O.I.A. JV Championship Girls Trials Results                                    
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Shantra McCoy                Radford                17.44      17.42Q  1 
  2 Kharyse Price                Radford                17.64      17.71Q  2 
  3 Shynequa Bell                Radford                18.64      18.74Q  3 
  4 Johnna Frantzen              Kalaheo                19.14      19.17Q  1 
  5 Jennifer Byun                Roosevelt              18.84      19.32Q  3 
  6 Christina Oh                 Roosevelt              19.14      20.00Q  2 
  7 Pauline Dorsey               Mililani               21.74      19.72q  1 
  8 Ashley Morris                Mililani               20.34      19.79q  3 
  9 Leslie Juliano               Waipahu                21.34      19.83   3 
 10 Ihilani Haru                 Castle                 20.04      20.13   1 
 11 Jazmin Numata                Pearl City             20.63      20.41   3 
 12 Jessica Dela Cruz            Waipahu                20.45      20.51   1 
 13 Corrie Nishikida             Pearl City             20.34      20.61   2 
 14 Mollie Scheib                Moanalua               20.64      20.81   2 
 15 Sabrina Kawana               Mililani               20.15      20.88   2 
 16 Soo Jin Lee                  Roosevelt              20.24      21.06   1 
 17 Kelly Settergren             Kapolei                21.54      21.32   2 
 18 Shannon Wicks                Kapolei                22.84      24.12   1 
 19 Keri Stenerson               Leilehua               21.22      24.20   3 
 -- Krystal Kono                 Kailua                 22.94        SCR     
 -- marcy fujimoto               Kalani                 22.44        SCR     
 -- Lauren Kanda                 Castle                 18.84        SCR     
 -- Noelle Hirahara              Pearl City             21.44        SCR     
 -- Vanessa Butin                Moanalua               20.34        SCR     
 -- Laura Buennemeyer            Moanalua               22.04        SCR     
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Taryn Kaanoi                 Kalaheo                12.64      12.81Q  1 
  2 Britney Stephens             Mililani               12.84      12.95Q  2 
  3 Cheynah Farley               Castle                 13.24      13.55Q  4 
  4 Johnna Frantzen              Kalaheo                13.14      13.59Q  3 
  5 Marjorie Jones               Radford                13.24      13.40q  2 
  6 Helanica Nautu               Kahuku                 13.24      13.57q  4 
  7 Kelsey Whitman               Kalaheo                13.44      13.60q  2 
  8 Tahnee Dudoit                Roosevelt              13.44      13.69q  1 
  9 Christina Hee                Pearl City             13.54      13.76   1 
 10 Natasha Minor                Radford                13.64      13.78   4 
 11 Kourtnei Leong               Kapolei                13.64      13.91   3 
 12 Roxanne Winfree              Waipahu                13.74      14.00   4 
 12 Kelcie Ama                   Mililani               13.74      14.00   1 
 14 Kharyse Price                Radford                13.24      14.01   3 
 15 Elyssa Cinco                 Kaimuki                14.04      14.07   2 
 16 Raechelle Pereira            Waialua                14.04      14.12   4 
 17 Dawn     H K Hoshino         Moanalua               14.54      14.15   2 
 18 Scarlet Marqardsen           Kahuku                 13.64      14.21   3 
 19 Shantelle Wong               Moanalua               14.24      14.22   3 
 20 Vailima Walker               Kahuku                 13.94      14.24   2 
 21 Shari Matsuda                Kaimuki                14.34      14.35   1 
 22 Desiree Adolpho              Waipahu                14.14      14.36   3 
 23 Tatiana Tibbitts             Kapolei                14.14      14.37   2 
 24 Paulina Racette              Leilehua               14.54      14.52   1 
 25 Jaecie Kato                  Aiea                   14.04      14.75   3 
 26 Ashley   NM Dolan            Moanalua               13.84      14.86   1 
 27 Melanie Maglaya              Kaimuki                14.24      15.03   4 
 -- Kealoha Kane                 Kailua                 13.74        SCR     
 -- Marina Gusman-Brown          Pearl City             12.64        SCR     
 -- Lauren Maeshiro              Pearl City             14.44        SCR     
 -- Abigail Tapawan              Mililani               13.84        SCR     
 -- Ada Higa                     Leilehua               14.54        SCR     
 -- Ashley Kanda                 Castle                 14.34        SCR     
 
Event 5  Girls 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Kelli Murata                 Moanalua             5:36.00    5:35.73Q 
  2 Crystal Woodard              Campbell             5:39.24    5:37.15Q 
  3 Kawailelenani Carmack        Kapolei              5:37.54    5:41.22Q 
  4 Ami Wescott                  Kapolei              5:39.37    5:43.93Q 
  5 Anne Ochiae                  Pearl City           5:48.39    5:42.97Q 
  6 alyson suehiro               Kalani               5:46.00    5:44.69Q 
  7 Charae Pascua                Pearl City           5:54.99    5:45.60q 
  8 Katherine Hoarn              Radford              5:50.14    5:47.05q 
  9 Kelsey Whitman               Kalaheo              5:58.20    5:58.47  
 10 Pauline Tran                 Roosevelt            5:57.00    5:58.55  
 11 Brittany    TJ Salclausa     Moanalua             6:14.20    6:09.94  
 12 Samantha Gingras             Campbell             6:13.14    6:14.69  
 13 Brianne Maze                 Radford              6:24.14    6:14.79  
 14 Taryn Akamine                Castle               6:24.10    6:14.85  
 15 Hillary Chun                 Kaiser               6:20.06    6:17.70  
 16 Kaualiiliimaikalani Sega     Leilehua             6:25.56    6:21.08  
 17 Judy Liang                   McKinley             6:06.44    6:24.09  
 18 Tiffany Armstrong            Kalaheo              6:25.54    6:27.57  
 19 kristy nomura                Kalani               6:24.30    6:28.12  
 20 Whitney Neill                Aiea                 6:26.50    6:31.80  
 21 Megan Ruynsburger            Radford              6:22.44    6:44.97  
 -- Raeanna Des-Brisay           Aiea                 5:56.21        SCR  
 -- Eryn Shon                    Kapolei              6:13.04        SCR  
 -- Melanie Leong                Roosevelt            6:07.00        SCR  
 -- Jessie Park                  Roosevelt            6:26.00        SCR  
 -- Stephanie Ko                 Mililani             6:33.30        SCR  
 -- Stephanie Yamamoto           Mililani             6:09.80        SCR  
 -- Agnes Wang                   McKinley             6:31.44        SCR  
 -- Keala Bryant                 Kahuku               5:58.60        SCR  
 -- Jumy Tang                    McKinley             6:28.44        SCR  
 
