OIA Western Division Championships 2004               
           Varsity Girls Trials Results                                
 
Event 2  Women 100 Meter Hurdles Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
  1  Lorin Milotta                    Waialua               15.20 
  2  Mei Li Nickles                   Mililani              15.30 
  3  Andrea Young                     Radford               17.40 
  4  Kristin Halbert                  Mililani              17.50 
  5  Joanna Oliveros                  Pearl City            18.10 
  6  Amber Villegas                   Kapolei               18.40 
  7  Taylor Williams                  Kapolei               18.50 
  8  Shari Arakaki                    Aiea                  18.60 
  9  Christina Carriaga               Waipahu               20.10 
 10  Audenne Valdez                   Waipahu               20.50 
 11  Vanessa Avila                    Radford               20.60 
 12  Brandeelyn Siu                   Mililani              20.90 
 13  Chandra Pfrimmer                 Radford               21.80 
 
Event 22  Women 300 Meter Hurdles Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
  1  Lorin Milotta                    Waialua               49.49 
  2  Amber Villegas                   Kapolei               50.54 
  3  Lalaynnia De Peralta             Waianae               52.45 
  4  Joanna Oliveros                  Pearl City            53.23 
  5  Kristin Halbert                  Mililani              55.39 
  6  Shari Arakaki                    Aiea                  55.67 
  7  Christina Carriaga               Waipahu               55.69 
  8  Taylor Williams                  Kapolei               55.99 
  9  Mariam Dar                       Aiea                  57.25 
 10  Brandeelyn Siu                   Mililani              58.36 
 11  Jamie Knaus                      Mililani              58.42 
 
Event 30  Women 200 Meter Dash Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
  1  Monique Shinnery                 Kapolei               26.35 
  2  Lorin Milotta                    Waialua               27.58 
  3  Keilyn Tanimoto                  Pearl City            27.61 
  4  Erica Webber                     Radford               28.34 
  5  Jennifer Henna                   Mililani              28.78 
  6  Deanne Soon                      Mililani              29.08 
  7  Brittany Velez                   Campbell              29.10 
  8  Christina Carriaga               Waipahu               31.26 
  9  Franziska Kastner                Pearl City            33.40 
 10  Erika Rivera                     Pearl City            33.42 
 
Event 62  Women Shot Put Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Charity Senas                    Mililani           33-03.75 
  2  Cheyenne Opiana                  Waialua            33-01.50 
  3  Kaena Apana                      Nanakuli           32-04.00 
  4  Konae Purcell                    Aiea               31-04.00 
  5  Koreta Gali                      Campbell           29-01.00 
  6  Alexis San Nicolas               Leilehua           28-04.75 
  7  Diane Bumanglag                  Waipahu            27-08.00 
  8  Paige Olmstead                   Waipahu            25-02.75 
  9  Alexandria-Paul Naki             Kapolei            25-02.00 
 10  Ava Marie Cavaco                 Mililani           23-11.00 
           Varsity Boys Trials Results                                
Event 4  Men 110 Meter Hurdles Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
  1  Nasca, Nathaniel                 Pearl City            15.00 
  2  Workman, Henry                   Mililani              15.60 
  3  Fial, Joshua                     Pearl City            15.80 
  4  Oania, Marcus                    Aiea                  16.60 
  5  Rice, Derek                      Mililani              17.20 
  6  Vitale, Vashon                   Aiea                  17.30 
  7  Frantela, Anthonio               Waianae               17.40 
  8  Kekaha, Kingsley                 Waianae               17.70 
  9  Bangal, Bernard                  Waipahu               18.00 
 10  Souza, Gilbert                   Waipahu               18.30 
 11  Yates, Logan                     Kapolei               18.40 
 12  Carrillo, Agustin                Aiea                  18.50 
 13  Perez, Lyle                      Waipahu               18.80 
 14  Owens, Tommy                     Pearl City            23.30 
 
Event 8  Men 100 Meter Dash Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
  1  Nasca, Nathaniel                 Pearl City            10.70 
  2  Thompson, Saint                  Mililani              10.90 
  3  Santos, Jonovan                  Mililani              11.00 
  4  Tan, Paul                        Kapolei               11.00 
  5  Palmares, Anthony                Leilehua              11.30 
  6  Pieper, Brandon                  Kapolei               11.40 
  7  Ganigan, Chris                   Campbell              11.40 
  8  Fruean, Beltshazzar              Leilehua              11.50 
  9  Salvacion, Ricky                 Pearl City            11.60 
 10  Pine, Kaimanu                    Waianae               11.70 
 11  Douglas, Derrick                 Radford               11.70 
 12  Sato, Shane                      Waipahu               11.70 
 13  Winfree, Ryan                    Waipahu               11.70 
 14  Burton, Travis                   Aiea                  11.70 
 15  Ybarra, Edmund                   Nanakuli              11.80 
 16  Abernathy, Lorenzo               Mililani              11.80 
 17  Owens, Tommy                     Pearl City            11.80 
 18  Esmeralda, Michael               Waipahu               11.80 
 19  Young, Justin                    Aiea                  12.00 
 20  Lau, Travis                      Waianae               12.00 
 21  Moku, Dayton                     Campbell              12.30 
 22  Rubio, Glenn                     Waialua               12.70 
 
