2004 OIA Western Division Championships
 
              Women - Varsity - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Mililani High School       158        2) Pearl City High School    100   
    3) Waialua  High School        50        4) Kapolei High School        42.50
    5) Campbell High School        26        6) Waianae High School        16   
    7) Aiea High School            14.50     8) Leilehua High School       14   
    9) Radford High School          6       10) Nanakuli High School        2   
   11) Waipahu High School          1                                           
 
           Women - Junior Varsity - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Radford High School        126        2) Mililani High School      104   
    3) Kapolei High School         88        4) Pearl City High School     73   
    5) Aiea High School            27        6) Waipahu High School        18   
    7) Waialua  High School         8        7) Campbell High School        8   
    9) Leilehua High School         5                                           
 
                Men - Varsity - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Pearl City High School     125        2) Mililani High School      107   
    3) Kapolei High School         55        4) Waianae High School        42   
    5) Nanakuli High School        36        6) Aiea High School           35   
    7) Leilehua High School        31        8) Waipahu High School        18   
    9) Radford High School         12       10) Campbell High School        1   
 
            Men - Junior Varsity - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Mililani High School       106        2) Radford High School        75   
    3) Waianae High School         52        4) Leilehua High School       44   
    5) Campbell High School        36        6) Pearl City High School     33   
    7) Waialua  High School        30        8) Aiea High School           28   
    8) Waipahu High School         28       10) Kapolei High School        23   
   11) Nanakuli High School        21                                           

Event 1  Girls 100 Meter Hurdles Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Shantra McCoy                Radford                  17.58    10  
  2 Kharyse Price                Radford                  18.12     8  
  3 Shynequa Bell                Radford                  18.94     6  
  4 Sabrina Kawana               Mililani                 20.15     4  
  5 Jazmin Numata                Pearl City               20.39     2  
  6 Ashley Morris                Mililani                 20.66     1  
  7 Corrie Nishikida             Pearl City               20.69  
  8 Keri Stenerson               Leilehua                 21.22  
 
Event 2  Women 100 Meter Hurdles Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Lorin Milotta                Waialua                  15.65    10  
  2 Mei Li Nickles               Mililani                 15.77     8  
  3 Kristin Halbert              Mililani                 18.04     6  
  4 Amber Villegas               Kapolei                  18.30     4  
  5 Joanna Oliveros              Pearl City               18.46     2  
  6 Taylor Williams              Kapolei                  19.32     1  
  7 Shari Arakaki                Aiea                     19.82  
 
Event 3  Boys 110 Meter Hurdles Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Joseph Brundidge             Radford                  17.63    10  
  2 Mark Wetter                  Mililani                 17.74     8  
  3 Anthony Babas                Radford                  18.33     6  
  4 Jack Flemming                Waipahu                  18.36     4  
  5 Christopher Santiago-Yos     Waianae                  18.39     2  
  6 Austin Healy                 Kapolei                  18.67     1  
  7 Allan Babas                  Radford                  18.80  
 
Event 4  Men 110 Meter Hurdles Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Nathaniel Nasca              Pearl City               15.35    10  
  2 Joshua Fial                  Pearl City               16.19     8  
  3 Henry Workman                Mililani                 16.22     6  
  4 Marcus Oania                 Aiea                     16.52     4  
  5 Anthonio Frantela            Waianae                  17.18     2  
  6 Derek Rice                   Mililani                 17.73     1  
  7 Kingsley Kekaha              Waianae                  17.75  
  8 Vashon Vitale                Aiea                     17.83  
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Britney Stephens             Mililani                 13.03    10  
  2 Marjorie Jones               Radford                  13.77     8  
  3 Natasha Minor                Radford                  13.79     6  
  4 Kourtnei Leong               Kapolei                  13.93     4  
  5 Lucille-Michi Takeda         Kapolei                  13.99     2  
  6 Christina Hee                Pearl City               14.05     1  
  7 Kharyse Price                Radford                  14.16  
  8 Kelcie Ama                   Mililani                 14.17  
 
Event 6  Women 100 Meter Dash Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Monique Shinnery             Kapolei                  13.06    10  
  2 Keilyn Tanimoto              Pearl City               13.40     8  
  3 Ebon'e Jay                   Radford                  13.42     6  
  4 Lalaynnia De Peralta         Waianae                  13.50     4  
  5 Jennifer Henna               Mililani                 13.82     2  
  6 Nina Perry                   Leilehua                 14.25     1  
  7 Erika Rivera                 Pearl City               15.72  
 
Event 7  Boys 100 Meter Dash Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Dave Lopez                   Waialua                  11.80    10  
  2 Kennedy Orteza               Leilehua                 12.01     8  
  3 Paul-Lawrence Rose           Waianae                  12.02     6  
  4 Chaney Olayan                Kapolei                  12.22     4  
  5 Jacob Hill                   Radford                  12.49     2  
  6 Joshua Ward                  Campbell                 12.51     1  
  7 Kepa Basham                  Campbell                 12.81  
  
