2004 Track & Field Championships Team Scores

GIRLS
1 Punahou 59
2 Iolani 53
3 Baldwin 49
4 Kamehameha-Oahu 35
5 Seabury 34
6 Hilo 26.50
7 Pearl City 24
8 Mililani 23
9 Hawaii Prep 21.75
10 Kealakehe 20
11 Word of Life 18
12 Hawaii Baptist 16
13 Kapa'a 15
14 St. Andrew's 13
15 Kapolei 11
15 Moanalua 11
17 Kalaheo 10
17 Waialua 10
17 Maui 10
20 King Kekaulike 8
20 Aiea 8
22 St. Anthony 4.75
23 Konawaena 4
23 Ka'u 4
23 Kauai 4
26 Kaiser 2
27 Kohala 1
27 Farrington 1
 
 
 
Total 496.00
BOYS
1 Pearl City 50
2 Kahuku 37
3 Kea'au 36
4 Mililani 35
5 Kamehameha-Oahu 32
6 Maui 27
7 Punahou 25
8 Hawaii Prep 21
8 Hilo 21
10 Aiea 20
10 Kapa'a 20
12 Waiakea 16
13 Ka'u 14
14 Radford 12
14 Word of Life 12
14 Waimea 12
17 Baldwin 10
18 Lahainaluna 8
18 Kaimuki 8
18 Waianae 8
21 Kaiser 7
22 St. Anthony 6
22 King Kekaulike 6
24 Nanakuli 4
24 Iolani 4
24 Konawaena 4
27 Kamehameha-Maui 3
28 Leilehua 2
28 Hoala 2
28 Damien 2
31 Kailua 1
Total 465.00

Girls Track & Field Results

Saturday, May 15, 2004

 
Discus Throw
1 Careena Onosai Word of Life 151-09
2 Konae Purcell Aiea 129-09
3 Keisha Siliga Hilo High 127-09
4 Krystal Moore Hilo 123-07
5 Keani Santos Kamehameha 121-05
6 Nete Tolutau Baldwin 115-02
7 Angela Larose Baldwin 110-05
8 Chante Ching Hilo 110-03
Shot Put
1 Krystal Moore Hilo 40-01.00
2 Careena Onosai Word of Life 37-08.00
3 Chante Ching Hilo 37-06.00
4 Sumner Pagan Maui 37-04.50
5 Sonya Olione Kealakehe 36-04.00
6 Soonafai Poasa Farrington 35-09.25
7 Cheyenne Opiana Waialua 35-08.00
8 Kaha Weir Punahou 35-06.00
Long Jump
1 Catherine Greenlee Iolani 17-05.50
2 Marina Gusman-Brown Pearl City 16-06.50
3 Talitha Liu Punahou 16-05.00
4 Tiara Dole St. Anthony 16-02.50
5 Jennelle Pollette Hawaii Prep 16-00.25
6 Chantel Franco St. Andrew's 15-10.25
7 Jessica Brown Honoka'a 15-08.75
8 Susan Gleed Hawaii Prep 15-08.00
Triple Jump
1 Mei Li Nickles Mililani 36-08.50
2 Catherine Greenlee Iolani 35-08.00
3 Talitha Liu Punahou 34-11.25
4 Samantha Cabreros Punahou 34-08.00
5 Marina Gusman-Brown Pearl City 34-03.00
6 Jennelle Pollette Hawaii Prep 33-09.00
7 Trish Yamamoto Maui 32-11.75
8 Angel Dunn Baldwin 32-08.00
High Jump
1 Jennifer Lindsey Kapaa 5-01.00
2 Jenna Cross Punahou 4-11.00
3 Kelly Higa Iolani J4-11.00
3 Jackie Huttger Kapaa J4-11.00
5 Maya Coelho Kamehameha 4-09.00
5 Theona Kapoi Kamehameha 4-09.00
5 Jill Uehara St. Anthony 4-09.00
5 Jennelle Pollette Hawaii Prep 4-09.00
 
