FR Radford                  12.60 JV               
 12 Darien Crank              FR Radford                  12.70 JV               
 12 Leon Hazley               SO Radford                  12.70 JV               
 12 Marvin Gary                  Kapolei                  12.70 JV               
 15 Julio Kepwe               FR Radford                  12.80 JV               
 15 Evan Takemoto              9 Aiea                     12.80 JV               
 15 Raymond Mangosong         SO Radford                  12.80 JV               
 18 Joshua Veronese-Telles    10 Kapolei                  12.90                  
 18 Noah Pascua                9 Kapolei                  12.90                  
 20 Le'andre Ingram           SO Radford                  13.00                  
 20 George Powell             FR Radford                  13.00                  
 22 Christorey Lapitan        SO Radford                  13.10                  
 22 John Ortile               SO Radford                  13.10                  
 22 Jovanni Quiddaoen         SO Waialua                  13.10                  
 22 Angel Ortiz                  Kapolei                  13.10                  
 22 Roman Estaban             10 Kapolei                  13.10                  
 22 Brian Kahele-Umiamaka     FR Radford                  13.10                  
 28 Taylor Elsenheimer        SO Radford                  13.20                  
 29 Tyler Groce               FR Radford                  13.30                  
 30 Latupo Faumuina           10 Aiea                     13.40                  
 30 Noel Cabota               10 Leilehua                 13.40                  
 32 Nicholas Paluba           FR Radford                  13.50                  
 33 Nicholas Roof                Kapolei                  13.60                  
 34 Christopher Gacusan       SO Radford                  13.70                  
 35 Blaine Edra                  Leilehua                 14.00                  
 36 Kerry Patton              FR Radford                  14.10                  
 36 Kahoku Kama               10 Leilehua                 14.10                  
 38 Isaac Duhaylonsod          9 Kapolei                  14.30                  
 38 Taylor Takamiya           SO Anuenue                  14.30                  
 40 Jordan Kahai-Kim             Kapolei                  14.40                  
 41 Thorne Lavatai            SO Radford                  14.50                  
 41 Brodric Tavui             SO Radford                  14.50                  
 41 Brandon Butler            FR Radford                  14.50                  
 44 Excel Barayuga            SO Radford                  14.60                  
 45 Thomas Nguyen              9 Aiea                     15.80                  
 46 Daniel Benjamin IV        SO Anuenue                  16.50                  
 
Event 8  Boys 100 Meter Dash Varsity
================================================================================
          11.20  STATE
          11.80  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Jonathan Atangan          JR Radford                  11.30 OIA              
  2 Eric James                12 Aiea                     11.50 OIA              
  3 Donniqtay Campbell        JR Radford                  11.60 OIA              
  4 Trentt Kennard            12 Leilehua                 11.70 OIA              
  4 Micah Abru-Laybon         12 Leilehua                 11.70 OIA              
  6 Kalai Parish              11 Kapolei                  11.80 OIA              
  7 Gen Priest                   Kapolei                  11.90                  
  8 Kamuela Foki              12 Kapolei                  12.10                  
  8 Caleb Spencer                Kapolei                  12.10                  
 10 Chivas Naone              JR Anuenue                  12.20                  
 11 Alex Biggs                11 Aiea                     12.30                  
 11 William Lanestory         11 Leilehua                 12.30                  
 13 Edwin Rubio               SR Waialua                  12.40                  
 13 Ronald Greig                 Kapolei                  12.40                  
 15 Herrera Xavier            11 Kapolei                  12.60                  
 16 Martin Santana            JR Radford                  12.70                  
 17 Justin Harkins            SR Radford                  12.90                  
 17 Sherman Thomas               Anuenue                  12.90                  
 19 Julian-Matthew Liua       JR Anuenue                  13.00                  
 20 Forrest McGarvey          12 Kapolei                  13.70                  
 20 Robert Cullen             JR Anuenue                  13.70                  
 22 Zach Arreola-Chun         11 Aiea                     14.10                  
 23 Bronson Pausa                Leilehua                 14.20                  
 24 Kila Koanui-Kong          JR Anuenue                  14.30                  
 25 Dustin Ramelb             JR Radford                  15.10                  
 26 Hubert Kan                12 Aiea                     15.60                  
 
