2004 HHSAA Track & Field Championships
                    Girls Trials Results                                    
 
Event 2  Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Careena Onosai               Word of Life            130-06  
  2 Keisha Siliga                Hilo High               127-09  
  3 Krystal Moore                Hilo High               123-07  
  4 Konae Purcell                Aiea                    121-06  
  5 Keani Santos                 Kamehameha              121-05  
  6 Nete Tolutau                 Baldwin                 110-05  
  6 Angela Larose                Baldwin                 110-05  
  8 Chante Ching                 Hilo High               110-03  
  9 Erin Fabro                   Kauai                   108-11  
 10 Cheyenne Opiana              Waialua                 107-00  
 11 Taala Faafofoga              Waimea                  106-11  
 12 Monique Obra                 Iolani                  106-10  
 13 Ali Patolo                   Baldwin                 104-07  
 14 Sumner Pagan                 Maui High               103-03  
 15 Charnelle Ioane              Kapolei                 103-02  
 16 Amy DeLozier                 Punahou                 101-00  
 17 Emoani Snow                  Kamehameha              100-11  
 18 Koreta Gau                   Campbell                 99-06  
 19 Joni Green                   St. Joseph               98-10  
 20 Shayna Onosai                Word of Life             97-04  
 21 Nanea Ocasek                 Iolani                   96-10  
 22 Soonafai Poasa               Farrington               94-03  
 23 Keahiahi Long                Kamehameha               93-04  
 24 Rosela Fa'aiu                Farrington               93-02  
 25 Jolie Yoshino                Kaiser                   91-11  
 26 Lucia Monuapuaka             Waiakea                  90-05  
 27 Alexis San Nicolas           Leilehua                 89-09  
 27 Alaine Aipoalani             Waimea                   89-09  
 29 Talia Onosai                 Word of Life             85-11  
 30 Sauliann Wong                Waimea                   73-00  
 31 Charity Senas                Mililani                 67-06  
 -- Sonya Olione                 Kealakehe                 FOUL  
 
Event 3  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chante Ching                 Hilo High             37-06.00  
  2 Sumner Pagan                 Maui High             37-04.50  
  3 Krystal Moore                Hilo High             35-11.00  
  4 Soonafai Poasa               Farrington            35-09.25  
  5 Cheyenne Opiana              Waialua               35-08.00  
  6 Kaha Weir                    Punahou               35-06.00  
  7 Careena Onosai               Word of Life          35-05.50  
  8 Sonya Olione                 Kealakehe             35-00.25  
  9 Keahiahi Long                Kamehameha            33-09.00  
 10 Nete Tolutau                 Baldwin               33-08.25  
 11 Rosela Fa'aiu                Farrington            33-04.00  
 12 Ali Patolo                   Baldwin               33-02.00  
 13 Emoani Snow                  Kamehameha            32-10.50  
 14 Konae Purcell                Aiea                  32-08.50  
 15 Charity Senas                Mililani              32-03.50  
 16 Lokelani Paia                Mililani              31-09.00  
 17 Taala Faafofoga              Waimea                30-11.75  
 18 Lucia Monuapuaka             Waiakea               30-11.00  
 
Event 6  Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Catherine Greenlee           Iolani                17-05.50  
  2 Marina Gusman-Brown          Pearl City            16-06.50  
  3 Talitha Liu                  Punahou               16-05.00  
  4 Tiara Dole                   St. Anthony           16-02.50  
  5 Jennelle Pollette            Hawaii Prep           16-00.25  
  6 Jessica Brown                Honoka'a              15-08.75  
  7 Chantel Franco               St. Andrew's          15-08.00  
  8 Susan Gleed                  Hawaii Prep          J15-08.00  
  9 Amber Thronas                Kauai                 15-07.50  
 10 Mei Li Nickles               Mililani              15-06.25  
 11 Theona Kapoi                 Kamehameha            15-06.00  
 12 Andrea Andrews               Kamehameha            15-04.25  
 13 Kari Chong                   Punahou               15-02.50  
 14 Taryn Kaanoi                 Kalahea               14-10.75  
 15 Aja-Amber Ueshiro            Kamehameha Maui       14-05.25  
 16 Ciera Senas                  Mililani              14-03.00  
 -- Larissa Nordyke              Punahou                   FOUL  
 
Event 8  Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mei Li Nickles               Mililani              36-08.50  
  2 Catherine Greenlee           Iolani                35-08.00  
  3 Talitha Liu                  Punahou               34-11.25  
  4 Samantha Cabreros            Punahou               34-08.00  
  5 Marina Gusman-Brown          Pearl City            34-03.00  
  6 Jennelle Pollette            Hawaii Prep           33-09.00  
  7 Trish Yamamoto               Maui High             32-11.75  
  8 Angel Dunn                   Baldwin               32-08.00  
  9 Sabine Weiler                Punahou               32-06.50  
 10 Kimberly Matsunaga           Pearl City            32-02.75  
 11 Tonya McBride                Kalahea               32-02.25  
 12 Theona Kapoi                 Kamehameha            32-00.50  
 13 Alyssa Kawamoto              Roosevelt             31-10.25  
 14 Samantha Bledsoe             Maryknoll             31-03.00  
 15 Kristen Ota                  Iolani                30-06.25  
 16 Shanna Vierra                Pearl City            28-04.75  
 -- Noe Bio                      Baldwin                     ND  
 