 
 
Pole Vault
1 Tonya McBride Kalahea 10-00.00
2 Claire Schiff Punahou 9-06.00
3 Kaimana Rebolledo Baldwin J9-06.00
4 Courtney Cabebe Maui 9-00.00
5 Lauren Pochereva Punahou J9-00.00
6 Charina Summer Kamehameha J9-00.00
6 Jan Yamashiro Hilo J9-00.00
8 Anna Hildebrand Punahou 8-06.00
8 Krystal Ching Iolani 8-06.00
8 Leilani Itano Kaiser 8-06.00
8 Jessica Leong Iolani 8-06.00
100 Meter Hurdles
1 Lorin Milotta Waialua 15.64
2 Mei Li Nickles Mililani 16.16
3 Jen Lau Punahou 16.38
4 Malia Anderson Iolani 16.63
5 June Ann Lusk Baldwin 16.64
6 Whitney Torigoe Iolani 17.35
7 Sarah Nicolaisen Ka'u 17.36
8 Ku'ulika Karratti Ka'u 21.77
100 Meter Dash
1 Lauren Amano Baldwin 12.90
2 Marina Gusman-Brown Pearl City 12.90
3 Fran Weems Kealakehe 13.08
4 Meghan MacLeod Punahou 13.10
5 June Ann Lusk Baldwin 13.17
6 Monique Shinnery Kapolei 13.18
7 Britney Stephens Mililani 13.18
8 Taryn Kaanoi Kalahea 13.48
1500 Meter Run
1 Tia Ferguson Seabury 4:43.08
2 Lauren Ho Hawaii Baptist 4:47.83
3 Nicole Anderson Iolani 4:53.32
4 Haunani Kane Kamehameha 4:59.32
5 Joleen Oshiro Iolani 4:59.92
6 Katie Craigie Punahou 5:06.28
7 Tanya Lewis Hawaii Prep 5:11.43
8 Chelsea Smith-Wishard Kauai 5:15.63
4x100 Meter Relay
1 Baldwin 50.99
2 Kamehameha - Oahu 51.38
3 Iolani 52.00
4 Kauai 52.14
5 Mililani 52.55
6 Kapolei 52.94
-- Punahou DQ
 
 
400 Meter Dash
1 Elisabeth Ertl Moanalua 58.78
2 Erin Wooldridge King K 59.59v
3 Chantel Franco St. Andrew's 1:00.05
4 Brittany Young Seabury 1:00.27
5 Fran Weems Kealakehe 1:00.90
6 Susan Mukai Iolani 1:01.91
7 Andrea Andrews Kamehameha 1:02.19
8 Taryn Kaanoi Kalahea 1:02.61
300 Meter Hurdles
1 Susan Gleed Hawaii Prep 47.38
2 Chelsea Morriss Hawaii Prep 47.49
3 Jennifer Tanaka St. Andrew's 48.43
4 Sarah Nicolaisen Ka'u 48.57
5 Noe Bio Baldwin 48.66
6 Healani Leite-Ah Yo Kamehameha 49.02
7 Jen Lau Punahou 49.12
8 Kelly Higa Iolani 51.82
800 Meter Run
1 Tia Ferguson Seabury 2:18.04
2 Maya Coelho Kamehameha 2:23.54
3 Marisa Schoen Punahou 2:23.58
4 Kelsey Harrity Konawaena 2:25.54
5 Leialoha Bratton Kaiser 2:27.09
6 Deanne Soon Mililani 2:28.08
7 Michelle Lee Mililani 2:28.62
8 Danica Olaso Kamehameha 2:29.99
200 Meter Dash
1 Fran Weems Kealakehe 26.70
2 Monique Shinnery Kapolei 26.89
3 Lauren Amano Baldwin 27.05
4 June Ann Lusk Baldwin 27.30
5 Britney Stephens Mililani 27.56
6 Elisabeth Ertl Moanalua 27.76
7 Ku'ulika Karratti Ka'u 27.83
8 Meghan MacLeod Punahou 28.07
3000 Meter Run
1 Tia Ferguson Seabury 10:14.04
2 Lauren Ho Hawaii Baptist 10:27.68
3 Nicole Anderson Iolani 10:32.52
4 Joleen Oshiro Iolani 10:54.60
5 Kari Tanimoto Pearl City 10:57.48
6 Leitner Andrea Kohala 11:01.76
7 Katie Craigie Punahou 11:17.53
8 Anna French Waiakea 11:28.13
4x400 Meter Relay
1 Kamehameha - Oahu 4:08.09
2 Punahou 4:11.39
3 Baldwin 4:13.68
4 Pearl City 4:16.01
5 Maui 4:17.22
6 Kapolei 4:18.07
7 Iolani 4:19.42
-- Hawaii Prep DQ