Event 7  Girls 4x100 Meter Relay
============================================================================
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Radford High School  'A'                            53.38      53.83q  2 
  2 Kalaheo High School  'A'                            53.44      54.62q  2 
  3 Mililani High School  'A'                           44.54      54.69q  1 
  4 Kapolei High School  'B'                            55.60      55.17q  1 
  5 Kahuku High School  'A'                             55.54      55.56q  1 
  6 Pearl City High School  'A'                         55.84      56.27q  2 
  7 Leilehua High School  'A'                           56.50      56.39q  1 
  7 Moanalua High School  'A'                           59.64      56.39q  1 
  9 Aiea High School  'A'                               57.48      59.23   2 
 10 Waipahu High School  'A'                            56.56      59.47   2 
 11 Kaiser High School  'A'                             61.14      59.63   2 
 -- Roosevelt High School  'A'                          55.94         DQ   2 
 -- Farrington High School  'A'                         57.74         DQ   1 
 -- Castle High  'A'                                    56.04         DQ   1 
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Taryn Kaanoi                 Kalaheo                61.84      60.73Q  1 
  2 Natasha Minor                Radford                63.34      64.17Q  2 
  3 Cheynah Farley               Castle                 64.44      64.30Q  3 
  4 Christina Hee                Pearl City             63.64      64.84Q  3 
  5 Desiree Adolpho              Waipahu                65.54      64.85Q  1 
  6 Kelsey Whitman               Kalaheo                66.12      65.04Q  2 
  7 Scarlet Marqardsen           Kahuku                 65.44      66.01q  2 
  8 Chelsea Wolke                McKinley               66.24      66.68q  3 
  9 Corrie Nishikida             Pearl City             68.54      67.10   2 
 10 Vailima Walker               Kahuku                 65.54      67.33   1 
 11 Savannah Frank               Radford                69.04      68.38   1 
 12 Christiana Chandler          Leilehua               70.95      68.74   1 
 13 Shari Matsuda                Kaimuki                68.84      68.81   1 
 14 Veronica Porter              Mililani               67.74      69.60   3 
 15 Jessica Bartolome            Moanalua               70.34      69.64   2 
 16 Shannon Wicks                Kapolei                70.35      70.51   2 
 17 Amanda Tanhchaleun           Aiea                   68.72      70.80   1 
 18 Mary Shamblin                Kaiser                 70.14      70.92   3 
 19 Melissa Shima                Leilehua               73.45      72.74   3 
 20 Jaecie Kato                  Aiea                   70.34      72.77   3 
 21 Raquel Guron                 Farrington             78.14      74.68   2 
 22 Aileen Salazar               Radford                75.94      75.46   3 
 23 marcy fujimoto               Kalani                 72.74      76.54   2 
 -- Ami Wescott                  Kapolei                69.58        SCR     
 -- Cheryl Yasumoto              Pearl City             69.04        SCR     
 -- Kourtnei Leong               Kapolei                68.41        SCR     
 -- Alison Sheppard              Kailua                 77.44        SCR     
 -- Kealoha Kane                 Kailua                 69.54        SCR     
 -- Danielle Painter             Mililani               71.19        SCR     
 -- Britney Stephens             Mililani               63.43        SCR     
 -- Mollie Scheib                Moanalua               68.64        SCR     
 -- Skye Hayashi                 Moanalua               74.34        SCR     
 
Event 11  Girls 300 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Kharyse Price                Radford                51.44      51.47Q  1 
  2 Shantra McCoy                Radford                51.64      52.66Q  2 
  3 Johnna Frantzen              Kalaheo                53.64      52.96Q  3 
  4 Abigail Tapawan              Mililani               53.54      53.81Q  3 
  5 Kelly Settergren             Kapolei                55.34      54.80Q  2 
  6 Ashley Morris                Mililani               56.94      57.19Q  1 
  7 Mollie Scheib                Moanalua               58.54      56.57q  2 
  8 Shynequa Bell                Radford                55.44      57.00q  3 
  9 Leslie Juliano               Waipahu                59.84      57.46   1 
 10 Christina Oh                 Roosevelt              58.20      57.61   3 
 11 Ihilani Haru                 Castle                 58.74      58.32   1 
 12 Jessica Dela Cruz            Waipahu                58.08      58.96   2 
 13 Lauren Kanda                 Castle                 59.44      59.51   3 
 14 Jennifer Byun                Roosevelt              59.04      59.58   1 
 15 Jazmin Numata                Pearl City             58.34      59.68   1 
 16 Hannah Vallejo               Farrington             61.04      59.77   1 
 17 Kara Kobayashi               Mililani               61.87      60.95   2 
 18 marcy fujimoto               Kalani                 59.54      61.06   3 
 19 Soo Jin Lee                  Roosevelt              59.20      63.03   2 
 -- Vanessa Butin                Moanalua               53.94        SCR     
 -- Shanna Vierra                Pearl City             56.04        SCR     
 