Event 8  Men 100 Meter Dash Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Nathaniel Nasca              Pearl City               10.8h    10  
  2 Paul Tan                     Kapolei                  11.0h     8  
  3 Jonovan Santos               Mililani                 11.2h     6  
  4 Saint Thompson               Mililani                 11.3h     4  
  5 Brandon Pieper               Kapolei                  11.4h     2  
  6 Chris Ganigan                Campbell                 11.7h     1  
  7 Ricky Salvacion              Pearl City               11.8h  
  8 Beltshazzar Fruean           Leilehua                 11.9h  
 
Event 9  Girls 1500 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Kawailelenani Carmack        Kapolei                5:37.3h    10  
  2 Crystal Woodard              Campbell               5:39.0h     8  
  3 Ami Wescott                  Kapolei                5:43.3h     6  
  4 Anne Ochiae                  Pearl City             5:54.3h     4  
  5 Raeanna Des-Brisay           Aiea                   5:58.0h     2  
  6 Charae Pascua                Pearl City             6:08.4h     1  
  7 Stephanie Yamamoto           Mililani               6:09.8h  
  8 Samantha Gingras             Campbell               6:23.3h  
 
Event 10  Women 1500 Meter Run Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kari Tanimoto                Pearl City             5:08.5h    10  
  2 Deanne Soon                  Mililani               5:16.0h     8  
  3 Sara Mitman                  Mililani               5:17.5h     6  
  4 Annzen Salvador              Campbell               5:20.6h     4  
  5 Chimene Sienkiewicz          Pearl City             5:37.1h     2  
  6 Rachel McClay                Mililani               5:52.9h     1  
  7 Blair Cabradilla             Pearl City             5:57.6h  
  8 Nichole Harris               Leilehua               6:07.4h  
 
Event 11  Boys 1500 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Parris Heilman               Radford                4:28.9h    10  
  2 Michael Dain                 Kapolei                4:32.3h     8  
  3 Roy Hawkins                  Aiea                   4:38.5h     6  
  4 Michael Pagdilao             Aiea                   4:50.5h     4  
  5 Dale Bacani                  Aiea                   4:50.9h     2  
  6 David King                   Nanakuli               4:51.6h     1  
  7 Mitchell Lapuente            Mililani               5:06.8h  
 
Event 12  Men 1500 Meter Run Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joseph Gonzales              Pearl City             4:16.01    10  
  2 Joshua Mitchell              Aiea                   4:18.73     8  
  3 Ian Helms                    Mililani               4:20.39     6  
  4 Ryan Shell                   Radford                4:28.33     4  
  5 Ryan Dela Cruz               Kapolei                4:35.10     2  
  6 Valentine Roberts            Waianae                4:37.74     1  
  7 Terrence Kawano              Aiea                   4:40.81  
  8 Brian Tanaka                 Pearl City             4:42.90  
  9 Mhar Felicitas               Waipahu                4:44.08  
 10 Alejandro Cowie              Waialua                4:48.22  
 11 Scott Ardis                  Leilehua               5:03.65  
 12 Jason Busher                 Waianae                5:22.28  
 
Event 13  Girls 4x100 Meter Relay Junior Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Radford High School  'A'                              54.0h    10  
     1) Mariama Cox                     2) Marjorie Jones                 
     3) Kaila Lord                      4) Kharyse Price                  
  2 Kapolei High School  'A'                              55.6h     8  
     1) Lucille-Michi Takeda            2) Kourtnei Leong                 
     3) Tatiana Tibbitts                4) Ami Wescott                    
  3 Pearl City High School  'A'                          J55.6h     6  
     1) Christina Hee                   2) Kimberleigh Robinson           
     3) Cheryl Yasumoto                 4) Lauren Maeshiro                
  4 Leilehua High School  'A'                             56.50     4  
     1) Paulina Racette                 2) Jennifer Isnec                 
     3) Ada Higa                        4) Christiana Chandler            
  5 Waipahu High School  'A'                              57.7h     2  
     1) Desiree Adolpho                 2) Roxanne Winfree                
     3) Tiffany Salondaka               4) Leslie Juliano                 
 
Event 14  Women 4x100 Meter Relay Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Mililani High School  'A'                             52.8h    10  
     1) Jennifer Henna                  2) Mei Li Nickles                 
     3) Charity Senas                   4) Ciera Senas                    
  2 Pearl City High School  'A'                           57.1h     8  
     1) Erika Rivera                    2) Kimberly Matsunaga             
     3) Keilyn Tanimoto                 4) Blair Cabradilla               
 