No meet records were set in the finals, which were held in a major rainstorm.

Boys Track & Field Results

Saturday, May 15, 2004

 
Discus Throw
1 Brashton Satele Word of Life 160-09
2 Kamuela Kapanui Kaimui 153-09
3 Tavita Vave Maui 153-00
4 Abraham Demotta Hilo J153-00
5 Quentin Beaver Kahuku 151-10
6 Eli Medeiros Hilo 143-05
7 Akalifa Tau Damien 143-01
8 Elwen Freitas Kamehameha 142-10
Shot Put
1 Jonathan Kane Kamehameha 53-01.75
2 Quentin Beaver Kahuku 52-10.75
3 Daniel Nesheim Hawaii Prep 52-04.00
4 Andrew Watson Nanakuli 51-03.50
5 Brashton Satele Word of Life 50-04.00
6 Ryan Ishizu Maui 48-07.00
7 Blake Mokiao Hilo 47-04.75
8 Sione Sunia Baldwin 47-04.50
Long Jump
1 Johnavi Darby Kea'au 22-01.50
2 Spencer Hafoka Kahuku 21-06.00
3 Jonovan Santos Mililani 21-05.00
4 Saint Thompson Mililani 21-04.75
5 Nathaniel Nasca Pearl City 21-02.00
6 Jeremy Wicker Kailua 20-11.50
7 Kealoha Pilares Damien 20-10.50
8 Shaka Batson Maui 20-10.00
Triple Jump
1 David Doll Waiakea 45-04.75
2 Saint Thompson Mililani 44-10.25
3 Keoni Cooper Hilo 42-07.00
4 Michael Hardy Pearl City 42-06.75
5 Kealoha Pilares Damien 42-03.25
6 Brian Matsumoto Punahou 42-00.50
7 Shaka Batson Maui 41-10.50
8 Cody Tesoro Baldwin 41-09.00
High Jump
1 Donovan Lim Punahou 6-03.00
2 Akima Mokiao Lahainaluna 6-01.00
3 Kekoa Spenser King K 5-11.00
4 Davin Kamaka Camarillo Kamehameha Maui J5-11.00
4 Todd Blankenship Iolani J5-11.00
6 Matthew Maze Hawaii Prep J5-11.00
7 Michael Hardy Pearl City 5-10.00
7 Clarence Alcoran Ka'u 5-10.00
7 Quincy Crowell Kamehameha 5-10.00
7 Scott Suzuki Baldwin 5-10.00
7 Stanley Nihipali St. Louis 5-10.00
7 Matthew Endo Iolani 5-10.00
-- Jonovan Santos Mililani NH
-- Don Iokepa Jr. Hilo NH
Pole Vault
 
 
 
 
 
 
CANCELLED
Due to rain and unsafe conditions.
 