Event 13  Girls 800 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Lucille-Michi Takeda         Kapolei              2:34.11    2:38.7hQ  1 
  2 Desiree Adolpho              Waipahu              2:41.60    2:39.8hQ  3 
  3 Charae Pascua                Pearl City           2:45.28    2:40.0hQ  2 
  4 Danielle Painter             Mililani             2:41.94    2:40.1hQ  3 
  5 Savannah Frank               Radford              2:36.74    2:41.2hQ  2 
  6 Crystal Woodard              Campbell             2:45.42    2:43.5hQ  1 
  7 Jessica Bartolome            Moanalua             2:47.89    2:43.6hq  2 
  8 Kia Atkins                   Radford              2:42.44    2:46.3hq  1 
  9 Mary Shamblin                Kaiser               2:46.54    2:47.2h   3 
 10 Kelli Murata                 Moanalua             2:44.54    2:48.6h   1 
 11 alyson suehiro               Kalani               2:44.84    2:53.8h   2 
 12 Chelsea Wolke                McKinley             3:00.24    2:55.5h   2 
 13 Karri Simao                  Kaiser               2:56.64    2:56.8h   2 
 14 Danielle Machado             Moanalua             2:53.89    2:58.3h   3 
 15 Tiffany Armstrong            Kalaheo              2:48.14    2:59.1h   1 
 16 Kaualiiliimaikalani Sega     Leilehua             3:04.01    2:59.7h   2 
 17 Hillary Chun                 Kaiser               3:13.00    3:04.8h   1 
 17 Jessie Park                  Roosevelt            3:03.50    3:04.8h   3 
 19 Jennie Zhou                  McKinley             2:59.44    3:10.0h   3 
 20 Jessica Li                   McKinley             3:06.54    3:10.1h   1 
 -- Keala Bryant                 Kahuku               2:47.74        SCR     
 -- Whitney Neill                Aiea                 3:09.58        SCR     
 -- Raeanna Des-Brisay           Aiea                 2:59.95        SCR     
 -- Katherine Hoarn              Radford              2:46.04        SCR     
 -- Melanie Leong                Roosevelt            3:08.40        SCR     
 -- Stephanie Yamamoto           Mililani             3:04.36        SCR     
 -- Anne Ochiae                  Pearl City           2:45.54        SCR     
 -- Kelsey Whitman               Kalaheo              2:46.84        SCR     
 -- Stephanie Ko                 Mililani             3:11.98        SCR     
 -- kristy nomura                Kalani               3:41.74        SCR     
 -- Taryn Akamine                Castle               3:09.50        SCR     
 -- Cheryl Yasumoto              Pearl City           2:42.54        SCR     
 -- Pauline Tran                 Roosevelt            2:57.54        SCR     
 
Event 15  Girls 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Britney Stephens             Mililani               26.87      27.16q  1 
  2 Taryn Kaanoi                 Kalaheo                27.24      27.19q  2 
  3 Marjorie Jones               Radford                27.84      27.72q  4 
  4 Cheynah Farley               Castle                 27.74      27.93q  4 
  5 Christina Hee                Pearl City             28.34      28.70q  2 
  6 Helanica Nautu               Kahuku                 28.14      28.75q  3 
  7 Nicole Mitani                Mililani               29.25      28.81q  2 
  8 Natasha Minor                Radford                28.54      28.91q  1 
  9 Kelsey Whitman               Kalaheo                28.84      28.93   4 
 10 Kourtnei Leong               Kapolei                29.04      28.98   2 
 11 Mariama Cox                  Radford                28.74      29.12   3 
 12 Tahnee Dudoit                Roosevelt              28.74      29.18   2 
 13 Scarlet Marqardsen           Kahuku                 28.74      29.24   4 
 14 Roxanne Winfree              Waipahu                29.63      29.37   4 
 15 Johnna Frantzen              Kalaheo                28.44      29.38   1 
 16 Shanna Vierra                Pearl City             29.14      29.59   1 
 17 Dawn     H K Hoshino         Moanalua               28.94      29.71   3 
 18 Tatiana Tibbitts             Kapolei                29.51      29.82   3 
 19 Vailima Walker               Kahuku                 29.14      29.84   1 
 20 Raechelle Pereira            Waialua                29.74      29.97   3 
 21 Shari Matsuda                Kaimuki                29.64      30.22   4 
 22 Amanda Tanhchaleun           Aiea                   30.32      30.53   2 
 23 Desiree Agngarayngay         Campbell               30.41      30.81   1 
 24 Marinett Manaday             Farrington             31.04      31.39   4 
 25 Erika Okamoto                McKinley               31.04      31.76   3 
 26 Jaecie Kato                  Aiea                   30.34      32.01   1 
 -- Ashley Kanda                 Castle                 31.04        SCR   2 
 -- Kealoha Kane                 Kailua                 28.94        SCR     
 -- Veronica Porter              Mililani               30.52        SCR     
 -- Paulina Racette              Leilehua               30.44        SCR     
 -- Desiree Adolpho              Waipahu                30.73        SCR     
 -- Marina Gusman-Brown          Pearl City             27.54        SCR   3 
 
Event 17  Girls 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
 -- Judy Liang                   McKinley            13:53.04        SCR  
 