Event 15  Boys 4x100 Meter Relay Junior Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Waialua  High School  'A'                             46.9h    10  
     1) Dave Lopez                      2) Edwin Rubio                    
     3) Joey Silva                      4) Alexander Kinney               
  2 Leilehua High School  'A'                             47.00     8  
     1) Rooney Racoma                   2) Dustin Pau'u                   
     3) Mene Coffin                     4) Kennedy Orteza                 
  3 Waianae High School  'A'                              47.5h     6  
     1) Chad Paaluhi                    2) Paul-Lawrence Rose             
     3) Justin Sitarek                  4) Bruce Cadirao                  
  4 Radford High School  'A'                              47.7h     4  
     1) Joseph Brundidge                2) Allan Babas                    
     3) Anthony Babas                   4) Jacob Hill                     
  5 Waipahu High School  'A'                              48.4h     2  
     1) Chris Andres                    2) Jack Flemming                  
     3) Daniel Croley                   4) Josh Brown                     
  6 Campbell High School  'A'                             49.2h     1  
     1) Kepa Basham                     2) Anthony Hall                   
     3) Jesse Lee                       4) Joshua Ward                    
 
Event 16  Men 4x100 Meter Relay Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Kapolei High School  'A'                              43.7h    10  
     1) Brandon Pieper                  2) Jonathan Medeiros              
     3) Justin Taituave                 4) Paul Tan                       
  2 Pearl City High School  'A'                           44.2h     8  
     1) Nathaniel Nasca                 2) Ricky Salvacion                
     3) Tommy Owens                     4) Michael Hardy                  
  3 Mililani High School  'A'                             44.4h     6  
     1) Patrick Sung                    2) Patrick Egloria                
     3) Jonovan Santos                  4) Edwin Takahashi                
  4 Leilehua High School  'A'                             44.9h     4  
     1) Blake Furtado                   2) Beltshazzar Fruean             
     3) Nicolas Ke a                    4) Ahmad Upshaw                   
  5 Nanakuli High School  'A'                             45.1h     2  
     1) Albert Distajo                  2) Kyle Beck                      
     3) Ronald Peneku                   4) Alex Distajo                   
  6 Waianae High School  'A'                              45.7h     1  
     1) Kalahoikeola Honda              2) Nicholas Smith                 
     3) Kaimanu Pine                    4) Travis Lau                     
 
Event 17  Girls 400 Meter Dash Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Natasha Minor                Radford                  63.1h    10  
  2 Christina Hee                Pearl City               64.8h     8  
  3 Desiree Adolpho              Waipahu                  65.3h     6  
  4 Corrie Nishikida             Pearl City               68.3h     4  
  5 Amanda Tanhchaleun           Aiea                     69.4h     2  
  6 Veronica Porter              Mililani                 71.2h     1  
 
Event 18  Women 400 Meter Dash Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Monique Shinnery             Kapolei                  61.0h    10  
  2 Keilyn Tanimoto              Pearl City               62.3h     8  
  3 Michelle Lee                 Mililani                 63.8h     6  
  4 Brittany Velez               Campbell                 68.1h     4  
 
Event 19  Boys 400 Meter Dash Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Kennedy Orteza               Leilehua                 53.6h    10  
  2 Jacob Hill                   Radford                  54.2h     8  
  3 John Reeves                  Mililani                 55.1h     6  
  4 Justin Sitarek               Waianae                  56.0h     4  
  5 Josh Brown                   Waipahu                  57.4h     2  
  6 Charlton Taitin              Waianae                  58.5h     1  
  7 Daniel Croley                Waipahu                  59.8h  
  8 Levi Sutton                  Leilehua                 61.1h  
 
Event 20  Men 400 Meter Dash Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Jonathan Medeiros            Kapolei                  51.76    10  
  2 Ronald Peneku                Nanakuli                 51.87     8  
  3 Travis Burton                Aiea                     52.11     6  
  4 Patrick Egloria              Mililani                 52.89     4  
  5 Ricky Salvacion              Pearl City               53.35     2  
  6 Justin Young                 Aiea                     55.02     1  
 
Event 21  Girls 300 Meter Hurdles Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Kharyse Price                Radford                  51.2h    10  
  2 Shantra McCoy                Radford                  52.0h     8  
  3 Abigail Tapawan              Mililani                 53.3h     6  
  4 Kelly Settergren             Kapolei                  55.1h     4  
  5 Pauline Dorsey               Mililani                 55.4h     2  
  6 Shanna Vierra                Pearl City               55.8h     1  
  7 Ashley Morris                Mililani                 56.7h  
  8 Jazmin Numata                Pearl City               58.1h  
 
Event 22  Women 300 Meter Hurdles Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Lorin Milotta                Waialua                  48.8h    10  
  2 Kristin Halbert              Mililani                 49.9h     8  
  3 Amber Villegas               Kapolei                  50.5h     6  
  4 Lalaynnia De Peralta         Waianae                  52.0h     4  
  5 Joanna Oliveros              Pearl City               54.4h     2  
  6 Taylor Williams              Kapolei                  54.9h     1  
  7 Shari Arakaki                Aiea                    J54.9h  
  8 Mariam Dar                   Aiea                     56.3h  
 
 
Event 23  Boys 300 Meter Hurdles Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Mark Wetter                  Mililani                 41.2h    10  
  2 David Monaghan               Mililani                 44.4h     8  
  3 Jack Flemming                Waipahu                  44.7h     6  
  4 Ikaika Payamo                Mililani                J44.7h     4  
  5 Allan Babas                  Radford                  46.7h     2  
  6 Anthony Babas                Radford                  47.7h     1  
  7 Saivalua Faliuga             Waianae                  48.1h  
 