 
 
 
 
 
110 Meter Hurdles
1 Nathaniel Nasca Pearl City 14.84
2 Nicholas Smith Waianae 14.98
3 Ronald Belany Maui 15.20
4 Joshua Fial Pearl City 15.40
5 Abram Wimmer Maui 15.71
6 Spencer Hafoka Kahuku 15.85
7 Taylor Burrill Maui 16.09
8 Henry Workman Mililani 16.51
100 Meter Dash
1 Nathaniel Nasca Pearl City 11.38
2 Clarence Alcoran Ka'u 11.42
3 Mau'ae Purdy Hawaii Prep 11.42
4 Jareb-James Pacheco St. Anthony 11.44
5 Troy Yamase Waimea 11.46
6 Frank Bracewell Kahuku 11.47
7 Paul Tan Kapolei 11.71
8 Saint Thompson Mililani 11.86
1500 Meter Run
1 Joshua Enos Kea'au 4:12.45
2 Joshua Mitchell Aiea 4:13.49
3 Joseph Gonzales Pearl City 4:15.67
4 Peter Deptula Punahou 4:15.89
5 Mykah Norville Hoala 4:17.01
6 Jeremy Kamakaala Kamehameha 4:17.75
7 Alexander Stephenson Iolani 4:20.19
8 Mario Rosa Island School 4:27.47
4x100 Meter Relay
1 Waimea 43.75
2 Kamehameha - Oahu 44.32
3 Kaiser 44.35
4 Kahuku 44.42
5 Maui 44.47
6 Mililani 44.52
7 St. Anthony 44.99
8 Kapolei 45.67
400 Meter Dash
1 Joseph Locey Kapaa 49.63
2 Redmond Tutor Kahuku 51.01
3 Keoni Cooper Hilo 51.28
4 Brian Ng Konawaena 51.34
5 Ahmad Upshaw Leilehua 51.40
6 Nick Frazier Kamehameha 51.52
7 Johnavi Darby Kea'au 51.86
8 Travis Beyer Kamehameha 53.36
300 Meter Hurdles
1 Ronald Belany Maui 40.19
2 Mark Wetter Mililani 41.05
3 Doug Kim Baldwin 41.20
4 Kekoa Chavez Hilo 41.30
5 Derrick Douglas Radford 41.65
6 Dennis Savelio Kahuku 43.59
7 Nicholas Smith Waianae 44.07
8 Kyle Beck Nanakuli 45.86
800 Meter Run
1 Travis Burton Aiea 2:01.01
2 Joshua Enos Kea'au 2:01.71
3 Paul Nelson Punahou 2:02.12
4 Bryson Pascua Pearl City 2:02.37
5 Ian Helms Mililani 2:02.46
6 Dennis Swart Kaiser 2:04.03
7 Jacob Bode Kamehameha 2:05.34
8 Parris Heilman Radford 2:12.47
200 Meter Dash
1 Joseph Locey * Kapaa 22.93
2 Mau'ae Purdy Hawaii Prep 23.33
3 Clarence Alcoran Ka'u 23.37
4 Frank Bracewell Kahuku 23.62
5 Jareb-James Pacheco St. Anthony 23.68
6 Nick Frazier Kamehameha 23.86
7 Isaac Laupola Campbell 24.12
8 Saint Thompson Mililani 24.61
3000 Meter Run
1 Ryan Shell Radford 9:25.24
2 Joseph Gonzales Pearl City 9:25.60
3 Roycen Dehmer Waiakea 9:25.83
4 Kainoa Guerrin Baldwin 9:31.12
5 Joshua Mitchell Aiea 9:38.26
6 Jeremy Kamakaala Kamehameha 9:41.31
7 J.W. Wood Hawaii Prep 9:59.65
8 Alexander Stephenson Iolani 10:03.25
4x400 Meter Relay
1 Kamehameha - Oahu 3:29.49
2 Kea'au 3:31.52
3 Mililani 3:32.09
4 Punahou 3:32.49
5 Pearl City 3:35.73
6 Iolani 3:36.57
7 Kahuku 3:37.77
-- Hilo DQ

No meet records were set in the finals, which were held in a major rainstorm.

* RECORD SET IN TRIALS:
200 Meter dash = Joseph Locey, Kapa'a, 21.90