Event 20  Men 400 Meter Dash Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
  1  Upshaw, Ahmad                    Leilehua              51.02 
  2  Medeiros, Jonathan               Kapolei               52.19 
  3  Burton, Travis                   Aiea                  52.34 
  4  Peneku, Ronald                   Nanakuli              52.37 
  5  Winfree, Ryan                    Waipahu               53.99 
  6  Mclain, Franklin                 Pearl City            53.99 
  7  Salvacion, Ricky                 Pearl City            54.22 
  8  Young, Justin                    Aiea                  54.49 
  9  Egloria, Patrick                 Mililani              54.61 
 10  Tupas, Michael                   Radford               54.97 
 11  Ameperosa, Ben                   Waipahu               55.63 
 12  Gealon, Aaron                    Campbell              55.99 
 13  Hernandez, Tony                  Waianae               56.14 
 14  Westmoreland, Lael               Campbell              56.18 
 15  Brown, Chad                      Waianae               56.53 
 16  Rubio, Glenn                     Waialua               56.83 
 17  Gertin, Matthew                  Leilehua              56.91 
 18  Puha, Chadwrck                   Waianae               57.29 
 19  Moku, Dayton                     Campbell              57.66 
 20  Akagi, Andrew                    Leilehua              57.81 
 21  Webster, Terrel                  Campbell              59.35 
 22  Esmeralda, Michael               Waipahu               59.52 
 23  Reiher, Charlie                  Nanakuli              59.60 
 24  Magata, James                    Mililani              62.75 
 25  Ybarra, Edmund                   Nanakuli              66.34 
 
Event 24  Men 300 Meter Hurdles Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
  1  Beck, Kyle                       Nanakuli              40.60 
  2  Owens, Tommy                     Pearl City            42.10 
  3  Smith, Nicholas                  Waianae               42.40 
  4  Douglas, Derrick                 Radford               43.30 
  5  Fial, Joshua                     Pearl City            43.40 
  6  Spore, David                     Leilehua              43.70 
  7  Takahashi, Edwin                 Mililani              44.20 
  8  Hardy, Michael                   Pearl City            44.30 
  9  Chun, Lawrence                   Waianae               44.50 
 10  Bangal, Bernard                  Waipahu               46.20 
 11  Oania, Marcus                    Aiea                  46.20 
 12  Rice, Derek                      Mililani              46.40 
 13  Vitale, Vashon                   Aiea                  46.50 
 14  Kekaha, Kingsley                 Waianae               47.40 
 15  Yates, Logan                     Kapolei               48.60 
 
Event 28  Men 800 Meter Run Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
  1  Helms, Ian                       Mililani            2:03.90 
  2  Gonzales, Joseph                 Pearl City          2:04.51 
  3  Burton, Travis                   Aiea                2:05.39 
  4  Pascua, Bryson                   Pearl City          2:06.17 
  5  Dela Cruz, Ryan                  Kapolei             2:06.89 
  6  Shell, Ryan                      Radford             2:07.80 
  7  Roberts, Valentine               Waianae             2:07.81 
  8  Felicitas, Mhar                  Waipahu             2:09.41 
  9  Westmoreland, Lael               Campbell            2:13.22 
 10  Ardis, Scott                     Leilehua            2:14.31 
 11  Tanaka, Brian                    Pearl City          2:15.40 
 12  Cowie, Alejandro                 Waialua             2:15.95 
 13  Winfree, Ryan                    Waipahu             2:17.34 
 14  Tanare, Adam                     Waipahu             2:19.07 
 15  Busher, Jason                    Waianae             2:20.83 
 16  Pascual, Charlie                 Aiea                2:23.66 
 
Event 32  Men 200 Meter Dash Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
  1  Nasca, Nathaniel                 Pearl City            22.76 
  2  Thompson, Saint                  Mililani              22.80 
  3  Santos, Jonovan                  Mililani              23.05 
  4  Tan, Paul                        Kapolei               23.23 
  5  Upshaw, Ahmad                    Leilehua              23.25 
  6  Palmares, Anthony                Leilehua              23.36 
  7  Medeiros, Jonathan               Kapolei               23.41 
  8  Pieper, Brandon                  Kapolei               23.98 
  9  Ganigan, Chris                   Campbell              24.11 
 10  Takahashi, Edwin                 Mililani              24.31 
 11  Pine, Kaimanu                    Waianae               24.55 
 12  Young, Justin                    Aiea                  24.63 
 13  Owens, Tommy                     Pearl City            24.70 
 14  Gealon, Aaron                    Campbell              24.72 
 15  Honda, Kalahoikeola              Waianae               24.84 
 16  Rubio, Glenn                     Waialua               24.87 
 17  Ke a, Nicolas                    Leilehua              25.43 
 18  Esmeralda, Michael               Waipahu               25.60 
 19  Ameperosa, Ben                   Waipahu               25.63 
 20  Sato, Shane                      Waipahu               25.63 
 21  Davis, Dewey                     Waianae               25.81 
 22  Roman, Marc                      Aiea                  25.86 
 