Event 11  Boys 1500 Meter Run Junior Varsity
================================================================================
        4:30.00  STATE
        4:43.60  OIA
        5:15.10  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Joshua Bay                10 Leilehua               4:37.0h OIA              
  2 Andrew Atangan            FR Radford                4:39.4h OIA              
  3 Adrian Acacio             SO Radford                4:46.7h JV               
  4 Ezra Kamoe                 9 Aiea                   4:51.5h JV               
  5 Brandon Mageary           FR Radford                4:54.9h JV               
  6 Gregory Sikes-Mitchell    FR Radford                4:56.5h JV               
  7 Tyler Beck                FR Radford                5:03.7h JV               
  8 Dominic Roos              10 Kapolei                5:09.4h JV               
  9 Jeremy Honold             10 Kapolei                5:12.4h JV               
 10 Christoher Dominguez       9 Aiea                   5:38.4h                  
 11 Rico Razon                10 Aiea                   5:39.0h                  
 
Event 12  Boys 1500 Meter Run Varsity
================================================================================
        4:30.00  STATE
        4:43.60  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Jon Chun                  11 Leilehua               4:36.4h OIA              
  2 Alexander Johnson         11 Leilehua               4:52.3h                  
  3 Raymond Leinenbach        12 Aiea                   5:00.2h                  
  4 Terrence Duarte           JR Radford                5:58.9h                  
 
Event 15  Boys 4x100 Meter Relay Junior Varsity
================================================================================
          46.00  STATE
          47.00  OIA
          55.80  JV
    School                                               Finals                 
================================================================================
  1 Radford High School  'C'                              47.1h JV               
     1) Shawn Putman-Curry SO           2) Christopher Nichols SO         
     3) Joash Pangilinan SO             4) Ikaika Kamaka FR               
  2 Kapolei High School  'A'                              48.3h JV               
     1) Hansen Ho 10                    2) Noah Pascua 9                  
     3) Joshua Veronese-Telles 10       4) Micah Pascua 10                
  3 Radford High School  'B'                              48.7h JV               
     1) Taylor Elsenheimer SO           2) Christian Nichols SO           
     3) Darien Crank FR                 4) Leon Hazley SO                 
  4 Kapolei High School  'B'                              51.7h JV               
     1) Angel Ortiz                     2) Dustin Kula 11                 
     3) Nicholas Roof                   4) Marvin Gary                    
  5 Radford High School  'D'                              52.3h JV               
     1) Le'andre Ingram SO              2) Raymond Mangosong SO           
     3) Carlos Beatty Jr SO             4) Christorey Lapitan SO          
  6 Radford High School  'A'                              55.3h JV               
     1) Kerry Patton FR                 2) Tamaomitamitaga Fiaseu FR      
     3) Brodric Tavui SO                4) Thorne Lavatai SO              
 
Event 16  Boys 4x100 Meter Relay Varsity
================================================================================
          46.00  STATE
          47.00  OIA
    School                                               Finals                 
================================================================================
  1 Kapolei High School  'B'                              45.5h STATE             
     1) Justin Kia-Naole 12             2) Sean Vinluan 12                
     3) Tyler Kukahiko 11               4) Eddie Bernard                  
  2 Aiea High School  'A'                                 46.3h OIA              
     1) Eric James 12                   2) Andrew Frazier 11              
     3) Alex Biggs 11                   4) Tony Cabalar 10                
  3 Anuenue High School  'A'                              49.6h                  
     1) Chivas Naone JR                 2) Robert Cullen JR               
     3) Julian-Matthew Liua JR          4) Sherman Thomas                 
  4 Kapolei High School  'A'                              55.4h                  
     1) Zachary Ganibe                  2) Lance Defiesta 11              
     3) Luke Spencer                    4) Michael Wolthuis 12            
  5 Kapolei High School  'C'                              61.4h                  
 
Event 19  Boys 400 Meter Dash Junior Varsity
================================================================================
          53.00  STATE
          56.00  OIA
          64.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Christopher Nichols       SO Radford                  57.2h JV               
  2 Tyler Groce               FR Radford                  61.2h JV               
  3 John Ortile               SO Radford                  63.2h JV               
  4 Tony Cabalar              10 Aiea                     66.2h                  
  5 Frank Kelly               FR Waialua                  66.7h                  
 
Event 20  Boys 400 Meter Dash Varsity
================================================================================
          53.00  STATE
          56.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Jonathan Atangan          JR Radford                  52.1h STATE             
  2 Eric James                12 Aiea                     53.6h OIA              
  3 Aaron Logan               JR Radford                  56.2h                  
  4 Gen Priest                   Kapolei                  56.7h                  
  5 Dale Bacani               12 Aiea                     57.2h                  
  6 Andrew Frazier            11 Aiea                     57.7h                  
  7 Robert Cullen             JR Anuenue                  70.3h                  
 