Event 10  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kelly Higa                   Iolani                 4-09.00  
  1 Tiara Dole                   St. Anthony            4-09.00  
  1 Jennelle Pollette            Hawaii Prep            4-09.00  
  1 Theona Kapoi                 Kamehameha             4-09.00  
  1 Maya Coelho                  Kamehameha             4-09.00  
  1 Jackie Huttger               Kapaa                  4-09.00  
  1 Jennifer Lindsey             Kapaa                  4-09.00  
  1 Jill Uehara                  St. Anthony            4-09.00  
  1 Jenna Cross                  Punahou                4-09.00  
 -- Mei Li Nickles               Mililani                    NH  
 -- Alana Pahayhay               Sacred Heart                NH  
 -- Malia Wharton                Punahou                     NH  
 -- Tracey Goo                   Punahou                     NH  
 -- Chelsea Machida              Maui High                   NH  
 -- Shelby Mizumoto              Iolani                      NH  
 
Event 14  Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Lorin Milotta                Waialua                  15.38Q  1 
  2 Mei Li Nickles               Mililani                 15.50Q  2 
  3 Jen Lau                      Punahou                  16.00Q  3 
  4 June Ann Lusk                Baldwin                  16.01Q  3 
  5 Ku'ulika Karratti            Ka'u High School         16.02Q  2 
  6 Malia Anderson               Iolani                   16.63Q  1 
  7 Whitney Torigoe              Iolani                   16.47q  3 
  8 Sarah Nicolaisen             Ka'u High School         16.53q  3 
  9 Noe Bio                      Baldwin                  16.54   2 
 10 Kealani Gangwes              Ka'u High School         16.78   1 
 11 Trish Yamamoto               Maui High                16.96   3 
 12 Shantra McCoy                Radford                  17.09   2 
 13 Rachel Won                   Iolani                   17.14   1 
 14 Anna Baudouin                Waimea                   17.22   2 
 15 Kharyse Price                Radford                  17.28   1 
 15 Jennelle Pollette            Hawaii Prep              17.28   1 
 17 Kristen Halbert              Mililani                 17.46   1 
 18 Talitha Liu                  Punahou                  17.50   2 
 19 Joanne Kaona                 Kapaa                    17.56   3 
 20 Whitney Takeyama             Baldwin                  17.57   1 
 21 Jennifer Tanaka              St. Andrew's             17.77   3 
 22 Carrie-Beth Komatsu          Maui High                17.81   2 
 23 Andrea Young                 Radford                  17.87   3 
 24 Amber Villegas               Kapolei                  18.06   2 
 
Event 16  Girls 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Marina Gusman-Brown          Pearl City               12.34Q  1 
  2 Lauren Amano                 Baldwin                  12.52Q  2 
  3 Fran Weems                   Kealakehe                12.54Q  2 
  4 June Ann Lusk                Baldwin                  12.74Q  1 
  5 Monique Shinnery             Kapolei                  12.67Q  2 
  6 Meghan MacLeod               Punahou                  12.78Q  1 
  7 Britney Stephens             Mililani                 12.68q  2 
  8 Taryn Kaanoi                 Kalahea                  12.97q  1 
  9 Angel Dunn                   Baldwin                  13.01   2 
 10 Liane Horiuchi               Kamehameha               13.03   2 
 11 Ilima Shim                   Konawaena                13.04   2 
 11 Susan Mukai                  Iolani                   13.04   1 
 13 Jessica Brown                Honoka'a                 13.05   1 
 14 Andrea Andrews               Kamehameha               13.09   1 
 15 Jessika Ngriblekuu           Kalahea                  13.25   2 
 16 Johnna Frantzen              Kalahea                  13.32   1 
 
Event 18  Girls 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1 Tia Ferguson                 Seabury                4:39.57Q 
  2 Tanya Lewis                  Hawaii Prep            5:05.49Q 
  3 Joleen Oshiro                Iolani                 5:03.37Q 
  4 Lauren Ho                    Hawaii Baptist         5:06.77Q 
  5 Katie Craigie                Punahou                5:06.82Q 
  6 Haunani Kane                 Kamehameha             5:09.81Q 
  7 Nicole Anderson              Iolani                 5:06.99q 
  8 Chelsea Smith-Wishard        Kauai                  5:09.21q 
  9 Nikki Russel                 Baldwin                5:10.99  
 10 Marie Janiszewski            Baldwin                5:15.00  
 11 Lucille-Michl Takeda         Kapolei                5:16.53  
 12 Arwen Bradley                Seabury                5:17.01  
 13 Liat Portner                 Punahou                5:17.94  
 14 Annzen Salvador              Campbell               5:22.30  
 15 Angela Beck                  Waiakea                5:27.82  
 