Event 52  Men Long Jump Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Santos, Jonovan                  Mililani           21-06.25 
  2  Thompson, Saint                  Mililani           21-01.75 
  3  Nasca, Nathaniel                 Pearl City         21-01.75 
  4  Salvacion, Ricky                 Pearl City         20-09.00 
  5  Hardy, Michael                   Pearl City         19-11.50 
  6  Smith, Darren                    Mililani           19-10.25 
  7  Palmares, Anthony                Leilehua           18-11.00 
  8  Spore, David                     Leilehua           18-10.00 
  9  Frantela, Anthonio               Waianae            18-06.50 
 10  Brown, Chad                      Waianae            17-10.50 
 11  Faurot, Kekoa                    Kapolei            17-08.50 
 12  Hall, Cordero                    Leilehua           17-05.50 
 13  Slater, Cory                     Aiea               17-00.00 
 14  Gealon, Aaron                    Campbell           16-05.50 
 15  Puha, Chadwrck                   Waianae            16-04.00 
 16  Kawano, Terrence                 Aiea               16-02.00 
 
Event 56  Men Triple Jump Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Thompson, Saint                  Mililani           43-01.75 
  2  Hardy, Michael                   Pearl City         41-07.75 
  3  Smith, Nicholas                  Waianae            39-09.50 
  4  Spore, David                     Leilehua           39-04.75 
  5  Smith, Darren                    Mililani           38-11.00 
  6  Sung, Patrick                    Mililani           38-09.50 
  7  Frantela, Anthonio               Waianae            38-06.00 
  8  Lum, Shane                       Pearl City         37-10.50 
  9  Fau, Christopher                 Pearl City         37-08.50 
 10  Slater, Corey                    Aiea               37-07.50 
 11  Faurot, Kekoa                    Kapolei            36-08.00 
 12  Puha, Chadwrck                   Waianae            35-07.25 
 13  Kawano, Terrence                 Aiea               34-07.50 
 
Event 60  Men Discus Throw Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Watson, Andrew                   Nanakuli          143-02.50 
  2  Sei, Daniel                      Waipahu              140-04 
  3  Ohia, Sterling                   Aiea                 128-06 
  4  Lipano, Joseph                   Leilehua             126-06 
  5  Laa, Maifala                     Waipahu              126-02 
  6  Laa, James                       Waianae              125-01 
  7  Savini, Sean                     Waianae              122-06 
  8  Bannigan, Kavan                  Leilehua             120-07 
  9  Allen, Corey                     Mililani             118-09 
 10  Morales, Solomon                 Kapolei              116-04 
 11  Taituave, Justin                 Kapolei              113-04 
 12  Buchanan, John                   Kapolei           112-08.50 
 13  Solia, Denello                   Mililani             111-01 
 14  Spencer, Michael                 Waianae              108-10 
 15  Tamafuta, Vaima'a                Leilehua             107-02 
 16  Varde, Braddon                   Waipahu              100-10 
 17  Mason, Rob                       Mililani             100-06 
 18  Augafa, Tony                     Aiea                  98-07 
 19  Miller, Joshua                   Waialua            95-07.50 
 