Event 23  Boys 300 Meter Hurdles Junior Varsity
================================================================================
          42.80  STATE
          45.00  OIA
          55.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Ikaika Kamaka             FR Radford                  47.9h JV               
  2 Kahoku Kama               10 Leilehua                 48.7h JV               
  3 Christopher Correa        FR Radford                  49.0h JV               
  4 Mosiah Manuma             SO Radford                  49.1h JV               
  5 Nicholas Paluba           FR Radford                  49.8h JV               
  6 Ace Tufu                  SO Radford                  51.7h JV               
  7 Gregory Sikes-Mitchell    FR Radford                  54.0h JV               
  8 Brandon Butler            FR Radford                  56.9h                  
  9 Chase Smith               FR Radford                  66.6h                  
 
Event 24  Boys 300 Meter Hurdles Varsity
================================================================================
          42.80  STATE
          45.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Aaremy Palomares          11 Leilehua                 42.6h STATE             
  2 Nathan Blue               SO Radford                  42.8h OIA              
  3 Florimar Miyat            SR Radford                  45.5h                  
  4 Ronald Greig                 Kapolei                  48.8h                  
 
Event 27  Boys 800 Meter Run Junior Varsity
================================================================================
        2:06.80  STATE
        2:16.00  OIA
        2:24.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Joshua Bay                10 Leilehua               2:15.4h OIA              
  2 Adrian Acacio             SO Radford                2:16.5h JV               
  3 Dominic Roos              10 Kapolei                2:19.9h JV               
  4 Ezra Kamoe                 9 Aiea                   2:23.4h JV               
  5 Brian Kahele-Umiamaka     FR Radford                2:24.0h                  
  6 Jayson Dumaoal            10 Leilehua               2:26.1h                  
  7 Julio Kepwe               FR Radford                2:32.2h                  
  8 Christoher Dominguez       9 Aiea                   2:40.4h                  
  9 Rico Razon                10 Aiea                   2:40.6h                  
 
Event 28  Boys 800 Meter Run Varsity
================================================================================
        2:06.80  STATE
        2:16.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Jon Chun                  11 Leilehua               2:11.7h OIA              
  2 Raymond Leinenbach        12 Aiea                   2:21.1h                  
  3 Justin Harkins            SR Radford                2:21.6h                  
  4 Alexander Johnson         11 Leilehua               2:23.6h                  
  5 Wade Edra                    Leilehua               2:24.8h                  
  6 Martin Santana            JR Radford                2:26.8h                  
  7 Jarvis Losbog             JR Radford                2:29.40                  
 
Event 31  Boys 200 Meter Dash Junior Varsity
================================================================================
          23.10  STATE
          24.80  OIA
          26.50  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Eric James                12 Aiea                     24.4h OIA              
  2 Shawn Putman-Curry        SO Radford                  24.6h OIA              
  3 Anthony Demello           10 Leilehua                 24.7h OIA              
  3 Justin Lopez              SO Waialua                  24.7h OIA              
  3 Ikaika Kamaka             FR Radford                  24.7h OIA              
  6 Christian Nichols         SO Radford                  24.8h JV               
  7 Christopher Nichols       SO Radford                  25.4h JV               
  8 Hansen Ho                 10 Kapolei                  25.5h JV               
  9 Kumuhonuaikaueokalan Won  SO Anuenue                  25.7h JV               
 10 Leon Hazley               SO Radford                  26.1h JV               
 11 Darien Crank              FR Radford                  26.1h JV               
 12 George Powell             FR Radford                  26.2h JV               
 13 Angel Ortiz                  Kapolei                  26.4h JV               
 14 Le'andre Ingram           SO Radford                  26.7h                  
 15 Noel Cabota               10 Leilehua                 27.4h                  
 15 Evan Takemoto              9 Aiea                     27.4h                  
 17 Christorey Lapitan        SO Radford                  27.5h                  
 18 Jovanni Quiddaoen         SO Waialua                  27.9h                  
 19 Tyler Groce               FR Radford                  28.1h                  
 20 Frank Kelly               FR Waialua                  29.3h                  
 