Event 24  Men 300 Meter Hurdles Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Nicholas Smith               Waianae                  40.4h    10  
  2 Kyle Beck                    Nanakuli                J40.4h     8  
  3 Tommy Owens                  Pearl City               42.4h     6  
  4 Michael Hardy                Pearl City               43.2h     4  
  5 Edwin Takahashi              Mililani                 43.5h     2  
  6 Joshua Fial                  Pearl City               43.6h     1  
  7 David Spore                  Leilehua                 44.7h  
 
Event 25  Girls 800 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Lucille-Michi Takeda         Kapolei                2:34.6h    10  
  2 Savannah Frank               Radford                2:36.5h     8  
  3 Desiree Adolpho              Waipahu                2:41.60     6  
  4 Danielle Painter             Mililani               2:41.7h     4  
  5 Cheryl Yasumoto              Pearl City             2:42.3h     2  
  6 Kia Atkins                   Radford                2:42.4h     1  
  7 Charae Pascua                Pearl City             2:46.6h  
  8 Anne Ochiae                  Pearl City             2:54.2h  
 
Event 26  Women 800 Meter Run Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kari Tanimoto                Pearl City             2:28.4h    10  
  2 Michelle Lee                 Mililani              J2:28.4h     8  
  3 Chimene Sienkiewicz          Pearl City             2:32.9h     6  
  4 Annzen Salvador              Campbell               2:35.9h     4  
  5 Blair Cabradilla             Pearl City             2:48.4h     2  
  6 Rachel McClay                Mililani               2:54.5h     1  
  7 Nichole Harris               Leilehua               2:55.6h  
 
Event 27  Boys 800 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Parris Heilman               Radford                2:07.3h    10  
  2 Joshua Obena                 Pearl City             2:09.5h     8  
  3 Kelson Kong                  Mililani               2:17.6h     6  
  4 Russell Kelly                Mililani               2:19.3h     4  
  5 Dale Bacani                  Aiea                  J2:19.3h     2  
  6 Michael Pagdilao             Aiea                   2:20.8h     1  
  7 Mitchell Lapuente            Mililani               2:21.2h  
  8 David Manloloyo              Pearl City             2:22.3h  
 
Event 28  Men 800 Meter Run Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Ian Helms                    Mililani               2:02.8h    10  
  2 Joseph Gonzales              Pearl City             2:05.3h     8  
  3 Ryan Dela Cruz               Kapolei                2:05.4h     6  
  4 Travis Burton                Aiea                   2:06.6h     4  
  5 Bryson Pascua                Pearl City             2:07.6h     2  
  6 Valentine Roberts            Waianae                2:10.60     1  
  7 Lael Westmoreland            Campbell               2:10.80  
  8 Mhar Felicitas               Waipahu                2:14.1h  
 
Event 29  Girls 200 Meter Dash Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Marjorie Jones               Radford                  27.6h    10  
  2 Natasha Minor                Radford                  28.3h     8  
  3 Mariama Cox                  Radford                  28.5h     6  
  4 Christina Hee                Pearl City               28.6h     4  
  5 Shanna Vierra                Pearl City               28.9h     2  
  6 Nicole Mitani                Mililani                 29.4h     1  
  7 Tatiana Tibbitts             Kapolei                 J29.4h  
 
Event 30  Women 200 Meter Dash Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Monique Shinnery             Kapolei                  26.4h    10  
  2 Keilyn Tanimoto              Pearl City               27.3h     8  
  3 Lorin Milotta                Waialua                  27.4h     6  
  4 Jennifer Henna               Mililani                 28.4h     4  
  5 Brittany Velez               Campbell                 29.5h     2  
 
Event 31  Boys 200 Meter Dash Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Dave Lopez                   Waialua                  23.8h    10  
  2 Kennedy Orteza               Leilehua                J23.8h     8  
  3 Paul-Lawrence Rose           Waianae                  24.3h     6  
  4 Joshua Ward                  Campbell                 24.8h     4  
  5 Jacob Hill                   Radford                  25.1h     2  
  6 Josh Brown                   Waipahu                  25.6h     1  
  7 Kepa Basham                  Campbell                 25.9h  
  8 Jack Flemming                Waipahu                  26.0h  
 
Event 32  Men 200 Meter Dash Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Nathaniel Nasca              Pearl City               22.7h    10  
  2 Paul Tan                     Kapolei                  22.8h     8  
  3 Jonovan Santos               Mililani                 23.0h     6  
  4 Ahmad Upshaw                 Leilehua                J23.0h     4  
  5 Brandon Pieper               Kapolei                  23.5h     2  
  6 Jonathan Medeiros            Kapolei                  23.8h     1  
  7 Chris Ganigan                Campbell                 24.2h  
 