Event 20  Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
  1 Punahou School  'A'                                   50.82Q  1 
  1 Kamehameha Schools- Oahu  'A'                         50.82Q  3 
  3 Iolani School  'A'                                    51.68Q  2 
  4 Pearl City High School  'A'                           51.26Q  1 
  5 Baldwin High School  'A'                              51.41Q  3 
  6 Mililani  'A'                                         51.68Q  2 
  7 Kauai High School  'A'                                52.27q  1 
  8 Konawaena High School  'A'                            52.29q  2 
  9 Kapolei High School  'A'                              52.33   1 
 10 Hawaii Preparatory Academy  'A'                       52.82   3 
 11 Kalaheo  'A'                                          52.83   3 
 12 Ka'u High School  'A'                                 52.97   2 
 13 Maui High School  'A'                                 53.12   2 
 14 Lahainaluna High School  'A'                          53.38   1 
 15 St. Anthony High School  'A'                          53.43   1 
 16 Kapaa High School  'A'                                53.61   3 
 17 Kaiser High School  'A'                               56.21   3 
 -- Radford High School  'A'                                 DQ   2 
 -- Sacred Hearts Academy  'A'                               DQ   1 
 -- Waimea High School  'A'                                  DQ   2 
 -- Kealakehe High School  'A'                               DQ   3 
 
Event 22  Girls 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Elisabeth Ertl               Moanalua                 59.81Q  3 
  2 Taryn Kaanoi                 Kalahea                1:00.31Q  1 
  3 Fran Weems                   Kealakehe              1:00.41Q  2 
  4 Brittany Young               Seabury                1:00.99Q  2 
  4 Erin Wooldridge              King K                 1:00.99Q  3 
  6 Chantel Franco               St. Andrew's           1:01.14Q  1 
  7 Andrea Andrews               Kamehameha             1:01.25q  1 
  8 Susan Mukai                  Iolani                 1:01.95q  3 
  9 Keilyn Tanimoto              Pearl City             1:02.48   2 
 10 Jessika Ngriblekuu           Kalahea                1:02.82   3 
 11 Stephanie Ratte              Punahou                1:03.70   2 
 12 Sascha Larsen-Helbing        Hawaii Prep            1:03.73   1 
 13 Aja-Amber Ueshiro            Kamehameha Maui        1:04.27   1 
 14 Megan Chock                  Iolani                 1:05.27   2 
 15 Nicole Dye                   Maui High              1:05.50   2 
 16 Keri Ogden                   Hawaii Prep            1:06.55   3 
 17 Malea Guerra                 Kealakehe              1:06.72   3 
 
Event 24  Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Sarah Nicolaisen             Ka'u High School         47.83Q  4 
  2 Susan Gleed                  Hawaii Prep              48.01Q  3 
  3 Healani Leite-Ah Yo          Kamehameha               48.41Q  1 
  4 Chelsea Morriss              Hawaii Prep              49.34Q  2 
  5 Kelly Higa                   Iolani                   48.86q  1 
  6 Noe Bio                      Baldwin                  49.05q  1 
  7 Jennifer Tanaka              St. Andrew's             49.14q  3 
  8 Jen Lau                      Punahou                  49.32q  4 
  9 Rachel Won                   Iolani                   49.65   2 
 10 Kealani Gangwes              Ka'u High School         50.19   3 
 11 Lorin Milotta                Waialua                  50.47   2 
 12 Alana Durrett                Kamehameha               50.56   4 
 13 Amber Villegas               Kapolei                  51.01   3 
 14 Malia Anderson               Iolani                   51.04   4 
 15 Johnna Frantzen              Kalahea                  51.53   1 
 16 Carrie-Beth Komatsu          Maui High                51.82   4 
 17 Carrisa Vieira               Waiakea                  52.39   2 
 18 Kharyse Price                Radford                  52.43   3 
 19 Robin Arrington              Waimea                   53.08   4 
 20 Kristen Halbert              Mililani                 53.09   1 
 21 Holly Diantonio              Maui High                53.14   2 
 22 Lalaynia Desperalta          Waianae                  53.66   3 
 23 Janna Adaniya                Mid-Pac                  54.00   1 
 24 Shantra McCoy                Radford                  54.33   3 
 25 Erica Kamalu                 Kamehameha               54.42   2 
 26 Tara Reed                    Waiakea                  54.75   1 
 27 Carrie Esaki                 Kapaa                    56.43   2 
 