Event 64  Men Shot Put Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Bannigan, Kavan                  Leilehua           46-07.00 
  2  Watson, Andrew                   Nanakuli           46-01.00 
  3  Mason, Rob                       Mililani           42-10.50 
  4  Saltiban, Lloyd                  Waianae            42-00.00 
  5  Nuu, Frazier                     Waipahu            41-03.00 
  6  Solia, Denello                   Mililani           41-01.00 
  7  Taituave, Justin                 Kapolei            40-07.00 
  8  Ohia, Sterling                   Aiea               39-10.00 
  9  Savini, Sean                     Waianae            39-05.50 
 10  Morales, Solomon                 Kapolei            38-11.00 
 11  Fruean, Beltshazzar              Leilehua           38-04.00 
 12  Fabrao, Tyler                    Waianae            37-10.00 
 13  Laa, Maifala                     Waipahu            37-05.00 
 14  Namu, Matthew                    Waipahu            37-05.00 
 15  Satele, Tommy                    Mililani           36-08.00 
 16  Buchanan, John                   Kapolei            36-02.00 
 17  Lipano, Joseph                   Leilehua           36-01.50 
 18  Valentine, Sterling              Campbell           34-11.00 
 19  Silva, Dustin                    Campbell           34-04.50 
 20  Augafa, Tony                     Aiea               32-09.50 
 21  Miller, Joshua                   Waialua            32-05.50 
       Junior Varsity Girls Trials Results
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles Junior Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
  1  Shantra McCoy                    Radford               17.20 
  2  Kharyse Price                    Radford               17.40 
  3  Shynequa Bell                    Radford               18.60 
  4  Ashley Morris                    Mililani              20.10 
  5  Corrie Nishikida                 Pearl City            20.10 
  6  Sabrina Kawana                   Mililani              20.10 
  7  Jessica Dela Cruz                Waipahu               20.40 
  8  Jazmin Numata                    Pearl City            20.60 
  9  Noelle Hirahara                  Pearl City            21.20 
 10  Kelly Settergren                 Kapolei               21.30 
 11  Keri Stenerson                   Leilehua              21.30 
 12  Kara Kobayashi                   Mililani              21.80 
 13  Shannon Wicks                    Kapolei               22.60 
 14  Kendra Bradley                   Aiea                  27.50 
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash Junior Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
  1  Britney Stephens                 Mililani              12.60 
  2  Marjorie Jones                   Radford               13.00 
  3  Christina Hee                    Pearl City            13.30 
  4  Lucille-Michi Takeda             Kapolei               13.40 
  5  Kourtnei Leong                   Kapolei               13.40 
  6  Natasha Minor                    Radford               13.40 
  7  Roxanne Winfree                  Waipahu               13.50 
  8  Abigail Tapawan                  Mililani              13.60 
  9  Kharyse Price                    Radford               13.80 
 10  Desiree Adolpho                  Waipahu               13.90 
 11  Kelcie Ama                       Mililani              13.90 
 12  Tatiana Tibbitts                 Kapolei               14.20 
 13  Lauren Maeshiro                  Pearl City            14.20 
 14  Amanda Tanhchaleun               Aiea                  14.20 
 15  Jaecie Kato                      Aiea                  14.20 
 16  Ada Higa                         Leilehua              14.30 
 17  Paulina Racette                  Leilehua              14.30 
 18  Tia Minami                       Pearl City            14.60 
 19  Desiree Agngarayngay             Campbell              14.60 
 20  Jessica Dela Cruz                Waipahu               15.10 
 21  Jennifer Isnec                   Leilehua              15.40 
 22  Shari Racquel                    Aiea                  16.00 
 
Event 9  Girls 1500 Meter Run Junior Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
  1  Ami Wescott                      Kapolei             5:39.37 
  2  Crystal Woodard                  Campbell            5:47.01 
  3  Anne Ochiae                      Pearl City          5:48.39 
  4  Kawailelenani Carmack            Kapolei             5:49.90 
  5  Charae Pascua                    Pearl City          5:54.99 
  6  Raeanna Des-Brisay               Aiea                5:56.21 
  7  Stephanie Yamamoto               Mililani            6:10.14 
  8  Samantha Gingras                 Campbell            6:13.14 
  9  Megan Ruynsburger                Radford             6:22.44 
 10  Brianne Maze                     Radford             6:23.96 
 11  Kaualiiliimaikalani Segawa       Leilehua            6:25.56 
 12  Eryn Shon                        Kapolei             6:31.51 
 13  Stephanie Ko                     Mililani            6:33.98 
 14  Whitney Neill                    Aiea                6:34.29 
 15  Nezzie Basuel                    Waipahu             6:55.86 
 16  Donna Kim                        Waipahu             7:11.80 
 17  Kris Yee                         Waipahu             7:11.84 
 
Event 17  Girls 400 Meter Dash Junior Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
  1  Christina Hee                    Pearl City            63.40 
  2  Britney Stephens                 Mililani              63.43 
  3  Desiree Adolpho                  Waipahu               65.38 
  4  Natasha Minor                    Radford               65.64 
  5  Veronica Porter                  Mililani              67.50 
  6  Amanda Tanhchaleun               Aiea                  68.72 
  7  Savannah Frank                   Radford               68.89 
  8  Cheryl Yasumoto                  Pearl City            69.04 
  9  Corrie Nishikida                 Pearl City            69.35 
 10  Ami Wescott                      Kapolei               69.58 
 11  Jaecie Kato                      Aiea                  70.34 
 12  Shannon Wicks                    Kapolei               70.35 
 13  Christiana Chandler              Leilehua              70.95 
 14  Danielle Painter                 Mililani              71.87 
 15  Shynequa Bell                    Radford               72.33 
 16  Melissa Shima                    Leilehua              73.45 
 17  Amber Torricer                   Waipahu               79.18 
 18  Shannon Onaga                    Waipahu             1:22.79 
 
Event 21  Girls 300 Meter Hurdles Junior Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
  1  Kharyse Price                    Radford               52.08 
  2  Shantra McCoy                    Radford               52.39 
  3  Abigail Tapawan                  Mililani              54.19 
  4  Pauline Dorsey                   Mililani              54.60 
  5  Shanna Vierra                    Pearl City            57.69 
  6  Kelly Settergren                 Kapolei               58.44 
  7  Ashley Morris                    Mililani              59.12 
  8  Jazmin Numata                    Pearl City            59.16 
  9  Jessica Dela Cruz                Waipahu               59.18 
 10  Noelle Hirahara                  Pearl City            66.33 
 11  Kendra Bradley                   Aiea                  67.47 
 