Event 32  Boys 200 Meter Dash Varsity
================================================================================
          23.10  STATE
          24.80  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Eric James                12 Aiea                     23.3h OIA              
  2 Trentt Kennard            12 Leilehua                 23.4h OIA              
  2 Jonathan Atangan          JR Radford                  23.4h OIA              
  4 Donniqtay Campbell        JR Radford                  23.7h OIA              
  5 Micah Abru-Laybon         12 Leilehua                 23.8h OIA              
  6 Kalai Parish              11 Kapolei                  24.0h OIA              
  7 Gen Priest                   Kapolei                  24.5h OIA              
  8 Caleb Spencer                Kapolei                  24.7h OIA              
  9 Herrera Xavier            11 Kapolei                  24.8h                  
 10 William Lanestory         11 Leilehua                 24.9h                  
 11 Edwin Rubio               SR Waialua                  25.2h                  
 12 Justin Harkins            SR Radford                  26.0h                  
 13 Julian-Matthew Liua       JR Anuenue                  26.4h                  
 14 Sherman Thomas               Anuenue                  26.5h                  
 15 Chivas Naone              JR Anuenue                  27.1h                  
 16 Bronson Pausa                Leilehua                 29.7h                  
 17 Robert Cullen             JR Anuenue                  30.7h                  
 
Event 35  Boys 3000 Meter Run Junior Varsity
================================================================================
       10:00.00  STATE
       11:18.20  OIA
       11:46.10  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Andrew Atangan            FR Radford               10:26.0h OIA              
  2 Jayson Dumaoal            10 Leilehua              10:48.0h OIA              
  3 Tyler Beck                FR Radford               11:16.0h OIA              
  4 Jeremy Honold             10 Kapolei               11:40.0h JV               
  5 Carlos Beatty Jr          SO Radford               11:44.0h JV               
 
Event 36  Boys 3000 Meter Run Varsity
================================================================================
       10:00.00  STATE
       11:18.20  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Dale Bacani               12 Aiea                  10:34.0h OIA              
  2 Husam Hafidh              12 Leilehua              11:33.0h                  
 
Event 39  Boys 4x400 Meter Relay Junior Varsity
================================================================================
        3:39.00  STATE
        3:45.00  OIA
        4:06.90  JV
    School                                               Finals                 
================================================================================
  1 Radford High School  'A'                            4:01.8h JV               
     1) Darien Crank FR                 2) Raymond Mangosong SO           
     3) Taylor Elsenheimer SO           4) Julio Kepwe FR                 
  2 Kapolei High School  'A'                            4:05.4h JV               
     1) Micah Pascua 10                 2) Marvin Gary                    
     3) Joshua Veronese-Telles 10       4) Angel Ortiz                    
  3 Kapolei High School  'B'                            4:26.6h                  
     1) Nicholas Roof                   2) Jordan Kahai-Kim               
     3) Roman Estaban 10                4) Isaac Duhaylonsod 9            
 
Event 40  Boys 4x400 Meter Relay Varsity
================================================================================
        3:39.00  STATE
        3:45.00  OIA
    School                                               Finals                 
================================================================================
  1 Leilehua High School  'A'                           3:50.1h                  
     1) Joshua Bay 10                   2) Jon Chun 11                    
     3) William Lanestory 11            4) Trentt Kennard 12              
 
Event 44  Boys High Jump Varsity
================================================================================
        5-10.00  STATE
        5-06.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Aldrin Valdez             SO Radford                5-10.00 STATE             
  1 Aaremy Palomares          11 Leilehua               5-10.00 STATE             
  3 Bernard Menor             SR Waialua                5-09.00 OIA              
  4 Tavana Alailima           11 Leilehua               5-02.00                  
  4 Kowin Dixon               11 Leilehua               5-02.00                  
  6 Sherman Thomas               Anuenue                4-10.00                  
  7 Terrence Duarte           JR Radford                4-04.00                  
 
Event 47  Boys Pole Vault Junior Varsity
================================================================================
       11-06.00  STATE
        9-00.00  OIA
        8-00.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Brian Kahele-Umiamaka     FR Radford                7-03.00                  
  2 Raymond Mangosong         SO Radford                6-06.00                  
  2 Le'andre Ingram           SO Radford                6-06.00                  
 
Event 48  Boys Pole Vault Varsity
================================================================================
       11-06.00  STATE
        9-00.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Justin Harkins            SR Radford                7-06.00                  
  1 Martin Santana            JR Radford                7-06.00                  
 