Event 26  Girls 800 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Maya Coelho                  Kamehameha             2:23.52Q  3 
  2 Tia Ferguson                 Seabury                2:24.48Q  1 
  3 Marisa Schoen                Punahou                2:27.95Q  2 
  4 Kelsey Harrity               Konawaena              2:24.40Q  3 
  5 Deanne Soon                  Mililani               2:25.26Q  1 
  6 Leialoha Bratton             Kaiser                 2:28.31Q  2 
  7 Michelle Lee                 Mililani               2:25.47q  3 
  8 Danica Olaso                 Kamehameha             2:26.83q  1 
  9 Mallory Kurosumi             Mid-Pac                2:28.84   1 
 10 Haunani Kane                 Kamehameha             2:29.42   2 
 11 Taylour Chang                Punahou                2:30.08   1 
 12 Beth Yamashiro               Hilo High              2:30.15   2 
 13 Lucille-Michl Takeda         Kapolei                2:30.46   3 
 14 Jennifer Playdon             University             2:31.02   2 
 15 Ame Uyema                    Iolani                 2:32.21   3 
 16 Nina Hagemann                Kea'au                 2:32.59   3 
 17 Rochele Lee                  Kaiser                 2:32.89   2 
 18 Chimene Sienkiewicz          Pearl City             2:33.35   1 
 19 Sara Harris                  Punahou                2:33.84   3 
 20 Lara Malins                  Iolani                 2:34.36   2 
 21 Annzen Salvador              Campbell               2:37.10   3 
 22 Desiree Adolpho              Waipahu                2:43.15   1 
 
Event 28  Girls 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Monique Shinnery             Kapolei                  26.16Q  3 
  2 Lauren Amano                 Baldwin                  26.50Q  1 
  3 June Ann Lusk                Baldwin                  26.51Q  2 
  4 Fran Weems                   Kealakehe                26.40Q  3 
  5 Elisabeth Ertl               Moanalua                 26.71Q  2 
  6 Britney Stephens             Mililani                 26.96Q  1 
  7 Ku'ulika Karratti            Ka'u High School         26.96q  2 
  8 Meghan MacLeod               Punahou                  27.03q  3 
  9 Taryn Kaanoi                 Kalahea                  27.07   3 
 10 Liane Horiuchi               Kamehameha               27.12   2 
 11 Jessica Brown                Honoka'a                 27.14   2 
 12 Erin Wooldridge              King K                   27.18   1 
 13 Brittany Young               Seabury                  27.31   1 
 14 Alyssa Chun                  Kamehameha               27.65   1 
 15 Lucy Dolly Caires            Iolani                   27.67   3 
 16 Healani Leite-Ah Yo          Kamehameha               27.80   3 
 17 Ebone Jay                    Radford                  27.81   2 
 18 Grace Uyeda                  Hilo High                27.91   1 
 
Event 30  Girls 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1 Tia Ferguson                 Seabury               10:32.99q 
  2 Lauren Ho                    Hawaii Baptist        10:51.62q 
  3 Joleen Oshiro                Iolani                11:00.79q 
  4 Nicole Anderson              Iolani                11:00.84q 
  5 Leitner Andrea               Kohala                11:01.47q 
  6 Kari Tanimoto                Pearl City            11:06.45q 
  7 Katie Craigie                Punahou               11:16.24q 
  8 Anna French                  Waiakea               11:17.27q 
  9 Sara Mitman                  Mililani              11:18.41  
 10 Jessica Domingo              Kamehameha            11:25.25  
 11 Rachel Martin                Waimea                11:29.29  
 12 Christina Wong               Punahou               11:38.90  
 13 Ann Miranda                  Castle                11:39.45  
 14 Angela Beck                  Waiakea               11:43.10  
 15 Chelsea Smith-Wishard        Kauai                 11:44.00  
 16 Caitlyn Tateishi             Waiakea               11:44.61  
 17 Nikki Russel                 Baldwin               11:45.64  
 18 Arwen Bradley                Seabury               11:46.85  
 19 Marie Janiszewski            Baldwin               11:47.94  
 20 Shauna Zane                  St. Andrew's          11:48.10  
 21 Tanya Lewis                  Hawaii Prep           11:56.37  
 22 Caitlin Killam               Punahou               11:57.42  
 23 Malia Williams               Hilo High             11:58.83  
 24 Lucy Pollard                 Hawaii Prep           11:58.88  
 25 Emalia Suehiro               King K                12:06.71  
 26 Rachel Hodara                Seabury               12:09.72  
 27 Nicole Leong                 Iolani                12:16.00  
 28 Becky Mangrobang             St. Francis           12:22.47  
 29 Rachel Sokugawa              Roosevelt             12:23.90  
 30 Alexandra Pond               Kula                  12:26.50  
 31 Grinn Walsh                  Konawaena             12:26.51  
 32 Monika Frazier               KS - Big Island       12:45.86  
 33 Kelli Murata                 Moanalua              12:50.76  
 
Event 32  Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
  1 Kamehameha Schools- Oahu  'A'                       4:07.52q  3 
  2 Punahou School  'A'                                 4:10.32q  1 
  3 Hawaii Preparatory Academy  'A'                     4:13.16q  1 
  4 Kapolei High School  'A'                            4:13.18q  2 
  4 Iolani School  'A'                                  4:13.18q  2 
  6 Pearl City High School  'A'                         4:14.12q  3 
  7 Baldwin High School  'A'                            4:14.48q  1 
  8 Maui High School  'A'                               4:15.91q  3 
  9 Mililani  'A'                                       4:18.30   1 
 10 Konawaena High School  'A'                          4:19.27   3 
 11 Kealakehe High School  'A'                          4:20.11   2 
 12 Kalaheo  'A'                                        4:22.06   2 
 13 Hilo High School  'A'                               4:22.57   1 
 14 Moanalua High School  'A'                           4:23.39   3 
 15 Kauai High School  'A'                              4:23.86   2 
 16 St. Anthony High School  'A'                        4:27.21   1 
 17 Radford High School  'A'                            4:28.18   3 
 18 Kaiser High School  'A'                             4:29.28   2 
 19 Sacred Hearts Academy  'A'                          4:31.21   1 
 20 Waiakea High School  'A'                            4:36.12   3 
 -- Seabury Hall  'A'                                        DQ   2 
 