Event 33  Girls 3000 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lucille-Michi Takeda         Kapolei               12:34.4h    10  
  2 Kawailelenani Carmack        Kapolei               12:39.9h     8  
  3 Katherine Hoarn              Radford               12:45.1h     6  
  4 Raeanna Des-Brisay           Aiea                  12:51.8h     4  
  5 Anne Ochiae                  Pearl City            13:25.5h     2  
  6 Stephanie Yamamoto           Mililani              13:30.0h     1  
  7 Brianne Maze                 Radford               13:37.2h  
  8 Samantha Gingras             Campbell              13:42.9h  
  9 Stephanie Ko                 Mililani              13:48.4h  
 10 Eryn Shon                    Kapolei               14:02.7h  
 11 Kaualiiliimaikalani Sega     Leilehua              14:17.0h  
 12 Molly Gumm                   Radford               14:36.3h  
 
Event 34  Women 3000 Meter Run Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kari Tanimoto                Pearl City            11:29.8h    10  
  2 Sara Mitman                  Mililani              11:48.2h     8  
  3 Deanne Soon                  Mililani              11:52.50     6  
  4 Chimene Sienkiewicz          Pearl City            11:52.9h     4  
  5 Rachel McClay                Mililani              13:16.2h     2  
 
Event 35  Boys 3000 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Michael Dain                 Kapolei                9:57.2h    10  
  2 Parris Heilman               Radford                9:59.9h     8  
  3 David King                   Nanakuli              10:32.6h     6  
  4 Roy Hawkins                  Aiea                  10:33.3h     4  
  5 Kelsey Maeda                 Mililani              10:38.0h     2  
  6 Chas Kenessey                Waianae               10:39.4h     1  
  7 Daniel Schwiebert            Kapolei               11:01.3h  
  8 Austin Buckley               Kapolei               11:06.7h  
  9 Nathaniel Garcia             Waipahu               11:12.3h  
 10 David Manloloyo              Pearl City            11:17.5h  
 11 Eric Morrison                Aiea                  11:23.6h  
 12 Scott Shigeoka               Aiea                  11:28.0h  
 13 Devin Nelson                 Radford               11:42.0h  
 14 Charles McCaffery            Waialua               11:47.2h  
 15 Jordan Furukawa              Campbell              12:12.4h  
 16 Jared Tivera                 Waipahu               12:22.6h  
 
Event 36  Men 3000 Meter Run Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joseph Gonzales              Pearl City             9:35.9h    10  
  2 Ryan Shell                   Radford                9:39.2h     8  
  3 Joshua Mitchell              Aiea                   9:47.5h     6  
  4 Ian Helms                    Mililani              10:15.5h     4  
  5 Brian Tanaka                 Pearl City            10:23.3h     2  
  6 Mhar Felicitas               Waipahu               10:41.6h     1  
  7 Alejandro Cowie              Waialua               10:56.1h  
  8 Giorgi Dvali                 Waianae               10:56.6h  
  9 Adam Tanare                  Waipahu               11:23.4h  
 
Event 37  Girls 4x400 Meter Relay Junior Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Radford High School  'A'                            4:29.32    10  
     1) Natasha Minor                   2) Kharyse Price                  
     3) Kaitlin Bornes                  4) Shantra McCoy                  
  2 Pearl City High School  'A'                         4:32.99     8  
     1) Charae Pascua                   2) Corrie Nishikida               
     3) Cheryl Yasumoto                 4) Christina Hee                  
  3 Mililani High School  'A'                           4:38.93     6  
     1) Ashley Morris                   2) Kelcie Ama                     
     3) Pauline Dorsey                  4) Veronica Porter                
  4 Waipahu High School  'A'                            4:50.77     4  
     1) Desiree Adolpho                 2) Roxanne Winfree                
     3) Jessica Dela Cruz               4) Tiffany Salondaka              
  5 Aiea High School  'A'                               4:53.39     2  
     1) Jaecie Kato                     2) Whitney Neill                  
     3) Raeanna Des-Brisay              4) Amanda Tanhchaleun             
  6 Leilehua High School  'A'                           4:58.98     1  
     1) Keri Stenerson                  2) Melissa Shima                  
     3) Kaualiiliimaikalani Segawa      4) Christiana Chandler            
 
Event 38  Women 4x400 Meter Relay Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Mililani High School  'A'                           4:31.97    10  
     1) Kristin Halbert                 2) Jennifer Henna                 
     3) Deanne Soon                     4) Mei Li Nickles                 
  2 Pearl City High School  'A'                         4:39.20     8  
     1) Blair Cabradilla                2) Kari Tanimoto                  
     3) Chimene Sienkiewicz             4) Keilyn Tanimoto                
 