Event 19  Girls 4x400 Meter Relay
============================================================================
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Pearl City High School  'A'                       4:32.99    4:30.99q  1 
  2 Radford High School  'A'                          4:29.32    4:31.62q  2 
  3 Kapolei High School  'B'                          4:30.80    4:32.94q  2 
  4 Mililani High School  'A'                         3:35.33    4:37.80q  1 
  5 Moanalua High School  'A'                         4:42.44    4:38.45q  1 
  6 Waipahu High School  'A'                          4:50.77    4:51.58q  2 
  7 Aiea High School  'A'                             4:51.94    4:56.77q  2 
  8 Roosevelt High School  'A'                        5:03.04    4:59.22q  2 
  9 Farrington High School  'A'                       5:00.64    5:01.86   1 
 10 Leilehua High School  'A'                         4:58.98    5:02.37   1 
 11 Castle High  'A'                                  5:01.64    5:03.20   2 
 -- Kaiser High School  'A'                           5:04.44        SCR     
 
Event 25  Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Taryn Kaanoi                 Kalaheo             15-02.50   15-04.00  
  2 Johnna Frantzen              Kalaheo             14-10.00   14-11.00  
  3 Veronica Porter              Mililani            13-01.00   14-10.00  
  4 Shanna Vierra                Pearl City          14-07.50   14-00.00  
  5 Kimberleigh Robinson         Pearl City          13-04.00   13-11.50  
  6 Chastity Senas               Mililani            13-07.50   13-09.50  
  7 Mollie Scheib                Moanalua            13-02.00   13-06.50  
  7 Ashley Morris                Mililani            13-06.00   13-06.50  
  9 Marjorie Jones               Radford             13-07.75   13-05.00  
 10 Natasha Minor                Radford             14-07.25   13-03.00  
 10 Ashley Kanda                 Castle              14-02.25   13-03.00  
 12 Lucille-Michi Takeda         Kapolei             14-06.00   13-02.00  
 13 Amanda Tanhchaleun           Aiea                13-06.75   12-08.00  
 
Event 27  Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shanna Vierra                Pearl City          29-02.00   30-05.50  
  2 Pauline Dorsey               Mililani            28-04.50   28-11.50  
  3 Ashley Kanda                 Castle              29-01.25   28-00.00  
  4 Lauren Kanda                 Castle              29-06.50   27-11.50  
  5 Hannah Vallejo               Farrington          26-04.00   27-03.00  
  6 Michelle Graves              Mililani            28-00.75   27-00.00  
  7 Amanda Tanhchaleun           Aiea                28-06.00   26-03.00  
  8 Mary Schroth                 Mililani            27-02.50   25-10.00  
 -- Marina Gusman-Brown          Pearl City          33-01.00        SCR  
 
Event 29  Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Charnelle Ioane              Kapolei               112-06     112-09  
  2 Chastity Senas               Mililani               99-03      89-11  
  3 Lokelani Paia                Mililani            93-06.25   85-07.50  
  4 Ilissa Aalona                Kahuku                 89-01      81-08  
  5 Kenra Moe                    Kahuku                 75-02      77-01  
  6 Brianne Galapia              Waialua                81-04      72-02  
  7 Sky Parker                   Aiea                74-06.25      70-02  
  8 Rachel Purcell               Aiea                   74-04      66-11  
  9 Stephanie Sanders            Farrington             70-05      62-10  
 -- Limlau Tauasosi              Farrington             98-00         ND  
 -- Courtne Nozawa               Kahuku                 73-03         ND  
 
Event 31  Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lokelani Paia                Mililani            30-04.00   32-09.00  
  2 Charnelle Ioane              Kapolei             30-03.00   30-01.00  
  3 Limlau Tauasosi              Farrington          31-00.00   29-04.50  
  4 Ilissa Aalona                Kahuku              30-05.00   29-02.00  
  5 Zena Matthews                Kahuku              26-10.50   28-00.50  
  6 Jasmine Taele                Kahuku              25-09.50   27-10.00  
  7 Rachel Purcell               Aiea                25-08.00   25-02.50  
  8 Brianne Galapia              Waialua             24-05.00   24-05.50  
  9 Whitney Neill                Aiea                24-07.00   22-07.50  
 10 Sky Parker                   Aiea                24-07.00   22-01.50  
O.I.A. JV Championship Boys Trials Results                                    
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Arthur Bredinstien           Kahuku                 16.24      16.47Q  1 
  2 Kenny Gibson                 Kailua                 16.64      16.78Q  2 
  3 Ethan Rista                  Castle                 17.84      17.24Q  3 
  4 Mark Wetter                  Mililani               17.54      17.21Q  1 
  5 Matthew Clements             Kahuku                 17.04      17.32Q  3 
  6 Christohper Santiago-Yos     Waia                   17.44      17.71Q  2 
  7 Joseph Brundidge             Radford                17.54      17.23q  1 
  8 Isaac Gomes                  Roosevelt              16.94      17.41q  3 
  9 Jack Flemming                Waipahu                17.64      17.76   2 
 10 Anthony Babas                Radford                17.94      17.95   3 
 11 Allan Babas                  Radford                18.44      18.04   2 
 12 Mark Awakuni                 Roosevelt              18.94      18.60   2 
 13 Austin Healy                 Kapolei                18.44      18.69   1 
 14 Drake Matsuzaki-Loui         Mililani               18.04      18.70   2 
 15 Jarret Questal               Pearl City             20.24      19.90   3 
 16 Steven Lam                   Roosevelt              18.34      19.96   1 
 17 Joshua Bounds                Mililani               21.04      20.02   3 
 18 Jacob Kahawaii               Kahuku                 18.94      20.14   2 
 19 Ian Domingo                  Waipahu                20.34      20.71   1 
 20 Bryant Des-Brisay            Aiea                   20.94      20.91   1 
 -- Anthony Sexton               Waia                   20.28        SCR     
 -- Jerome Lucena                Kalaheo                19.74        SCR     
 -- Zachary Potter               Kapolei                20.14        SCR     
 -- Brent Bauman                 Waia                   21.04        SCR     
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Willie Haile                 Kalaheo                11.34      11.54Q  1 
  2 Jacob Gibson                 Kailua                 11.44      11.56Q  3 
  3 Jeremy Wicker                Kailua                 11.44      11.63Q  2 
  4 Dave Lopez                   Waialua                11.74      11.59Q  3 
  5 Paul Rose                    Waia                   11.74      11.96Q  2 
  6 Chaney Olayan                Kapolei                11.84      12.02Q  1 
  7 Kennedy Orteza               Leilehua               11.94      11.81q  3 
  8 Kaleo Spallone               Kahuku                 12.34      12.06q  1 
  9 Ethan Rista                  Castle                 11.84      12.07   2 
  9 Robert Fukuhara              Roosevelt              11.84      12.07   1 
 11 Kekoa Perbera                Mililani               11.94      12.14   3 
 12 Aaron Miyashiro              Castle                 12.04      12.15   3 
 13 Bronson Tanaka               Castle                 12.04      12.19   1 
 13 Mene Coffin                  Leilehua               12.34      12.19   1 
 15 Jacob Hill                   Radford                12.14      12.28   2 
 16 Daniel Croley                Waipahu                12.43      12.29   3 
 17 Joshwa Salvador              Kaimuki                12.24      12.35   2 
 18 Orrys Williams               Kalaheo                12.24      12.36   2 
 19 karson kim                   Kalani                 12.44      12.45   1 
 20 Kepa Basham                  Campbell               12.14      12.50   3 
 21 Peter Poentis                Mililani               12.04      12.51   1 
 22 Joshua Ward                  Campbell               12.14      12.52   2 
 23 Gordon Au                    Roosevelt              12.44      12.64   2 
 24 Anthony Babas                Radford                12.44      12.74   3 
 -- Craig Cabudol                Kaimuki                12.44        SCR     
 -- Nick Tepea                   Kailua                 11.64        SCR     
 -- jeremy soares                Kalani                 12.04        SCR     
 -- Maika Manipon                Kahuku                 11.44        SCR     
 -- Isaac Gomes                  Roosevelt              11.84        SCR     
 -- David Monaghan               Mililani               12.34        SCR     
 -- Jesse Lee                    Campbell               12.44        SCR     
 -- Malosi Teo                   Kahuku                 11.54        SCR     
 