2004 HHSAA Track & Field Championships
                    Boys Trials Results                                    
  
Event 1  Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brashton Satele              Word of Life            160-09  
  2 Kamuela Kapanui              Kaimui                  153-09  
  3 Tavita Vave                  Maui High               153-00  
  4 Abraham Demotta              Hilo High              J153-00  
  5 Quentin Beaver               Kahuku                  151-10  
  6 Eli Medeiros                 Hilo High               143-05  
  7 Akalifa Tau                  Damien                  143-01  
  8 Elwen Freitas                Kamehameha              142-10  
  9 Jordan Dizon                 Waimea                  140-02  
 10 Kona Quinabo                 King K                  139-10  
 11 Jonathan Kane                Kamehameha              139-01  
 12 Keone Nakoa                  Iolani                  133-06  
 13 Soane Sevelo                 Damien                  133-04  
 14 Kepa Gaison                  Kamehameha              133-02  
 15 Jayson Uro                   Baldwin                 132-06  
 16 Ryan Ishizu                  Maui High               131-00  
 17 Sione Sunia                  Baldwin                 128-00  
 18 Brandon Nesmith              Maui High               122-09  
 19 Abe Medeiros                 Hilo High               122-07  
 20 Maifala Laa                  Waipahu                 120-04  
 21 Andrew Watson                Nanakuli                117-00  
 -- Reid Kaya                    Baldwin                   FOUL  
 -- Daniel Sei                   Waipahu                   FOUL  
 -- Daniel Nesheim               Hawaii Prep               FOUL  
 
Event 4  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Quentin Beaver               Kahuku                52-10.75  
  2 Daniel Nesheim               Hawaii Prep           51-01.25  
  3 Jonathan Kane                Kamehameha            50-01.50  
  4 Ryan Ishizu                  Maui High             48-07.00  
  5 Andrew Watson                Nanakuli              48-03.50  
  6 Blake Mokiao                 Hilo High             47-04.75  
  7 Sione Sunia                  Baldwin               47-04.50  
  8 Brashton Satele              Word of Life          47-03.25  
  9 Jordan Dizon                 Waimea                47-02.50  
 10 Buddy Nobriga                St. Anthony           46-06.00  
 11 Abraham Demotta              Hilo High             46-03.25  
 12 Elwen Freitas                Kamehameha            46-00.75  
 13 Maasi Mataele                Maui High             45-11.00  
 14 Kavan Bannagan               Leilehua              45-08.50  
 15 Keone Nakoa                  Iolani                45-05.00  
 16 Abe Medeiros                 Hilo High             45-00.50  
 17 Chaz Barit                   Kamehameha            44-08.50  
 17 Tavita Vave                  Maui High             44-08.50  
 
Event 5  Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Johnavi Darby                Kea'au                22-01.50  
  2 Spencer Hafoka               Kahuku                21-06.00  
  3 Jonovan Santos               Mililani              21-05.00  
  4 Saint Thompson               Mililani              21-04.75  
  5 Jeremy Wicker                Kailua                20-11.50  
  6 Kealoha Pilares              Damien                20-10.50  
  7 Shaka Batson                 Maui High             20-10.00  
  8 Nathaniel Nasca              Pearl City            20-07.00  
  9 Redmond Tutor                Kahuku                20-06.25  
 10 David Doll                   Waiakea               20-05.50  
 11 AJ Clark                     University            20-04.25  
 12 Harly Ramos                  Baldwin               19-11.50  
 13 Alika Fung                   Roosevelt             19-10.50  
 14 Anthony Taylor               Kamehameha            19-10.25  
 15 Michael Hardy                Pearl City            19-08.00  
 16 Ricky Salvacion              Pearl City            19-07.50  
 17 Keli Reed                    Kea'au                19-06.75  
 18 Dan Libre                    Konawaena             19-06.00  
 19 Aaron Mun                    Punahou               19-00.25  
 20 Akil Tymes                   Damien                18-11.75  
 21 Darren Smith                 Mililani              18-11.50  
 22 John-Charles Saladino        Ka'u High School      18-10.00  
 23 Koa Duncan                   Punahou               18-08.75  
 -- Kennedy Orteza               Leilehua                  FOUL  
 