Event 25  Girls 800 Meter Run Junior Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
  1  Lucille-Michi Takeda             Kapolei             2:34.11 
  2  Savannah Frank                   Radford             2:41.50 
  3  Desiree Adolpho                  Waipahu             2:42.77 
  4  Danielle Painter                 Mililani            2:43.37 
  5  Cheryl Yasumoto                  Pearl City          2:43.82 
  6  Kia Atkins                       Radford             2:44.17 
  7  Charae Pascua                    Pearl City          2:45.04 
  8  Anne Ochiae                      Pearl City          2:45.30 
  9  Crystal Woodard                  Campbell            2:45.42 
 10  Katherine Hoarn                  Radford             2:46.04 
 11  Raeanna Des-Brisay               Aiea                2:59.71 
 12  Kaualiiliimaikalani Segawa       Leilehua            3:04.01 
 13  Stephanie Yamamoto               Mililani            3:04.36 
 14  Whitney Neill                    Aiea                3:09.58 
 15  Stephanie Ko                     Mililani            3:11.98 
 16  Nezzie Basuel                    Waipahu             3:28.14 
 
Event 29  Girls 200 Meter Dash Junior Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
  1  Britney Stephens                 Mililani              26.87 
  2  Christina Hee                    Pearl City            28.10 
  3  Marjorie Jones                   Radford               28.40 
  4  Natasha Minor                    Radford               28.67 
  5  Nicole Mitani                    Mililani              29.25 
  6  Mariama Cox                      Radford               29.27 
  7  Tatiana Tibbitts                 Kapolei               29.51 
  8  Roxanne Winfree                  Waipahu               29.63 
  9  Shanna Vierra                    Pearl City            29.79 
 10  Amanda Tanhchaleun               Aiea                  30.32 
 11  Desiree Agngarayngay             Campbell              30.41 
 12  Raechelle Pereira                Waialua               30.43 
 13  Paulina Racette                  Leilehua              30.44 
 14  Veronica Porter                  Mililani              30.52 
 15  Jaecie Kato                      Aiea                  30.70 
 16  Christiana Chandler              Leilehua              31.14 
 17  Lalita Cunningham                Pearl City            31.78 
 18  Melissa Shima                    Leilehua              31.91 
 19  Michael Due                      Kapolei               32.02 
 
Event 49  Girls Long Jump Junior Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Natasha Minor                    Radford            14-07.25 
  2  Lucille-Michi Takeda             Kapolei            14-06.00 
  3  Marjorie Jones                   Radford            13-07.75 
  4  Ashley Morris                    Mililani           13-06.00 
  5  Kimberleigh Robinson             Pearl City         13-04.00 
  6  Amanda Tanhchaleun               Aiea               13-02.00 
  7  Chastity Senas                   Mililani           12-11.50 
  8  Pauline Dorsey                   Mililani           12-09.00 
  9  Shanna Vierra                    Pearl City         12-08.00 
 10  Corrie Nishikida                 Pearl City         12-04.50 
 11  Megann McGahey                   Radford            12-03.50 
       Junior Varsity Boys Trials Results
Event 3  Boys 110 Meter Hurdles Junior Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
  1  Santiago-Yoshioka, Christoph     Waianae               17.20 
  2  Wetter, Mark                     Mililani              17.30 
  3  Brundidge, Joseph                Radford               17.30 
  4  Flemming, Jack                   Waipahu               17.40 
  5  Babas, Anthony                   Radford               17.70 
  6  Matsuzaki-Loui, Drake            Mililani              17.80 
  7  Healy, Austin                    Kapolei               18.20 
  8  Babas, Allan                     Radford               18.20 
  9  Questal, Jarret                  Pearl City            20.00 
 10  Domingo, Ian                     Waipahu               20.10 
 11  Baumann, Brent                   Waianae               20.50 
 12  Des-Brisay, Bryant               Aiea                  20.70 
 
Event 7  Boys 100 Meter Dash Junior Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
  1  Lopez, Dave                      Waialua               11.40 
  2  Rose, Paul-Lawrence              Waianae               11.60 
  3  Olayan, Chaney                   Kapolei               11.60 
  4  Orteza, Kennedy                  Leilehua              11.60 
  5  Hill, Jacob                      Radford               11.90 
  6  Basham, Kepa                     Campbell              11.90 
  7  Ward, Joshua                     Campbell              11.90 
  8  Monaghan, David                  Mililani              12.10 
  9  Coffin, Mene                     Leilehua              12.10 
 10  Sexton, Anthony MO               Waianae               12.30 
 11  Hagio, Austin                    Pearl City            12.30 
 12  Cadirao, Bruce                   Waianae               12.30 
 13  Nelson, Seth                     Aiea                  12.40 
 14  Silva, Joey                      Waialua               12.40 
 15  Lee, Jesse                       Campbell              12.40 
 16  Soliven, Daniel                  Pearl City            12.40 
 17  Andres, Chris                    Waipahu               12.50 
 18  Babas, Anthony                   Radford               12.50 
 19  Hewlett, Francis                 Pearl City            12.60 
 20  Moku, Delton                     Campbell              12.60 
 21  Acosta, Joshua                   Waialua               12.70 
 22  Hall, Anthony                    Campbell              12.70 
 23  Garcia, Gysen                    Nanakuli              12.80 
 24  Kroger, Robert                   Waialua               12.80 
 25  Adams, Raymond                   Waialua               12.80 
 26  Brown, Josh                      Waipahu               13.00 
 27  Nagasako, Chris                  Aiea                  13.00 
 28  Kila, Darryl                     Nanakuli              13.50 
 29  Croley, Daniel                   Waipahu               14.90 
 