Event 39  Boys 4x400 Meter Relay Junior Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Mililani High School  'A'                           3:42.48    10  
     1) John Reeves                     2) Ikaika Payamo                  
     3) David Monaghan                  4) Mark Wetter                    
  2 Radford High School  'A'                            3:50.00     8  
     1) Jacob Hill                      2) Parris Heilman                 
     3) Joseph Brundidge                4) Allan Babas                    
  3 Waianae High School  'A'                            3:54.08     6  
     1) Charlton Taitin                 2) Chad Paaluhi                   
     3) Bruce Cadirao                   4) Justin Sitarek                 
  4 Waipahu High School  'A'                            3:56.60     4  
     1) Josh Brown                      2) Jack Flemming                  
     3) Deyh Boy Garcia                 4) Clarence Mamuad                
  5 Campbell High School  'A'                           3:58.09     2  
     1) Joshua Ward                     2) Kepa Basham                    
     3) Kevin Aguigui                   4) Anthony Hall                   
  6 Pearl City High School  'A'                         3:59.07     1  
     1) Daniel Soliven                  2) Joshua Obena                   
     3) David Manloloyo                 4) Jarret Questal                 
  7 Leilehua High School  'A'                           4:05.20  
     1) Reyn Chang                      2) Mene Coffin                    
     3) Kennedy Orteza                  4) Levi Sutton                    
  8 Nanakuli High School  'A'                           4:21.22  
     1) Gysen Garcia                    2) Jarin Edwards                  
     3) Darryl Kila                     4) David King                     
 
Event 40  Men 4x400 Meter Relay Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Pearl City High School  'A'                         3:32.96    10  
     1) Joseph Gonzales                 2) Nathaniel Nasca                
     3) Bryson Pascua                   4) Ricky Salvacion                
  2 Mililani High School  'A'                           3:35.33     8  
     1) Patrick Egloria                 2) Saint Thompson                 
     3) Ian Helms                       4) Jonovan Santos                 
  3 Kapolei High School  'A'                            3:39.25     6  
     1) Ryan Dela Cruz                  2) Jonathan Medeiros              
     3) Justin Taituave                 4) Paul Tan                       
  4 Aiea High School  'A'                               3:40.23     4  
     1) Justin Young                    2) Travis Burton                  
     3) Corey Slater                    4) Josh Mitchell                  
  5 Waianae High School  'A'                            3:41.65     2  
     1) Anthonio Frantela               2) Lawrence Chun                  
     3) Nicholas Smith                  4) Tony Hernandez                 
  6 Leilehua High School  'A'                           3:46.09     1  
     1) Anthony Palmares                2) David Carl                     
     3) Scott Ardis                     4) Ahmad Upshaw                   
 
Event 41  Girls High Jump Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ashley Morris                Mililani               4-04.00    10  
  2 Michelle Graves              Mililani              J4-04.00     8  
  3 Mary Schroth                 Mililani               4-02.00     6  
 
Event 42  Women High Jump Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mei Li Nickles               Mililani               5-00.00    10  
  2 Lalaynnia De Peralta         Waianae                4-08.00     8  
  3 Kristin Halbert              Mililani               4-04.00     6  
  4 Nina Perry                   Leilehua              J4-04.00     4  
 
Event 43  Boys High Jump Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joshua Obena                 Pearl City             5-04.00    10  
  2 Jack Flemming                Waipahu                5-00.00     8  
  3 Saivalua Faliuga             Waianae                4-10.00     6  
 
Event 44  Men High Jump Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jonovan Santos               Mililani               5-10.00    10  
  2 Michael Hardy                Pearl City            J5-10.00     8  
  3 Nicholas Smith               Waianae                5-06.00     6  
  4 Chad Brown                   Waianae                5-04.00     4  
 
Event 47  Boys Pole Vault Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tyler Diamond                Mililani               9-00.00    10  
  2 Kaleo Lucas                  Mililani               8-06.00     8  
 
Event 49  Girls Long Jump Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shanna Vierra                Pearl City            14-07.50    10  
  2 Lucille-Michi Takeda         Kapolei               14-02.50     8  
  3 Chastity Senas               Mililani              13-07.50     6  
  4 Amanda Tanhchaleun           Aiea                  13-06.75     4  
  5 Ashley Morris                Mililani              13-04.50     2  
  6 Marjorie Jones               Radford               13-02.00     1  
  7 Kimberleigh Robinson         Pearl City            13-01.00  
  8 Megann McGahey               Radford               12-05.50  
  9 Natasha Minor                Radford               12-02.00  
 10 Pauline Dorsey               Mililani              12-00.00  
 11 Corrie Nishikida             Pearl City             9-08.50  
 
Event 50  Women Long Jump Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mei Li Nickles               Mililani              16-10.00    10  
  2 Charity Senas                Mililani              14-11.50     8  
  3 Brittany Velez               Campbell              14-09.50     6  
  4 Kimberly Matsunaga           Pearl City            14-03.50     4  
  5 Roxanne Lloyd                Waialua              J14-03.50     2  
  6 Taylor Williams              Kapolei               13-05.00     0.5
  7 Mariam Dar                   Aiea                 J13-05.00     0.5
 