Event 51  Boys Long Jump Junior Varsity
================================================================================
       20-00.00  STATE
       19-00.00  OIA
       16-09.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Joash Pangilinan          SO Radford               17-02.75 JV               
  2 Kahoku Kama               10 Leilehua              16-07.00                  
  3 Andrew Cantero            10 Kapolei               15-11.50                  
  4 Taylor Elsenheimer        SO Radford               15-05.00                  
  5 Nicholas Roof                Kapolei               15-04.00                  
  6 Jordan Kahai-Kim             Kapolei               14-08.75                  
  7 Ryan Barrett              FR Radford               14-08.00                  
  8 Christopher Gacusan       SO Radford               14-07.00                  
  9 George Powell             FR Radford               14-05.00                  
 10 Roman Estaban             10 Kapolei               13-10.00                  
 11 Taylor Takamiya           SO Anuenue               13-09.75                  
 12 Isaac Duhaylonsod          9 Kapolei               13-04.50                  
 
Event 52  Boys Long Jump Varsity
================================================================================
       20-00.00  STATE
       19-00.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Donniqtay Campbell        JR Radford               19-07.50 OIA              
  2 Eric James                12 Aiea                  19-06.00 OIA              
  3 Gen Priest                   Kapolei               19-05.00 OIA              
  4 Aaron Logan               JR Radford               18-07.75                  
  5 Aaremy Palomares          11 Leilehua              18-07.00                  
  6 Julian-Matthew Liua       JR Anuenue               18-04.00                  
  7 Kowin Dixon               11 Leilehua              18-00.50                  
  8 Sherman Thomas               Anuenue               17-11.50                  
  9 Bernard Menor             SR Waialua               17-08.25                  
 10 Chivas Naone              JR Anuenue               16-02.00                  
 11 Tavana Alailima           11 Leilehua              16-00.00                  
 12 Kila Koanui-Kong          JR Anuenue               13-11.50                  
 13 Robert Cullen             JR Anuenue               13-10.00                  
 14 Jarvis Losbog             JR Radford               12-11.75                  
 15 Terrence Duarte           JR Radford               10-01.00                  
 
Event 55  Boys Triple Jump Junior Varsity
================================================================================
       40-00.00  STATE
       33-00.00  JV
           3.50  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Joash Pangilinan          SO Radford               36-10.00 JV               
  2 Kahoku Kama               10 Leilehua              36-03.00 JV               
  3 Marvin Gary                  Kapolei               35-03.50 JV               
  4 Hansen Ho                 10 Kapolei               34-02.00 JV               
  5 Joshua Veronese-Telles    10 Kapolei               31-06.50 OIA              
  5 Roman Estaban             10 Kapolei               31-06.50 OIA              
  7 Nicholas Roof                Kapolei               30-04.00 OIA              
  8 Jordan Kahai-Kim             Kapolei               29-07.50 OIA              
  9 Taylor Takamiya           SO Anuenue               14-00.50 OIA              
 
Event 56  Boys Triple Jump Varsity
================================================================================
       40-00.00  STATE
       37-00.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Aaremy Palomares          11 Leilehua              38-10.75 OIA              
  2 Tyler Kukahiko            11 Kapolei               38-09.50 OIA              
  3 Gen Priest                   Kapolei               37-07.00 OIA              
  4 Kowin Dixon               11 Leilehua              36-00.00                  
  5 Tavana Alailima           11 Leilehua              34-04.75                  
  6 Ronald Greig                 Kapolei               34-01.00                  
 
Event 59  Boys Discus Throw Junior Varsity
================================================================================
         135-00  STATE
         120-00  OIA
          85-00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Jasper Hunt               10 Aiea                 120-02.00 OIA              
  2 Tamaomitamitaga Fiaseu    FR Radford              103-08.00 JV               
  3 Mosiah Manuma             SO Radford              103-07.00 JV               
  4 Allimatai Tuitoelau          Leilehua             101-03.00 JV               
  5 Lawrence Lagafuaina        9 Aiea                  95-02.00 JV               
  6 Tyler Griffin             SO Radford               92-04.00 JV               
  7 Kevin Kennedy             SO Radford               90-03.00 JV               
  8 Ace Tufu                  SO Radford               89-04.00 JV               
  9 Luke Spencer                 Kapolei               85-02.00 JV               
 10 Brodric Tavui             SO Radford               85-00.00 JV               
 11 Roelle Torres             10 Aiea                  82-05.00                  
 12 Thorne Lavatai            SO Radford               77-06.00                  
 13 Nathan Schuster              Leilehua              71-00.00                  
 14 Buddy Mero                 9 Kapolei               68-00.00                  
 15 Ransen Feagai             SO Radford               64-05.00                  
 16 Daniel Benjamin IV        SO Anuenue               64-02.00                  
 17 Benjamin Scheuring        FR Radford               56-02.00                  
 18 Marcus Malepeai           SO Radford               19-04.00                  
 