Event 6  Boys 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Parris Heilman               Radford              4:29.14    4:33.64Q 
  2 Michael Dain                 Kapolei              4:32.54    4:42.26Q 
  3 David King                   Nanakuli             5:02.06    4:47.04Q 
  4 Roy Hawkins                  Aiea                 4:38.50    4:54.61Q 
  5 Dale Bacani                  Aiea                 4:50.90    4:53.64Q 
  6 Drew Broderick               Kalaheo              4:47.50    4:56.03Q 
  7 Michael Pagdilao             Aiea                 4:50.50    4:57.00q 
  8 Matt Kodama                  Castle               4:44.30    4:58.34q 
  9 Gibbs     TJ Yim             Moanalua             4:47.40    4:58.74  
 10 Niko Turner                  Leilehua             5:05.64    4:58.97  
 11 Antonio Figueroa             Moanalua             4:58.00    5:00.21  
 12 Trevor Wong                  Kaiser               5:15.11    5:00.54  
 13 Chaz Umamoto                 Moanalua             4:57.70    5:02.54  
 14 Clarence Mamuad              Waipahu              5:08.80    5:03.34  
 15 Kaveh Nikou                  Kaiser               5:14.50    5:08.22  
 16 James Dean                   Kaiser               5:04.10    5:08.68  
 17 Christian Taum               Roosevelt            5:03.20    5:13.14  
 18 Nathaniel Garcia             Waipahu              5:09.40    5:14.53  
 19 Daniel Schwiebert            Kapolei              5:14.98    5:15.34  
 20 evan higa                    Kalani               5:05.30    5:16.34  
 21 jason hsu                    Kalani               5:02.00    5:17.80  
 -- Mitchell Lapuente            Mililani             4:59.70        SCR  
 -- Kelsey Maeda                 Mililani             5:00.40        SCR  
 -- Jong Kim                     Kaimuki              5:06.34        SCR  
 -- David Manloloyo              Pearl City           5:05.20        SCR  
 -- Jonathan Lee                 Castle               5:12.24        SCR  
 -- Ramon Melendez               Mililani             5:03.90        SCR  
 -- John Otaguro                 Roosevelt            4:58.50        SCR  
 