Event 51  Boys Long Jump Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mark Wetter                  Mililani              19-09.00    10  
  2 Kennedy Orteza               Leilehua              19-06.75     8  
  3 Joshua Obena                 Pearl City            19-00.50     6  
  4 Jacob Hill                   Radford               18-08.50     4  
  5 Dustin Pau'u                 Leilehua              18-01.50     2  
  6 Paul-Lawrence Rose           Waianae               18-00.75     1  
  7 Seth Nelson                  Aiea                  17-07.75  
  8 Christopher Santiago-Yos     Waianae               17-04.50  
  9 Anthony Hall                 Campbell              17-03.00  
 10 Justin Sitarek               Waianae               16-10.50  
 11 Alexander Kinney             Waialua               16-09.75  
 12 Ikaika Payamo                Mililani              16-03.00  
 13 Jacob Tamaalemalo            Waipahu               16-00.25  
 14 Delton Moku                  Campbell              15-07.50  
 15 Deyh Boy Garcia              Waipahu               14-11.50  
 15 Daniel Soliven               Pearl City            14-11.50  
 17 Dexter Escobar               Campbell              14-11.00  
 
Event 52  Men Long Jump Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jonovan Santos               Mililani              21-04.00    10  
  2 Nathaniel Nasca              Pearl City            21-01.00     8  
  3 Saint Thompson               Mililani              20-04.00     6  
  4 Anthony Palmares             Leilehua              20-03.50     4  
  5 Michael Hardy                Pearl City            20-00.50     2  
  6 Chad Brown                   Waianae               19-05.00     1  
  7 Ricky Salvacion              Pearl City            18-07.00  
  7 David Spore                  Leilehua              18-07.00  
  9 Chadwrck Puha                Waianae               18-00.50  
 10 Anthonio Frantela            Waianae               18-00.00  
 11 Cory Slater                  Aiea                  17-04.00  
 12 Aaron Gealon                 Campbell              17-03.50  
 13 Terrence Kawano              Aiea                  16-07.00  
 
Event 53  Girls Triple Jump Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shanna Vierra                Pearl City            29-02.00    10  
  2 Kimberleigh Robinson         Pearl City            28-06.50     8  
  3 Pauline Dorsey               Mililani              28-04.50     6  
  4 Michelle Graves              Mililani              28-00.75     4  
  5 Mary Schroth                 Mililani              26-10.50     2  
  6 Amanda Tanhchaleun           Aiea                  26-09.50     1  
 
Event 54  Women Triple Jump Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mei Li Nickles               Mililani              36-03.50    10  
  2 Kimberly Matsunaga           Pearl City            31-06.50     8  
  3 Jennifer Henna               Mililani              31-02.00     6  
  4 Roxanne Lloyd                Waialua               30-07.50     4  
  5 Mariam Dar                   Aiea                  28-01.00     2  
 
Event 55  Boys Triple Jump Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mark Wetter                  Mililani              40-09.50    10  
  2 Joshua Obena                 Pearl City            38-08.00     8  
  3 Drake Matsuzaki-Loui         Mililani              37-05.50     6  
  4 Ikaika Payamo                Mililani              36-06.50     4  
  5 Saivalua Faliuga             Waianae               35-10.00     2  
  6 Chris Andres                 Waipahu               35-08.00     1  
  7 Elijah Bumanglag             Waipahu               34-06.00  
  8 Daniel Soliven               Pearl City            34-00.50  
  9 Dustin Pau'u                 Leilehua              33-10.75  
 10 Justin Sitarek               Waianae               28-09.50  
 
Event 56  Men Triple Jump Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Saint Thompson               Mililani              43-09.00    10  
  2 Anthonio Frantela            Waianae               40-06.00     8  
  3 Michael Hardy                Pearl City            40-05.00     6  
  4 Nicholas Smith               Waianae               39-05.00     4  
  5 David Spore                  Leilehua              39-00.00     2  
  6 Corey Slater                 Aiea                  37-03.00     1  
  7 Christopher Fau              Pearl City            36-10.00  
  7 Shane Lum                    Pearl City            36-10.00  
  9 Terrence Kawano              Aiea                  35-00.00  
 10 Chadwrck Puha                Waianae               31-09.00  
 
Event 57  Girls Discus Throw Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Charnelle Ioane              Kapolei                 112-06    10  
  2 Chastity Senas               Mililani                 99-03     8  
  3 Lokelani Paia                Mililani                 84-11     6  
  4 Brianne Galapia              Waialua                  81-05     4  
  5 Sky Parker                   Aiea                     74-06     2  
  6 Rachel Purcell               Aiea                     67-11     1  
  7 Cherell Gabriel              Aiea                     61-08  
 
Event 58  Women Discus Throw Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cheyenne Opiana              Waialua                 109-05    10  
  2 Alexis San Nicolas           Leilehua                108-01     8  
  3 Konae Purcell                Aiea                    106-06     6  
  4 Charity Senas                Mililani              96-08.50     4  
  5 Koreta Gali                  Campbell                 93-09     2  
  6 Paige Olmstead               Waipahu                  79-08     1  
  7 Alexandria-Paul Naki         Kapolei               67-10.50  
 