Event 11  Boys 1500 Meter Run Junior Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
  1  Heilman, Parris                  Radford             4:36.80 
  2  Dain, Michael                    Kapolei             4:37.20 
  3  Hawkins, Roy                     Aiea                4:44.50 
  4  King, David                      Nanakuli            4:46.00 
  5  Bacani, Dale                     Aiea                4:51.80 
  6  Pagdilao, Michael                Aiea                4:52.00 
  7  Rubio, Edwin                     Waialua             4:52.20 
  8  Lapuente, Mitchell               Mililani            4:59.70 
  9  Maeda, Kelsey                    Mililani            5:00.40 
 10  Kenessey, Chas                   Waianae             5:00.70 
 11  Melendez, Ramon                  Mililani            5:03.90 
 12  Mamuad, Clarence                 Waipahu             5:04.80 
 13  Manloloyo, David                 Pearl City          5:05.20 
 14  Turner, Niko                     Leilehua            5:05.40 
 15  Garcia, Nathaniel                Waipahu             5:09.40 
 16  Schwiebert, Daniel               Kapolei             5:15.90 
 17  Escobar, Dexter                  Campbell            5:18.40 
 18  Hitchcock, Nathan                Waianae             5:19.40 
 19  Gumm, Jake                       Radford             5:19.90 
 20  McCaffery, Charles               Waialua             5:20.50 
 21  Buckley, Austin                  Kapolei             5:21.00 
 22  Nelson, Devin                    Radford             5:23.50 
 23  Mapanao, Joshua                  Campbell            5:31.20 
 24  Gervacio, Allen                  Campbell            5:33.70 
 25  Oshiro, Thomas                   Pearl City          5:43.00 
 26  Purdy, Peterson                  Waianae             5:43.80 
 27  Furukawa, Jordan                 Campbell            5:44.90 
 
Event 15  Boys 4x100 Meter Relay Junior Varsity
===============================================================================
     School                                               Prelims           
===============================================================================
  1  Mililani High School                                   46.80 
     1) Wetter, Mark                    2) Reeves, John                   
     3) Poentis, Peter                  4) Payamo, Ikaika                 
     5) Monaghan, David                 6) Matsuzaki-Loui, Drake          
     7) Cadiz, Joey                     8) Bounds, Joshua                 
  2  Leilehua High School                                   47.20 
     1) Racoma, Rooney                  2) Pau'u, Dustin                  
     3) Coffin, Mene                    4) Orteza, Kennedy                
  3  Waianae High School                                    47.70 
  4  Waialua  High School                                   48.00 
     1) Lopez, Dave                     2) Rubio, Edwin                   
     3) Silva, Joey                     4) Kinney, Alexander              
  5  Waipahu High School                                    48.00 
     1) Andres, Chris                   2) Bumanglag, Elijah              
     3) Croley, Daniel                  4) Brown, Josh                    
     5) Flemming, Jack                  6) Garcia, Deyh Boy               
     7) Gaoiran, Roland                 8) Berndt, Steven                 
  6  Radford High School                                    48.20 
  7  Campbell High School                                   48.80 
     1) Basham, Kepa                    2) Hall, Anthony                  
     3) Lee, Jesse                      4) Moku, Delton                   
     5) Ward, Joshua                    6)                                
  8  Nanakuli High School                                   56.20 
     1) Bowens, Antonio                 2) Garcia, Gysen                  
     3) Kaeha, Keoki                    4) Kila, Darryl                   
     5) Self-Gomes, Kasey               6) Edwards, Jarin                 
 
Event 19  Boys 400 Meter Dash Junior Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
  1  Orteza, Kennedy                  Leilehua              54.13 
  2  Hill, Jacob                      Radford               55.13 
  3  Sitarek, Justin                  Waianae               55.98 
  4  Reeves, John                     Mililani              56.97 
  5  Brown, Josh                      Waipahu               57.43 
  6  Bumanglag, Elijah                Waipahu               58.02 
  7  Taitin, Charlton                 Waianae               58.97 
  8  Croley, Daniel                   Waipahu               60.51 
  9  Sutton, Levi                     Leilehua              60.74 
 10  Cadiz, Joey                      Mililani              60.88 
 11  Kroger, Robert                   Waialua               60.92 
 12  Silva, Joey                      Waialua               61.30 
 13  Macadangdang, Junior             Aiea                  62.24 
 14  Aguigui, Kevin                   Campbell              62.27 
 15  Moku, Delton                     Campbell              62.42 
 16  Adams, Raymond                   Waialua               64.68 
 17  Baumann, Brent                   Waianae               65.37 
 18  Nagasako, Chris                  Aiea                  65.49 
 19  Upthak, Gregory                  Leilehua              66.64 
 20  Gloria, Joenel                   Radford               67.10 
 