Event 8  Boys 4x100 Meter Relay
============================================================================
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Kailua High School  'A'                             44.98      46.24q  3 
  2 Kahuku High School  'A'                             44.04      46.35q  1 
  3 Kalaheo High School  'A'                            51.04      46.97q  3 
  4 Roosevelt High School  'A'                          47.14      47.17q  3 
  5 Waialua  High School  'A'                           46.90      47.43q  1 
  6 Castle High  'A'                                    48.14      47.65q  1 
  7 Waipahu High School  'A'                            46.78      47.78q  1 
  8 Radford High School  'A'                            48.08      47.83q  1 
  9 Leilehua High School  'A'                           45.28      48.06   2 
 10 Waianae High School  'A'                            47.50      48.25   3 
 11 Mililani High School  'A'                           44.64      48.66   3 
 12 Campbell High School  'A'                           47.08      49.25   2 
 13 Pearl City High School  'A'                         44.44      49.31   2 
 14 Kalani High School  'A'                             49.44      49.65   2 
 15 Moanalua High School  'A'                           52.14      51.22   2 
 16 Aiea High School  'A'                               47.58      53.85   2 
 -- Kaimuki High School  'A'                            50.04         DQ   3 
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Redmond Tutor                Kahuku                 51.34      51.70Q  1 
  2 Ethan Rista                  Castle                 55.24      54.44Q  3 
  3 Kennedy Orteza               Leilehua               53.84      54.92Q  2 
  4 Jacob Hill                   Radford                55.13      54.79Q  3 
  5 Sauesi Tuimaunei             Kahuku                 56.44      55.96Q  2 
  6 Orrys Williams               Kalaheo                56.34      56.46Q  1 
  6 Makaio Sitarek               Waia                   56.22      56.46Q  1 
  8 jeremy soares                Kalani                 56.44      56.18q  3 
  9 Jerome Lucena                Kalaheo                58.14      56.62   3 
 10 John Reeves                  Mililani               55.34      57.39   2 
 11 Edwin Rubio                  Waialua                57.56      57.88   3 
 12 Jason Evans                  Kahuku                 59.14      58.04   3 
 13 Bronson Tanaka               Castle                 57.94      58.33   1 
 14 Sean Moore                   Moanalua               58.04      58.47   2 
 14 Seth Nitta                   Castle                 58.64      58.47   2 
 16 Josh Brown                   Waipahu                57.64      58.50   2 
 17 Elijah Bumanglag             Waipahu                58.02      59.18   1 
 18 Daniel Croley                Waipahu                60.04      59.34   3 
 19 brandon liao                 Kalani                 59.44      59.36   2 
 20 Charlton Taitin              Waia                   58.74      60.05   3 
 21 Joey Silva                   Waialua                59.64      60.25   2 
 22 Joey Cadiz                   Mililani               60.88      60.88   1 
 23 Levi Sutton                  Leilehua               60.74      60.92   1 
 24 Robert Kroger                Waialua                60.92      61.85   1 
 -- Curtis Ishikawa              Kalaheo                59.24        SCR     
 -- Lahaina Olsen-Kuroda         Aiea                   59.74        SCR     
 -- Lancel Lavarias              McKinley               57.74        SCR     
 -- Nick Tepea                   Kailua                 59.14        SCR     
 -- Jordan Hurst                 Moanalua               55.84        SCR     
 -- Donson Osurman               Mililani               60.64        SCR     
 -- Joshua Obena                 Pearl City             57.74        SCR     
 -- Vincent Ko                   Roosevelt              57.50        SCR     
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Mark Wetter                  Mililani               41.44      42.38Q  1 
  2 Ethan Rista                  Castle                 43.04      42.97Q  2 
  3 Kenny Gibson                 Kailua                 43.74      43.36Q  3 
  4 Joseph Brundidge             Radford                47.04      43.96Q  2 
  5 Isaac Gomes                  Roosevelt              44.14      44.42Q  1 
  6 Arthur Bredinstien           Kahuku                 43.44      44.74Q  3 
  7 David Monaghan               Mililani               44.64      45.06q  2 
  8 Jack Flemming                Waipahu                44.94      45.07q  2 
  9 Anthony Babas                Radford                46.96      45.56   1 
 10 Allan Babas                  Radford                45.11      45.65   3 
 11 Matthew Clements             Kahuku                 43.74      46.09   2 
 12 Ikaika Payamo                Mililani               44.94      46.47   3 
 13 Mark Awakuni                 Roosevelt              45.84      46.87   2 
 14 Austin Healy                 Kapolei                47.44      47.67   1 
 15 Christohper Santiago-Yos     Waia                   47.86      48.40   3 
 16 Steven Lam                   Roosevelt              54.64      49.52   3 
 17 Chad Paaluhi                 Waia                   51.45      50.41   1 
 18 Bryant Des-Brisay            Aiea                   53.44      52.44   1 
 19 Ian Domingo                  Waipahu                54.72      55.03   1 
 -- Anthony Sexton               Waia                   51.21        SCR     
 -- Daniel Soliven               Pearl City             48.42        SCR     
 -- Zachary Potter               Kapolei                48.14        SCR     
 -- Lance Lavarias               McKinley               51.34        SCR     
 
Event 14  Boys 800 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Jordan Hurst                 Moanalua             2:10.61    2:09.54Q  2 
  2 Parris Heilman               Radford              2:11.34    2:12.61Q  3 
  3 Joshua Obena                 Pearl City           2:09.74    2:14.59Q  1 
  4 Orrys Williams               Kalaheo              2:12.44    2:11.23Q  2 
  5 John Otaguro                 Roosevelt            2:11.94    2:13.35Q  3 
  6 Lance Lavarias               McKinley             2:24.24    2:15.38Q  1 
  7 Kelson Kong                  Mililani             2:15.54    2:15.81q  1 
  8 Dale Bacani                  Aiea                 2:19.30    2:16.44q  2 
  9 Michael Dain                 Kapolei              2:19.94    2:17.72   3 
 10 Sean Moore                   Moanalua             2:16.64    2:18.93   1 
 11 Mitchell Lapuente            Mililani             2:21.44    2:20.16   2 
 12 Michael Pagdilao             Aiea                 2:20.80    2:20.62   1 
 13 henry cheng                  Kalani               2:21.04    2:20.83   2 
 14 David Manloloyo              Pearl City           2:22.54    2:22.69   2 
 15 Russell Kelly                Mililani             2:19.54    2:24.46   3 
 16 Kaveh Nikou                  Kaiser               2:23.64    2:25.19   3 
 17 Clarence Mamuad              Waipahu              2:24.20    2:25.23   3 
 -- Gibbs     TJ Yim             Moanalua             2:20.14        SCR     
 -- James Dean                   Kaiser               2:23.84        SCR     
 -- David King                   Nanakuli             2:25.00        SCR     
 -- evan higa                    Kalani               2:24.74        SCR     
 -- jason hsu                    Kalani               2:27.94        SCR     
 -- Jonathan Lee                 Castle               2:23.74        SCR     
 -- Jong Kim                     Kaimuki              2:20.14        SCR     
 