Event 7  Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 David Doll                   Waiakea               45-04.75  
  2 Saint Thompson               Mililani              44-10.25  
  3 Michael Hardy                Pearl City            42-06.75  
  4 Kealoha Pilares              Damien                42-03.25  
  5 Brian Matsumoto              Punahou               42-00.00  
  6 Shaka Batson                 Maui High             41-10.25  
  7 Cody Tesoro                  Baldwin               41-09.00  
  8 Keoni Cooper                 Hilo High             41-00.00  
  9 Redmond Tutor                Kahuku                40-04.50  
 10 Antonio Frantela             Waianae               40-04.25  
 11 Anthony Parilla              Maui High             40-04.00  
 12 Spencer Hafoka               Kahuku                40-03.50  
 13 Anthony Taylor               Kamehameha            40-02.50  
 14 Gabriel Spencer              Kamehameha            38-04.25  
 
Event 9  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Clarence Alcoran             Ka'u High School       5-10.00  
  1 Spencer Hafoka               Kahuku                 5-10.00  
  1 Todd Blankenship             Iolani                 5-10.00  
  1 Davin Kamaka Camarillo       Kamehameha Maui        5-10.00  
  1 Akima Mokiao                 Lahainaluna            5-10.00  
  1 Michael Hardy                Pearl City             5-10.00  
  1 Kekoa Spenser                King K                 5-10.00  
  1 Quincy Crowell               Kamehameha             5-10.00  
  1 Scott Suzuki                 Baldwin                5-10.00  
  1 Stanley Nihipali             St. Louis              5-10.00  
  1 Donovan Lim                  Punahou                5-10.00  
  1 Matthew Endo                 Iolani                 5-10.00  
  1 Matthew Maze                 Hawaii Prep            5-10.00  
 -- Jonovan Santos               Mililani                    NH  
 -- Don Iokepa Jr.               Hilo High                   NH  
 
Event 13  Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Nicholas Smith               Waianae                  14.83Q  3 
  2 Nathaniel Nasca              Pearl City               15.01Q  2 
  3 Ronald Belany                Maui High                15.18Q  1 
  4 Spencer Hafoka               Kahuku                   15.24Q  1 
  5 Abram Wimmer                 Maui High                15.42Q  3 
  6 Joshua Fial                  Pearl City               15.43Q  2 
  7 Taylor Burrill               Maui High                15.42q  1 
  8 Henry Workman                Mililani                 15.47q  3 
  9 Manuel Benitez               Damien                   15.51   2 
 10 Matt Coelho                  Kamehameha               15.66   1 
 11 Doug Kim                     Baldwin                  15.97   3 
 12 Jonathan Smith               Kauai                    15.98   2 
 13 Gabriel Spencer              Kamehameha               16.06   2 
 13 Kekoa Chavez                 Hilo High                16.06   1 
 15 Marcus Oania                 Aiea                     16.07   2 
 16 Roy Antolin                  Baldwin                  16.21   1 
 17 David Doll                   Waiakea                  16.23   3 
 18 John-Charles Saladino        Ka'u High School         16.33   1 
 19 Derrick Douglas              Radford                  16.35   2 
 20 Dennis Savelio               Kahuku                   16.39   1 
 21 Micah Gibson                 Kailua                   16.51   3 
 22 Tomasi Fuller                Kahuku                   17.41   3 
 23 Antonio Frantela             Waianae                  17.83   2 
 24 Lance Okasaki                Kauai                    19.81   3 
 
Event 15  Boys 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Troy Yamase                  Waimea                   11.02Q  1 
  2 Nathaniel Nasca              Pearl City               11.09Q  2 
  3 Clarence Alcoran             Ka'u High School         11.11Q  3 
  4 Jareb-James Pacheco          St. Anthony              11.16Q  1 
  5 Frank Bracewell              Kahuku                   11.19Q  2 
  5 Saint Thompson               Mililani                 11.19Q  2 
  7 Paul Tan                     Kapolei                  11.23Q  3 
  8 Mau'ae Purdy                 Hawaii Prep              11.26q  1 
  9 Joshua Villoria              Farrington               11.29   3 
 10 Nick Frazier                 Kamehameha               11.34   1 
 11 Jonovan Santos               Mililani                 11.35   3 
 12 Isaac Laupola                Campbell                 11.44   2 
 13 Conrad Bantilan              King K                   11.53   1 
 14 Willie Haile                 Kalahea                  11.54   1 
 15 Jeremy Wicker                Kailua                   11.60   2 
 16 Christopher Assila           Kaiser                   11.61   2 
 -- Joseph Locey                 Kapaa                       DQ   3 
 -- Jordan Dizon                 Waimea                      DQ   3 
 