Event 23  Boys 300 Meter Hurdles Junior Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
  1  Wetter, Mark                     Mililani              42.43 
  2  Flemming, Jack                   Waipahu               45.03 
  3  Babas, Allan                     Radford               45.11 
  4  Monaghan, David                  Mililani              45.62 
  5  Babas, Anthony                   Radford               46.96 
  6  Santiago-Yoshioka, Christoph     Waianae               47.04 
  7  Payamo, Ikaika                   Mililani              47.68 
  8  Soliven, Daniel                  Pearl City            48.42 
  9  Faliuga, Saivalua                Waianae               49.47 
 10  Healy, Austin                    Kapolei               50.17 
 11  Questal, Jarret                  Pearl City            50.58 
 12  Domingo, Ian                     Waipahu               55.05 
 
Event 27  Boys 800 Meter Run Junior Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
  1  Heilman, Parris                  Radford             2:11.10 
  2  Obena, Joshua                    Pearl City          2:15.60 
  3  Kong, Kelson                     Mililani            2:19.50 
  4  Bacani, Dale                     Aiea                2:20.50 
  5  Kelly, Russell                   Mililani            2:20.50 
  6  Pagdilao, Michael                Aiea                2:21.30 
  7  Manloloyo, David                 Pearl City          2:22.60 
  8  Lapuente, Mitchell               Mililani            2:22.70 
  9  King, David                      Nanakuli            2:22.90 
 10  Mamuad, Clarence                 Waipahu             2:24.20 
 11  Escobar, Dexter                  Campbell            2:27.20 
 12  Kenessey, Chas                   Waianae             2:28.00 
 13  Hitchcock, Nathan                Waianae             2:32.20 
 14  Rodriguez, Carlos                Aiea                2:32.70 
 15  Batangan, Roland                 Waipahu             2:32.90 
 16  Tivera, Jared                    Waipahu             2:34.00 
 17  Purdy, Peterson                  Waianae             2:44.80 
 18  Gumm, Jake                       Radford             2:49.90 
 
Event 31  Boys 200 Meter Dash Junior Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School              Prelims           
===============================================================================
  1  Orteza, Kennedy                  Leilehua              24.15 
  2  Lopez, Dave                      Waialua               24.29 
  3  Rose, Paul-Lawrence              Waianae               24.90 
  4  Ward, Joshua                     Campbell              25.03 
  5  Bumanglag, Elijah                Waipahu               25.18 
  6  Hill, Jacob                      Radford               25.26 
  7  Brown, Josh                      Waipahu               25.49 
  8  Basham, Kepa                     Campbell              25.57 
  9  Flemming, Jack                   Waipahu               25.59 
 10  Coffin, Mene                     Leilehua              25.87 
 11  Sitarek, Justin                  Waianae               25.87 
 12  Kinney, Alexander                Waialua               25.89 
 13  Sexton, Anthony MO               Waianae               26.29 
 14  Lee, Jesse                       Campbell              26.87 
 15  Hewlett, Francis                 Pearl City            27.30 
 16  Acosta, Joshua                   Waialua               27.40 
 17  Nelson, Seth                     Aiea                  27.79 
 18  Nagasako, Chris                  Aiea                  27.95 
 19  Chang, Reyn                      Leilehua              31.51 
 
Event 39  Boys 4x400 Meter Relay Junior Varsity
===============================================================================
     School                                               Prelims           
===============================================================================
  1  Mililani High School                                 3:44.15 
     1) Reeves, John                    2) Poentis, Peter                 
     3) Monaghan, David                 4) Wetter, Mark                   
     5) Payamo, Ikaika                  6) Cadiz, Joey                    
     7) Matsuzaki-Loui, Drake           8) Lapuente, Mitchell             
  2  Radford High School                                  3:45.67 
  3  Waipahu High School                                  3:53.36 
     1) Brown, Josh                     2) Bumanglag, Elijah              
     3) Croley, Daniel                  4) Mamuad, Clarence               
     5) Flemming, Jack                  6) Garcia, Deyh Boy               
     7) Gaoiran, Roland                 8) Berndt, Steven                 
  4  Campbell High School                                 3:57.68 
     1) Aguigui, Kevin                  2) Basham, Kepa                   
     3) Hall, Anthony                   4) Lee, Jesse                     
     5) Moku, Delton                    6) Ward, Joshua                   
  5  Pearl City High School                               3:58.19 
     1) Hagio, Austin                   2) Hewlett, Francis               
     3) Manloloyo, David                4) Obena, Joshua                  
     5) Questal, Jarret                 6) Soliven, Daniel                
     7) Francis, Jonathan               8)                                
  6  Waianae High School                                  4:05.58 
  7  Leilehua High School                                 4:08.74 
  8  Nanakuli High School                                 4:17.71 
     1) Bowens, Antonio                 2) Garcia, Gysen                  
     3) Kaeha, Keoki                    4) Kila, Darryl                   
     5) Self-Gomes, Kasey               6) King, David                    
     7) Edwards, Jarin                  8)                                
  9  Waialua  High School                                 4:19.51 
     1) Acosta, Joshua                  2) Kinney, Alexander              
     3) Rubio, Edwin                    4) Silva, Joey                    
 