Event 16  Boys 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Jeremy Wicker                Kailua                 23.44      23.60Q  2 
  2 Dave Lopez                   Waialua                23.93      23.82Q  3 
  3 Willie Haile                 Kalaheo                23.34      23.85Q  1 
  4 Jacob Gibson                 Kailua                 23.74      23.85Q  3 
  5 Kennedy Orteza               Leilehua               24.04      24.26Q  2 
  6 Paul Rose                    Waia                   24.54      24.44Q  1 
  7 Kaleo Spallone               Kahuku                 24.54      24.77q  1 
  8 Kekoa Perbera                Mililani               25.24      24.82q  2 
  9 Ikaika Payamo                Mililani               25.55      24.86   3 
 10 Chaney Olayan                Kapolei                24.94      24.94   3 
 11 jeremy soares                Kalani                 24.84      24.97   3 
 12 Bronson Tanaka               Castle                 24.54      25.04   2 
 13 Joshua Ward                  Campbell               25.03      25.08   1 
 14 Elijah Bumanglag             Waipahu                25.18      25.36   1 
 15 Mene Coffin                  Leilehua               25.03      25.51   3 
 16 Joshwa Salvador              Kaimuki                25.34      25.60   2 
 17 Josh Brown                   Waipahu                25.73      25.65   3 
 18 Kepa Basham                  Campbell               25.57      25.87   2 
 19 Eric Fitzgerald              Radford                25.74      25.94   1 
 20 Jack Flemming                Waipahu                25.83      26.19   2 
 21 Kekoa Kaaiakamanu            McKinley               26.14      26.33   3 
 22 Seth Nitta                   Castle                 26.14      26.61   1 
 -- Jerome Lucena                Kalaheo                25.24        SCR     
 -- Makaio Sitarek               Waia                   25.74        SCR     
 -- Peter Poentis                Mililani               25.59        SCR     
 -- Malosi Teo                   Kahuku                 24.14        SCR     
 -- Nick Tepea                   Kailua                 24.24        SCR     
 -- Curtis Ishikawa              Kalaheo                25.94        SCR     
 -- Robert Fukuhara              Roosevelt              24.84        SCR     
 -- Maika Manipon                Kahuku                 24.24        SCR     
 -- David Rivers                 Roosevelt              26.04        SCR     
 -- Jordan Hurst                 Moanalua               25.94        SCR     
 -- Jacob Hill                   Radford                25.34        SCR     
 
Event 18  Boys 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Michael Dain                 Kapolei              9:57.44   10:01.08Q 
  2 Parris Heilman               Radford             10:00.14   10:17.35Q 
  3 David King                   Nanakuli            10:32.60   10:15.07Q 
  4 Matt Kodama                  Castle              10:17.74   10:19.74Q 
  5 Gibbs     TJ Yim             Moanalua            10:41.80   10:29.31Q 
  6 Roy Hawkins                  Aiea                10:33.30   10:32.18Q 
  7 Drew Broderick               Kalaheo             10:32.10   10:29.34q 
  8 Kelsey Maeda                 Mililani            10:38.00   10:35.57q 
  9 Chas Kenessey                Waia                10:39.40   10:39.26  
 10 Antonio Figueroa             Moanalua            10:59.20   10:45.93  
 11 David Manloloyo              Pearl City          11:17.50   10:56.91  
 12 Ramon Melendez               Mililani            11:05.36   11:01.49  
 13 Daniel Schwiebert            Kapolei             11:01.54   11:06.95  
 14 Eric Morrison                Aiea                11:23.60   11:07.69  
 15 evan higa                    Kalani              11:04.60   11:13.91  
 16 Nathaniel Garcia             Waipahu             11:10.65   11:16.29  
 17 Austin Buckley               Kapolei             11:06.94   11:18.04  
 18 Logan Lee                    Moanalua            11:38.92   11:19.93  
 19 Scott Shigeoka               Aiea                10:48.90   11:22.79  
 20 jason hsu                    Kalani              11:13.20   11:28.85  
 21 Devin Nelson                 Radford             11:46.34   11:37.53  
 -- Seth Nelson                  Aiea                11:42.24        SCR  
 -- John Otaguro                 Roosevelt           11:09.30        SCR  
 -- Trevor Wong                  Kaiser              11:13.30        SCR  
 
Event 20  Boys 4x400 Meter Relay
============================================================================
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Kahuku High School  'A'                           3:34.44    3:41.71q  2 
  2 Radford High School  'A'                          3:45.67    3:41.96q  1 
  3 Mililani High School  'A'                         3:31.54    3:42.93q  1 
  4 Roosevelt High School  'A'                        3:51.34    3:49.58q  1 
  5 Castle High  'A'                                  3:50.84    3:51.11q  1 
  6 Waianae High School  'A'                          3:48.10    3:51.26q  2 
  7 Waipahu High School  'A'                          3:53.36    3:53.96q  2 
  8 Campbell High School  'A'                         3:46.58    3:55.55q  2 
  9 Kalaheo High School  'A'                          4:00.24    3:55.58   2 
 10 Kalani High School  'A'                           3:59.14    3:56.43   1 
 11 Moanalua High School  'A'                         3:56.64    3:56.49   2 
 12 Leilehua High School  'A'                         3:46.09    3:57.65   1 
 13 Pearl City High School  'A'                       3:58.19    4:01.45   1 
 14 Aiea High School  'A'                             3:40.23    4:06.00   2 
 