Event 59  Boys Discus Throw Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jacob Achiu                  Campbell                131-08    10  
  2 Jarmaine Malepeai            Aiea                    131-00     8  
  3 Aaron Watson                 Nanakuli                114-01     6  
  4 Chad Cruz                    Campbell                111-11     4  
  5 Saivalua Faliuga             Waianae                 106-03     2  
  6 Robin Maynes                 Waianae                  94-09     1  
  7 Jarmmar Malepeai             Aiea                     94-04  
  8 Cirilo Ponce                 Leilehua                 92-07  
  9 Vernel Nicholas              Nanakuli              88-04.50  
 10 Anthony MO Sexton            Waianae                  79-06  
 11 Kamuela Werner               Nanakuli                 69-02  
 12 Jeffery James                Pearl City            63-09.50  
 
Event 60  Men Discus Throw Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Sei                   Waipahu                 145-04    10  
  2 Andrew Watson                Nanakuli                141-04     8  
  3 Maifala Laa                  Waipahu                 133-02     6  
  4 Corey Allen                  Mililani                131-02     4  
  5 Joseph Lipano                Leilehua                130-11     2  
  6 Sterling Ohia                Aiea                    123-01     1  
  7 Solomon Morales              Kapolei                 122-01  
  8 James Laa                    Waianae                 120-02  
  9 Sean Savini                  Waianae                 116-05  
 10 Kavan Bannigan               Leilehua                115-07  
 11 Justin Taituave              Kapolei                 114-09  
 12 Braddon Varde                Waipahu                 111-10  
 13 John Buchanan                Kapolei                 110-01  
 14 Michael Spencer              Waianae                 109-00  
 15 Vaima'a Tamafuta             Leilehua                107-10  
 
Event 61  Girls Shot Put Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lokelani Paia                Mililani              31-11.00    10  
  2 Charnelle Ioane              Kapolei               29-04.00     8  
  3 Rachel Purcell               Aiea                  25-02.00     6  
  4 Brianne Galapia              Waialua               25-01.00     4  
  5 Sky Parker                   Aiea                  24-07.00     2  
  6 Whitney Neill                Aiea                  24-00.00     1  
  7 Shayla Caraulia              Leilehua              20-11.00  
 
Event 62  Women Shot Put Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Charity Senas                Mililani              35-00.00    10  
  2 Cheyenne Opiana              Waialua               34-02.00     8  
  3 Konae Purcell                Aiea                  32-05.00     6  
  4 Koreta Gali                  Campbell              30-08.00     4  
  5 Kaena Apana                  Nanakuli              29-05.00     2  
  6 Alexis San Nicolas           Leilehua              28-09.00     1  
  7 Paige Olmstead               Waipahu               27-02.00  
  8 Ava Marie Cavaco             Mililani              26-07.00  
  9 Alexandria-Paul Naki         Kapolei               25-03.00  
 
Event 63  Boys Shot Put Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jacob Achiu                  Campbell              40-00.25    10  
  2 Aaron Watson                 Nanakuli              39-06.00     8  
  3 Saivalua Faliuga             Waianae               38-08.75     6  
  4 Chad Cruz                    Campbell              37-03.25     4  
  5 Paul-Lawrence Rose           Waianae               36-11.50     2  
  6 Jarmmar Malepeai             Aiea                  35-09.00     1  
  7 Joseph Jenks                 Leilehua              34-11.50  
  8 Cirilo Ponce                 Leilehua              33-09.50  
  9 Jermaine Malepeai            Aiea                  33-07.00  
 10 Shane Um                     Mililani              33-01.75  
 11 Vernel Nicholas              Nanakuli              32-09.50  
 12 Austin Tialavea              Aiea                  32-00.00  
 13 Dayton McArthur              Radford               28-11.75  
 14 Kamuela Werner               Nanakuli              28-03.00  
 15 Jeff Rud                     Radford               27-11.75  
 16 Robin Maynes                 Waianae               26-05.50  
 17 Joey Cadiz                   Mililani              24-11.50  
 
Event 64  Men Shot Put Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Andrew Watson                Nanakuli              47-03.25    10  
  2 Kavan Bannigan               Leilehua              44-05.00     8  
  3 Beltshazzar Fruean           Leilehua              43-09.50     6  
  4 Denello Solia                Mililani              42-07.75     4  
  5 Lloyd Saltiban               Waianae               42-05.00     2  
  6 Frazier Nuu                  Waipahu               42-03.75     1  
  7 Rob Mason                    Mililani              41-08.75  
  8 Justin Taituave              Kapolei               41-02.50  
  9 Maifala Laa                  Waipahu               40-02.25  
 10 Tommy Satele                 Mililani              39-04.00  
 11 Matthew Namu                 Waipahu               38-11.00  
 11 Solomon Morales              Kapolei               38-11.00  
 13 Sterling Ohia                Aiea                  37-09.00  
 14 Tyler Fabrao                 Waianae               37-07.00  
 15 John Buchanan                Kapolei               36-03.50  
 16 Sean Savini                  Waianae               36-00.50  
 17 Joseph Lipano                Leilehua              35-02.50  
 18 Sterling Valentine           Campbell              33-09.50  
 19 Tony Augafa                  Aiea                  33-09.00