Event 51  Boys Long Jump Junior Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Wetter, Mark                     Mililani           20-06.00 
  2  Obena, Joshua                    Pearl City         20-00.00 
  3  Poentis, Peter                   Mililani           19-00.50 
  4  Hill, Jacob                      Radford            18-07.00 
  5  Orteza, Kennedy                  Leilehua           18-02.00 
  6  Payamo, Ikaika                   Mililani           18-00.00 
  7  Rose, Paul-Lawrence              Waianae            17-07.75 
  8  Kinney, Alexander                Waialua            17-07.25 
  9  Sitarek, Justin                  Waianae            16-11.50 
 10  Fennel, Christopher              Pearl City         16-09.00 
 11  Santiago-Yoshioka, Christoph     Waianae            16-08.50 
 12  Nelson, Seth                     Aiea               16-07.00 
 13  Pau'u, Dustin                    Leilehua           16-06.50 
 14  Soliven, Daniel                  Pearl City         16-05.00 
 15  Hall, Anthony                    Campbell           16-03.50 
 16  Tamaalemalo, Jacob               Waipahu            16-01.00 
 17  Escobar, Dexter                  Campbell           15-10.50 
 18  Moku, Delton                     Campbell           15-08.00 
 19  Garcia, Deyh Boy                 Waipahu            15-02.25 
 
Event 55  Boys Triple Jump Junior Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Wetter, Mark                     Mililani           40-08.50 
  2  Obena, Joshua                    Pearl City         38-04.00 
  3  Bumanglag, Elijah                Waipahu            35-11.00 
  4  Andres, Chris                    Waipahu            35-01.00 
  5  Faliuga, Saivalua                Waianae            34-00.00 
  6  Soliven, Daniel                  Pearl City         33-09.00 
  7  Matsuzaki-Loui, Drake            Mililani           33-07.00 
  8  Payamo, Ikaika                   Mililani           33-06.00 
  9  Fennel, Christopher              Pearl City         33-04.00 
 10  Sitarek, Justin                  Waianae            33-00.00 
 11  Vendiola, Reyson                 Aiea               32-06.00 
 12  Pau'u, Dustin                    Leilehua           32-00.00 
 
Event 59  Boys Discus Throw Junior Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Malepeai, Jarmaine               Aiea              129-07.50 
  2  Malepeai, Jarmmar                Aiea                 117-04 
  3  Achiu, Jacob                     Campbell             112-00 
  4  Solo, Christopher                Campbell             105-06 
  5  Sexton, Anthony MO               Waianae              101-03 
  6  Faliuga, Saivalua                Waianae               99-10 
  7  Ponce, Cirilo                    Leilehua              94-04 
  8  Watson, Aaron                    Nanakuli              91-02 
  9  Lindberg, Jordan                 Leilehua              91-01 
 10  Maynes, Robin                    Waianae               90-03 
 11  Nicholas, Vernel                 Nanakuli              88-03 
 12  Werner, Kamuela                  Nanakuli              87-06 
 13  Cruz, Chad                       Campbell           87-00.50 
 14  James, Jeffery                   Pearl City            81-05 
 
Event 63  Boys Shot Put Junior Varsity
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Watson, Aaron                    Nanakuli           44-02.25 
  2  Faliuga, Saivalua                Waianae            39-00.75 
  3  Rose, Paul-Lawrence              Waianae            36-01.50 
  4  Lindberg, Jordan                 Leilehua           35-08.00 
  5  Nicholas, Vernel                 Nanakuli           35-04.00 
  6  Ponce, Cirilo                    Leilehua           35-03.00 
  7  Malepeai, Jarmmar                Aiea               34-11.75 
  8  Achiu, Jacob                     Campbell           34-10.50 
  9  Cruz, Chad                       Campbell           33-11.50 
 10  Jenks, Joseph                    Leilehua           33-02.00 
 11  Tialavea, Austin                 Aiea               33-02.00 
 12  Solo, Christopher                Campbell           32-11.00 
 13  Um, Shane                        Mililani           32-10.50 
 14  Malepeai, Jermaine               Aiea               32-10.00 
 15  Werner, Kamuela                  Nanakuli           31-01.00 
 16  Lum, Nicholas                    Waialua            29-00.00 
 17  Rud, Jeff                        Radford            27-06.00 
 18  McArthur, Dayton                 Radford            27-01.50 
 19  Maynes, Robin                    Waianae            26-09.50 
 20  Cadiz, Joey                      Mililani           26-05.50