Event 26  Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jeremy Wicker                Kailua              21-03.00   20-04.25  
  2 Redmond Tutor                Kahuku              20-09.50   20-00.00  
  3 Kennedy Orteza               Leilehua            19-06.75   19-04.00  
  3 Orrys Williams               Kalaheo             19-08.75   19-04.00  
  5 Robert Fukuhara              Roosevelt           20-01.00   19-03.50  
  6 Maika Manipon                Kahuku              19-10.50   19-02.00  
  7 Willie Haile                 Kalaheo             19-00.50   19-00.50  
  8 Joshua Obena                 Pearl City          20-00.00   18-10.75  
  9 Jerome Lucena                Kalaheo             18-07.50   18-06.00  
 10 Mark Wetter                  Mililani            20-06.00   18-00.50  
 11 Paul Rose                    Waia                18-00.75   18-00.00  
 12 Seth Nelson                  Aiea                17-07.75   17-11.25  
 13 Jacob Hill                   Radford             18-10.00   17-09.25  
 14 Peter Poentis                Mililani            19-00.50   17-09.00  
 15 Jacob Gibson                 Kailua              17-09.50   17-07.25  
 16 Dustin Pau'u                 Leilehua            18-01.50   17-07.00  
 17 Makaio Sitarek               Waia                16-10.50   16-05.00  
 18 Anthony Hall                 Campbell            17-03.00   16-03.00  
 19 Christohper Santiago-Yos     Waia                17-04.50   15-07.00  
 20 Kalei Byers                  Kailua              16-10.25   15-01.00  
 21 Ikaika Payamo                Mililani            18-00.00   14-11.00  
 
Event 28  Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Redmond Tutor                Kahuku              41-07.25   41-02.50  
  2 Mark Wetter                  Mililani            40-09.50   39-06.00  
  3 Robert Fukuhara              Roosevelt           39-09.00   37-11.00  
  4 Kekoa Perbera                Mililani            37-00.00   37-09.00  
  5 Norman Artuyo                Roosevelt           38-10.00   37-06.50  
  6 Joshua Obena                 Pearl City          38-08.00   37-01.00  
  7 Elijah Bumanglag             Waipahu             35-11.00   36-04.00  
  8 Drake Matsuzaki-Loui         Mililani            37-05.50   36-03.50  
  9 Willie Haile                 Kalaheo             37-04.75   36-02.00  
 10 Aaron Miyashiro              Castle              35-03.00   35-07.00  
 11 Dane Kalopodes               Castle              35-05.75   35-01.00  
 12 Chris Andres                 Waipahu             35-08.00   34-09.00  
 13 Dustin Pau'u                 Leilehua            33-10.75   34-04.00  
 14 Vincent Ko                   Roosevelt           36-00.00   34-03.00  
 15 karson kim                   Kalani              33-06.00   34-02.00  
 16 Saivalua Faliuga             Waia                35-10.00   34-00.00  
 17 Makaio Sitarek               Waia                34-02.00   31-07.00  
 
Event 30  Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jacob Achiu                  Campbell              131-08     122-03  
  2 Vuni Funaki                  McKinley              131-01     117-10  
  3 Byron Beatty                 Kahuku              27-04.50     117-04  
  4 Jordan Spencer               Roosevelt           25-09.50     112-07  
  5 Saivalua Faliuga             Waia                  106-03     110-06  
  6 Malone Fiso                  Kahuku                 95-03     109-06  
  7 Aaron Watson                 Nanakuli               91-02     103-00  
  8 Sosaia Vaitai                Waia                  101-04      99-04  
  9 Jordan Lindberg              Leilehua               91-01      98-00  
 10 Chad Cruz                    Campbell              111-11      95-10  
 11 Dane Kalopodes               Castle                107-01      93-07  
 12 Robin Maynes                 Waia                   94-09      93-04  
 13 Vernel Nicholas              Nanakuli               88-03      90-03  
 14 kamuela wassman              Kalani              97-03.50   90-02.50  
 15 Cirilo Ponce                 Leilehua               94-04      88-02  
 16 Sioeli Naufahu               Castle              97-00.50      88-00  
 17 Jarmmar Malepeai             Aiea                  117-04      86-08  
 18 Lolegi Maae                  Castle                 92-11   83-03.50  
 19 james miyashiro              Kalani              88-05.50      77-04  
 
Event 32  Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Aaron Watson                 Nanakuli            44-02.25   41-07.00  
  2 Jacob Achiu                  Campbell            40-00.25   39-01.50  
  3 Byron Beatty                 Kahuku              36-05.00   37-02.50  
  4 Paul Rose                    Waia                36-11.00   36-05.50  
  5 Jordan Lindberg              Leilehua            35-08.00   36-05.00  
  5 Saivalua Faliuga             Waia                39-00.00   36-05.00  
  7 Jarmmar Malepeai             Aiea                35-09.00   34-04.00  
  8 Ethan Golden                 Kahuku              38-04.00   34-00.00  
  9 Malone Fiso                  Kahuku              30-00.00   33-11.50  
 10 kamuela wassman              Kalani              32-08.00   33-06.50  
 11 Chad Cruz                    Campbell            37-03.25   33-03.00  
 12 Sioeli Naufahu               Castle              31-01.00   32-10.50  
 13 Cirilo Ponce                 Leilehua            35-03.00   32-01.00  
 14 Lolegi Maae                  Castle              35-06.00   31-10.50  
 15 Vernel Nicholas              Nanakuli            30-01.50   31-01.50  
 16 Jordan Spencer               Roosevelt           32-03.75   30-08.00  
 17 Shane Um                     Mililani            33-01.75   29-05.00