Event 19  Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
  1 Waimea High School  'A'                               43.05Q  2 
  2 Kaiser High School  'A'                               43.69Q  1 
  3 Kahuku  'A'                                           43.95Q  4 
  4 Mililani  'A'                                         44.25Q  3 
  5 Kamehameha Schools- Oahu  'A'                         43.61q  2 
  6 Maui High School  'A'                                 43.99q  1 
  7 Kapolei High School  'A'                              44.39q  4 
  8 St. Anthony High School  'A'                          44.55q  1 
  9 Punahou School  'A'                                   44.56   3 
 10 Pearl City High School  'A'                           44.73   3 
 11 Kailua High School  'A'                               44.80   3 
 12 Leilehua High School  'A'                             44.81   2 
 13 Hilo High School  'A'                                 44.88   2 
 14 St. Louis High School  'A'                            45.14   2 
 15 Baldwin High School  'A'                              45.15   4 
 16 Iolani School  'A'                                    45.18   4 
 17 Nanakuli High School  'A'                             45.37   4 
 18 Waianae  'A'                                          45.43   1 
 19 King Kekaulike  'A'                                   45.44   2 
 20 Kea'au High School  'A'                               45.54   3 
 21 Damien Memorial High Scho  'A'                        45.56   1 
 22 Kauai High School  'A'                                45.76   3 
 23 Campbell High School  'A'                             45.86   3 
 24 Kalaheo  'A'                                          46.01   4 
 25 Waipahu High School  'A'                              46.31   4 
 26 Konawaena High School  'A'                            46.34   1 
 27 Kealakehe High School  'A'                            46.35   1 
 28 Hawaii Preparatory Academy  'A'                       46.52   4 
 29 Kapaa High School  'A'                                47.25   2 
 
Event 21  Boys 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Nick Frazier                 Kamehameha               50.48Q  1 
  2 Joseph Locey                 Kapaa                    50.54Q  2 
  3 Ahmad Upshaw                 Leilehua                 50.69Q  3 
  4 Brian Ng                     Konawaena                51.43Q  2 
  5 Travis Beyer                 Kamehameha               51.44Q  3 
  6 Keoni Cooper                 Hilo High                51.74Q  1 
  7 Redmond Tutor                Kahuku                   51.49q  2 
  8 Johnavi Darby                Kea'au                   51.65q  3 
  9 Steve Nelson                 Moanalua                 52.15   1 
 10 Trevor Saxby                 Kea'au                   52.39   2 
 11 Patrick Egloria              Mililani                 52.67   3 
 12 Jonathan Medeiros            Kapolei                  52.76   3 
 13 Jesse Brown                  Punahou                  53.10   1 
 14 Nash Desmarias               King K                   53.24   1 
 15 AJ Clark                     University               53.45   1 
 16 John Weis                    Kalahea                  53.48   3 
 17 Kinohi Warrington            Kamehameha               53.81   2 
 18 Jason Pammer                 Hawaii Prep              54.10   2 
 19 Michael Cabico               Maui High                54.31   3 
 20 Ryan Winfree                 Waipahu                  54.60   1 
 21 Adam Palacat                 Kealakehe                54.72   3 
 22 Akil Tymes                   Damien                   57.53   2 
 
Event 23  Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Ronald Belany                Maui High                39.46Q  1 
  2 Doug Kim                     Baldwin                  40.23Q  3 
  3 Kyle Beck                    Nanakuli                 41.22Q  2 
  4 Kekoa Chavez                 Hilo High                41.19Q  1 
  5 Dennis Savelio               Kahuku                   41.68Q  3 
  6 Mark Wetter                  Mililani                 41.87Q  2 
  7 Derrick Douglas              Radford                  41.81q  1 
  8 Nicholas Smith               Waianae                  41.86q  3 
  9 Donald Fialkowski            St. Louis                41.91   3 
 10 Taylor Burrill               Maui High                42.21   2 
 11 Tommy Owens                  Pearl City               42.31   2 
 12 Matt Coelho                  Kamehameha               42.34   1 
 13 Keoki Cooper                 Hilo High                42.55   1 
 14 Dustin Veincent              King K                   42.70   2 
 15 Daniel Truong                Kamehameha               43.12   3 
 16 Joshua Fial                  Pearl City               43.28   1 
 17 Manuel Benitez               Damien                   43.48   2 
 18 Isaac Gomes                  Roosevelt                43.53   1 
 19 Gabriel Spencer              Kamehameha               43.83   2 
 20 Daniel Mills                 Iolani                   51.24   3 
 
Event 25  Boys 800 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Joshua Enos                  Kea'au                 1:59.11Q  1 
  2 Travis Burton                Aiea                   2:00.70Q  2 
  3 Paul Nelson                  Punahou                2:01.80Q  3 
  4 Jacob Bode                   Kamehameha             2:01.60Q  2 
  5 Ian Helms                    Mililani               2:01.92Q  1 
  6 Dennis Swart                 Kaiser                 2:02.44Q  3 
  7 Parris Heilman               Radford                2:01.67q  2 
  8 Bryson Pascua                Pearl City             2:02.59q  2 
  9 Jesse Moniz                  Kamehameha             2:02.89   3 
 10 Anthony Richards             Maui High              2:03.95   3 
 11 Jon Yasuda                   Iolani                 2:04.24   1 
 12 Gabriel Nojadera             Maryknoll              2:04.75   1 
 13 Ryan Dela Cruz               Kapolei                2:05.99   3 
 14 Patrick Stover               Konawaena              2:06.28   3 
 15 Naoki Takamatsu              Mid-Pac                2:06.45   2 
 16 Christopher Dela Cruz        Kamehameha Maui        2:07.00   1 
 17 Mhar Felicitas               Waipahu                2:09.54   3 
 18 Jared Hedani                 Baldwin                2:10.04   2 
 19 Scott Robinson               Iolani                 2:10.34   3 
 20 Thomas Raymond               Iolani                 2:12.21   2 
 21 Joel Svenson                 St. Anthony            2:13.13   1 
 22 Valentine Roberts            Waianae                2:14.40   2 
 23 Scott Russell                Baldwin                2:15.78   1 
 