Event 60  Boys Discus Throw Varsity
================================================================================
         135-00  STATE
         120-00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Jarmaine Malepeia         12 Aiea                 139-00.00 STATE             
  2 Sean Kenigton                Leilehua             116-05.00                  
  3 Chris Atualevao           11 Leilehua             113-00.00                  
  4 Sean Vinluan              12 Kapolei              110-04.00                  
  5 Stanford Salevai          11 Leilehua             107-09.00                  
  6 Viliami Hunga             12 Leilehua             107-08.00                  
  7 Eddie Bernard                Kapolei              103-07.00                  
  8 Jermane Schuster             Leilehua             100-05.00                  
  9 Tyler Kukahiko            11 Kapolei              100-02.00                  
 10 Justin Kia-Naole          12 Kapolei               98-08.00                  
 11 Joseph Ruane              11 Leilehua              96-04.00                  
 11 Douglas Delos-Santos         Leilehua              96-04.00                  
 13 Emani Vaimasanuu          11 Aiea                  90-07.00                  
 14 Stephen Jenkins           SR Radford               80-00.00                  
 15 Michael Wolthuis          12 Kapolei               78-05.00                  
 16 Ataji Lani                12 Aiea                  76-07.00                  
 17 Malone Faumuina           12 Aiea                  73-04.00                  
 18 Mark Palting              12 Kapolei               72-00.00                  
 19 Shawn Mahoe                  Leilehua              71-05.00                  
 
Event 63  Boys Shot Put Junior Varsity
================================================================================
       46-00.00  STATE
       41-00.00  OIA
       30-00.00  JV
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Jasper Hunt               10 Aiea                  42-04.00 OIA              
  2 Lawrence Lagafuaina        9 Aiea                  39-09.00 JV               
  3 Thorne Lavatai            SO Radford               36-04.00 JV               
  4 Marcus Malepeai           SO Radford               34-10.00 JV               
  5 Luke Spencer                 Kapolei               33-04.00 JV               
  6 Tamaomitamitaga Fiaseu    FR Radford               31-11.00 JV               
  7 Allimatai Tuitoelau          Leilehua              31-05.00 JV               
  8 Tyler Griffin             SO Radford               30-06.00 JV               
  9 Roelle Torres             10 Aiea                  30-00.00 JV               
 10 Daniel Benjamin IV        SO Anuenue               29-05.00                  
 11 Kerry Patton              FR Radford               29-02.00                  
 12 Brodric Tavui             SO Radford               28-09.00                  
 13 Nathan Schuster              Leilehua              28-02.00                  
 14 Buddy Mero                 9 Kapolei               27-08.00                  
 15 Ransen Feagai             SO Radford               27-02.00                  
 16 Benjamin Scheuring        FR Radford               24-00.00                  
 
Event 64  Boys Shot Put Varsity
================================================================================
       46-00.00  STATE
       41-00.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Jarmaine Malepeia         12 Aiea                  41-05.00 OIA              
  2 Stanford Salevai          11 Leilehua              39-05.00                  
  3 Viliami Hunga             12 Leilehua              38-08.00                  
  4 Kamuela Foki              12 Kapolei               38-05.00                  
  5 Chris Atualevao           11 Leilehua              37-05.00                  
  6 Tyler Kukahiko            11 Kapolei               36-08.00                  
  7 Michael Wolthuis          12 Kapolei               36-04.00                  
  8 Sean Kenigton                Leilehua              36-03.00                  
  9 Jermane Schuster             Leilehua              35-09.00                  
 10 Michael Hoffman              Kapolei               35-08.00                  
 11 Sean Vinluan              12 Kapolei               35-04.00                  
 12 Eddie Bernard                Kapolei               35-03.00                  
 13 Malone Faumuina           12 Aiea                  35-01.00                  
 14 Emani Vaimasanuu          11 Aiea                  34-07.00                  
 15 Ataji Lani                12 Aiea                  33-11.00                  
 16 Douglas Delos-Santos         Leilehua              32-08.00                  
 17 Justin Kia-Naole          12 Kapolei               32-06.00                  
 18 Lance Defiesta            11 Kapolei               31-02.00                  
 19 Zachary Ganibe               Kapolei               31-01.00                  
 20 Mark Palting              12 Kapolei               29-10.00                  
 21 Shawn Mahoe                  Leilehua              29-08.00                  
 22 Joseph Ruane              11 Leilehua              28-04.00