Event 27  Boys 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Joseph Locey                 Kapaa                    21.90Q  1 
  2 Clarence Alcoran             Ka'u High School         22.54Q  2 
  3 Mau'ae Purdy                 Hawaii Prep              22.68Q  3 
  4 Frank Bracewell              Kahuku                   22.80Q  3 
  5 Saint Thompson               Mililani                 22.90Q  1 
  6 Jareb-James Pacheco          St. Anthony              22.98Q  2 
  7 Nick Frazier                 Kamehameha               23.08q  3 
  8 Ahmad Upshaw                 Leilehua                 23.11q  2 
  9 Isaac Laupola                Campbell                 23.23   2 
 10 Joshua Villoria              Farrington               23.34   2 
 11 Travis Beyer                 Kamehameha               23.45   1 
 12 Anthony Palomares            Leilehua                 23.55   3 
 13 Paul Tan                     Kapolei                  23.67   3 
 14 Jordan Moss                  Punahou                  23.71   3 
 15 Willie Haile                 Kalahea                  23.83   1 
 16 Mana Lolotai                 Kamehameha               23.95   2 
 17 Conrad Bantilan              King K                   24.06   1 
 18 Gilbert Fune                 Maui High                24.10   1 
 19 Timothy Larson               Maui High                24.16   2 
 20 Christopher Ganigan          Campbell                 24.28   3 
 21 Jon Wells                    Kailua                   24.48   3 
 -- Cameron Grace                Punahou                     DQ   1 
 
Event 29  Boys 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1 Joseph Gonzales              Pearl City             9:24.21q 
  2 Joshua Mitchell              Aiea                   9:26.13q 
  3 Jeremy Kamakaala             Kamehameha             9:27.18q 
  4 Kainoa Guerrin               Baldwin                9:27.51q 
  5 Ryan Shell                   Radford                9:29.45q 
  6 Roycen Dehmer                Waiakea                9:29.81q 
  7 J.W. Wood                    Hawaii Prep            9:30.93q 
  8 Alexander Stephenson         Iolani                 9:30.98q 
  9 Michael Dain                 Kapolei                9:38.19  
 10 Emmett Weatherford           Hawaii Prep            9:38.79  
 11 Peter Deptula                Punahou                9:40.49  
 12 Reid Arakaki                 Kalani                 9:43.49  
 13 Stefano Barbis               Hilo High              9:44.09  
 14 Matthew Ching                Kamehameha             9:49.48  
 15 Aaron Domingo                Kamehameha             9:50.47  
 16 Ben Zenk                     Honoka'a               9:52.03  
 17 Trent Nakasaki               Castle                 9:56.84  
 18 Brian Tanaka                 Pearl City             9:57.38  
 19 Matt Montoya                 Mililani               9:59.93  
 20 Tyler Chun                   Iolani                10:02.01  
 21 Cameron VanDerKamp           Iolani                10:02.52  
 22 Owen Martel                  Punahou               10:03.50  
 23 Brent Nakano                 Punahou               10:06.32  
 24 Michael Evans                Waiakea               10:11.33  
 -- Mykah Norville               Hoala                       DQ  
 
Event 31  Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
  1 Kamehameha Schools- Oahu  'A'                       3:27.74Q  3 
  2 Mililani  'A'                                       3:29.96Q  2 
  3 Pearl City High School  'A'                         3:30.59Q  1 
  4 Kahuku  'A'                                         3:27.83Q  3 
  5 Punahou School  'A'                                 3:30.69Q  2 
  6 Hilo High School  'A'                               3:30.80Q  1 
  7 Kea'au High School  'A'                             3:31.43q  2 
  8 Iolani School  'A'                                  3:33.29q  2 
  9 Maui High School  'A'                               3:33.55   1 
 10 Kapolei High School  'A'                            3:33.88   3 
 11 Nanakuli High School  'A'                           3:35.94   3 
 12 King Kekaulike  'A'                                 3:36.58   1 
 13 St. Anthony High School  'A'                        3:37.60   1 
 14 Radford High School  'A'                            3:37.72   3 
 15 Kalaheo  'A'                                        3:40.33   1 
 16 Waianae  'A'                                        3:43.19   2 
 17 Damien Memorial High Scho  'A'                      3:44.41   1 
 18 Konawaena High School  'A'                          3:46.25   2 
 19 Kealakehe High School  'A'                          3:47.19   2 
 -- Baldwin High School  'A'                                 DQ   3